Close
  • Ana
  • /
  • Fitness
  • /
  • Çekme çubukları hakkında en çok aranan 11 soru CEVAPLANDI

Çekme çubukları hakkında en çok aranan 11 soru CEVAPLANDI

YouTube'da jimnastik uzmanlarının ve jimnastikçilerin atletikliğine hayran kaldınızböyleuzun zamandır neredeyse kör oldun. Demek bir barfiks çubuğu almaya karar verdin. Ama sorularınız var. Çok fazla soru. Korkma, cevaplamak üzereyimtümGoogle'ın sunduğu çekme çubukları hakkında en çok aranan sorular. Tam 11 tane!


Pull-up çubukları, kilo vermekten büyük bir sırt ve büyük kollar oluşturmaya kadar her şeye yardımcı olabilir. Ayrıca gömlekleri askılara asabilirsiniz. Ancak, hattaen iyi çekme çubuğusana yardım etmeyecekaltılı paket albir gecede, sihirli bir şekilde seni yapmazbüyük kollar al.

Ancak biraz çaba sarf etmekten memnunsanız, barfiks çubukları zamanla kendi vücut ağırlığınızdan başka bir şey kullanmadan forma girmenize yardımcı olabilir. Süreç hızlı değil ama hayatta hızlı bir şekilde elde edilebilecek ne var ki? Bu doğru: hiçbir şey. İşi koyun ve zamanında yırtılacaksınız.

Yukarı çekme çubukları kapılara zarar verir mi?

Hayır, onları kapının artık kapanmayacağı şekilde yerleştirmediğiniz ve ardından kapıyı art arda çarpmadığınız sürece. Ancak onlar çokYapabilmekhasar kapısıçerçeveler.

Kapı çekme çubukları, darbe hasarını önlemek için genellikle köpük kaplamalara sahiptir. Ancak asıl mesele, kapı çerçevesinin kendisinin ne kadar ağırlığı kaldırabileceğini bilmektir. Kapı çerçevenizin ne kadar ağırlığa dayanabileceğini kontrol etmenin kolay bir yolu olmadığından, yeni çekme çubuğunuzu da monte edebilir ve en iyisini umabilirsiniz. Şans, çerçeve ahşap veya uPVC ise, muhtemelen iyi olacaktır.


Evdeki tüm kapıları yok etmekten endişeleniyorsanız, serbest duran bir çekme çerçevesi veya alternatif olarak, seçeneğiniz varsa (yani kiralık bir mülkte değilseniz) duvara delinebilen bir çerçeve edinin. , ve duvarlar daha ziyade yığmadır .

Sadece bir çekme çubuğuyla yırtılabilir misin?

Evet ve pull-up'lar çoğunlukla üst gövdeyi çalıştırsa da - esas olarak üst sırt, lats, pazı ve stabilizasyon için çekirdek - bir barfiks çubuğu kullanarak sadece pull-up'lardan başka egzersizler yapabilirsiniz. İyi bir örnek,asılı bacak kaldırma, en etkili (ve en zor)abs egzersizleri.


Bacakları/kalçaları yukarı çekme çubukları kullanarak eğitmek daha zordur,süspansiyon eğitmeniayarlayın veya bunun yerine her zaman vücut ağırlığı egzersizlerini kullanabilirsiniz. Aynı şey göğüs/triseps için de geçerlidir: bunlar 'itme' kaslarıdır ve onları barfiks için pek kullanmazsınız. Kas artışları, triseps aktivasyonu için harikadır ancak bunları yapabilmek için oldukça güçlü olmanız gerekir. sadece yapabilirsinşınavgöğüs kaslarınızı ve trisepslerinizi büyütmek için.

donanma kolsuz bluz giyen barda çene hareketi yapan kişi


(İmaj kredisi: Getty Images)

Bir çekme çubuğu satın almaya değer mi?

Evet, tam boy kafesler ve çoklu sistem çerçeveleri dışında çekme çubukları nispeten ucuzdur. Birinin bu fiyata değmediğini düşünmesinin tek nedeni, genellikle egzersiz yapma motivasyonunun satın alma işleminden kısa bir süre sonra kaybolması ve böylece insanların barı yeterince kullanmamasıdır. Çekme çubukları harika birev jimnastik ekipmanları, onları yeterince sık kullanmalısın.

Kaç tane pull up iyidir?

Vücut geliştirme çevrelerinde, ne kadar kas kütlesine sahip olursanız olun, gerçekleştirmeleri zor olduğu için pull-up'lardan nefret edilir. Aslına bakarsanız, ne kadar ağırsanız, barfiksler o kadar zorlayıcı olacaktır ki bu, eğer düşünürseniz ilerleme için harikadır.

Soruyu cevaplamak için yapabilmekherhangipull-up'lar hiç yapmamaktan iyidir. Bir seferde birkaç sıkı barfiksten fazlasını yapabilen herkes, kesinlikle herkesin spor salonunda onlara bakmasını sağlayacaktır. Altıdan fazlasını yapabilmek harika, sekizin üzerindeki her şey akıllara durgunluk veriyor.

Günde kaç tane pull up?

Bu oldukça belirsiz bir soru ama bence insanlar kas inşa etmek için günde kaç tane şınav çekmeniz gerektiğini kastediyor? 2-3 set 4-6 tekrar için daha güçlü bir hedef elde etmek istiyorsanız, gerekirse ağırlıklı bir yelek kullanın, böylece son tekrarı tamamlamak oldukça zordur. Kas artırmak içinboy, 3-4 set 6-10 tekrar için ateş edin. Setler arasında en az 30-60 saniye dinlendiğinizden emin olun.


Bir spor salonunda üstsüz bir pull up yapan kaslı kişi

(İmaj kredisi: Getty Images)

Pull-up'lar her gün kötü mü?

Değişir. Her gün daha uzun süre çok fazla şınav çekmenizi tavsiye etmem ama birkaç set yapmakta bir sorun göremiyorum. Kaslarınızı aşırı zorlamadığınız sürece, herhangi bir soruna neden olmamalıdır, ancak aşırı eforun sizin için ne olduğu diğerlerinden farklıdır, bu yüzden lütfen dikkatli olun. Geçmişte çok fazla egzersiz yapmayan insanlar, her gün şınav çekmeye çalışmamalıdır.

Kapı çekme çubukları güvenli mi?

Evet, yukarıda belirtildiği gibi, kaliteli bir kapı çekme çubuğu, güvenli bir ev jimnastiği ekipmanıdır. Öte yandan, kapı çerçevesi 100 kilonun altında çöküyorsa, çekme çubuğunuzun 135 kg tutabilmesinin bir önemi yoktur. Çerçeveyi/çekme çubuğunu kullanmadan önce altınıza yumuşak bir paspas asarak test etmeniz önerilir.

Bu durumda bile riskler vardır (örneğin, çerçeve düşerse başınızın üzerine düşebilir), bu yüzden emin değilseniz lütfen çok dikkatli olun. En iyisi, birisinin çabayı denetlemesi ve egzersiz sırasında size yardımcı olması, yani bir spor salonu arkadaşı olması olacaktır.

Pull-up'ların faydaları nelerdir?

Pull up, bileşik bir egzersizdir, yani aynı anda birden fazla kas çalıştırır, ancak özellikle sırt ve kavrama kuvveti oluşturmak için faydalıdır. Bileşik bir egzersiz olduğundandaha fazla kalori yakarbiceps curl gibi izolasyon egzersizlerinden dahametabolizmayı ve yağ yakımını artırmak için daha iyi. Daha güçlü bir üst sırt, birdaha iyi duruşfazla.

Spor salonunda pull up yapan kişi

(İmaj kredisi: Getty Images)

Pull-up'lar göbek yağını azaltır mı?

Evet, pull-up'lar düzenli bir egzersiz rutininin parçası olabilir ve sağlıklı, dengeli bir diyetle birlikte karın yağını azaltabilir. Bununla birlikte, özellikle egzersizlerden sonra kendinizi daha fazla yiyecekle ödüllendirmeye devam ederseniz, günde üç şınav yapmak vücut ağırlığını azaltmaz. Bakım kalorilerinizi bulun, hızlı salınan karbonhidratları lifli yiyeceklerle değiştirin ve kısa sürede olumlu sonuçlar göreceksiniz. Hakkında daha ayrıntılıkilo vermek için makrolarburadan okunabilir.

Günde 100 şınav iyi mi?

Değişir. Kısa bir süre için (bir hafta kadar) günde 100 pull-up yapmak, teorik olarak, gün boyunca pull-up'ları dışarıda bıraktığınızı ve uygun bir iyileşme protokolü uyguladığınızı varsayarsak, yine de teorik olarak yukarı çekme performansınızı artırabilir. İkincisi, iyi bir uyku, bol sıvı ve sağlıklı bir diyet içerir. Ayrıca iyi bir forma odaklanmalı ve kontrollü bir şekilde pull-up yaparak kas aktivasyonunu en üst düzeye çıkarmalısınız.

Egzersiz yapmaya yeni başlayan, obezite ile mücadele eden veya çok zayıf olan kişilere ve genel olarak formda olmayan kişilere bu kadar çok pull-up yapmasını tavsiye etmem çünkü bu tür bir antrenman vücuda çok fazla stres bindirir. Tıpkı10.000 salıncaklı kettlebell meydan okuması, 'Günde 100 şınav çekme' çok sık yapılmamalıdır.

11. 'Çekmeceler size altılı paket verir mi?'

Hayır, sadece şınav çekmek kimseye altılık vermez, çünkü altılık almanın tek yolu göbek yağını eritmek ve karın kaslarını çalıştırmaktır ve karın kaslarını yalnızca barfiksler sırasında vücudu stabilize etmek için kullanırsınız. Yukarıda bahsedilen asılı bacak yükseltmeleri, potansiyel olarak tekrar altılı bir yarasa almanıza yardımcı olabilir, sadece bunlardan birkaçını yapmak hile yapmaz.

Günümüzün en iyi çekme çubuğu fırsatları MWY Multi-Grip... Ultrasport Kapı Çekme Çubuğu Amazon 58 $ GörünümTüm fiyatları görWeider Güç Kulesi Weider Güç Kulesi Amazon $ 132.99 GörüntüleTüm fiyatları görEn iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz