Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Henüz kullanmadığınız en iyi 10 Android Lollipop özelliği

Henüz kullanmadığınız en iyi 10 Android Lollipop özelliği

Bize zaten verildiAndroid M'nin gizli bir önizlemesiancak halka açıklanmasına ve hatta resmi bir isim verilmesine birkaç ay geçecek. Bu arada, dikkatimizi Lollipop olarak da bilinen Android 5'e çevirelim - Google'ın şimdiye kadarki en iyi görünen ve en güçlü mobil işletim sistemi.


2014 yılında tanıtılan Lollipop, Android için tasarım ve işlevsellik açısından ileriye doğru büyük bir adımı temsil ediyor. İşletim sistemi tarafından benimsenen materyal tasarım öğeleri (ve şimdi birçok uygulamasında) ona modern ve yeni bir görünüm kazandırıyor ve Google'ın OS savaşlarında Apple ile baştan sona gitmeye hazır olduğunu gösteriyor.

1. Ayarları Dokun ve Devam Et ile aktarın

Yeni Lollipop cihazınızı başlattığınızda ihtiyaç duyacağınız ilk özelliklerden biri Dokun ve Git: tüm Google hesap ayrıntılarınızı ve cihaz ayarlarınızı eski bir el cihazından taşımak için NFC ve Bluetooth teknolojisini kullanır.

Lollipop'u yeni bir cihazda başlatır başlatmaz 'dokun ve git' seçeneğine sahip olmalısın ve (uygun şekilde) başlamak için yalnızca bir dokunuş yeterli. Duvar kağıdı ve widget ayarları da aktarılır.

2. Ekranı sabitleyin

Lolipop pin ekranı


Ekran sabitleme, özellikle bir uygulamaya odaklanmanızı sağlar ve uygulamadan çıkmak için özel bir kısayol kısayolu (Geri ve Genel Bakış) ve ayrıca PIN kodunuzu (etkinleştirilmişse) gerektirir. En iyisi, telefonunuzu ödünç verdiğinizde başka birini bir uygulamayla sınırlamak için kullanılır.

Bu özelliği, Ayarlar'daki Güvenlik menüsünden etkinleştirebilirsiniz. Ardından, sabitlenecek uygulamayı açın, Genel Bakış düğmesine basın, ardından uygulamanızı ekranın ortasına sürükleyin; düğmeyi sağ alt köşede göreceksiniz.


3. Ayarları arayın

Cihazınızda belirli bir seçeneği gördüğünüzden eminseniz ancak nerede olduğunu gerçekten hatırlayamıyorsanız, Lollipop sistem ayarlarında aramayı web'de arama yapmak kadar kolaylaştırır. Wi-Fi ağlarını ve Bluetooth cihazlarını da arayabilirsiniz.

Ayarlar uygulamasına gidin ve sağ üst köşede, mobil işletim sisteminin önceki sürümlerinde bulunmayan bir büyüteç simgesi göreceksiniz. Bu simgeye dokunun, yazmaya başlayın ve ayar sonuçları altındaki listede görünür.


4. Uygulama bildirimlerini evcilleştirin

Lolipop evcilleştirme bildirimleri

Lollipop, gün içinde hangi uygulamaların dikkatinizi dağıtabileceği ve hangilerinin olamayacağı konusunda size çok daha fazla kontrol sağlar. Ayarlar uygulamasına gidin, Ses ve bildirim'i ve ardından sonraki ekrandan Uygulama bildirimleri'ni seçin.

Listeden bir uygulama seçin ve bu belirli uygulama için belirli ayarları yapılandırabilirsiniz: Uyarıları tamamen engelleyebilir, yalnızca Öncelikli Modda göstermeyi seçebilir ve hassas bilgilerin (SMS önizlemeleri gibi) kilit ekranında görünmesini engelleyebilirsiniz.

5. Alternatif başlatıcılarla denemeler yapın

Lollipop, alternatif başlatıcı uygulamaları için daha iyi destek içerir. Ayarlar içinde Ana Sayfa'yı seçerek şu anda yüklü olanların bir listesini bulabilirsiniz (Lollipop'taki varsayılan olan Google Asistan Başlatıcı'dır).


Başlatıcılara aşina değil misiniz? Bir başlatıcı, telefonunuzdaki ana ekranları farklı düzenler ve simgelerle değiştirerek arayüz üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlar. play.google.com/store/apps/detailsve play.google.com/store/apps/detailsbaşlamak için iyi yerlerdir.

6. Misafir modunu açın

Lolipop misafir modu

Telefonunuzu bir arkadaşınıza veya genç bir akrabanıza ödünç vermeniz gerekirse, misafir modu gerçekten kullanışlı olabilir ... Bir masaüstü bilgisayarda misafir modu gibi çalışır, kendi uygulamalarınızı ve dosyalarınızı korurken başka birine erişim sağlar.

Misafir modu da dahil olmak üzere geçiş yapabileceğiniz kullanıcı hesaplarını görmek için ana ekranın üstünden aşağı kaydırın, ardından avatarınıza iki kez dokunun. Konukların telefon görüşmesi yapıp yapamayacağını belirtmek için Diğer ayarlar'a dokunun.

7. Pil tasarrufunu yapılandırın

Uzun süredir Android'in stok sürümünde yerleşik pil tasarrufu özelliği yoktu (Samsung'un beğenileri bunları en üste eklemiş olsa da). Google, Lollipop'taki ihmali özel bir Pil tasarrufu aracıyla telafi etti.

Ayarlar'a gidin, Pil'i seçin ve ardından menü düğmesine (üç dikey nokta) dokunun. Sonraki ekranda Pil tasarrufunu açabilir veya kapatabilir ve hangi noktada devreye girmesi gerektiğini belirleyebilirsiniz.

8. Bir Smart Lock konumu ayarlayın

Lolipop akıllı kilit

Telefonunuzun kilidini evde her açtığınızda PIN kodunuzu girmek zorunda kalmak istemiyorsanız, buna gerek yoktur - Lollipop'un Akıllı Kilit modu, belirli konumlarda kilit ekranı güvenliğini devre dışı bırakmanıza olanak tanır ve bunu şurada bulabilirsiniz. Ayarların Güvenlik bölümü.

Evinizi ve ofisinizi, örneğin PIN kodunuzu veya desen kodunuzu girme zahmetini istemediğiniz yerler olarak ayarlamak isteyebilirsiniz; Bu konumlardan ayrıldığınızda kod otomatik olarak yeniden etkinleştirilecektir.

9. Rahatsız Etmeyin tabelasını asın

Lollipop, Android'deki bildirim sistemini yeniliyor. Tüm bildirimleri belirli bir süre için sessize almak için ses düğmelerinden birine dokunun ve ardından Yok veya Öncelik'i seçin. (Bu, yalnızca uyarıların ses düzeyini etkiler - görünmelerini engellemez.)

Ana seçim çubuğunun altında, sanal Rahatsız Etmeyin kaydınızı süresiz olarak veya belirli bir süre için tutmayı seçebilirsiniz. Android 5.1 çalıştırıyorsanız, Bir sonraki alarma kadar seçeneğini de belirleyebilirsiniz (bir ayarınız varsa).

10. Tüm ekranınızı Chromecast'e geçirin

Lolipop chromecast

Dinky Chromecast dongle, Google için büyük bir başarı olduğunu kanıtladı ve hem KitKat hem de Lollipop'ta, belirli bir uygulamanın işlevi yerel olarak desteklememesi durumunda cihazınızın ekranını bir Chromecast'e yansıtabilirsiniz - oyunlar, fotoğraflar ve yakında.

Lollipop'ta, hızlı ayarlar panelini aşağı sürükleyebilir ve yayına başlamak için Ekranı yayınla'ya dokunabilirsiniz. Yakınınızdaki Chromecast'iniz, seçilebilmesi için görünmelidir. Aynı seçeneği Ayarlar'daki Ekran menüsü aracılığıyla bulabilirsiniz.

Daha fazlasını bulhakkındaAndroid M ve akıllı telefonunuzu nasıl dönüştürecek