Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Evinizi alerjiden korumak için 6 önemli ipucu

Evinizi alerjiden korumak için 6 önemli ipucu

Herkes daha sıcak havalarda ve daha hafif akşamlarda sevinmiyor. Birçokları için ilkbahar ve yaz mevsimi aynı zamanda burun akıntısı ve kaşıntılı gözler anlamına gelir. Saman nezlesi çekiyorsanız, evde toz ve polen birikimini azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.


'Saman nezlesi mevsimi devam ediyor ve alerjisi olanlar için zor olabilir. End of Tenancy Cleaning London sözcüsü Ivan Ivanov, iç mekanlarda sinir bozucu polenlere karşı daha güvende olduğunuzu düşünseniz de, araştırmalar evlerimizdeki tozun yarısından fazlasının aslında bizimle birlikte gelen dışarıdaki tozdan kaynaklandığını gösteriyor' diye açıklıyor. . Ivan'ın tozu ve alerjenleri etkili ve verimli bir şekilde temizlemeye yönelik en önemli ipuçlarını okuyun.

1. Zeminleri haftalık olarak vakumlayın ve paspaslayın

İdeal olarak, halıları tozun saklanacak hiçbir yeri olmayan sert bir zeminle değiştirirsiniz, ancak şimdilik halılarla uğraşırsanız, düzenli olarak havalandırarak toz ve polen birikimini azaltın.

Ivan, 'Halılarınızdaki tozu çıkarmak için küçük parçacıklı veya yüksek verimli parçacıklı hava (HEPA) filtresine sahip bir elektrikli süpürgeyle haftalık olarak vakumlayın' diyor. En iyi seçeneklerimizien iyi elektrikli süpürgerehberlik etmek. Daha da kapsamlı bir temizlik için Ivan, halılarınızı düzenli olarak şampuanlamanızı da önerir.

Laminat, fayans, ahşap veya genel olarak sert zemin döşemeniz olan alanlarda bunun yerine düzenli olarak paspaslamak istersiniz. Ivan, üzerine sirke serpilmiş ılık su kullanmayı önerir.


2. Nemli bir bezle tozunu alın

Diğer yüzeyler için toz almanız gerekir. Ivan, partiküllerin havaya dağılmasını ve durumu daha da kötüleştirmesini durdurmak için nemli bir sünger veya bez kullanılmasını önerir. Alternatif olarak, süpürgenizin daha küçük bir fırça eki varsa, bu süpürgelik ve pencere çerçeveleri gibi yerlerde kullanmak için harikadır.

Genel olarak Ivan, temizlik ürünlerini seçerken dikkatli olmanızı önerir. 'Zehirli temizlik ürünleri, evdeki zararlı havadaki partikülleri teşvik eder' diyor. Toksik olmadıklarından emin olmak için temizlik ürünleri satın alırken her zaman etiketleri kontrol edin. Artık piyasada artan sayıda uygun ürün seçeneği var.'


3. Bir hava filtresine yatırım yapın

'Evinizdeki havayı filtrelemek başka bir harika numaradır. Toz ve havada uçuşan partikülleri gidermek için özel olarak tasarlandıkları için, bir hava filtresi genel yaşamı çok daha yönetilebilir hale getirecek,' diyor Ivan. bizim başımızaen iyi hava temizleyicien iyi modeller hakkındaki incelemelerimiz için sıralama.

4. Yatak takımlarınızı temizleyin

Ivan, 'Yatak çarşafları, toz ve toz akarları için başlıca yuvalama yeridir' diyor. Evinizi alerjiye dayanıklı hale getirmek için, istenmeyen yaratıkları ve tozu gidermek için çarşafları haftada en az bir kez 54 C veya daha yüksek sıcaklıkta temizlemeniz önerilir. Günümüzde pek çok yatak takımı, toz akarı önleyici sertifikalara sahip olacaktır - nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgiyi, yatak takımını seçme kılavuzumuzda bulacaksınız.alerjiler için en iyi yorgan. Ayrıca kullanışlı kılavuzlarımızda birçok kullanışlı ipucu bulacaksınız.yastıklar nasıl temizlenirveyatak nasıl temizlenir.


5. Dağınıklığı azaltın

Evinizde ne kadar çok 'eşya' varsa, tozun saklanabileceği ve toplanabileceği o kadar çok yer vardır. Bu nedenle, toz alma işinizi azaltmak istiyorsanız, daha minimalist bir yaşam tarzı benimsemeniz veya en azından bir şeyleri bir kenara koyma konusunda daha iyi olmanız gerekir. Ivan, 'Masa üstü süsleri, kitaplar ve biblolar gibi toz toplayan zaruri olmayan öğeleri kaldırın veya saklayın' diyor. 'Ayrıca ihtiyacınız olmayan her şeyi bağışlayabilirsiniz!'

6. Saksı bitkilerine (ve evcil hayvanlara) hayır deyin

Kötü haber: 'Saman nezlesi alevlenmelerinin bir başka şaşırtıcı suçlusu da bitkiler ve hayvanlardır - bunlar kepek ve yan ürünlere eğilimli canlılardır.' Saksı bitkilerinizi yeniden evlendirmeyi ve evcil hayvanlarınız varsa haftada bir kez onları yıkamayı (veya denemeyi) düşünebilirsiniz.

Bu ipuçları Ivan Ivanov için şu adresten geliyor:Kiracılık Sonu Temizlik Londra.