Close
  • Ana
  • /
  • Arabalar
  • /
  • Elektrikli araba satın almadan önce bilmeniz gereken 11 şey

Elektrikli araba satın almadan önce bilmeniz gereken 11 şey

Herhangi bir radikal yeni teknoloji gibi, elektrikli araçlar (EV'ler) kafa karıştırıcı olabilir. Satın almak ve çalıştırmak ucuz mu yoksa pahalı mı? Aslında çevre için herhangi bir faydası var mı? Menzil kaygısı ve gerçek endişeler mi var? Ve gerçekten sahip olmaktan, sürmekten ve ona bakmaktan hoşlanıyorlar?

• En sevdiğimiz elektrikli arabalar burada listelenir ve derecelendirilir.

İyi haber şu ki, bir EV sahibi olmanın şüphesiz olumlu tarafları var, ancak pille çalışan tuzaklar hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Öyleyse sizin için iyi haber, işte bu, her sürücünün elektrikli otomobiller hakkında bilmesi gereken 11 şey için rehberimiz ...


1. Bazı elektrikli arabalar gülünç derecede hızlıdır

En sonTesla Model S bir 'Gülünç Mod' kullanıyorbu, dört kapılı sedanın sadece 2,8 saniyede 60 mil / saat hıza çıkmasını sağlar. Bu, Porsche'nin 918 Spyder süper otomobiliyle tam olarak aynı performansa sahip ve yoldaki her şeyden daha hızlı. Başka bir deyişle, bugün elektrikli arabalar kesinlikle geçmişin zayıf arabaları değil. Tıpkı yanmalı arabalarda olduğu gibi, performansa uygun çok çeşitli özelliklerde mevcutturlar. Artık elektrikli arabaların yavaş olduğunu genelleyemezsiniz.


2. Bazı elektrikli arabalar ucuzdur

Evet, yukarıda bahsedilen Tesla, bankayı 80.000 £ 'dan fazla kırabilir, ancak Renault'nun Zoe gibi arabalara çok daha erişilebilir. Zoe birçok yönden standart bir kompakt hatchback olup, boyut olarak Renault'nun kendi Clio'suna veya Ford Fiesta'ya benzer. Sadece 13.995 £ 'dan bir tane satın alabilirsiniz. Ayrıca sürücünüze ayda yaklaşık 160 £ ve sadece 600 £ depozito koyabilirsiniz. Yani EV'ler artık iyi niyetli erken benimseyenlerin koruması değil. Neredeyse her yeni arabayı satın alacak bir konumdaysanız, kısa listenize elektrik eklemeyi muhtemelen karşılayabilirsiniz.


3. Pil, tüm elektrikli araçların en pahalı parçasıdır

… Ve ayrıca en önemlisi, muhtemelen bunu size söylememize ihtiyacınız olmasa da. Çoğu elektrikli otomobil, dizüstü bilgisayarınıza, tabletinize veya akıllı telefonunuzun piline benzer, ancak biraz daha büyük ve daha karmaşık olan bazı lityum pil teknolojisi çeşitlerini kullanır. Bu onu pahalı kılar. Bu, pil arızasının kulağa inanılmaz derecede korkutucu gelmesine neden oluyorsa, zihninizi rahatlatacak şeyler vardır. Örneğin Renault, karmaşık ve maliyetli EV aküleri sorununa yenilikçi bir yaklaşım benimsedi. Bir Renault EV satın aldığınızda, bataryayı satın almıyorsunuz; biraz kiralarsın. Akü arızası durumunda, Renault onu basitçe değiştiriyor. Aylık maliyeti artırsa bile, EV'leri çalıştırmak için ilginç ve endişesiz bir yaklaşımdır.

4. Elektrikli arabaların bakımı geleneksel arabalara göre daha kolaydır

Çoğunlukla, elektrikli arabalar yanmalı muadillerine göre çok daha basittir. Gerçekten de, EV'ler norm olsaydı ve biri dakikada binlerce küçük patlamayı kolaylaştıran yüzlerce yağlı hareketli bit içeren yeni bir teknolojinin kullanılmasını önerirse, herkes fikrin çılgınca olduğunu düşünürdü. Olduğu gibi, EV'ler çok daha az hareketli parçaya ve çok daha az arıza fırsatına sahiptir, bu da onları uzun vadede daha ucuz ve daha kolay çalıştırmalıdır. Bunun istisnası, pil teknolojisinin maliyeti ve karmaşıklığıdır. Bununla birlikte, akıllı pil yönetimi yazılımı ile pil kiralama planlarının birleşimi, neredeyse stresin çoğunu alabilir ve EV sahipliğinden endişelenebilir.


5. Menzil muhtemelen sandığınızdan daha az sorun teşkil ediyor…

Birleşik Krallık'ta bir araba yolculuğunun ortalama mesafesini tahmin edin. Pes etmek? Hükümetin 2014 Ulusal Seyahat anketine göre yaklaşık sekiz mil ve her yıl düşüyor. Renault, küçük hatchback'lerin yaklaşık üçte birinin tüm operasyonel ömürleri boyunca asla 100 milden fazla yolculuk yapmadığını düşünüyor. Evet: araba üretilir, satılır, kullanılır, satılır, sonunda hurdaya çıkarılır ve tüm döngü boyunca bir kez bile 100 milden fazla sürülmez. Bunu akılda tutarak, modern elektrikli otomobillerin çoğunun tek bir şarjla 100 mil veya daha fazla yol yapacağı düşünüldüğünde, tüm 'menzil kaygısı' olayı biraz saçma görünüyor. BMW bile, burada resmedilen i3 modelini çarpıcı bir şekilde 100 milden fazla yol yapacak şekilde tasarlamadı çünkü bu, çoğu küçük otomobil için gerekli değil.

6. Bazı elektrikli arabalar yüzlerce mil yol alabilir

Ameliyat öncesi uzun menzil istiyorsanız seçenekleriniz daralır, ancak Tesla'nın Model S'si resmi olarak 330 mil için iyidir ve bazı makul sahipleri bu rakamı bile geçtiler, mevcut resmi olmayan rekor tek bir şarjla 452 mildir. Kuşkusuz, küçük bir yakalama vardı: Bu sonuca ulaşmak için, Danimarkalı sahibi ortalama 24,2 mil hızla seyahat etti. Sabırlı adam.

7. EV'nizi evde şarj edebilirsiniz

Çoğu insan için, çoğu zaman şarj ve menzil bir sorun değildir. Akıllı telefonda yaptığınız gibi her gece bir şeyi bağlayın ve ardından gün içinde kullanın. Birçok insan için günlük kullanımları, ihtiyaç duyacakları tüm şarjın bu olduğu anlamına gelir. Bir sorun varsa, bir garajınız yoksa veya cadde dışı park yeriniz yoksa elektrikli araçların yol kenarında şarj edilmesi sorun olabilir. Bu nedenle, yalnızca cadde üzerinde park etme imkanınız varsa elektrikli bir araba uygun olmayabilir. Ayrıca, standart bir ev tipi priz kullanarak şarj etmenin 10 saat sürebileceğini veya en büyük pillere sahip EV'ler için önemli ölçüde daha uzun sürebileceğini belirtmek gerekir.

8. Elektrikli arabaların menzili soğuk havalarda zarar görebilir

Elektrikli otomobil yelpazesiyle ilgili meşru bir endişe varsa, soğuk havadır. Bunun birkaç nedeni var. İlk olarak, çoğu saf elektrikli araçtaki lityum piller soğuğu sevmez. Bu, onları daha az verimli hale getirir ve mevcut şarjı daha hızlı çalıştırırsınız - yüzde 50'ye kadar daha hızlı. Sorunları daha da kötüleştiren, tartışmasız daha büyük sorun, soğuk havalarda kabin ısıtıcısının kullanılmasıdır. Bu, mevcut menzilinize büyük bir ek engel koyabilir. Bununla birlikte, EV'niz sıcak bir garajda saklanırsa, özellikle kabini elektrik şebekesine bağlıyken önceden ısıtırsanız menzil kaybını azaltabilir.

9. EV'ler ultra sessizdir ve sürüşü rahatlatıcıdır

Elektriğe geçtiğinizde, geri dönmek istemeyebilirsiniz. Tamamen elektrikli bir arabanın sakinliği ve dinginliği gerçekten çok özel bir şeydir ve geleneksel arabaları biraz tuhaf gösterebilir. Birdenbire, kokulu, yanıcı yakıt ve her türlü eski moda yağlı parçalardan oluşan bir tankın etrafında sürüklenme fikri, o em-sık-vur-üfle işini yapıyor biraz Edward'cı görünüyor. Gerçekten iyi haber şu ki, bu VW'nin E-Up'ı gibi uygun fiyatlı elektrikli arabalar için geçerli! 100.000 £ 'luk egzotik bir EV.

10. Elektrikli arabalar çevreye ve cüzdanınıza karşı nazik olabilir

İşlerin karmaşıklaştığı yer burasıdır, çünkü çoğu kullanımınıza bağlıdır. En kötü durum EV senaryosu pahalı olacak ve çevresel etkisi çok az olacaktır. Bununla birlikte, olumlu yönler önemli olabilir. Yeni başlayanlar için, geleneksel yanmalı arabaların yakıtı kabaca üç kat daha pahalıdır. EV'ler ayrıca, elektrik şebekesinden şarj edildiğinde net CO2 çıktısı açısından tipik olarak marjinal olarak daha iyidir. En azından bazen evde güneş enerjisi kullanarak yenilenebilir kaynaklardan şarj edebiliyorsanız, bu özellik iyileşir. EV'ler ayrıca sıfır yerel emisyona sahiptir, bu da kasaba ve şehirlerdeki hava kalitesi için büyük bir avantajdır.

11. Yalnızca Birleşik Krallık'ta kabaca 10.000 kamuya açık şarj noktası vardır

Bu fena değil, ancak sadece yaklaşık 3.500 konumda bulunuyorlar. Ecotricity, Podpoint, POLAR ve tabii ki Tesla'nın büyüyen Supercharger ağı dahil olmak üzere en az altı büyük ulusal şarj ağı vardır. En hızlı şarj cihazları, bir EV'yi 30 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 80'e çıkarabilir. Sırada, bir dizi yerel veya bölgesel şarj ağı var. ChargePlace Scotland gibi bu istasyonlardan bazılarının kullanımı da ücretsizdir. Elbette, hemen hemen her elektrik prizi potansiyel bir şarj noktasıdır, ancak burada hız bir sorun haline gelir.

  • Diğerlerimizi kontrol etmeyi unutmaCar Tech Week makaleleri