Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Android 7.0 Nougat'tan en iyi şekilde yararlanmak için 7 ipucu

Android 7.0 Nougat'tan en iyi şekilde yararlanmak için 7 ipucu

Şanslı azınlık için (esasen son birkaç yılda bir Nexus telefonu satın almış olanlar), Android'in en yeni tadı şimdi piyasaya sürülüyor. Android 7.0 veya Nougat, kapsamlı değişiklikler yapmaz, ancak keşfetmeye değer birkaç püf noktasıyla birlikte gelir.

Nexus 6'nızda güncellemeyi yeni aldıysanız,Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player, Pixel C veya Android One, hemen şimdi test edebileceğiniz özellikleri burada bulabilirsiniz. Diğer herkes için, güncelleme nihayet el cihazınıza geldiğinde dört gözle beklemeniz gereken şey budur.

Bu yeni öne çıkan özellikler biraz yetersiz görünse de Google'ın, Apple'ın iOS'ta yaptığı gibi yeni Android sürümlerine ayrı uygulama güncellemelerini dahil etmediğini unutmayın; ve bu zaten iyileştirme yolunda çok fazla şeye ihtiyaç duymayan çok şık bir mobil işletim sistemidir.

1. Bölünmüş ekran görüntüleme

Nougat bölünmüş


Belki de Android 7.0 Nougat yükseltmesinin başlık özelliği, ekranda yan yana (veya üstte ve altta) çalışan iki uygulamaya sahip olma seçeneğidir. Android tablete sahip olanlar için çok mantıklı, ancak daha büyük telefonlarda da kullanışlı olabilir.

Çoklu görev ekranını görmek için Genel Bakış (kare) düğmesine basın, ardından ekranın yanına veya üstüne yaslamak için bir pencere başlık çubuğunu sürükleyin - ardından yanına gitmek için başka birini seçebilirsiniz. Ardından, pencereleri gerektiği gibi yeniden boyutlandırmak için merkezi siyah çubuğu ayarlayın.


2. Özelleştirilebilir Hızlı Ayarlar

Nougat ayarları

En son Android 5.0 Lollipop'ta yenilenen Hızlı Ayarlar bölmesinin Nougat'ta kullanımı daha da kolaydır. Daha önce olduğu gibi, ekranın üst kısmından iki parmağınızla kaydırarak (veya uyarılarınızı görmek için bir kez aşağı sürükleyerek ve ardından ayarlar bölmesini görmek için) aşağı çekebilirsiniz.


Bu sefer yerleşik özelleştirme seçenekleri var: Düzenle'ye dokunun ve mevcut döşemeleri yeniden konumlandırabilir, ihtiyacınız olmayanlardan kurtulabilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz (yeni Veri Tasarrufu'nu burada göreceksiniz, bunlardan kısa süre sonra ). Değişikliklerinizi geri almak için üç noktaya ve ardından Sıfırla'ya dokunun.

3. Daha iyi pil performansı

Nougat batarya

Bu gerçekten deneyebileceğiniz bir özellik değil, ancak yeni Nougat kaplı telefonunuzu kullanırken faydalarını fark etmelisiniz. Pilden tasarruf edilen Doz özelliği ileHatmiher şarjdan daha fazla can sağlamak için daha da ince ayarlandı.

Doz, telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda bazı arka plan etkinliklerini (e-postaları kontrol etme gibi) azaltır - daha önce telefonunuz düz ve hareketsizken devreye giriyordu, ancak şimdi telefonunuzun bir çantada veya bir çantada saklandığını bilmek için yeterince akıllı. bir ceket cebi de.


4. Daha iyi veri izleme

Nougat verileri

Android'in halihazırda oynayabileceği iyi bir veri kaydetme aracı seti vardı, ancak Nougat'ta bulunan ve öncelikle hedeflenen yeni bir Veri Tasarrufu aracı var.Gezginler. Bunu, Ayarlar'a, ardından Veri kullanımına giderek ve Veri Tasarrufu girişine dokunarak etkinleştirebilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı gibi, bazı uygulamalarınızın arka planda veri gönderip almasını durdurur, gemideyken mobil faturalarınızı azaltır ve aynı zamanda pil tasarrufu sağlar. Bazı uygulamalar için bir istisna yapmak istiyorsanız Sınırsız veri erişimi'ne dokunun.

5. Daha fazla emoji

Nougat emojisi

Herkes severemoji... muhtemelen. Artık Android'de oynayabileceğiniz 1.500 emoji karakteri var ve Nougat'a 72 yeni varyasyon eklendi (hangi üçüncü taraf uygulamaları veya klavyeleri deneyip size söyleyebilsin, işletim sistemi düzeyinde yeni emoji eklenmelidir).

Bilmiyorsanız, renkli simgeleri bulmak için Google Klavye'deki emoji simgelerine (sol altta, sonra sağda) dokunun; alternatifleri görmek için bir resme dokunup basılı tutun. Diğer Google uygulamaları gibi, Google Klavye de ana Android işletim sistemine ayrı olarak güncellenir.

6. Bildirimlerin içindeki yanıtlar

Nougat yanıtı

Android'deki bazı uygulamalar için bildirimlerin içindeki hızlı yanıtlara zaten erişebiliyordunuz, ancak Nougat, uygulamayı hiç başlatmanıza gerek kalmadan yanıtlara dokunmanıza izin veriyor - bir metne yanıt vermeniz ve ardından istediğiniz şeye geri dönmeniz gerektiğinde çok kullanışlı yapıyordu.

Söz konusu uygulamanın yeni özelliği desteklemesi gerekiyor, ancak bunların çoğu zaten destekliyor.Gmailve Hangouts. Bildirimler de temizlendi ve daha düzenli hale getirildi ve artık geldikleri uygulamaya göre gruplandırıldı.

7. Daha hızlı, daha kolay yükseltmeler

Nougat yükseltmeleri

Yine, etrafta oynamaktan çok zevk alabileceğiniz bir özellik değil, yine de çok hoş bir özellik. Google, gelecekteki Nougat güncellemelerinin yükleme sırasında 'çok daha hızlı' olacağını ve uygulanmadan önce cihazın yeniden başlatılmasını gerektirmeyeceğini vaat ediyor.

Yepyeni bir Nougat cihazı satın almayı düşünenler için bu daha da iyi bir resim: yazılım güncellemeleri bundan sonra, gibi uygulamalarda olduğu gibi tamamen arka planda gerçekleşecek.Google Chromeyani hiç zaman kaybetmemelisiniz.