Close
  • Ana
  • /
  • Tabletler
  • /
  • 2020 iPad ve iPad Air: Apple'ın yeni tabletleri karşılaştırıldı

2020 iPad ve iPad Air: Apple'ın yeni tabletleri karşılaştırıldı

Apple, 2020 için hem en ucuz iPad'i hem de iPad Air'i hem daha fazla güçle hem de 2020 iPad Pro'nun görünümünü izleyen iPad Air durumunda güncellenmiş bir tasarımla paketleyerek yenilemelerini başlattı. Ancak bu dahili ve harici değişikliklerle, bir sonraki tabletiniz olarak iPad ve iPad Air'e bakıyorsanız, hangisini seçmelisiniz?


8. nesil iPad ile iPad Air 2020 arasındaki fiyat, performans ve özellikler arasındaki fark hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçireceğiz, böylece tam olarak ihtiyacınız olanı yapan Apple tableti seçebilirsiniz.

2020 iPad vs iPad Air: Fiyat ve çıkış tarihi

8. nesil iPad, bu iki tabletten çok daha ucuza geliyor: 32GB depolama alanına sahip model için 329 £ / 329 $ / AU $ 499 veya 128GB için 429 £ / 429 $ / AU $ 649. Ayrıca, dahili 4G internet bağlantısına sahip bir sürümü (sadece Wi-Fi yerine) 32GB için 459 £ / 459 $ / 699 AU $ veya 128GB için 559 £ / 559 $ / AU $ 849 alabilirsiniz.

İPad 8. nesil şimdi sipariş edilebilir.

Apple UK'de tüm 8. nesil iPad seçeneklerine göz atın
Apple US'de tüm iPad 8. nesil seçeneklerine göz atın
Tüm iPad 8. nesil seçeneklerine Apple AU'da göz atın


İPad Air 2020 daha pahalıdır (ve fiyatı,iPad Air 2019), ancak açıklayacağımız gibi daha gelişmiş bir özellik listesine sahip. İPad Air, 64 GB depolama alanı için 579 £ / 599 $ / 899 AU $ 'dan veya 256 GB için 729 £ / 749 $ / 1.129 $' dan başlar. Yine, 32GB için 709 £ / 729 $ / 1.099 AU $ veya 256GB için 859 £ / 879 $ / AU $ 1.329'dan başlayan 4G bağlantısı ile kullanılabilir.

Karşılaştırma için, 11 inç iPad Pro 2020 (aynı fiziksel tasarıma ve iPad Air ile neredeyse aynı ekran boyutuna sahip) 128 GB depolama için 769 £ / 799 $ / 1.329 $ 'dan başlıyor.

İPad Air, 'Ekim'de piyasaya sürülecek, ancak henüz sipariş edilemiyor.


Apple UK'de tüm iPad Air seçeneklerine göz atın
Apple US'de tüm iPad Air seçeneklerine göz atın
Apple AU'da tüm iPad Air seçeneklerine göz atın

iPad Air 2020

İPad Air bazı güzel yeni renklerle geliyor.

(Resim kredisi: Apple)

2020 iPad vs iPad Air: Tasarım

2020 iPad, aynı fiziksel tasarıma sahiptir.iPad 7. nesil (2019)Temelde klasik iPad tasarımı olan - Touch ID parmak izi tanıma içeren fiziksel bir Ana Ekran düğmesi ile üstte ve altta (dikey olarak tutulduğunda) kalın çerçeveli hoş bir büyük ekran.


Eğimli kenarlara sahiptir ve arka kısımda Uzay Grisi, Gümüş veya Altın kaplamalar mevcuttur. Gümüş ve Altın seçenekleri, ekranın etrafında beyaz bir ön çerçeve sağlarken, Uzay Grisi seçeneğinde siyah bir ön çerçeve bulunur.

Bu tasarım hakkında söylenecek pek yeni bir şey yok - mükemmel ergonomik ve tutması kolay ve nispeten eski moda görünmesinden başka kusur yok, ancak bununla yaşayabileceğinizi umduğumuz fiyat için.

İPad Air 2020, ürüne tamamen yeni, ancak iPad Pro kullanıcıları tarafından çok tanıdık gelen bir tasarıma sahip. Yuvarlatılmış köşelere sahip 'Liquid Retina' ekranı ve iPhone 5 dönemine (ve iPhone 5 dönemini andıran düz kenarlı bir tasarıma) sahip olan tasarım, etkili bir şekilde özdeştir.iPhone 12sözde takip edecek).

Ekran, Apple'ın 'tüm ekran' tasarımı olarak adlandırdığı, kenarın etrafındaki minimal çerçeveleridir, ancak yine de görünür bir kenarlık vardır - bu iyi, çünkü hala tutacak bir şeye ihtiyacınız var.

iPad Air 2020

İPad Air'in yuvarlak köşeleri, iPad Pro'nun tasarımıyla uyumludur.

(Resim kredisi: Apple)

İPad Pro'nun aksine Air, Uzay Grisi, Gümüş, Gül Altın, Yeşil ve Gök Mavisi dahil olmak üzere yanlarda ve arkada bir dizi harika kaplamaya sahiptir. Hepsinin önünde hala siyah bir çerçeve var.

İPad Pro'nun aksine iPad Air, güvenlik için Face ID yüz tanıma içermiyor, bunun yerine güç düğmesine yerleşik Touch ID parmak izi tanıma özelliğine sahip.

İPad Air'in tasarımı harika bir kullanım hissi veriyor - kolayca taşınır ve ekran boyutuna göre kompakt ve hafiftir.

Düz kenar, iPad Air'in, tıpkı iPad Profesyonelleri gibi, bir klavye ve izleme paneli kombinasyonu ekleyen Apple'ın Magic Keyboard kılıfını ve ikinci nesil Apple Pencil'ı desteklediği anlamına gelir. 2. nesil Kalem, depolama için iPad'e manyetik olarak bağlanır ve oradayken iPad'in pilinden kablosuz olarak şarj olur.

İPad 8. nesil, iPad'in Lightning bağlantı noktasına takılarak şarj edilen orijinal Apple Pencil'ı destekliyor ve bu çok daha az kullanışlı.

8. nesil iPad, şarj ve bağlantı için bir Lightning bağlantı noktasına sahipken, iPad Air, USB aksesuarlarını bağlamak için daha esnek hale getiren bir USB-C bağlantı noktasına sahip - daha profesyonel bir kullanım için bu büyük bir bonus olabilir.

Bununla birlikte, iPad 8. nesil 3,5 mm ses jakına sahipken iPad Air'de yok. Apple'ın bu bağlantıyı iPad Air ve iPad Profesyonellerinden ayırması, iPad'in müzik yapımındaki popülaritesi göz önüne alındığında bizi şaşırtıyor, ancak işte buradayız - iPad Air ile kablolu kulaklık kullanmak istiyorsanız, bir adaptöre ihtiyacınız olacak.

iPad 8. nesil

İPad 8. nesil, keskinlik açısından iPad Air'inkilerle eşleşen 10,2 inç ekrana sahip.

(Resim kredisi: Apple)

2020 iPad vs iPad Air: Ekran ve hoparlörler

İPad 8. nesil, inç başına 264 piksel olan 2160x1620 çözünürlüğe sahip 10,2 inç ekrana sahip. Bu, onu hoş ve keskin kılar ve oldukça cömert bir boyuttadır - uygulamaları yan yana çalıştırmak için kolayca yeterince büyüktür ve hoş bir büyük video oynatıcı yapar.

500 nit'in parlaklığı da benzer şekilde güçlü ve ekran kalitesi genel olarak harika. İPad Air'in daha geniş P3 renk gamını desteklemiyor, ancak genel olarak bunu önemsemiyoruz - bu özellikle fotoğrafların daha canlı ve gerçekçi görünmesine yardımcı olur, ancak tabletinizin keyfini çıkarmak için gerekli değildir.

Ancak, Apple True Tone ekran teknolojisinin burada kullanılmaması gerçekten utanç verici. Bu sistem, ekranın renk dengesini içinde bulunduğunuz odanın ortam ışığına göre otomatik olarak değiştirir, böylece akşamları evde yumuşak sarı ışıklar varsa, iPad'deki beyaz beyaz bir parçayla eşleşecek şekilde ekran değişir. kağıt odadaki gibi görünüyor. Bu, gördüğünüz her şey sarı renkliyken mavi renkli bir ekrana sahip olmaktan daha naziktir ve önceden bir ekran kullanıyorsanız uyumayı kolaylaştırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Bunun Apple'ın özellikle çocuklar için en popüler iPad'i olacağı düşünüldüğünde, bunun dahil olmaması hayal kırıklığı yaratıyor.

Yukarıda belirtildiği gibi, iPad 8. nesil, ekrana yazmak ve çizmek için birinci nesil Apple Pencil'ı destekliyor.

İPad Air 2020, yine inç başına 264 piksel olmak üzere 2360x1640 çözünürlüğe sahip 10.9 inç ekrana sahip, bu nedenle daha büyük bir panelde daha ucuz iPad ile aynı düzeyde ayrıntı var. Bu birçok küçükÇözünürlükte sadece birkaç ekstra piksel ile 11 inç ekrana sahip 11 inç iPad Pro'dan biraz daha küçük ve yine aynı keskinlik.

İPad Air'in ekranı aynı zamanda parlaklık açısından daha ucuz olan iPad ile eşleşiyor, yine 500 nit, ancak pikselleri yüzeye yaklaştıran lamine bir ekran ve yalnızca% 1,8'lik düşük yansıtma oranıyla ekranı biraz daha net görebileceksiniz. . Air'in daha geniş P3 renk gamını desteklemesi gerçeğiyle birleştiğinde, özellikleri daha ucuz iPad'e yakın olmasına rağmen daha zengin ve daha net görünen bir ekrana sahip olursunuz.

İPad Air, kitaplarımızda büyük bir artı olan daha önce bahsettiğimiz True Tone teknolojisini de destekliyor. Air'in ekranı, yazma ve çizim için 2. nesil Apple Pencil'ı destekliyor.

Bu iPad'lerin her ikisinin de ekranları için 60Hz maksimum yenileme hızına sahip olması yaygın ve iyi. İPad Pro, 120Hz'yi destekler, bu da ekrandaki bilgileri saniyede iki kat daha fazla güncelleyebileceği anlamına gelir - onu 'profesyonel' yapan şeylerden biridir. Bu, Apple Pencil kullanıcıları için en büyük etkiye sahiptir, çünkü bu, çiziminizin etkisini daha hızlı görebileceğiniz ve böylece mümkün olduğunca doğru tutabileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, profesyonel sanatçılardan daha azı için, iPad 8. nesil ve iPad Air'de çizim yapmak mükemmel şekilde duyarlı hissedecektir.

İPad 8. nesil teknik olarak stereo hoparlörlere sahiptir, ancak bunlar cihazın bir ucundadır, bu nedenle manzara modunda yalnızca stereo olur. Temel iPad hoparlörleri her zaman yeterince yüksek sesliydi, ancak çok yüksek kalitede değildi.

İPad Air, yatay konumda tutulduğunda her iki ucunda da stereo hoparlörlere sahiptir, bu nedenle film izleme için daha etkili olacaktır.

iPad 8. nesil

8. nesil iPad, ucuz bir bilgisayar için büyük, büyük bir performansa sahiptir - çoğu dizüstü bilgisayardan daha güçlüdür.

(Resim kredisi: Apple)

2020 iPad vs iPad Air: Özellikler ve performans

İPad 8. nesil, Apple'ın birkaç yıllık A12 Bionic işlemcisini içeriyor, ancak aslında gezegendeki en güçlü tablet / telefon çipleri arasında yer alıyor (Apple'ın bu alandaki teknik lideri gibi).

Altı çekirdekli bir işlemci ve temelde hafif dizüstü bilgisayarlarla aynı güç sınıfında, bu nedenle bu iPad'de güç eksikliği yok. Bu, video ve görüntü düzenleme, web'de gezinme, genel uygulama kullanımı veya insanların tabletleriyle yaptığı milyonlarca başka şey olsun, yapmak istediğiniz her şey için süper hızlı olmasını sağlar.

Bu, önceki iPad Air neslindeki çip ile aynı ve bunun son derece yetenekli bir makine olduğunu gördük. 8. nesil iPad ile herhangi bir sorununuz olursa, hız bunlardan biri olmayacak.

32GB ve 128GB depolama seçenekleri gayet iyi - 32GB pek fazla değil, ancak video akışı ve hafif eğlence için yalnızca bir tablet istiyorsanız, gayet iyi çalışacaktır.

Çok sayıda oyuna sahip olmak veya büyük bir fotoğraf / video kitaplığına indirilmesini ve her zaman kullanılabilir olmasını istiyorsanız (Apple'ın, fotoğraflarınızı bulutta saklamayı ve gerektiğinde yalnızca tam olarak indirmeyi kolaylaştırdığını unutmayın) 128GB seçeneği daha iyi bir seçimdir.

İPad Air 2020, Apple'ın yeni nesil A14 Bionic çipini içeren ilk cihazdır ve şüphesiz iPhone 12'ye de girecek. Apple, işlemci gücü için bunun A12'den% 40 daha hızlı (tam olarak ne ölçüde olduğunu söylememiş olsa da) ve grafik performansı söz konusu olduğunda iki kat daha güçlü olduğunu söylüyor.

Yine, bu altı çekirdekli bir yonga ve bunun hızı ve belleği için tam olarak ne anlama geldiğini belirlemek için elimizi Yayına almamız gerekecek, ancak kesinlikle son derece yetenekli görünüyor.

İPad Air'deki 64 GB depolama alanı iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Belge çalışması ve eğlence için bir tane istiyorsanız, çoğu insana güzelce hizmet etmelidir. Yine, çok sayıda oyun tutmayı veya çevrimdışı depolamak istediğiniz çok büyük dosyalarla çalışmayı planlıyorsanız, 256 GB en uç kullanıcılar dışındaki herkes için yeterli olmalıdır (ve iPad Pro gerekirse size daha fazlasını verebilir).

Her iki iPad de standart kullanımda 10 saatlik pil ömrü vaat ediyor ve bu, Apple'ın bu tür cihazlar için hedefi.

İPad Air, aslında iPad 8. nesilden çok daha küçük bir pil kapasitesine sahip, ilginç bir şekilde - Air 28.6 watt saatlik bir pile sahipken, iPad 8. nesil, 32.4 watt saatlik bir pile sahip. A14 yongası, güç depolama eksikliğini dengeleyerek güç kullanımında daha hafif olabilir.

Air'in pili, uzun ömürlülükle ilgili hiçbir sorunu olmayan 11 inç iPad Pro'larla aynı boyuttadır, bu nedenle pil ömründen endişelenmenize gerek yoktur.

iPad Air 2020


(Resim kredisi: Apple)

2020 iPad vs iPad Air: Kameralar

İPad 8. nesil, 1080p Full HD video kaydedebilen 8MP arka kameraya sahiptir. Çok güncel bir teknoloji değil, ancak bakımı yapılabilir fotoğraflar çekiyor ve A12 Bionic işlemcideki sinirsel işleme motoru, otomatik olarak yaptığı çekimleri iyileştirmesine yardımcı olabilir.

Ön tarafta 1,2 MP fotoğraf çekebilen 720p HD FaceTime kamera var - bu işler oldukça basit ama işe yarıyor.

İPad Air 2020, 60 fps'de 4K video kaydı ve görüntü sabitleme özelliğine sahip 12 MP arka kamera içerir, böylece hareket edebilir ve pürüzsüz video tutabilirsiniz. Ön kamera 7 MP fotoğraflar çeker ve 60 fps'de 1080p Full HD video sunar.

iPad Air 2020

İster iPad Air'i ister daha ucuz iPad'i seçin, aynı güçlü uygulamaların tümüne erişebilirsiniz.

(Resim kredisi: Apple)

2020 iPad vs iPad Air: Yazılım

İyi haber - burada hiçbir fark yok! Her iki iPad de Apple'ın iPad işletim sisteminin en son sürümü olan iPadOS 14 ile çalışıyor.

Her ikisi de bölünmüş ekran çoklu görevini, aynı geniş uygulama yelpazesini, widget'ları, fare ve klavye desteğini, el yazısı tanımayı, senkronize edilmiş hizmetleri ve diğer her şeyi destekler.

Apple'ın iPad yazılımı odak noktası, büyük ekranların sonradan düşünüldüğü Android'lerden çok daha üstündür - ancak hangi fiyat düzeyini seçerseniz seçin, iPad 8. nesil ve iPad Air arasında aynı deneyimi yaşayacaksınız.

2020 iPad vs iPad Air: Karar

Çoğu insan için, buradaki kararın fiyatına ineceğini umuyoruz. İPad Air başlangıç ​​fiyatı, 8. nesil iPad'den 250 £ / 270 $ daha fazla, bu büyük bir sıçrama - aslında fiyatı neredeyse ikiye katlıyor.

Bu fiyat için birçok iyileştirme elde edersiniz, bu nedenle iPad Air'in getirdiklerine değer verip vermemenize bağlıdır. Sadece basit aile eğlencesi için bir tablet istiyorsanız, temel iPad ihtiyacınız olanı yerine getirir. Geniş, net bir ekranı var, hızlı, güvenilir, hafif ve kullanışlı… işi çok güzel yapıyor.

İPad Air, iş için daha yetenekli ve geleceğe dönük: daha hızlı bir işlemciye, daha güzel kameraya, aynı boyutta gövdede daha büyük ve daha iyi ekrana, daha şık tasarıma, daha iyi 2. nesil Apple Pencil sistemine ve daha esnek USB-C bağlantısına sahip , Apple'ın Magic Keyboard ile uyumluluk…

Daha güzel bir bilgisayar istiyorsanız, alacağınız bilgisayar iPad Air'dir - tüm yükseltmelerinin temel iPad'e göre fiyat artışını haklı çıkardığını düşünüyoruz, sadece herkesin onlara ihtiyacı yok.