Close

4K ve harekete hazır: GoPro Hero4 Black, Panasonic HX-A500 ve Sony X1000V

Dayanıklı ve su geçirmez aksiyon kameraları, ekstrem spor meraklılarının başarılarını parlak yüksek çözünürlükte yakalamalarını sağlar. Elbette, başarılar etkileyici, ancak göze çarpan bu küçük kameraların yeniliği.


Küçültülmüş boyutları ve ağırlıkları, uçuş kıyafetlerine, araçlara ve insanlara takılmalarına olanak tanıyarak çok az engele neden olurken, kolay kullanımları daha önce çekim deneyimi olmayanların bir profesyonel gibi çekim yapmasını sağlar.

Daha fazlasını okuyun: GoPro Hero7 Black incelemesi: 60 fps'de stabilize edilmiş 4K video bir oyun değiştiricidir

 • Rehberimize göz atınen iyi aksiyon kamerası.

2013 yılında, pazar lideri GoPro, Hero3 ile ante'yi yükseltti. İlk defa, saniyede sadece 15 kare de olsa 4K çekim yapabilen ve hayal kırıklığı yaratan oynatma için bir aksiyon kamerası vardı. GoPro'nun en yeni 4K modeli Hero4 Black, fps'yi NTSC formatında 30'a kadar çıkarır ve çekimler çok daha iyi, pürüzsüz hareket ve net ayrıntılar sunar - bu kayak pistini veya cesur dağ bisikleti yolculuğunu çekmek için mükemmeldir.

Ancak GoPro, 4K çekim için tek seçenek değil - Panasonic'in HX-A500 ve Sony'nin X1000V'si de paranız için yarışıyor vePingtwitterihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilmeniz için her birinin artılarını ve eksilerini açıklamak için burada.


Testte neler var

1. GoPro Hero4 Siyah

GoPro, aksiyon kamerası paketinin yıllardır lideridir, ancak 4K görüntü oranı nasıl?


Fiyat:410 £

2. Panasonic HX-A500


İki parçalı bir tasarım ve geniş bir ekran, HX-A500'ün satış noktaları - peki biz satılıyor muyuz?

Fiyat:£ 329

3. Sony X1000V

Sony, dijital görüntü kalitesi söz konusu olduğunda sahaya liderlik ediyor, ancak kompakt 4K kamerası ismine uygun olacak mı?


Fiyat:£ 359

Test 01 - tasarım

Yapı kalitesi ve yerleşim düzeni açısından tünekleri kim yönetiyor?

Dürüst olalım, dağ bisikletinizle bir orman yolunu bombalıyorsanız, aksiyon kameranızın neye benzediğini çok fazla önemsemeyeceksiniz, bu yüzden test ettiğimiz HX-A500'ün parlak renkli kaportasının olduğunu iddia ediyoruz. o kadar büyük bir beraberlik değil. Elbette Panasonic'in en ayırt edici satış noktası
çok yönlülük eklemeyi amaçlayan bu iki parçalı tasarımdır (örneğin, ayrı bir kamerayı yüz seviyesinde takarken, tam olarak gördüğünüz şeyi filme almak için ana üniteyi gidonunuza monte edebilirsiniz).

Yine de bizim için bu, eğlenceli bir hobi olması gereken şeye gereksiz düzeyde karmaşıklık katıyor. Panasonic'in kamerası, ne çektiğinizi net bir şekilde görmenizi sağlayan 1,5 inç ekrana sahip (düşük çözünürlükte de olsa), bu büyük düğmeler manşetten kaydı çocuk oyuncağı haline getiriyor.

Hero4 Black asla güzel olarak tanımlanamaz - aslında, bir LEGO bloğu kadar kutulu - ama çivi kadar sert ve bir aksiyon kamerasından gerçekten istediğiniz şey bu.

Ayrıca montajı gülünç derecede kolaydır - bir kaskın veya tahtaya gururla oturmasına rağmen, yerinden çıkma eğilimindedir. Yine, çekimleri izlemek için bir ekran var, kameranın önündeki küçük ayarlar ekranı gezinmek kolay.

İncelik açısından Sony X1000V, Panasonic ile GoPro arasında bir yere oturuyor. Yaklaşık on yıl önce ilk kez ortaya çıkan ekonomik kameralara benziyor, bu bizi rahatsız etmese de tamamen iyi bir şey değil. Daha da önemlisi, ince şeklinin bir kaskın veya aracın yan tarafına tam olarak monte edilmesini ve avucunuzun içine rahatça oturmasını sağlamasıdır (koruyucu muhafazasını takarken bile, X1000V en taşınabilir cihaz gibi hissediyor) üç testte). Ayrıca 170 derecelik Zeiss lensin kameranın önünde nasıl göründüğünü de seviyoruz.
Ünitenin üst kısmındaki kayıt düğmesinin konumu, kamerayı elinizde tuttuğunuzda çekimi kolaylaştırır.

Özellikler

GoPro Hero4 Siyah-

 • Standart bir muhafazaya sarılmış olan kamera 40 metreye kadar su geçirmezdir. Ayarlar ekranı gösterişten uzak ama gezinmesi hoş bir şekilde basit.
 • Maksimum 4K kare hızı:30 fps
 • Maksimum 1080p kare hızı:120 fps
 • Kayıt formatı: MP4
 • Maksimum sabit çözünürlük: 12MP
 • Batarya: 1,160mAh
 • Bağlantı: Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB
 • Diğer özellikler: Burst, Time Lapse, Night Lapse

Panasonic HX-A500

 • Kaydırma sistemi kolay olsa da ayarlar menüsü biraz sınırlıdır. Kontroller sezgiseldir ve çekimin stresini ortadan kaldırır.
 • Maksimum 4K kare hızı: 25fps
 • Maksimum 1080p kare hızı: 50fps
 • Kayıt formatı: MP4
 • Maksimum fotoğraf çözünürlüğü: 8,3 MP
 • Batarya: 1,450mAh
 • Bağlantı: USB, Wi-Fi
 • Diğer özellikler:240 fps ağır çekim çekim

Sony X1000v

 • Fotoğraf makinesinin üst kısmındaki büyük kayıt düğmesi kolay çekim sağlar. Su geçirmez muhafazasında bile, X1000V ince bir uyum sağlar.
 • Maksimum 4K kare hızı: 30 fps
 • Maksimum 1080p kare hızı: 120fps
 • Kayıt formatı: MP4
 • Maksimum fotoğraf çözünürlüğü: 8,8 MP
 • Batarya: 1,240mAh
 • Bağlantı: USB, HDMI, Wi-Fi, NFC, GPS
 • Diğer özellikler: Vurgu Film Oluşturucu

Test 01 kazananı - Sony X1000V

X1000V şık, hafif ve avuç içinde rahattır. Zeiss lens akıllı görünüyor, üste monte edilmiş kayıt düğmesi kullanışlı.

Test 02 - görüntü

Hepsi 4K çözünürlükte çekim yapıyor, ancak hepsi aynı standartta değil ...

Bu kameraların üçünün de 4K'da çekim yaptığını belirledik, bu yüzden görüntüleri hemen hemen aynı olmalı, değil mi? O kadar siyah ve beyaz değil. Başlangıç ​​olarak hepsi aynı kare hızında çekim yapmıyor: Hero4 Black ve X1000V 30 fps sunarken Panasonic sadece 25 fps yönetiyor. Ama o zaman bile dikkate alınması gereken başka şeyler var.

Örneğin, Birleşik Krallık'ta yaşıyorsanız ve çekimlerinizi doğrudan kameranızdan 4K TV'nizde oynatmak istiyorsanız, video formatını PAL olarak ayarlamanız gerekir, bu da tüm bu kameralara anında maksimum 25 fps kare hızı verir. . Neyse ki, GoPro veya Sony'nizden en iyi sonucu almak istiyorsanız, bunun bir yolu var: her iki kamera da formatlar arasında geçiş yapmanızı sağlar, böylece çekimlerinizi NTSC formatında 30 fps'de kaydedebilir ve ardından çekimlerinizi bilgisayarda düzenleyebilirsiniz. Ekstra 5 fps'nin sağladığı daha yumuşak hareketten yararlanmak. Ancak HX-A500 bölgeye özgüdür ve PAL bölgelerinde 25 fps'ye ayarlanmıştır.

Fazladan bir 5 fps kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak bir bilgisayardaki her bir kameradan alınan görüntüleri karşılaştırmak, bunun ne kadar fark yarattığını gösterir. Hem Hero4 Black'in hem de X1000V'nin görüntüleri tatmin edici derecede pürüzsüz, net ve netti - ancak hareket hızlandıkça 30 fps hala biraz sınırlayıcı. Dinamik menzil açısından, Hero4 Black hemen hemen üstünlük sağlıyor; Bulutları filme alırken, örneğin tükenmişlik az veya hiç tükenmeden net bir tanım yapabiliriz.

HX-A500'ün görüntüleri rakiplerinin gerisinde kalıyor, ancak sizi dehşet içinde geri çekilmeyecek. Evet, düşük ışık koşullarında mücadele ettiğini ve düz tonlu alanlarda gren göründüğünü gördük; ve geniş açılı görünüm seçeneği çevresel görüşünüzde olanı filme almak için yararlı olsa da, görüntüyü biraz bozar. Ancak artı tarafta, renkler zengin - ve unutmayalım, bu başa takılan kamerayla diğer iki cihazın sunduklarından biraz farklı bir bakış açısı elde edersiniz ve filmlerinizi biraz daha benzersiz kılarsınız.

Görüntü kalitesi

GoPro Hero4 SiyahHero4 Black'in 4K videosu ayrıntılarla doludur ve bol miktarda gölge ve vurgu tonu yakalar. Pozlama ve beyaz dengesi ayarı, aydınlıktan karanlığa geçerken iyi işlenir ve NTSC'de 30 fps'lik en yüksek kare hızı, çok hızlı olmadığı sürece hareketin pürüzsüz olmasını sağlar.

Panasonic HX-A500 -HX-A500'ün çekimlerinde renkler iyi kontrol ediliyor, ancak düz tonlu alanlar gürültü belirtileri gösteriyor. Gölgeli bir alana gidin ve gürültü çok belirgin hale gelir. Ayrıntı da iyi üretilmiştir, ancak yine de Hero4 Black ve X1000V'nin çarpıcı kalitesinin gerisinde kalıyor.

Sony X1000V -Bir sahnedeki tonun iyi bir miktarı yakalanır ve çekim 4K TV'de tekrar gösterildiğinde çok sayıda ince ayrıntı görebilirsiniz. Kontrast ve doygunluk çekim etkisini verirken, NTSC'deki 30 fps hareketin düzgün olmasını sağlar (kamera sabit kaldığı sürece).

Test 02 kazananı - GoPro Hero4

Akıcı hareket ve ince ayrıntılar, GoPro'nun kamerasına Sony'nin önüne geçer. Panasonic bir alt seviyedir.

Test 03 - özellikler

Bu kameralar ses yapısı ve güzel görüntülerin yanı sıra neler sunuyor?

Hala sizin için hangi aksiyon kamerasının olduğu konusunda kararsız mısınız? O zaman her birinin sunduğu özelliklere kısaca özetlenebilir. Hero4 Black'in ses kayıt yetenekleri önceki GoPro modellerine göre geliştirildi, ancak harici bir mikrofon takmak için isteğe bağlı bir 3,5 mm giriş aksesuarı da edinebilirsiniz. Muhteşem yüksek çözünürlüklü çekimlerin tadını çıkarırken boğuk sesi dinlemekten daha rahatsız edici bir şey olmadığı için bu bizim için oldukça önemli bir varlıktır.

Başka bir yerde, GoPro, bir kayakla atlama veya kaykay numarasının farklı aşamalarını çekmek için harika olan 0,5 ila 60 saniyelik aralıklarla bir fotoğraf patlaması yakalayan temiz bir Time Lapse moduna sahiptir. Ve buradaPingtwitter, videonuzu geliştirmek için çok sayıda yeni yol sunmak üzere güncellenen GoPro'nun Protune yazılımının büyük hayranlarıyız.

Panasonic kamera, çekimlerinizi tekrar izlerken deniz tutmanıza engel olan etkili görüntü sabitleme sunar, ancak beraberindeki uygulama güncellenmeyi başarabilir - örneğin GoPro'nunki kadar iyi değildir. Ayrıca bu kamerada, depolama alanından tasarruf etmek için en eski kliplerinizin yenileriyle değiştirildiği bir döngü kayıt seçeneği de vardır. Bunun bir yardım mı yoksa engel mi olduğu, gereksinimlerinize bağlıdır.

Sony, tüm videolarınızdan en iyi kısımları alan (harika bir snowboard numarasının neyin olmadığını hesaplamak için bir tür sihirli yetenek yerine hareket cayroya dayalı) ve düzenlemeler yapan Highlight Movie Maker adlı akıllıca bir özelliğe sahiptir. onları birlikte. Rüzgar azaltma özelliğine sahip bir stereo mikrofon var; bu, TV'nizin sesini yükseltmek zorunda kalmadan insanların söylediklerini öğrenebileceğiniz anlamına gelir. Ve özellikle hırslı hissediyorsanız, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kullanarak aynı anda beş aksiyon kamerasını kontrol etme yeteneği de var.

Kameranızı seçmeden önce, hilelerin faydalı özelliklerini ayıklamanıza yardımcı olmak için her birinin özelliklerini biraz daha ayrıntılı olarak araştırmaya değer.

GoPro Hero4 Siyah

GoPro uygulaması, Hero4 Black'inizin kolay kontrolünü sağlar ve sizi GoPro topluluğuna bağlar.

Canlı görüntü ekranı kaydı kolay başlatma / durdurma sağlarken bir dizi ayara hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Panasonic HX-A500

Panasonic uygulamasının ana ekranı, uzaktan çalıştırma ve görüntü aktarımına basit bağlantılar içerir.

Uygulama, video çekimi ile hareketsiz görüntü çekimi arasında aktarımı kolaylaştırır.

Sony X1000V

Sony uygulamasının arayüzündeki devasa bir kayıt başlat / durdur düğmesi, uzaktan çekimi basit bir işlem haline getirir.

Uygulama içi düzenleme, hareket halindeyken çekimlerinizi görüntülemenizi ve eklemenizi sağlayan harika bir özelliktir.

Test 03 kazananı - GoPro Hero4 Black

Geliştirilmiş ses, Hızlandırılmış Çekim özelliği ve mükemmel düzenleme çözümleri, GoPro'nun rakiplerini geride bıraktığı anlamına gelir.

Pingtwitter Kararı

Genel kazanan ...

1 - GoPro Hero4 Black

Pingtwitter oranları:Hero4 Black küçük, hafif ve sağlamdır ve yüksek kaliteli 4K videolar çeker - görüntüler, canlı renkler ve bol ayrıntıyla karakterize edilir.

Pingtwitter seçenek listesi:Kutu benzeri tasarım, bir kask veya sörf tahtasına monte edildiğinde gurur duyduğu anlamına gelir, bu nedenle devrilmeye meyillidir. Sinir bozucu bir şekilde, kameranın yan tarafındaki HDMI çıkışı, görüntüleri yalnızca HD olarak yayınlayacaktır.

Pingtwitter diyor ki:Hero4 Black, çok yönlüdür. İyi renk, ayrıntı ve tonla 4K görüntüler mükemmel. Maksimum 30 fps'ye rağmen, görüntü hala düzgün.

5/5

2 - Sony X1000V

Pingtwitter oranları: İnce tasarımı, araçların yan tarafına montaj için mükemmeldir; renkler 4K'da canlıdır.

Pingtwitter seçenek listesi: Parlak koşullarda vurgu ayrıntıları zarar görür.

Pingtwitter diyor ki:Övgüye değer 4K görüntüleri kaydeden şık bir kamera.

4/5

3 - Panasonic HX-A500

Pingtwitter oranları: Kolay gezinme.

Pingtwitter seçenek listesi:4K video kalitesi sınırlıdır; tasarım zordur.

Pingtwitter diyor ki:HX-A500 yeterince iyi bir aksiyon kamerasıdır ancak bu prestijli rakiplere kıyasla yetersiz kalıyor.

3/5

5 temel GoPro aksesuarı

Pingtwitter'ün temel ekstralarıyla Hero4 Black'inizden en iyi şekilde yararlanın.

1. GoPro Getirme

Hiç köpeğinizin gözünden dünyayı görmenin nasıl bir şey olduğunu bilmek istediniz mi? Bu basit ve zararsız bağlanma cevabı sağlayacaktır.

48 £,www.gopro.com

2. Steadicam Eğrisi

Aksiyon kameranızı elle taşıyabilmenin çok yönlülüğünü mü tercih ediyorsunuz? Bu basit düzeneği takın ve hiçbir zaman sarsıntısız klipler çekeceksiniz.

59 £,www.tiffen.com

3. Lee Filters 'The Bug

Bug, çekimlerinize etki katacak nötr yoğunluk ve polarizör dahil olmak üzere değiştirilebilir filtrelerden oluşur.

67 £,www.leefilters.com

4. K-Edge Büyük Git

Alüminyumdan işlenen bu yuva, Hero4 Black'i sağlam ve bisikletinize hızlı bir şekilde tutacak ve ağaçlar arasında slalom yaparken sallanmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

39 £,www.madison.co.uk

5. Actioncam 360

Bu dayanıklı muhafaza, doğrudan kameranızın merceğinin önünde bulunan dışbükey bir aynaya sahiptir ve bu, daha sonra izleme zevkiniz için yazılım aracılığıyla dönüştürülebilen 360 derecelik bir dünya görüntüsü yakalamanızı sağlar.

125 £,www.pano-pro.com

Bunu beğendin mi? Rehberimize göz atınen iyi aksiyon kamerası.