Close

Henüz kullanmadığınız 10 gizli Spotify özelliği

Dünyanın en tanınmış müzik dinleme hizmetidir - ancak Spotify'ın tüm ayrıntılarını ne kadar iyi biliyorsunuz? Hem masaüstü hem de mobil uygulamalarda keşfedilecek çok sayıda özellik ve seçenek vardır ve burada en iyileri için size rehberlik edeceğiz.


Bu ipuçlarından bazıları, yararlanmak için premium bir Spotify aboneliği gerektirir, ancak çoğu, şu anda müzik akışı için ödeme yapsanız da yapmasanız da işe yarayacaktır. Kendinize ait herhangi bir uzman ipucunuz varsa, bunları aşağıdaki yorumlara eklemekten çekinmeyin.

  • Evde müzik akışı yapmak için en iyi set

1. Uzaktan kumanda

Spotify uzaktan kumanda

Spotify, bir süredir kullanıcılara cihazlar arasında atlama veya bir cihazdaki oynatmayı diğerinden kontrol etme seçeneği sunuyor - hepsinin aynı Wi-Fi ağında olduklarını varsayarak. AdıSpotify Connectve Spotify'ı bir dizüstü bilgisayar ve bir iPhone'a veya bir iPad ve bir Android akıllı telefona veya seçtiğiniz herhangi iki cihaza yükleyerek iş başında görebilirsiniz: cihazları değiştirmek için bir uygulamadaki hoparlör düğmesine dokunun veya tıklayın.

2. Kendi şarkılarınızı içe aktarın

Spotify'ın sahip olmadığı ancak sizin sahip olduğunuz belirsiz bir b-tarafı veya canlı parça varsa, içe aktarma seçeneğini kullanarak bunu kitaplığınıza ekleyin. Masaüstü uygulamasının Tercihler sayfasına giderseniz, klasör ekleyebileceğiniz bir Yerel Dosyalar bölümü bulacaksınız - bu klasörlerdeki tüm uyumlu MP3 / MP4 parçaları otomatik olarak Spotify hesabınızın içinde görünür ve premium kullanıcılar bunları kendi mobil cihazlar da.


3. Oynatma listesi klasörleri ve filtreleri

Spotify çalma listesi filtresi

Oynatma listeleri, Spotify'ın üzerine inşa edildiği rock'tır, ancak yönetilmesi biraz zor olabilir, işte tam da bunu yapmanıza yardımcı olacak iki ipucu. Öncelikle, çalma listelerinizi düzenlemek için klasörler halinde sıralayabilirsiniz (sağ tıklayın ve masaüstü uygulamalarında Klasör Oluştur'u seçin); ikinci olarak, ekranda bir çalma listesi varken Ctrl + F (Mac'te Cmd + F) tuşlarına basarak ve ardından bir parça, albüm veya sanatçı adı yazarak çalma listelerini filtreleyebilirsiniz.


4. Çalma listelerinizi gizleyin

Varsayılan olarak, Spotify'da oluşturduğunuz çalma listeleri herkese açıktır; bu, profil sayfanızdaki herkesin 2000'lerin başındaki peynirli pop için zevkinizi not alabileceği anlamına gelir. Bunun olmamasını tercih ediyorsanız, masaüstü uygulamasında Tercihler'e gidin ve Yeni çalma listelerini otomatik olarak herkese açık hale getir etiketli anahtarı kapatın. Bu, Spotify arkadaşlarınıza parça parça dinleme etkinliğinizi yayınlayan seçenekten ayrı olarak çalışır.

5. Oynatma listelerini kopyalayın

Spotify çalma listelerini kopyala


Başkaları tarafından belirli çalma listelerine abone olabilirsiniz, ancak onlar uyarıda bulunmadan istedikleri gibi parçaları ekleyebilir veya kaldırabilirler. Her zaman kendi kopyanıza sahip olduğunuzdan emin olmak için, masaüstü uygulamasında tüm parçaları seçin, sağ tıklayın ve ardından Çalma Listesine Ekle öğesini seçin. Yeni bir çalma listesi yapın ve kalıcı kalacak bir listeniz var - ve bu aynı zamanda Spotify tarafından her hafta yayınlanan Discover Weekly çalma listesinde de işe yarar.

6. Klavye kontrolü

Birkaç tane var support.spotify.com/us/learn-more/faq/fareye uzanmanıza ve imleci her seferinde hareket ettirmenize gerek kalmadan Spotify'ı kontrol etmenizi kolaylaştıracak masaüstü uygulamalarında mevcuttur. En sık kullanma eğilimlerimiz, oynatmayı duraklatmak ve yeniden başlatmak için Boşluk Çubuğu (bu, YouTube dahil birçok yerde çalışır) ve bir oynatma listesinde ileri ve geri atlamak için Ctrl + sağ ve Ctrl + sol.

7. Önizlemek için dokunun

Spotify dokunmatik önizleme

İOS'ta Spotify kullanıyorsanız, o zaman harikadokunmatik önizlemebilmiyor olabileceğiniz özellik: Bir çalma listesindeki parçaları çalmak yerine önizlemek için basılı tutun. Diğer parçaları önizlemek için parmağınızı hareket ettirmeye devam edebilirsiniz ve yukarı kaldırdığınızda orijinal çalma listesi geri gelir. Zaten dinlediğiniz müzikten uzaklaşmadan diğer müzikleri kontrol etmenin kullanışlı bir yolu.


8. Kalite ayarları

Dışarıdayken ve Spotify melodilerinizi karıştırmak üzereyken parçalarınızın kalitesini, hem akışları hem de indirmeleri seçebilirsiniz. Android'de, Ayarlar menüsünün ön sayfasındayken, iOS'ta Akış Kalitesi etiketli ikinci bir alt menüye gitmeniz gerekir. Daha yüksek bir kalite ayarının daha fazla veri kullanılması anlamına geldiğini unutmayın, bu nedenle şarkılarınızı önceden Wi-Fi üzerinden senkronize etmek isteyebilirsiniz.

9. Oynatma listesi kurtarma

Spotify çalma listesi kurtarma

Bunun çok kullanışlı bir özellik olduğu düşünüldüğünde, çok az insanın bunu bilmesi şaşırtıcı. Spotify hesabınıza web üzerinden giriş yaparsanız (oynatıcıda değil, gerçek Spotify sitesinde) o zaman tüm hesap ayrıntılarını ve ayrıca yakın zamanda sildiğiniz kurtarma çalma listelerini değiştirebilirsiniz. Spotify'ın bu eski çalma listelerini ne kadar süreyle sakladığı net değil, ancak Geri Yükle düğmesine tıkladığınızda tekrar işinize dönersiniz.

10. Gelişmiş arama

Spotify arama kutusunda göründüğünden daha fazlası var, ancak uygulama hangi operatörleri kullanabileceğinizi gerçekten açıkça belirtmiyor (çevrimiçi tam liste). 1980'lere ait sonuçları aramak için arama terimlerinizden sonra 'year: 1980-1989' u deneyin veya sorguyu müzik türüne göre sınırlandırmak için 'genre: rock' (veya başka bir tür) kullanın. İncelenecek 30 milyondan fazla parça ile bu filtreler çok yardımcı olabilir.

Bunu beğendin mi? Neden kontrol etmiyorsunKarşılaştırılan en iyi müzik akışı hizmetleri: Spotify, Apple, Rdio, Deezer, Tidal ve daha fazlası