Close
  • Ana
  • /
  • İnternet
  • /
  • Twitter'ın Facebook'tan daha iyi olduğu 10 yol

Twitter'ın Facebook'tan daha iyi olduğu 10 yol

Twitter ve Facebook, dünyadaki en tanınmış iki sosyal ağ olmasına rağmen, kullanıcı sayıları ve gelir açısından (iki şirket halka açıldığından beri) Mark Zuckerberg'in baskın platformu.


Twitterbirçok yönden farklı türde bir platformdur ve doğrudan bir karşılaştırmaFacebookgerçekten adil değil. İşte bunun daha iyi olduğunu düşünmemizin 10 nedeni - ve neden Facebook Haber Kaynağında gezinmekten daha fazla zaman harcamanız gerektiği.

1. Sevdiğiniz ünlülere daha kolay ulaşabilirsiniz

Ünlülerin elbette Facebook sayfalarının yanı sıra Twitter beslemeleri de var, ancak ikincisi daha samimi, daha doğrudan ve genellikle bir sosyal medya yöneticileri ekibinden ziyade söz konusu ünlü kişi tarafından yönetiliyor.

Bu teoriyi destekleyecek kesin kanıtımız yok amaJustin Bieber,Lady GagaveWayne RooneyTwitter hesaplarıyla Facebook hesaplarından daha fazla tanınırlar. Ve onlara doğrudan tweet atabilirsiniz.

2. Giriş yapmanız gerekmiyor

Oturum aç


Bilmek istiyorumJeremy Corbyn ne yapıyor? Duymaya istekliJK Rowling'den son haberler? Bu sayfalara tıkladığınızda, bu kişilerle 'arkadaş' olmadan ve hatta bir Twitter hesabınız olmadan son güncellemeleri okuyabilirsiniz.

Aynısı doğruFacebook'tabelirli bir noktaya kadar, ancak Twitter daha genel ve daha kolay erişilebilir - bilgiler, korumalı hesaplar dışında kilitlenmez ve görüntülemeyi ve paylaşmayı çok daha kolay hale getirir.


3. Twitter'da listeler var

Twitterlisteleri var! Bu, sevdiğiniz tüm gruplar veya ailenizdeki tüm insanlar veya işle ilgili Twitter hesaplarının bir listesi için ayrı beslemeler seçebileceğiniz anlamına gelir. Aslında bu kullanıcıların hiçbirini takip etmek zorunda değilsiniz.

Twitter listeleri tıpkı ana zaman çizelgeniz gibi görüntülenebilir ve hattalistelerinizi paylaşınisterseniz diğer kullanıcılarla. Orada olduğunu öğrendikten sonra birçok farklı kullanım bulabileceğiniz özelliklerden biridir.


4. Flaş haberler için daha iyidir

Flaş Haber

Twitter'ın son dakika haberlerinde üstün olduğu iyi biliniyor ki bu da gazetecilerin onu bu kadar sevmesinin nedenlerinden biri - ister ünlü bir kişinin ölümü, ister yeni bir iPhone olsun, muhtemelen bunu önce Twitter'da duyacaksınız.

Ve elbette Twitter, bir hikaye ortaya çıktıkça önemli bir kaynaktır: İnsanlar Twitter'da tepki verir, olayları fotoğraf ve video ile belgelendirir, yeni bilgiler yayar vb. Bu arada, Facebook'taki tepki çok daha yavaş.

5. Daha az dağınık

Twitter, bağlantılar, videolar ve fotoğraflar içerir, ancak Facebook Haber Akışı'nı şişiren karmaşayı ortadan kaldırır: büyük fotoğraf albümleri, etkinlikler, gruplar, doğum günleri ve Facebook'un üzerine aldığı diğer tüm ekstra şeyleri düşünüyoruz.


Bir de 140 karakterlik kelime sınırı var, bu da Twitter kullanıcılarının güncellemelerini kısa ve öz tutmak zorunda kaldıkları anlamına geliyor - bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan mini bir makale yazmak zorunda kalmayacağınızı biliyorsunuz.

6. Twitter çok daha çok yönlüdür

Daha çok yönlü

Twitter'ın lehine olan bir diğer nokta da çok yönlülüğü. İçin hesaplar kurabilirsinizsaatlerveyafutbol kulüpleriveyabüyük edebiyat eserleriya da restoranlardan ülkelere kadar aklınıza gelebilecek hemen her şey.

Facebook'tan daha az yapılandırılmıştır ve bu daha fazla esneklik anlamına gelir: onu iş aramak, haberlere göz atmak, diğer uygulamaları ve hizmetleri kontrol etmek, sorulara yanıtlar bulmak, müzik paylaşmak, yer imi bağlantıları ve daha fazlası için kullanabilirsiniz.

7. Hashtag'in gücü

Facebook ayrıca hashtag'lere sahiptir, ancak Twitter bunlara önce sahipti ve bunları daha iyi kullanıyor: bir konu hakkında bilgi bulmak, yerel bir gerçek zamanlı sohbet görüşmesine katılmak ve daha pek çok şey için hashtag kullanabilirsiniz.

İster trafik sıkışıklığına takılıp nedenini öğrenmek isteyin, ister sizinle aynı müzik festivalinde başkalarıyla bağlantı kurmak isteyin, hashtag'ler arkadaşınızdır ve Twitter'ın geri kalanı gibi, kullanımı kolaydır.

8. Spor ve televizyon için daha iyidir

Spor TV

Son dakika haberlerinden ve hashtag'lerden daha önce bahsetmiştik ve ikisini bir araya getirdik ve büyük spor etkinliklerine ve büyük televizyon etkinliklerine tepkiyi izlemek için mükemmel bir araca sahipsiniz (Game of Thrones!).

Futbol Dünya Kupası'ndan Olimpiyatlara, Newsnight'tan Doctor Who'ya, doğru hashtagleri biliyorsanız, Twitter'da her zaman yoğun bir konuşma olur ve katılmayı veya arkanıza yaslanıp izlemeyi seçebilirsiniz.

9. Geçici

Yüzlerce eski fotoğrafa göz atmak için kimin zamanı var? Kim dört yıl önce aceleyle gönderdikleri bir şeyin hatırlatılmasını ister? Hiç kimse ve hiç kimse, bu yüzden Twitter'ın geçici doğası başka bir artı.

Eski tweetleriniz Snapchat tarzında kaybolmayacak olsa da, arşivden geri dönmek sıkıcı bir süreçtir ve çoğu insanın uğraşmayacağı bir süreçtir - Twitter, büyük bir dijital arşiv oluşturmakla değil, anı yaşamakla ilgilidir.

10. Çok sayıda kullanışlı Twitter eklentisi var

Eklentiler

Hem nitelik hem de miktar açısından, Twitter etkileyici bir eklenti ve eklenti listesine sahiptir: şunları yapabilirsiniz:kitap önerilerine göz atın,hayatını otomatikleştirvehızlı haber uyarıları alınTwitter'ın gücüyle.

Twitter kendine aitTweetDeckdeneyimli kullanıcılar için harika bir seçenektir ve son yıllarda üçüncü taraf Twitter istemcilerinin sayısı azalmış olsa da, etrafta hala harika olanlar var (örneğinTweetbotve play.google.com/store/apps/details).