Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Saniyede 5.000 Netflix filmi, hepimizin ihtiyaç duyduğu geniş bant hızıdır ve bilim bu durumda

Saniyede 5.000 Netflix filmi, hepimizin ihtiyaç duyduğu geniş bant hızıdır ve bilim bu durumda

Muhtemelen bilgisayarınızın başında veya telefonunuzda 30 ile 500 mbps arasındaki hızlarda geniş bantın keyfini çıkarıyorsunuzdur. Çok daha az acı çekiyor ya da çok daha fazla keyif alıyor olabilirsiniz. Ancak bilim adamları, saniyede 5.000 Netflix filmi olan 40 Tb/s (saniyede terabit) hızlara ulaşabilen ağlar kurmaya çalışıyorlar.


Gerçekte, bu teknolojiyi yakın zamanda kendi evinizde görmeyeceksiniz. Ancak bu, size perde arkasında bazı avantajlar sunmayacağı anlamına gelmez. İrlanda, Almanya ve Hollanda'dan bilim adamlarından oluşan ekip, 'optik taraklar' dedikleri şeyi kullanarak ultra hızlı iletişim için yeni bir yöntem yarattı.

Buradaki fikir, bir lazerin eşit aralıklı optik frekanslardan oluşan geniş bir spektrum oluşturmasıdır. Tarak olarak tanımlanır, çünkü bu, yeterince büyütüldüğünde çıktının nasıl görüneceğini hayal etmenize yardımcı olur. Bu farklı frekanslar aynı anda çok daha fazla verinin iletilmesine izin verir, bu bir otoyolla aynıdır, tek bir şeritten çok sayıda arabayı hareket ettirmek için daha iyidir. Şirket, bunun daha çok yan yana çok sayıda tren yolu olan ve orta şeritte dolanan aptal sürücülerin olmadığı bir demiryolu gibi olduğunu açıklasa da.

  • Geniş bant karşılaştırması – en iyi Temmuz 2021 fırsatları, paketleri ve fiyatları
  • Netgear Orbi 4G LTE incelemesi: hızlı ve güvenilir bir geniş bant alternatifi

Bu, tek bir frekansa sığdırabileceğimiz veri miktarını artırmayı amaçlayan mevcut optik tekniklerden farklıdır. Pilot Photonics CEO'su Frank Smyth, 'Tek bir dalga boyunda veri hızlarını artırmak yerine, teknolojimiz birden fazla dalga boyunu daha düşük bir hızda kullanmamıza izin vererek tek bir bant üzerindeki bütünlük baskısını ortadan kaldırıyor. Bu çoklu dalga boyları, 'süper kanal' olarak bilinen tek bir kanal oluşturarak verilerin daha uzun mesafeler kat etmesine olanak tanır ve iyi sinyal bütünlüğünü korumayı kolaylaştırır.

Peki sıradan insanlara faydası nedir? Bir gün bunun gibi teknolojiler evinize geniş bant getirebilir. Buradaki fikir, teknolojinin her şeyi sıfırdan yeniden yapmak yerine mevcut altyapıya uygulanacağıdır. Bu fikirler genellikle işe yarayan fikirlerdir ve telefon hattınızın, eskiden yalnızca düşük kaliteli sesli arama için iyi olan bir bakır çifti üzerinden geniş bant sunabilmesinin nedeni budur. Artık Netflix'i 4K olarak izleyebilirsiniz.


Pilot Photonics bir başlangıçtır ve şaşırtıcı bir şekilde ACTPHAST 4.0 olarak adlandırılan Avrupa fotonik inovasyon inkübatörü ile çalışmaktadır. Bant genişliği sorunlarını çözmek, geleceği yaşamak istediğimiz bir yer haline getirmenin büyük bir parçasıdır. Örnek olarak, şu anda Birleşik Krallık'ın tüm TV çıkışını bir kerede yayınlamak imkansızdır, bununla başa çıkmak için yeterli bant genişliği yoktur. Tüm TV'lerin internet üzerinden teslim edilmesini istiyorsak, bunu mümkün kılacak olan şey bunun gibi bir teknolojidir.

Çok heyecan verici ve bunu geliştiren herhangi biri bize 40 Tb/s geniş bant teklif etmek isterse, haraç olarak gönüllü olmaktan çok mutluyuz. İlginç bir şekilde, Japonya'daki bir test bir zamanlar saniyede 319 terabayt verdi ve UCL'deki araştırmacılar saniyede 178 terabayt yönetti.