Close
  • Ana
  • /
  • Robotlar
  • /
  • İnsanların hala robotlardan daha iyi yaptığı 5 şey

İnsanların hala robotlardan daha iyi yaptığı 5 şey

Görünüşe göre robotlarla yeni bir teknolojik atılım yapılmadan bir hafta geçmiyor gibi görünüyor.Büyük Piramitleri keşfetmekveyaevimize göz kulak olmak. Bu mekanik harikalar hızla ilerliyor ve çok faydalı olduklarını kanıtlıyor.

Bununla birlikte, tüm gelişmelere ve yeniliklere rağmen, robotların elektronik beyinlerini (ve uzuvlarını) ele geçiremediği bazı belirli görevler var - eğer işiniz bir robot tarafından alınmak üzereyse, o zaman bir kariyere başlamak isteyebilirsiniz. bu alanlardan biriyle ilgili.

Yaratıcı olmak

Elbette, robotlar bir fotoğraftaki yüzünüzü tanıyabilir, ancak onu boyayabilirler mi? Beyindeki kıvılcım ne olursa olsun, bizi insanları yaratıcı kılan şey, henüz bir yazılım programında kopyalanacak, bu yüzden etten ve kanlı yazarlar ve müzisyenler hala avantaja sahip ... şimdilik.


Robotlar ve onlara güç veren yazılımlar, sayıları kırmada ve hesaplamalarla çalışmada mükemmeldir ve ayrıca geniş veri setlerini alma ve bunlara dayalı kararlar vermeyi öğrenme konusunda iyidirler. Tamamen sıfırdan bir şey yaratmak ise tamamen başka bir seviyede.

Bunu robot üreticileri için bu kadar zor kılan şey, beyni neyin harekete geçirdiği ve yaratıcılık, sabır ve sevgi gibi insan özelliklerinin gerçekte nereden geldiği hakkında görece az şey bilmemizdir.


Uzmanlar robotlarısanat eserleri yaratmakşu anda, ama şimdiye kadar çok yöntemsel ve ... pekala ... yaratıcı değiller. Droidler gerçekten sanatsal hale gelmeden önce çalışmak için çok daha fazla veriye ve çok daha doğal programlamaya ihtiyaç duyacaklar.

Kavrama nesneleri


Bir fincan çay almanın dünyadaki en basit görev olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında bir eli kavrama ve tüm bu kasları ve parmakları koordine etme süreci aslında çok karmaşık bir süreçtir - robotların henüz tam olarak başaramadığı bir şey. ustalaşmak için.

Şu anda geliştirilmekte olan robot ellerden herhangi birine bir bakın: onların yavaş, garip hareketlerini ve onlar için kavramanın ve sonra bir şeye tutunmanın ne kadar zor olduğunu fark edeceksiniz.

Sorunun bir kısmı, robotik ellerin ve diğer vücut parçalarının dokunmaya nasıl tepki vereceğini, katı bir şeyle ne zaman temas ettiklerini ve ona ne kadar baskı uyguladıklarını anlamaktır. Örneğin, bir robot uşağın öğleden sonra biranızı pençeleriyle parçalamasını istemezsiniz.

Bu konuda çalışan ekiplerden biriYumuşak Manipülasyon (SoMa) Projesi, robot ellerini kavrama konusunda daha iyi hale getirebilecek tekniklere ve malzemelere bakıyor.


Empati ve ilişkiler

Robotlar soğuktur, serttir, hesaplayıcıdır ve içlerinden çıkan otomatik sesler ne kadar arkadaşça gelirse gelsinler kendi yollarına otururlar. Şu anda robotlardaki en büyük sorulardan biri, robotların empati gösterip gösteremeyeceğidir.

Zaten yazılımın bulunduğu aşamadayızyüzünü analiz edebilirnasıl hissettiğinizi söylemek, ama aslında bu duyguya gerçek zamanlı olarak yanıt vermek - belki de arkadaşınız üzgün göründüğü için ses tonunuzu değiştirmek - insanların hala ileride olduğu bir şeydir.

Düşünürseniz, insan olmanın büyük bir kısmı arkadaşlar, aile, meslektaşlar ve diğerleri ile ilişkiler içinde yaşayabilmeyi içerir. Birbirimizi destekliyoruz, birbirimize yanıt veriyoruz ve diğer insanlarla olan etkileşimlerimize göre davranışımızı değiştiriyoruz.

Empati ve ilişkilerle başarılı olmak, çevremizdeki insanların motivasyonları ve duyguları hakkında ayrıntılı ve incelikli bir bilgi gerektirir ve burobotlar için çok zorŞu an.

Yürüyüş yapmak

Elbette, robotlar yeterince iyi yürüyebilir. Hatta itildiklerinde hızlı bir koşuya bile girebilirler. Ama engebeli araziyle, yandan hafif bir sarsıntıyla ya da ani bir rüzgar esintisiyle başa çıkmakta gerçekten mücadele ediyorlar, biz insanların bile düşünmediği bir şey.

Bunu takdir etmeyebilirsiniz, ancak insan vücudu olağanüstü derecede karmaşık bir biyolojik yaratımdır, tepelerden yukarı ve tepelerden aşağı, basamaklı taşların üzerinden ve karda, ancak bilinçli bir düşünceyle yürüyebilir.

Robot üreticileri ile çalışıyorçok daha sert malzemelerve çok daha basit beyinler ve insanların güvendiği tüm duyuları ve tepkileri kopyalamak büyük bir zorluktur. Ve bu, pil gücü konusuna geçmeden önce (robot askerler dünyayı ele geçirdiğinde, onlara nasıl güç sağlanacak?).

Bu, robotik biliminin inanılmaz derecede karmaşık bir parçası, bu nedenlekapılardan geçmekve arkaya doğru itin ve hatta düşmeden sadece beş metre gidin. Şimdilik, insanlarda üstünlük var.

Spontan olmak

Düşünürseniz, insan hayatımızın çoğu kendiliğinden ve belki de biraz mantıksız olmakla geçiyor. Olaylara hızlı tepki verme ve teğetlere geçme konusunda iyiyiz ve bu, robotların hala çok geride kaldığı başka bir alan.

Yukarıda bahsettiğimiz yaratıcılık ve empati fikirleriyle bağlantılı ve bu robotlar için bir sorundur çünkü bilgisayar yazılımları ve donanımlarına ne yapılacağının söylenmesi ve mevcut verilere göre kararlar verilmesi gibi.

Karışıma yeni bir şey ekleyin veya bir robota kendi yarasasının dışında bir şeyler yapmasını söyleyin ve yapay droidiniz matematik hesaplamalarını kulaklarınızın yapabileceğinden daha hızlı yapsa bile aniden problemler yaşar.

Bir dahaki sefere o kahve molası gibi hissettiğinizde veya sahilde bir gün geçirdiğinizde, fırsatı yakaladığınızdan emin olun - bu bizi robotlardan farklı kılan şeyin bir parçasıdır.

  • Üstün mü hissediyorsun? Evinizi istila etmek üzere olan robotlar hakkında bilgi edinin