Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Halihazırda kullanmadığınız en iyi 10 Google Chrome özelliği

Halihazırda kullanmadığınız en iyi 10 Google Chrome özelliği

Chrome, 2008'de tarayıcı sahnesine ilk girdiğinde, internette gezinmeyi her zamankinden daha hızlı ve basit hale getirme sözü verdi. Ancak zamanla, bu sadeleştirilmiş, basitleştirilmiş tarayıcı, tarama deneyimini bir şekilde iyileştirebilecek bir dizi ekstra özellik eklemeye başladı.

  • En İyi 7 Windows 10 Evrensel Uygulamaları

Dolayısıyla, Chrome yüzeyde hala kısık ve hafif olsa da, perde arkasında deneyebileceğiniz her türlü numara ve ince ayar var. Web'de çok fazla zaman geçirirseniz, tarayıcınızı arka arkaya tanımak size fayda sağlar ve bu Chrome ipuçları koleksiyonuyla, Google'ın uygulamasında çok kısa sürede ustalaşabilirsiniz.

1. Unutulan şifreleri hatırlayın

Chrome şifreleri

Google Chrome'un tüm giriş ayrıntılarınızı hatırlamasını seçerseniz, belirli bir sitenin şifresini veya kullanıcı adını kendinize hatırlatmak için Ayarlar sayfasına gidebilirsiniz (Gelişmiş ayarları göster'i ve ardından Şifreleri yönet'i tıklayın). Chrome'un sakladığı şifrelerden herhangi birini denediğinizde ve görüntülediğinizde, ekstra bir güvenlik adımı olarak Windows veya Mac kullanıcı hesabı şifreniz istenir.


2. İzlerinizi örtün

Daha kişiselleştirilmiş bir tarayıcı, web'de daha hızlı hızlanabileceğiniz anlamına gelir, ancak Google'ın sizi tamamen unutmasını istediğiniz zamanlar da olabilir (belki bir arkadaşınızın bilgisayarını ödünç aldıysanız). Ayarlar sayfasından Gelişmiş ayarları göster'i tıklayın, ardından Tarama verilerini temizle'yi seçin - son bir saat, gün, hafta veya aydaki (veya 'en başından') çerezleri, geçmişi, önbelleğe alınmış verileri ve daha fazlasını silebilirsiniz.

3. Görev Yöneticisini başlatın

Chrome Görev Yöneticisi


Google Chrome'un kendi Görev Yöneticisi olduğunu biliyor muydunuz? Tıpkı Windows'daki Görev Yöneticisi gibi, o anda çalışan uygulamalara göz kulak olmak ve sorunlu olduğu kanıtlananları kapatmak için kullanabilirsiniz. Görev Yöneticisi'ne gitmek için Chrome menüsünü açın, Diğer araçlar'ı seçin ve ardından listeden Görev Yöneticisi'ni seçin. Çok fazla kaynak kaplayan bir sekmeyi kapatmak için, sekmeyi seçin ve İşlemi bitir'i tıklayın.

4. Tarayıcınızla konuşun

Bugünlerde herkes ses kontrolüne giriyor - Google, Apple, Microsoft - ancak Chrome, sizin sandığınızdan daha uzun süredir bu özelliğe sahip. Ayarlar sayfasına gidin ve bir sesli arama başlatmak için 'Ok Google'ı Etkinleştir' işaretli kutuyu işaretleyin. Sözcüğü Google web sitesinde veya Yeni Sekme sayfasında söyleyebilir, ardından en son Android cihazlarda olduğu gibi sesinizi kullanarak bir arama yapabilirsiniz.


5. Farklı bir tema seçin

Chrome temaları

Chrome'un size sunduğu varsayılan tarayıcı temasıyla yetinmek zorunda değilsiniz. Gmail'de olduğu gibi, tarayıcının görünümünü oldukça kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz - güvenilir Ayarlar sayfasından, Chrome Web Mağazası'nın temalar bölümüne gitmek için Tema al'ı tıklayın (doğrudan mağazanın kendisine de gidebilirsiniz). Basit arayüz, derecelendirmeye veya kategoriye göre arama yapmanıza izin verir ya da neyi beğendiğinizi görmek için sadece tıklayabilirsiniz.

6. Gürültülü sekmeleri kapatın

Müziği veya otomatik oynatılan bir videoyu gösteren bir tarayıcı sekmesi, web'e göz atmanın en can sıkıcı dezavantajlarından biridir, ancak Chrome artık bir tıklamayla sekmeleri sessize almanıza izin veriyor: chrome: // flags / # enable-sekmesini açmanız gerekiyor Chrome'da -audio-sessing sayfası, ardından Etkinleştir'i tıklayın. Daha sonra sekmedeki ses simgesine tıklayarak veya sekmeye sağ tıklayıp Sesi kapat öğesini seçerek sekmeleri sessizleştirebilirsiniz.

7. Bir sitenin kimlik bilgilerini kontrol edin

Chrome kimlik bilgileri


Bir web URL'sinin solundaki küçük simge size çok şey anlatır - örneğin, güvenli HTTPS bağlantıları için yeşile döner. Simgenin tasarımı ve rengi ne olursa olsun, istenen izinleri ve bilgisayarınızda bıraktığı çerezleri görmek için üzerine tıklayın. Açılır pencerenin Bağlantı sekmesinde, sitenin güvenlik bilgileri görünür ve hatta siteyi ilk ne zaman ziyaret ettiğinizi bile kontrol edebilirsiniz.

8. Kanalı değiştirin

Aslında, her biri gittikçe daha deneysel ve daha az kararlı hale gelen dört Chrome 'kanalı' vardır: Kararlı (muhtemelen şu anda bulunduğunuz kanal), Beta, Geliştirici ve Kanarya. Bu sayfa aracılığıyla aralarında geçiş yapabilirsiniz. Yol boyunca birkaç hata ve çökmeye katlanmaya hazırsanız, bu alternatif kanallar, yeni Chrome özelliklerinin önceden gizlice önizlemesini almanızı sağlar.

9. Chrome'u medya oynatıcı olarak kullanın

Chrome oynatıcı

Chrome, web sayfalarını görüntülemenin yanı sıra ses parçalarını, video dosyalarını, fotoğrafları ve daha fazlasını açabilir. Popüler bir formatta kaydedilmiş bir dosyayı Yeni Sekme penceresine sürükleyin ve doğrudan tarayıcınızın içinde oynatabilirsiniz - tam teşekküllü bir medya oynatıcı başlatmak istemiyorsanız, bu yararlı bir alternatiftir. Bilgisayarınıza da göz atabilirsiniz - sisteminizi keşfetmek için adres çubuğuna 'C: ' (veya Mac'te 'file: ///') yazın.

10. Klavye kısayollarını kullanarak bir profesyonel gibi davranın

Gerçekten Chrome ile ne yaptığınızı biliyormuşsunuz gibi görünmesini istiyorsanız, bazı klavye ve fare kısayollarını kullanın. Örneğin, Ctrl + W geçerli sekmeyi kapatır ve bağlantıları yeni bir sekmede açmaya zorlamak için Ctrl + bağlantılara tıklamayı kullanabilirsiniz; tarama geçmişinizi görmek için Ctrl + H tuşlarına ve mevcut sayfada bir şey bulmak için Ctrl + F tuşlarına basın. Google Chrome yardım sayfalarında tam bir liste mevcuttur.

Şimdi kontrol etWindows 95'ten Windows 10'a: 20 yıllık Windows resimlerle