Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Kendi bilgisayarınızı oluşturmaya değer olmasının 5 nedeni

Kendi bilgisayarınızı oluşturmaya değer olmasının 5 nedeni

Kendi bilgisayarınızı oluşturmak eskisi kadar popüler değil. Dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve 2'si 1 arada bilgisayarlar daha popüler hale geldikçe, geleneksel masaüstü (ve bir tane oluşturma sanatı) pahasına, evde ince ve taşınabilir bilgi işlem cihazları kullanmaya alıştık.


Ancak, fikrini reddetmeyinkendi bilgisayarınızı inşa etmekelinizin dışında - hala zorlukları üstlenmek ve kendi donanımınızı - maliyetlerden özelleştirmeye kadar - bir araya getirmek isteyebileceğiniz bazı çok ikna edici nedenler var.

1. Özellikleri siz seçersiniz

PC oluşturma

İnsanların kendi bilgisayarlarını oluşturmalarının belki de en yaygın nedeni: özellikler üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz. CPU hızı, RAM miktarı, depolama alanı,grafik gücü... Her şey sana bağlı. Bir PC üretim firması tarafından seçilen bir uzlaşmayı kabul etmek zorunda değilsiniz.

SSD sürücülerin ve geleneksel mekanik sabit sürücülerin bir kombinasyonunu veya büyük PC firmalarının sunduğundan daha fazla RAM veya belirli bir göreve (video düzenleme veya oyun gibi) özel olarak tasarlanmış bir makine istiyorsanız, o zaman tek başına gitmek size bunu sağlar esneklik.


Tüm ekstraları ve aksesuarları da unutmayın - yepyeni PC'nize yüklediğiniz işletim sisteminden, bağladığınız klavye ve fareye kadar her şey sizin tarafınızdan seçilir. Esasen, PC kurma hayal gücünüzü serbest bırakacak boş bir sayfanız var.

2. Paradan tasarruf edebilir

PC oluşturma


Bu, elbette aslında ne yaptığınızı bilmenize bağlıdır, ancak kendi makineniz için bileşenleri seçmek, bu kadar hızlı bir CPU'ya ihtiyacınız yoksa veya gitmek istediğiniz bir işlemciye ihtiyacınız yoksa size biraz para tasarrufu yapma fırsatı verir. biraz daha eski bir grafik kartı.

Üstelik, tüm binayı kendiniz yaptığınız için herhangi bir işçilik maliyeti ödemiyorsunuz - bileşenlerin maliyetini eklersenizherhangi yeni bir bilgisayarSatış için listelendiğinde, genellikle tüm bitleri kendiniz için ayrı ayrı satın aldığınızda bir miktar nakit tasarruf sağlayabilirsiniz.


İlk noktamızda bahsettiğimiz nihai esneklik fikrinin aynısı: sistemi ihtiyaçlarınıza tam olarak uyacak şekilde uyarladığınız için, ihtiyacınız olmayan sabit sürücü alanı veya gösterişli bir ön USB bağlantı noktası paneli için ödeme yapmıyorsunuz. asla kullanmayacaksın.

3. Tasarımı siz seçersiniz

PC oluşturma

İşte kendi yolunuza gitmenin avantajlarının olduğu başka bir alan: yeni PC'nizin tasarımı. İster sanal gerçeklik için büyük ve sağlam bir şeye, ister TV'nin altına oturmak için küçük ve kompakt bir şeye ihtiyacınız olsun, bilgisayarın kasasını ve boyutunu ve diğer her şeyi seçebileceksiniz.

Büyük üreticiler tarafından tercih edilen sıkıcı kutulardan kaçının ve bunun yerine size (ve bileşenlerinize) mükemmel şekilde uyan kasayı bulun - farklı kasa tasarımları ve stilleri arasından seçim yaparak PC'niz için alışverişe başladığınızda şaşırabilirsiniz.


Tekneyi bilgisayar binanızla gerçekten itmek istiyorsanız, orada bulunan harika masaüstü PC modlarından bazılarına bir göz atın: makinenizi bir arazi cipine dönüştürebilirsiniz, www.toasterpc.com/picture_gallery.htm Aztek hazinesiveya beğendiğiniz hemen hemen başka bir şey.

4. Eğitici

PC oluşturma

Geçmişte bir bilgisayar kurmuş olanlarınızın bileceği gibi, kendi donanımınızı bir araya getirmek çok faydalı ve eğitici bir deneyim olabilir - yol boyunca bazı aksilikler olabilir, ancak bilgisayarlar hakkında çok şey öğreneceksiniz ve nasıl bir araya getirildiklerini.

Yeni başlayanlar için ürkütücü görünse de, bir PC oluşturmak o kadar da karmaşık değil ve temelde parçaları bir araya getirdiğiniz basit bir yapboz gibi. Varçok sayıda rehbersüreç boyunca adım adım ilerlemenize yardımcı olmak için web'de.

Diğer taraftan çıktığınızda, bilgisayar anakartlarının nasıl çalıştığı ve son nesil Intel CPU'lar arasındaki farklar hakkında çok daha fazla şey öğreneceksiniz. Ayrıca, öngörülebilir bir gelecek için varsayılan olarak yerel bilgisayar onarımcısı olmanız da muhtemeldir ...

5. Daha kolay yükseltebilirsiniz

PC oluşturma

Kendi bilgisayarınızı oluşturmak, yeni satın alınmış bileşenlerle sıfırdan başlamak anlamına gelebilir, ancak buna gerek yoktur - bitleri yeniden kullanabilirsinizdiğer bilgisayarlarvakıf olarak kullanmak veya daha önce satın aldığınız bir bilgisayarı alıp yükseltmek için.

Kendi makinenizi yapmanın size sağladığı esnekliği zaten vurguladık ve bu, yükseltme söz konusu olduğunda da geçerlidir. Gelecekteki yükseltmeler için yer bırakma fırsatına sahipsiniz (örneğin şu anda ihtiyacınız olandan daha büyük bir kasa satın alarak).

Elbette, yeni bitler eklemek veya mevcut bileşenleri yenileriyle değiştirmek isterseniz tüm bu bilgisayar oluşturma deneyimi kullanışlı olacaktır - paranız varsa, geleceğe dönük bir anakart gibi temel bilgileri satın alabilirsiniz. sıradaki her ne olursa olsun.

  • Hala ikna olmadıysanız, işte bizim seçimimizyılın en iyi ultrabook dizüstü bilgisayarları