Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Takip etmeniz gereken 5 el yıkama adımı

Takip etmeniz gereken 5 el yıkama adımı

Ellerinizin uygun şekilde temiz olduğundan emin olmak için takip etmeniz gereken bazı el yıkama adımları vardır. Ellerinizi nasıl düzgün şekilde yıkayacağınıza dair kesin bir kılavuz için okumaya devam edin.

Şu anda bir uluslararası varel dezenfektanı jel sıkıntısı. Ancak bu dünyanın sonu değil: Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve NHS'deki uzmanlar, ellerinizi sabun ve suyla yıkamanın aslında mikroplardan kurtulmanın daha iyi bir yolu olduğu konusunda hemfikir. (Cildinizi kurutduğunu fark ederseniz, rehberimize bir göz atın.en iyi el kremleri.)

  • Amazon İngiltere veya Amazon ABD'de sabun satın alın
  • Waitrose'da el sabunu
  • Boots'ta el sabunu
  • Şuradan sabun satın alın:Walmart

Buradaki uyarı, ellerinizi düzgün bir şekilde yıkamanız gerektiğidir - hızlı bir durulama ve üstünkörü bir sabun fışkırması onu kesmeyecektir. Kiri, yağı ve mikropları tamamen temizlemek için izlemeniz gereken bir dizi el yıkama adımı vardır (bir demo videosu için aşağı kaydırın). İşte kısa versiyon.

1. Ellerinizi ıslatın


Bunu temiz akan su ile yapın. Ilık su kullanmak daha güzel hissettirse de bilimsel olarak soğuk, ellerinizi temizlemede aynı derecede etkili görünüyor. Su israfını önlemek için bunu yaptıktan sonra musluğu kapatın.

2. Sabun uygulayın ve köpürtün


Bu, sıvı sabun veya kalıp sabun olabilir. Köpüğü ellerinizin arkasına, parmaklarınızın arasına ve tırnaklarınızın altına sürün.

3. Ellerinizi en az 20 saniye fırçalayın


Sabunlu ellerinizi tüm kir ve mikroplardan arındırmak için fırçalayın - burada yapabileceğiniz belirli hareketler vardır (aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır). Bu aşama en az 20 saniye sürmelidir - bu, 'Doğum Günün Kutlu Olsun' şarkısını iki kez söylemek kadar uzun sürer.

4. Ellerinizi durulayın

Ellerinizi akan temiz suyla (sıcak veya soğuk) iyice durulayarak tüm sabunu alın.

5. Ellerinizi kurulayın


Temiz bir havlu veya el kurutma makinesi ile kurulayın.

El yıkama adımları: Uzun versiyon

20 saniye boyunca 'ellerinizi fırçaladığınız', tüm ellerinizi temizlediğinizden emin olmak için takip etmeniz gereken bazı el yıkama adımları vardır. NHS tanıtım videosunu izlemek için aşağı kaydırın veya yazılı bir açıklama için okumaya devam edin.

1. Ellerinizi birbirine sürün, avuç içi ile avuç içi

El yıkama adımları

(İmaj kredisi: Gelecek)

2. Ellerinizi birbirine sürün, avuç içi elin arkasına

El yıkama adımları

(İmaj kredisi: Gelecek)

Bir elinizi diğerinin üzerine koyun, avuç içi elinizin arkasına koyun ve bir elinizin parmaklarını kullanarak diğerinin parmaklarını temizlemek için birbirine sürün. Ellerinizi değiştirin ve tekrarlayın.

3. Parmaklarınızın arkasını avuç içlerine sürün

El yıkama adımları

(İmaj kredisi: Gelecek)

Temizlemek için yana doğru bükme hareketi kullanın.

4. Başparmağınızı kavrayın ve ovalayın

El yıkama adımları

(İmaj kredisi: Gelecek)

Diğer baş parmağınızı kavramak için bir elinizi kullanın, ardından temizlemek için çevirin. Her iki el için tekrarlayın.

5. Parmak uçlarını avuç içine sürün

El yıkama adımları

(İmaj kredisi: Gelecek)

Bu adımı her iki el için tekrarlayın.

İşte iş akışının tamamı. Doğum Günün Kutlu Olsun'u iki kez söylemeniz yaklaşık olarak uzun sürer.

Referanslar:HKMveNHSyönergeler.