Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Ev bilgisayarınızı tamamen güvenli hale getirmek için 7 adım

Ev bilgisayarınızı tamamen güvenli hale getirmek için 7 adım

Hiç kimse internette gizlenen çeşitli tehditlere ve pisliklere açık bir bilgisayar istemez ve hackerlara, kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere karşı mücadelenin ne kadar sıklıkla vurulduğu düşünüldüğünde neredeyse nafile olduğunu düşündüğünüz için affedilebilirsiniz.teknoloji haberleri manşetleri.


Aslında, kendinizi korumak için bazı basit ve anlaşılır adımlar atarak pek çok riski en aza indirebilirsiniz. Hiçbir sistem asla yüzde 100 güvenli değildir - bunun için çok fazla değişken vardır - ancak bu kılavuzu izleyin ve geceleri çok daha kolay uyuyabilirsiniz.

1. Yazılımınızı güncel tutun

Sıkıcı ama etkilidir: işletim sisteminizin ve üzerinde çalışan tüm programların (özellikle tarayıcınız, e-posta istemciniz ve antivirüs uygulamanız) her zaman en son yamalar ve yükseltmelerle güncellendiğinden emin olun. Bu, mevcut tüm güvenlik tehditlerine karşı korunduğundan emin olur ve yeni tehditlere karşı koyma şansı verir.

Yazılım güncellemeleri o kadar önemlidir ki Windows, macOS ve tüm popüler web tarayıcıları artık öğelerinizi güncellemekten kaçınmanızı çok zorlaştırıyor (bu yüzden Windows siz söylemeseniz bile yeniden başlatılıyor). Yine de otomatik güncellemelerin ayarlandığını iki kez kontrol etmeye değer, bu nedenle programlarınız üzerinden bir denetim çalıştırın.


2. Bir virüsten koruma programı yükleyin

Bunu riske atabilirsiniz ve bugünlerde bir virüsten koruma programı olmadan hemen geçinebilirsiniz, ancak yalnızca Windows Defender yazılımının bir parçası olarak gelen Windows Defender yazılımını etkinleştiriyor olsa bile, bir tane yüklemenizi tavsiye ederiz.Windows 10. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda düzgün program var.Bitdefender, AVG, Kaspersky, Norton ve diğerleri.

MacOS'ta, antivirüs yazılımının gerçekten gerekli olup olmadığı konusundaki tartışma devam ediyor, ancak buna hiç şüphe yok.tehditler gerçek, yani yakalanırsan kendin dışında suçlayacak kimse yok. Windows güvenliğindeki aynı büyük isimler (yukarıya bakın), hepsi Apple'ın sunduğunun ötesinde ekstra koruma eklemeye hazır olan macOS ürünlerine de sahiptir.


3. VPN yazılımını kurun

VPN(Sanal Özel Ağ) yazılımı en çok halka açık Wi-Fi üzerindeyken kullanılır, ancak aynı zamandayeri varevde, bilgisayarlarınıza gelen ve giden verileri şifrelemek ve ağınızda dolaşan herkesin ne yaptığınızı görmesini zorlaştırmak. Ayrıca web sitelerinin, ISS'lerin ve hükümetlerin çevrimiçi etkinliklerinizi kaydetmesini zorlaştırır.

Biz ele aldıkoradaki en iyi VPN'lerderinlemesine başka bir yerde, ancak bir hizmet için ödeme yapmak iyi bir fikirdir, böylece iyi bir hizmet alacağınız garanti edilir ve VPN'in kendisini nasıl finanse ettiği konusunda içiniz biraz daha rahat olur. Seçiminizi yaparken zaman ayırın, çünkü nihayetinde seçtiğiniz VPN sağlayıcısına göz atma etkinliğinizin ayrıntılarıyla güveniyorsunuz.

4. Kendi kullanıcı hesabınızı oluşturun


Bilgisayarınızı kullanan tek kişi siz olsanız bile, oturma odanızın önünden geçmesi veya dizüstü bilgisayarınızı otobüste alması gereken herkesten korumak için bir kullanıcı hesabı oluşturun. Tarayıcınızın sizi bir grup siteye otomatik olarak giriş yaptığını varsayarsak, Windows veya macOS'ta bir kullanıcı adı ve şifre, istenmeyen ziyaretçilere karşı son savunma hattınızdır.

Aynı nedenle, bilgisayarınızın belirli bir süre kullanılmadığında oturumunuzu otomatik olarak kapatacak şekilde ayarlandığından da emin olmalısınız - Windows'ta bu, Ayarlar'daki Hesaplar altındaki Oturum Açma seçenekleri aracılığıyla yapılır; macOS'ta, Sistem Tercihlerinden Güvenlik ve Gizlilik'e gidin ve Genel sekmesini açın (ayrıca her iki durumda da kısa bir zaman aşımı ayarlamanız gerekir).

5. Neye tıkladığınıza dikkat edin

Dünyanın en iyi güvenlik kurulumunda bile, kötü amaçlı yazılım, çalıştırılmasına açık izin verirseniz bilgisayarınıza yine de bulaşabilir ve bu nedenle tıkladığınız web bağlantıları, e-posta ekleri ve sosyal medya mesajları konusunda dikkatli olmalısınız. Tarayıcınız ve işletim sisteminiz sizi en kötü tehditlere karşı koruyacak, ancak sorumluluğu da siz taşıyorsunuz.

Beklenmeyen veya herhangi bir bağlam olmadan gelen sosyal medya veya e-posta yoluyla gelen her şeye karşı çok dikkatli olun (gerekirse, sözde gönderenle iki kez kontrol edin). Web tarayıcınıza giden bir bağlantıyı takip ederseniz, beklediğiniz URL'yi açıp açmadığını kontrol edin ve bir işaret olan yeşil asma kilidi arayın.güvenli bir HTTPS sitesigüvenebileceğin.

6. Hesaplarınızı koruyun

Bilgisayar korsanları, hesaplarınıza genellikle üçüncü taraf uzantıları (Facebook aracılığıyla giriş yaptığınız tüm siteler) aracılığıyla girerler: Facebook'unuzu açın,Twitterve diğer hesaplar ve artık kullanmadığınız uygulamaların ve hizmetlerin bağlantısını keserek kendinizi daha iyi koruyun.

Mümkün olduğunda - ve bu günlerde hemen hemen her yerde mevcut - hesaplarınız için iki aşamalı kimlik doğrulamayı açmalısınız, bu nedenle oturum açmak için kullanıcı adınız, şifreniz ve özel bir PIN kodu gereklidir.elmaveGoogle, Örneğin.

7. Ev ağınızın güvenliğini sağlayın

Karşılaştığınız tüm tehditler web'in doğasından gelmeyecek veev Wi-Fi'nizin güvenliğini sağlayınçok. Erişim sağlamak için bir parola oluşturmanın yanı sıra (elbette), ISS'niz tarafından belirlenen yönlendiricide oturum açmak için varsayılan parolayı değiştirmelisiniz.

İstenmeyen ziyaretçileri başlatmak için normal şifrenizi (cihazları bağlamak için kullandığınız şifrenizi) düzenli olarak değiştirmeniz iyi bir fikirdir. Çoğu yönlendirici, Wi-Fi'nizi de 'gizlemenize' izin verir; bu, insanların çevrimiçi olmak için hem Wi-Fi kimliğini hem de parolayı bilmesi gerektiği anlamına gelir.

  • Bunu beğendin mi? İşte evinizi korumak için en iyi akıllı sensörler