Close
 • Ana
 • /
 • Fitness
 • /
 • Koşmaya başlamanız için 5 neden artı ihtiyacınız olan tüm donanımlar

Koşmaya başlamanız için 5 neden artı ihtiyacınız olan tüm donanımlar

Koşmak, herhangi bir noktada, herhangi bir beceri düzeyinde edinebileceğiniz sporlardan biridir ve herhangi bir özel donanıma bile ihtiyacınız olmayacaktır - ancak bazıları daha fazla konfor için önerilir, örneğinen iyi koşu ayakkabılarıiyikoşu saative bazıçalışan kulaklıklarya da zarar vermez. Sizi ikna etmeye yardımcı olmak için, işte koşmaya başlamanız için beş neden. Ne giyeceğimiz konusunda da bazı ipuçlarımız var.

Düzenli olarak koşmanın, iyileştirilmiş fiziksel ve zihinsel sağlık dahil olmak üzere bir dizi faydası vardır, ancak aynı zamanda daha iyi uyumanızı sağlayabilir ve bazı araştırmalar, hafızanızı da geliştirebileceğini göstermektedir. Son cümle doğru olsun ya da olmasın, koşmanın kesinlikle sakıncalarından daha fazla faydası vardır ve koşucu olma yolculuğuna çıkarsanız, tam tersine pişman olmayacaksınız.

Koşmaya başladığınızda, çok yakında faydalarını görecek ve hissedeceksiniz. Koşucuların yapması kolaydırhızlı kilo vermek, aşağıda ayrıntıları verildiği gibi, ancak bunun da ötesinde, koşmak, örneğin 'sadece' diyet yapmanın aksine, kilo vermeyi daha kolay sürdürmenize de yardımcı olabilir.

Çalışmaya başlamak için son bir dürtmeye ihtiyacınız varsa aşağıdaki nedenleri okuyun ...


 • 500 kelimeyle '5K'ya Kanepe': ilk 5'imizyeni koşucular için en iyi ipuçlarıkoşmaya başlamak istemek
 • Yarı maraton eğitimi: koşu saati sizi nasıl daha iyi bir koşucu yapabilir
 • Nasıl daha hızlı koşulur: koşu kalp atış hızı bölgelerini, VO2 max ve laktat eşiğini anlama

Koşmayı denemeniz için 5 neden

Özellikle tempo seansı yapmıyorsanız, günün herhangi bir noktasında koşuya çıkabilirsiniz. Bunu söylemek, özellikle koşulardan önce ve sonra kasları biraz gevşetmek için tavsiye edilir. Bir köpük rulo veya başka bir tane alınmasaj aleti, oldukça ucuzlar ama yine de harika çalışıyorlar.

Ayrıca koşulardan sonra terleme yoluyla vücudundan çıkan suyu yerine koymak için biraz su iç. Daha uzun koşular için - yaklaşık bir saat içinde veya daha uzun bir süre için - yanınızda bir suyeniden kullanılabilir su şişesi. Tek kullanımlık plastiklerle çevreyi daha fazla kirletmek istemiyoruz.


Doğru beslenme, koşma söz konusu olduğunda ve genel olarak da önemlidir. Koşunuzdan yarım saat önce hiçbir şey yememeye çalışın, ancak ideal olarak bunu bir saat bırakın. Koşularınızdan sonra, özellikle daha uzun bir koşuya çıktıysanız, yüksek protein içerikli bir şeyler yemeyi veya içmeyi düşünün.proteinli atıştırmalıklar,protein tozusallayın veya sadece biraz fındık ve meyve.

 • HIIT egzersizlerini denemeniz için 5 neden2020'de… ve satın alınabilecek en iyi HIIT donanımı
 • Yogayı denemeniz için 5 nedenve ihtiyacınız olan en iyi yoga matı ve yoga aksesuarları
 • Koşu eğitimi: Nasıl motive olacağınıza dair 10 ipucuyarışınız iptal edilirse (ve olacak)

neden koşmaya başlamalısın


İçeride veya dışarıda koşmak ruh halinizi iyileştirir

(Resim kredisi: Getty Images)

1. Koşmak sizi mutlu edecek

Herkes duydukoşucu yüksekkoşucuların kilometrelerce yol kat ettiklerinde yaşadıkları bu coşku hissi. Egzersiz yapmak - ve özellikle koşmak - vücudunuzda daha mutlu hissetmenizi sağlayacak endorfin salgılar. Endorfinler doğal ağrı kesicilerdir ve vücutta salınması, farklı stres biçimlerine evrimsel bir tepkidir, bunlardan biri uzun mesafeli koşu.

Daha önce koşmayı denemediyseniz, koşucunun uyuşturucunun etkisi altında olduğunu hayal etmeyin. Bundan dolayı koşmayı daha kolay bulamayacaksınız, ancak koşmayı bitirdikten hemen sonra tekrar yapmaktan çekinmeyeceğiniz hissine kapılacaksınız.

Ne kadar çok koşarsanız, bunu o kadar sık ​​hissedersiniz ve vücudunuzda o kadar çok endorfin salınır, bu da sizi genel olarak daha dengeli ve mutlu bir insan yapar.


 • Küresel Koşu Günü 2020: Koşmak, Coronavirüs sırasında dünyanın ruh sağlığına yardımcı olduğu ortaya çıktı

neden koşmaya başlamalısın

Koşmak daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur

(Resim kredisi: Saucony)

2. Koşmak daha hızlı kilo vermenize ve kilonuzu korumanıza yardımcı olur

Sırada açık olan bir şey var: Koşmak - bir kardiyo egzersizi olmak - size etkili bir şekilde yardımcı olabilirhızlı kilo vermek(er). Oldukça basit, koştuğunuzda, vücudunuzu ileri doğru hareket ettirerek çok fazla enerji harcarsınız, bu da daha fazla kalori yakar ve bu da hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

Tabii ki, koşu seanslarından sonra kendinizi sağlıksız bir şeyle ödüllendirirseniz, hepsi boşuna gider. Kalorifik bir ödül sistemi, gerçekten kilo vermek ve sağlıklı olmak istiyorsanız, kendinize yapabileceğiniz en kötü şeydir. 'Bugün 30 dakika koştum, bu pizzayı hak ediyorum' diyerek, eskisinden daha fazla kalori alacak ve kaybetmek yerine aslında kilo alacaksınız.

En iyi sonuçlar için, izlemeniz gereken formül şu şekildedir:

Hızlı kilo vermek = düzenli koşmak + bakım seviyesi civarında kalori tüketmek + kalorifik olmayan bir ödül sistemi kullanmak

Bu yöntemle çok kısa sürede kilo vermeye başlayacak ve aynı zamanda genel sağlığınızı da iyileştireceksiniz. Öğle yemeği için 2 pizza yemeyi ve her gün koşmaya gitmek ve sadece yaprak salata yemek için sıfır egzersiz yapmayı denemeyin. Mantıklı olun ve yaşam tarzınızı yavaş yavaş değiştirin, böylece kalıcı olsun.

neden koşmaya başlamalısın

Kilo verin ve koşarak uzak tutun

(Resim kredisi: Getty Images)

3. Koşmak kemiklerinizi güçlendirir

Daha az bilinen bir yasa varWolfe YasasıKemiklerinizi strese sokarsanız, bu strese tepki olarak daha güçlü olacak şekilde yenileneceklerini belirtir. Koşmak aslında kemiklerinize baskı uygular ve bu nedenle düzenli koşarak kemikleriniz de güçlenir.

Ancak bu, yalnızca diyetinizi geliştirirseniz ve düzenli koşulara giderseniz doğru olacaktır. Kötü beslenme ve egzersiz aslında kemiklerinizi zayıflatabilir ve ayrıca kas kütlesi kaybına neden olabilir. Günün sonunda ne yersen osun ve sağlıklı bir vücut istiyorsan onu sağlıklı besinlerle beslemelisin.

İşlenmiş gıdalardan - özellikle fast food'dan kaçının ve diyetinize, özellikle sebzeler olmak üzere daha lifli ürünler ekleyin. Açıklığa kavuşturmak için, tüm diyetinizi sebzelerle değiştirmenize gerek yok. Yine de yapabileceğiniz şey, ne kadar yediğinizi görmek için kalorilerinizi kaydetmeye başlamak ve ardından kötü kalorilerin bir kısmını iyilerle değiştirmek.

Özetle: Koşmak kemik sağlığınızı iyileştirir, ancak yalnızca doğru beslenirseniz ve vücudunuza doğru besinleri sağlarsanız.

neden koşmaya başlamalısın

Koşmak, yaşam kalitenizi önemli ölçüde artırabilir

(Resim kredisi: Getty Images)

4. Koşmak kardiyo sağlığınızı iyileştirir

Bu yine koşmanın en iyi bilinen faydalarından biridir. Düzenli olarak koşmak, kalp sağlığınızı ve dolaşımınızı iyileştirir. Ne anlama geliyor?

İtibarenUlusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi: '[Koşu], enerji için hem yağ asitlerini hem de karbonhidratları kullanan oldukça aerobik bir aktivitedir. Tipik bir koşucu, yavaş bir dinlenme nabız hızına ve yüksek bir maksimum oksijen tüketimine sahip olma eğilimindedir. Ekokardiyografik araştırmalar, mesafe koşucularının kalplerinin hareketsiz insanlardan daha verimli olduğunu ve vuruş başına daha büyük bir hacim pompaladığını gösteriyor.'

Koşmak vücudunuzu (iyi bir şekilde) ve özellikle kalbinizi değiştirecek ve genel olarak enerji harcamanızı daha verimli hale getirecektir. Kalbiniz daha dirençli hale gelecek ve hastalıklara daha az yatkın olacaksınız.

 • Yarı maraton eğitimi: koşu saati takmak sizi nasıl daha iyi bir koşucu yapabilir?
 • En iyi bacak egzersizi: Bu bacak egzersizi daha büyük, daha tonlu bacaklar oluşturacaktır. Bacak gününü ihmal etmeyin!

neden koşmaya başlamalısın

Koşmak seni daha iyi uyutacak

(Resim kredisi: Getty Images)

5. Koşmak uyku kalitesini ve akıl sağlığını iyileştirebilir

Artan fiziksel aktivite uyku kalitenizi önemli ölçüde artırabilir. Bunu vücudunuzu daha fazla yorarak ve ayrıca stres seviyelerini azaltarak yapar. Bu, daha iyi uyumanızı ve derin uykuda daha fazla zaman geçirmenizi sağlayacak ve aynı zamanda genel olarak daha az stresli olmanıza neden olacaktır.

Gördüğünüz gibi, sürece başladıktan sonra düzenli egzersiz yapmak sağlığınız üzerinde kartopu etkisi yaratabilir, bırakın fiziksel veya zihinsel olsun. İhtiyacı olan tek şey biraz zorlamak ve harekete geçmen. Bunu yaptıktan sonra, sadece koşmak için değil, hayatınızdaki diğer aktiviteler için de daha fazla enerji bulacaksınız, bu da kısa vadede bile sağlığınızı daha da iyileştirecektir.

En iyi koşu teçhizatı

Yukarıda belirtildiği gibi, koşmaya başlamak için çok fazla ekipmana ihtiyacınız olmayacak. Bu, koşularınızda veya koşularınızda hizmetinizde uygun teçhizata sahip olmanın faydasını göremeyeceğiniz anlamına gelmez.

Yeni başlıyorsanız, büyük olasılıkla en iyi donanıma ihtiyacınız olmayacak, bu nedenle Garmin Forerunner 945 en iyi çalışan bir saat veHoka One Bir Karbon Xharika bir koşu ayakkabısı, daha az gelişmiş ekipmanı seçebilir ve yine de desteğin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

yeni başlayanlar için en iyi koşu ayakkabıları: New Balance FuelCall Rebel


(Resim kredisi: New Balance)

Yeni başlayanlar için en iyi koşu ayakkabısı - New Balance FuelCall Rebel

200 gramın biraz üzerinde olan FuelCell Rebel, hafif bir ayakkabıdır. Önemli alanlarda hassas dikiş kullanan ancak üst kısmı ince ve havadar tutan Trace Fiber üst yapıyı kullanır.

New Balance FuelCell Rebel'in temel endişesi ileri itme gücüdür; ana amacı sizi ileriye taşımaktır. FuelCell orta taban, ayaklarınızı sallamayan, ancak geri sıçrayan iki parçalı bir geri tepme sistemidir. O kadar sağlam ve çok yönlü değilAsics Metarideya daHoka One Bir Karbon X, daha esnek ve zıplayan. Tabii ki, özellikleEn iyi kadın koşu ayakkabısı, sizi aynı yöne yönlendireceğiz. Bunlar sadece erkekler için maço ayakkabılar değil.

Günümüzün en iyi yeni bakiyesi fuelcell isyancı fırsatları 50 Amazon müşteri yorumu New Balance Women's FuelCell ... Amazon Prime 129,95 $ Görüntüle En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

yeni başlayanlar için en iyi koşu saati: Garmin Forerunner 245


(Resim kredisi: Garmin)

Yeni başlayanlar için en iyi koşu saati - Garmin Forerunner 245

Garmin'in orta menzilli GPS çalıştıran akıllı saati Garmin Forerunner 245, pazar lideri şirketin sunduğu en son HR sensörü teknolojisinin yanı sıra müzik depolamak için entegre belleğe sahip olduğundan, bu akıllı telefonsuz koşu seansları için mükemmel hale getiriyor. Pil ömrü de mükemmel, akıllı saat modunda yedi güne kadar, al onu, Apple Watch!

Günün en iyi Garmin Forerunner 245 fırsatları157 Walmart müşteri yorumlarıİndirimli Fiyat Garmin Forerunner 245, GPS ... Amazon Prime $ 229.99 $ 214.95 İndirimli Fiyat Öncüsü 245 GPS Çalışıyor ... Walmart299,99 249,99 GörünümDaha Fazla Teklif Göster Her gün 130 milyondan fazla ürünü en iyi fiyatlar için kontrol ediyoruz

en iyi çalışan kulaklık: Aftershokz Aeropex

(Resim kredisi: Aftershokz)

Yeni başlayanlar için en iyi çalışan kulaklık - Aftershokz Aeropex

Koşucular ve bisikletçiler için açık hava etkinlikleri için Aftershokz Aeropex gibi kemik ileten kulaklıklar takmaktan daha güvenli olamaz. Daha önce kemik iletimli kulaklıkları denemediyseniz, bu cihazlar kulağın çevresine dolaşır ve ses oluşturmak için elmacık kemiklerini rezonansa sokarak kulaklarınızı açıkta bırakır ve mekansal farkındalıktan ödün vermeden.

Aftersholz Aeropex, önceki modele göre% 30 daha küçük ve% 13 daha hafiftir ve toplamda yalnızca 26 gram ağırlığındadır. Sekiz saate kadar pil ömrüne ve iki saatlik bir şarj süresine (yüzde 0 ila 100) sahiptir. Bu Bluetooth kulaklıklar 10 metre (veya 33 fit) menzile ve IP67 su derecesine sahiptir, yani Aftershokz Aeropex tamamen ter ve su geçirmezdir. Kulaklıkların şarj edilemeyecek kadar ısladığını size bildiren bir nem algılama uyarısı bile vardır.

Bugünün en iyi AfterShokz Aeropex fırsatları AfterShokz Aeropex Bone ... Amazon Prime 152,95 $ AfterShokz Aeropex Kulaklıkları Görüntüle REI.com159,95 ABD doları GörünümAfterShokz Aeropex Kablosuz ... QVC159,96 ABD doları GörünümAfterShokz - Aeropex Wireless ... En İyi Fiyat 159,99 $ Göster Daha Fazla Teklif Göster Her gün en iyi fiyatları için 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz
 • En iyi çalışan kulaklıklar