Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • OS X El Capitan'da 75 gizli sır: harika özellikleri ve işlevleri keşfedin

OS X El Capitan'da 75 gizli sır: harika özellikleri ve işlevleri keşfedin

Apple'ın en son OS X güncellemesi El Capitan, ilginç adını Yosemite Ulusal Parkı'ndaki dikey kaya oluşumundan alıyor. El Capitan, adaşı gibi, yerini aldığı OS X sürümü olan Yosemite'den yükseliyor ve özellik geliştirmeleriyle dolu daha güçlü bir işletim sistemi sunmak için sağlam temeli üzerine inşa ediliyor.


El Capitan, birçok yönden, Apple'ın neredeyse hiç yeni özellik sunmadığı, OS X'in 2009 sürümü olan Snow Leopard'ın modern bir sürümü gibidir. Bunun yerine, temel kodu yeniden yazdı ve uzun vadede performansı iyileştirmeye odaklandı. Ancak bu, El Capitan'da yeni özelliklerin olmadığı anlamına gelmez. Ne münasebet. Hem kullanmaya başladığınız anda hem de daha derine indiğinizde keşfedilecek bazı gerçek mücevherler var - ancak aramaya gitmenize gerek yok çünkü yeni sisteminizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için düzinelerce seçtik derhal.

Yeni Notes uygulamasına, ses kayıtlarından kontrol listelerine ve web sitesi bağlantılarına kadar her türlü şeyi ekleyebilir ve bir not defteri olarak çok daha yetenekli hale getirebilirsiniz. Mail, tam ekran modunda çok daha iyi çalışır. Ayrıca Safari, izinsiz giriş yapan siteleri susturmanın ve sık kullandığınız açık siteleri sabitlemenin bir yolunu sunar, böylece bir klavye kısayoluyla bu sitelere anında erişilebilir.

2015'in başlarında OS X'te sunulan Fotoğraflar uygulamasındaki değişiklikler, özellikle içindeki üçüncü taraf düzenleme araçlarını kullanabilme özelliği sayesinde daha kullanışlı ve daha güçlü hale getiriyor. Bu, uzaktan iddialı bir şey yapmak istediğinizde resimleri dışa aktarma zahmetinden kurtarır.
Mac ayrıca, çok iyileştirilmiş Görev Kontrolü ve iki uygulamanın yan yana çalışmasını sağlayan ve diğer Masaüstü dikkat dağıtıcı unsurları gizleyerek elinizdeki göreve daha net odaklanmanızı sağlayan yepyeni Bölünmüş Görünüm modu sayesinde pencere yönetiminde büyük adımlar atıyor. .

OS X El Capitan'da öğrenilecek pek çok harika yeni şey var, o halde başlayalım…


Gündem

Apple, Spotlight'ı Mac'inizi kullanarak herhangi bir şeyi bulmak için gidilecek yer yapmaya kararlı. Yalnızca dosyalar ve klasörler değil, aynı zamanda çevrimiçi bilgiler, hava durumu raporları, kişileriniz ve çok daha fazlası.

Son yıllarda Apple, İnternet'teki arama sonuçlarını Mac'inizdekilerle harmanlamaya başladı ve Spotlight'ı bir dizi soruyu yanıtlamada daha etkili hale getirmek için birkaç yeni kaynak ekledi.


El Capitan, kendinizi doğal bir dille ifade ederek size belirli şeyleri (dosyalar, klasörler ve e-posta) bulma olanağı sağlar. Spotlight, daha sonra, devam etmek istediğinizde bir hafta önce üzerinde çalıştığınız dosyalar gibi size daha doğru sonuçlar vermek için anlamınızı yorumlar. bir proje.
Küçük ama çok hoş bir gelişme, Spotlight penceresini de hareket ettirebilmenizdir. Pencere sonuçları gösterdiğinde, daha fazla sonuç göstermek için pencerenin yüksekliğini yeniden boyutlandırabilirsiniz - artık Spotlight'ın çeşitli çevrimiçi hizmetler de dahil olmak üzere çok daha fazla kaynağı arayabilmesi önemlidir.

Bunların arasında hava durumu var - mevcut konumunuzla ilgili sonuçları almak için yalnızca bu kelimeyi girmeniz gerekir, ancak diğer konumlar için de kolayca hava tahmini arayabilirsiniz. İOS aygıtlarındaki Siri gibi, Spotlight, favori futbol takımınızın adını girdiğinizde takım sıralamalarına ve yaklaşan fikstürlere bakabilir. Hisse senedi değerlerini bile arar, ancak bunu ne kadar yararlı bulacağınız, iPhone'un eşdeğer uygulaması hakkındaki fikrinize bağlıdır.

Siri, OS X'te üzücü bir şekilde yokken, Spotlight'ı açmak ve kontrol etmek için Mac'inizin Gelişmiş Dikte özelliğini ve bir tuşa iki kez basarak veya Yosemite'in geri dönen özelliği sayesinde onu tetiklemek için sözlü bir anahtar kelime öbeğini kullanabilirsiniz. . Tüm bunları nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin…

1. Taşı ve yeniden boyutlandır


Spotlight'ın penceresi artık boyut veya konum olarak sabit değil. Spotlight'ı açmak için önce [Command] + [Boşluk Çubuğu] tuşlarına basın, ardından isteğinizi girin. Bazı sonuçlar gösterilirken, pencereyi yeniden konumlandırmak için arama alanının her iki tarafına tıklayıp sürükleyebilirsiniz. Pencere üst veya alt kenarından yeniden boyutlandırılabilir (aynı anda her iki yönde de yeniden boyutlandırmak için [Alt] tuşunu basılı tutabileceğinizi unutmayın).

2. Spot Işığı Sıfırla

Yeniden konumlandırdıktan sonra, [Command] + [Spacebar] tuşlarına tekrar bastığınızda kutu aynı yerde görünecektir. Pencerenin boyutunu ve konumunu sıfırlamak için, menü çubuğundaki Spotlight simgesine tıklayın ve basılı tutun.

3. Dosyaları doğal dil kullanarak bulun

Spotlight'ın döndürdüğü dosya türlerini kısıtlamak için gizli sözdizimi kullanmak yerine, Mac'in yerleşik arama motoru artık girdiğiniz şeyden bir anlam çıkaracak kadar akıllı. 'Geçen haftadan fotoğraflar' veya 'Kate'e mesajlar' gibi ifadeleri anlamlandırabilir.

Kendinizi Mail'de de bu şekilde ifade edebilirsiniz. Ancak Apple, yalnızca orada ve Spotlight'ta dosya aramaları için doğal dili kullanabileceğinizi belirtir; diğer bağlamlarda belirli cümleleri kullanabileceğinizi fark edebilirsiniz (bir sonraki adıma bakın), ancak Spotlight'ın basit varyasyonları tanıyacak kadar akıllı olmadığını gördük.

4. Hava durumu ve diğer bilgiler

Hava durumu, hisse senedi fiyatları ve spor fikstürleri ve sonuçları, Spotlight'ın arama sonuçlarına eklenen temel kategorilerdir. Yerel bölgeniz için on günlük bir yerel hava tahmini almak için 'hava durumu' girin veya 'Glasgow'da hava durumu' gibi bir konum belirtin.

Spotlight burada dosya aramaları için olduğu kadar esnek değildir; çok fazla saparsanız anlamaz. Bir takım adı yazdığınızda, ancak yalnızca Amerikan ve Premier Lig futbolu, basketbol, ​​buz hokeyi ve beyzbol için spor fikstürlerini ve maç sonuçlarını döndürür.

Borsa bilgilerini aramak için, 'hisse senedi' kelimesini ve ardından bir şirket adını veya hisse senedi sembolünü girin - örneğin, AAPL, BT veya TSCO.

5. Web videosu

Arama sonuçları, Web Videoları kategorisi altında YouTube, Vimeo ve Vevo gibi videoları içerebilir (ancak yalnızca Spotlight'ın tercihlerinde 'Spotlight Önerilerine İzin Ver…' açıksa). Bu sonuçlardan biri seçildiğinde videonun açıklaması, süresi, yüklenme tarihi ve görüntülenme sayısı görüntülenir. Sonucu tıklamak sizi Safari'deki videoya götürür.

Spotlight'ta gösterilen çok sayıda farklı sonuçla, klavye gezintisi her zamankinden daha önemli olabilir. Bu nedenle, yukarı veya aşağı ok tuşlarına basarken [Komut] tuşunu basılı tutmanın, karşılık gelen yönde sonraki kategorideki ilk sonuca atladığını unutmayın.

6. Terimlerinizi söyleyin

Mac'te Siri'nin devam eden yokluğu hayal kırıklığı yaratıyor. İşleri yumuşatmanın bir püf noktası, Spotlight'ın doğal dil aramasını OS X'in Gelişmiş Dikte özelliği ile birleştirmektir, böylece arama terimlerinizi doğrudan Spotlight'a söyleyebilirsiniz.

Önce Sistem Tercihleri> Dikte ve Konuşma'da Gelişmiş Dikte'yi açın. Gerekli indirme tamamlandığında, Spotlight'ı açmak için [Command] + [Boşluk Çubuğu] tuşlarına basın ve dikteyi açmak için [Fn] öğesine iki kez dokunun. Arama terimlerinizi söyleyin ve sonuçlar görünecektir; onları iyileştirmek için kelimeleri söylemeye devam edebilirsiniz. Dikte etmeyi durdurmak için [Fn] 'ye tekrar iki kez dokunun ve sonuçlara göz atmak için Spotlight'ın klavye kısayollarını kullanın.

7. Ses kontrolü

Aradığınızı söylemek, Spotlight ile etkileşimde bulunmak için sesinizi kullanmanın sınırı değildir. El Capitan, Spotlight penceresinde gezinmek için yeni Dikte Komutları içerir. Sistem Tercihleri'nde, Erişilebilirlik> Dikte> Dikte Komutları'na gidin ve 'Gelişmiş komutları etkinleştir' etiketli kutuyu işaretleyin. Bu, Navigasyon kategorisine, sonraki veya önceki sonucu seçmek, seçili olanı açmak ve Spotlight penceresinin sağında gösterilen önizleme boyunca yukarı ve aşağı kaydırmak için ek komutlar ekler. Bunun yerine kullanabileceğiniz listelenen tümceciklerin çeşitlemelerini görmek için bu bölmedeki bir komutu tıklayın.

Notes için yeni bir görünüm

El Capitan'ın revize edilmiş Notlar uygulaması, notlarınıza neredeyse her tür dosyayı eklemenizi sağlar.

8.Hatta doğrudan bir notun içine ses ve video dosyaları ekleyebilir ve bunları orada da oynatabilirsiniz.

9.Hızlı bir numara, QuickTime'da sesli notlar kaydetmek ve bunları notlara eklemektir. Bir oynat düğmesi gösterirler ve iOS'ta çalışırlar.

Ekler Tarayıcısı, notlarınıza eklediğiniz her dosyayı ve medya parçasını görüntülemenizi sağlar. Bu, bir şeyleri görsel olarak bulmayı kolaylaştırır. Tarayıcının sekmeleri, belgeleri, fotoğrafları ve videoları, çizimleri, haritaları, web sitelerini ve sesleri görüntüleme arasında geçiş yapmanızı sağlar.

10.Bir öğeyi seçmek için tıklayın ve ardından bir Hızlı Bakış penceresinde önizlemek için boşluk çubuğuna basın veya uygun bir uygulamada açmak için çift tıklayın.

on bir.Doğrudan Haritalar uygulamasından bir nota konum ekleyebilirsiniz. Paylaş düğmesini tıklayın ve ardından Notlar'ı seçin. Paylaşım sayfası, baktığınız konumu yeni bir nota veya mevcut bir nota ekleme seçeneği sunar. Sayfanın başlığını, site adresini, iki satırlı bir özetini ve sayfadan bir simge veya resmi görüntüleyen Safari'deki web sayfaları da dahil olmak üzere, Paylaş menüsünden diğer birçok uygulamadan öğeler ekleyebilirsiniz. Hızlı Bakış ve çift tıklama kısayolları haritalarda ve web sitelerinde de çalışır.

12.Notlarınızdaki metne, önceden tanımlanmış bir dizi metin stili kullanarak stil uygulayabilirsiniz: Başlık, Başlık ve Gövde ve ayrıca üç farklı liste türü: madde işaretli, numaralı ve kesikli. Bu stiller, uygulamayı uzun notları yapılandırmak için çok daha etkili bir araç haline getirerek daha kolay okunmasını sağlar.

13.Daire içinde bir onay işareti gösteren düğmeyi tıklayın; düzenlemekte olduğunuz paragrafın başında bir daire görünecektir. Bu, Hatırlatıcılar'da yapabileceğiniz gibi bir öğe kontrol listesi eklemenizi sağlar. [Return] tuşuna her bastığınızda, listeye yeni bir öğe eklenir. Öğe eklemeyi durdurmak için boş bir satır ekleyin ve bir kez daha [Return] tuşuna basın.

Küçük bir hayal kırıklığı, Notes'un Mac sürümünde eskiz tesisinin olmamasıdır. İOS 9'da Notes'ta çizim yapabilirsiniz, ancak OS X'te bunları oluşturamaz veya düzenleyemezsiniz; bir çizimi çift tıklamak, onu düzenlenemez bir dosya olarak Önizleme'de açar.

14.Silinen notlar artık hemen silinmek yerine Son Silinenler klasörüne taşınır. 'Silme'yi onaylamanız istenmez; [Backspace] tuşuna veya çöp kutusunu gösteren düğmeye basmak, notu 30 gün sonra kalıcı olarak silinen Son Silinmiş'e taşır.

on beş.Mail'de olduğu gibi, işaretçi listedeki bir notun üzerindeyken sola kaydırmak onu siler.

16.Klasör listesindeki 'Mac'imde' hesabı, tüm notlarınız iCloud ile eşzamanlandığı için sizin için gereksizse, Notes uygulama menüsünden gizlenebilir.

  • Okumaya devam etmek: Dünyanın en gelişmiş protez elleri

Bölünmüş Görünüm çoklu görev

Bölünmüş Görünüm, iki uygulamayı yan yana görüntülemenizi sağlayarak tam ekran uygulamaları geliştirir. Tam ekran modu, iPad'ler ve MacBook Air gibi küçük ekranlı cihazlarda her zaman mantıklı olmuştur, ancak kullanışlılığı bir iMac veya diğer büyük ekranlarda daha az ikna ediciydi. Bölünmüş Görünüm, onlar için de daha pratik hale getirmek için tasarlanmıştır ve herhangi bir ekran boyutunda iki uygulamayla çalışmayı çok daha kolay hale getirir.

Tek bir uygulama için tam ekran modu gibi, Bölünmüş Görünüm Dock'u ve menü çubuğunu gizler, böylece mevcut tüm alanı kullanır ve birçok dikkat dağıtıcı şeyi ortadan kaldırırsınız. Split View, iki tam ekran uygulama arasında ileri geri hareket etmek için bir hareket kullanmak yerine üretkenliği artırır; Bir konuyu araştırırken sola bir metin düzenleyici ve sağa Safari koyabilirsiniz.

Bölünmüş Görünümü etkinleştirmenin birden çok yolu vardır.

17.Tam ekran moduna geçirilebilen herhangi bir pencerenin sol üst tarafındaki yeşil düğmeyi tıklayın ve basılı tutun. Ekranın yarısının mavi bir kaplama gösterdiğini fark edeceksiniz (bu, işaretçinin ekranın hangi tarafında olduğuna bağlıdır). İmleci, o uygulamanın görünmesini istediğiniz tarafa götürün, sonra bırakın. Tam ekrana geçebilen diğer pencereler, ekranın diğer tarafında Görev Kontrolü tarzında görüntülenir. Bölünmüş Görünüm çalışma alanının diğer yarısı olarak ayarlamak için bunlardan birine tıklayın.

18.Tam ekran modunda zaten bir uygulamanız varsa, Mission Control'u açın ve bir pencereyi merkezden ekranın üst kısmındaki Spaces çubuğunun üzerine sürükleyin; Alanlarınızın önizlemelerini göstermek için genişlediğinde, ikisini Bölünmüş Görünüm modunda birleştirmek için pencereyi zaten tam ekran modunda olan bir uygulamaya bırakın. Mission Control'un El Capitan'da nasıl çalıştığına ilişkin ek ayrıntılar için yandaki sayfaya bakın.

19.Bir uygulamayı Bölünmüş Görünümden çıkarmak için, menü çubuğunu ve her iki uygulamanın başlık çubuğunu ortaya çıkarmak için imleci ekranın üst kısmına getirin, ardından istediğiniz uygulamanın başlık çubuğunun sol üst tarafındaki yeşil düğmeyi tıklayın. tekrar pencere yap. Diğer uygulama tam ekran modunda kalır. İmleci aralarındaki bölme çizgisinin üzerine yerleştirerek her uygulamaya ayrılan alanı ayarlayabilirsiniz, böylece imleç tek başlı veya çift başlı bir ok gösterecek şekilde değişir. Alan tahsisini ayarlamak için bunu sola ve sağa sürükleyin

yirmi.OS X, birleştirdiğiniz uygulamalara göre ekranın mantıklı bir bölünmesi olduğunu düşündüğü şeyi otomatik olarak atar. Bölmeyi kendiniz ayarlamış veya OS X'in varsayımını beğenmemiş olsanız da, bölücüye çift tıklamak% 50 oranında eşit bir bölünmeye geçer.
Birleştirdiğiniz uygulamalardan ve ekranınızın genişliğinden bağımsız olarak, Split View ikiden fazla uygulamayı birlikte görüntüleyemez.
Bölünmüş Görünüm için bir ek not, uygulamaların tam ekran modunu desteklemesini gerektirmesidir. Adobe uygulamalarının ve Microsoft yazılımının eski sürümleri bunu desteklemez.

Pencere yönetimi

Apple, Görev Kontrolü için varsayılan ayar olarak daha yararlı bir düzeni yeniden tanıttı. Artık Windows, ait oldukları uygulamaya göre üst üste dizilmek yerine üst üste binme olmadan yayıldı ve istediğinizi bulmayı kolaylaştırıyor.

yirmi bir.Sistem Tercihleri> Görev Kontrolü'nde 'Pencereleri uygulamaya göre grupla' seçeneğini açarak pencerelerin üst üste yığılmasına (Yosemite varsayılan) dönebilirsiniz.

22.Görev Kontrolünü açmak için yeni bir hareket, bir pencereyi yeni bir alana taşımak için gereken adımların sayısını azaltır; ekranın üst kısmına sürüklemeyi deneyin. Ekranın üst kısmındaki Spaces çubuğu, başlangıçta yalnızca masaüstü bilgisayarlarınızın ve tam ekran uygulamalarınızın adlarını görüntüleyecek şekilde değiştirildi. Bu, aşağıdaki pencere önizlemeleri için daha fazla alan sağlar. İşaretçiyi ekranın üst kısmına taşımak, bir pencereyi sürüklerken olduğu gibi, her alanın grafiksel önizlemelerini ortaya çıkarır. OS X'in önceki sürümlerinde olduğu gibi, bir pencereyi başka bir masaüstüne bırakmak onu oraya taşır. Bununla birlikte, bir pencereyi çubuktaki boş alanlara veya tam ekran uygulamalara düşürdüğünüzde olanlarda ince değişiklikler var.

2. 3.Önceden, boş bir alana bir pencere düşürmek yeni bir masaüstü oluşturup oraya taşırdı. El Capitan boş alanları başka bir amaç için ayırdığından, şimdi onu çubuğun sağ tarafında kayan + ile işaretlenmiş alana sürüklemelisiniz.

24.Tam ekran modunu destekleyen bir uygulamaya ait bir pencereyi çubuğun boş bir kısmına sürükleyin ve bu uygulamanın adını taşıyan yeni bir alanı görünecek şekilde sürükleyin, ardından pencereyi tam ekran moduna geçirmek için gidelim.
Benzer eylemler, Bölünmüş Görünüm'e kısayol olarak çalışır.

25.Spaces çubuğundaki bir pencereyi veya tam ekran modunda olan bir uygulamayı başka bir tam ekran uygulamaya sürükleyerek iki uygulamayı birleştirin. Daha önce olduğu gibi, işaretçiyi bir boşluğun üzerine yerleştirin ve çapraz Kontrol'den birini tıklayın, Spaces'ı Mission Control'dan kaldırmanızı sağlar. Bu alandaki tüm pencereler önceki masaüstüne taşınır.

26.İşaretçi Mission Control'ün üst kısmındaki Spaces çubuğunun üzerine gelirken [Alt] tuşunu basılı tutmak, her alan için bir kapatma simgesi gösterir (OS X'in önceki sürümlerinde olduğu gibi). Tam ekran modunda veya Bölünmüş Görünümde olan uygulamalar birbirine doğru iki ok görüntüler; tıklandığında bu uygulamalar, kaynaklandıkları masaüstündeki pencerelere geri döner.

Mail ile Mesajlaşma

Mail'in yeni özelliklerinin çoğu, özellikle ileti oluştururken tam ekran modunda çalışmayı daha pratik hale getirmeye odaklanmıştır.

Yeni mesajlar hala ekranın ortasında görüntülenen bir panelde oluşturulur, ancak artık diğer mesajlara bakabilmek için mesajı taslak olarak kaydetmeniz gerekmez.

27.Ancak, bölmenin dışına tıklamak artık bölmenin ekranın alt kısmına kaymasına neden oluyor. Kompozisyon panelini tekrar görünüme getirmek için aşağıdaki küçük çubuğa tıklayın. Bu, metni kopyalayıp yapıştırmak veya ekleri bir iletiden yenisine sürüklemek için daha uygundur.
Tüm ekranı ele geçirmek için yapılabilecek sadece Mail'in ana penceresi değildir.

28.Herhangi bir mesaj penceresi yeşil düğmesinden tam ekrana geçerek ekranın bir tarafında bir mesaj oluşturmanıza ve Bölünmüş Görünümde diğer tarafta başka bir şeye - hatta başka bir mesaja - başvurmanıza olanak tanır.
Ayrıca, taslak olarak kaydetmenize gerek kalmadan, hareket halindeyken birden fazla kısmen oluşturulmuş mesajınız olabilir.

29.Her yeni mesaj oluşturduğunuzda ([Command] + N tuşlarına basarak veya araç çubuğundaki ilgili düğmeye tıklayarak), panele yeni bir sekme eklenir. Farenize veya izleme dörtgeninize ulaşmak yerine, [Shift] + [Command] + [ve [Shift] + [Command +] kullanarak sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz.

Okunmamış mesajları yönetmek, iOS'tan OS X'e kadar işleyen hareketlerle daha kolaydır.

30.İşaretçi bir posta kutusu listesindeki bir iletinin üzerindeyken onu okunmadı olarak işaretlemek için sağa kaydırın veya çöp kutusu veya arşivlemek için sola kaydırın. Bunu izleme dörtgeni üzerinde iki parmağınızla veya Magic Mouse üzerinde bir parmağınızla yapın.

31.Postayı arşivlemeyi tercih ederseniz, ikinci hareket Posta> Tercihler> Görüntüleme> Sola Kaydır seçeneğindeki Çöp Kutusu'ndan Arşiv'e değiştirilebilir.

32.Mail, takviminize eklemek üzere kişiler ve etkinlikler için gelen iletileri inceler. Birisi size bir etkinlik hakkında bilgi verirse, Mail ayrıntıları (saat, tarih, konum vb.) Arayacak ve bunu Takvim'e eklemenizi önerecektir.
33. Benzer şekilde, yeni iletişim bilgileri arar, kişilerinizdeki kişiler için telefon numaralarını, e-postaları ve adresleri doldurur (ve ne zaman yeni bir kişi kaydı oluşturacağınızı önerir). Her iki durumda da, mesajın üst kısmında bir istem göreceksiniz. İlgili uygulamaya bir öğe eklemek veya güncellemek için o satırın sağındaki mavi 'ekle ...' kelimesini tıklayın.

3. 4.Kolayca gözden kaçan küçük bir ekleme, OS X'in yerleşik Yazı Tipleri penceresini açmak zorunda kalmadan, Mail'in Biçim çubuğundaki (araç çubuğundaki 'A' düğmesine tıklanarak ortaya çıkan) üstü çizili düğmedir. Bu, metin üzerinde işbirliği yaparken değişiklikleri veya önerileri belirtmek için yararlıdır.

Fotoğrafları Güçlendirin

35.Fotoğrafların düzenleme yetenekleri, üçüncü taraf geliştiricilerin kendi uygulamalarındaki görüntü düzenleme araçlarını Fotoğraflar'da (iOS'ta olduğu gibi) kullanıma sunmasını sağlayan uzantı desteğiyle büyük bir adım atıyor. Bu, bir görüntüyü dışa aktarmanızı, başka bir yerde düzenlemenizi ve Fotoğraflar'a geri getirmenizi sağlar. Bir fotoğraf açın ve Mac'inizde bulunanları görüntülemek için Düzenle> Uzantılar> Diğer'i tıklayın. Uzantılar, Mac App Store'daki uygulamalarla birlikte gelir.

36.Faces, geliştirilmiş bir arayüze sahiptir. Albümler> Yüzler'i tıklayın ve artık birden fazla fotoğraf seçebilir (bir seçim oluşturmak için [Komut] tuşunu basılı tutarak) ve ardından hepsini tek bir hamlede o kişi olarak tanımlamak için ekranın ortasındaki bir yüze sürükleyebilirsiniz. Bu, uygulamanın fotoğraflarınızda tanımladığı kişileri ne kadar hızlı adlandırabileceğinizi büyük ölçüde hızlandırır ve bu süreçte gelecekte kimliklerini daha hızlı yönlendirirsiniz.

37.Bir iPhone ile fotoğraf çekmenin en güzel yanlarından biri, fotoğrafların nerede çekildiğini bilmenizi sağlayan coğrafi konum etiketlemedir. Fotoğraflar artık konum verilerini eksik olan fotoğraflara manuel olarak eklemenize ve eksik olanlarda değiştirmenize olanak tanır. Bir resim seçin ve Bilgi penceresini ([Command [+ I)] açın, alt kısmında Konum Ata etiketli bir satır göreceksiniz. Bir yer adı veya posta kodu yazın ve uygulamanın önerilen eşleşmelerinden birini seçin.

38.Yosemite'de, uygulamanın Bilgi penceresi yalnızca anahtar kelimelerin aynı anda birden fazla fotoğrafta ayarlanmasını sağladı, ancak Fotoğraflar 1.1'de aynı anda aynı başlığı, açıklamayı ve tabii ki seçiminizdeki tüm fotoğraflar için konum verilerini ekleyebilirsiniz. Daha sonra, dosya adlarıyla aynı başlığı kullanan fotoğrafları dışa aktarmayı seçerseniz, ilkini geçmiş olanların adlarının yanında parantez içinde bir sayı olacaktır.

Safari ile sörf yapmak

Safari'de diğer uygulamaların çoğundan daha fazla zaman harcıyoruz, bu nedenle Apple'ın web tarayıcısının El Capitan'daki diğer uygulamalardan daha fazla yeni özellik kazanması uygun.

Muhtemelen en hoş gelen ek, bir web sitesindeki ses içeriğini sessize alma yeteneğidir. Siteler gittikçe daha fazla otomatik video oynatıyor ve eşlik eden sesin (genellikle bir reklam) Mac'inizden patlaması çok can sıkıcı bir hal alıyor. Ses çalan herhangi bir sekme, Akıllı Arama alanında mavi bir hoparlör simgesi görüntüler - ses geçerli sekmeden geldiğinde doldurulur ve başka bir sekmeden olduğunda bir taslak.

39.Bu mavi simgeye tıkladığınızda mevcut sekmeden gelen ses kapatılacaktır. Diğer tüm sekmeleri kapatmak için tıklarken [Alt] tuşunu basılı tutun. Sesi kapatmanın video kısmının oynatılmasını durdurmadığını unutmayın.

40.Birden fazla açık sekmeniz varsa, ses çalan herhangi birinin sağ tarafında küçük siyah bir ses simgesi belirir. Söz konusu sekmenin sesini kapatmak için bu sekmelerden birine tıklarsanız veya diğer tüm sekmeleri kapatmak için tıklarken [Alt] tuşunu basılı tutabilirsiniz.

41.Bir sekmeyi / diğerlerini sessize almak için aynı seçenekleri ve ses çalan tüm sekmelerin başlıklarını görmek için [Ctrl] tuşunu basılı tutun ve bir sekmenin hoparlör simgesine tıklayın.

42.Doğrudan o sekmeye gitmek için bu başlıklardan birine tıklayabilirsiniz.

Safari, çevrimiçi medyayla etkileşiminizi geliştirmede daha da ileri gidiyor. AirPlay Video, Mac'inizin ekranının tamamını yansıtmak zorunda kalmadan video içeriğini bir Apple TV'ye aktarmanıza olanak tanır.

43.Bir web sitesindeki uyumlu video, ses kontrolünün sağ tarafında bir AirPlay simgesi görüntüler. Buna tıkladığınızda, ağınızdaki AirPlay video alıcıları listelenir ve birini (tipik olarak bir Apple TV) seçmek, videoyu doğrudan televizyonunuza gönderir.

Yalnızca bir sayfanın gerçek içeriği olan metin ve görüntülerin temiz bir görünümünü sunan Safari'nin Okuyucu özelliği, yeniden boyutlandırılabilir metnin ötesinde sunum ayarları sunar.

44.Uygun bir sayfayı görüntülerken Akıllı Arama alanının solundaki paragraf simgesini tıklayarak Reader'ı açın, ardından dört arka plan rengini (beyaz, sepya, gri ve siyah) içeren Reader'ın görünüm ayarlarını açmak için alanın sağ tarafındaki AA simgesini tıklayın. ), sekiz yazı tipi ve eski yazı tipi boyutu ayarlama seçenekleri.

Sabitlenmiş Siteler, sık kullandığınız sitelere hızlı erişim sağlar.

Dört beş.Bir siteyi sabitlemek daha kolay olamazdı: Pencere> Sekmeyi Sabitle'yi seçin veya bir sekmenin başlığını tıklayıp sekmenin soluna sürükleyin veya [Ctrl] - bir sekmeyi tıklayın ve Sekmeyi İğnele'yi seçin. Sekme, sekme çubuğunun sol tarafında yalnızca bir site simgesi gösteren küçük bir kareye dönüşür. Safari'yi kapatıp yeniden açtığınızda açık kalırlar ve bunların içindeki siteler arka planda çalışır, böylece mesaj uyarıları gibi sesler duyarsınız.

Safari'nin bazı klavye kısayolları değişti. Önceden [Komut] +1, [Komut] +2 vb. Favoriler Çubuğundaki karşılık gelen konumlardan açılan yer imleri.

46.Bu kısayollar artık sabitlenmiş olanlar dahil, açmış olduğunuz sekmeler arasında geçiş yapıyor.

47.Şimdi, [Alt] tuşunu basılı tutmak da Sık Kullanılanlar Çubuğundan bir öğe yükler (çubuk gizli olsa bile).

48. Bu iki kısayol grubu, Safari> Tercihler> Sekmeler'de 'Sekmeler arasında geçiş yapmak için [Komut] -1 ila [Komut] -9'u kullan' seçeneği kapatılarak tersine çevrilebilir.

49.Uzantılar artık geliştiricilerin ücretli Apple Developer programının bir parçası olmalarını gerektiriyor, üstelik kodlarının güvenlik için Apple tarafından imzalanması gerekmesi ve Safari> Tercihler> Uzantılar> Otomatik olarak güncelle… etkin olduğu sürece kendilerini güncelleyebilirler.

Pratik ipuçları

El Capitan radikal bir yenilemeye sahip olmamış olabilir, ancak onu kullanırken harcadığınız zamanı iyileştiren birçok ilginç ve pratik ayar içerir.

elli.Sevdiğimiz bir şey, işaretçiyi sadece sallayarak hızlı bir şekilde bulabilmenizdir. Bu, onu meşgul veya büyük bir masaüstünde görmenize yardımcı olmak için geçici olarak büyütür. Bunu rahatsız edici bulursanız, belki de farenizle veya izleme dörtgeninizle kıpırdadığınız için, davranış Sistem Tercihleri> Erişilebilirlik> Ekran'da 'Bulmak için fare imlecini sallayın' özelliği kapatılarak devre dışı bırakılabilir.

51.Daha önce Yosemite kullandıysanız ve saydamlık efektlerini azaltma seçeneğini açtıysanız, tekrar kapatmayı düşünün (Erişilebilirlik bölmesinde, Görüntü altında). Metnin yarı opak ön plandaki öğelerin arkasında kayması gibi daha sakıncalı örneklerinin çoğu, okunaklılığı etkileyen tonda bırakıldı.

52.Tıpkı Dock ile yıllardır yapabildiğiniz gibi, menü çubuğunu ihtiyacınız olana kadar gizleyebilmeniz küçük ekranlarda paha biçilmezdir. Bunu Sistem Tercihleri> Genel'de etkinleştirebilirsiniz.

53.Paylaş menüsü, baktıklarınızı Hatırlatıcılara veya Notlara eklemek için eylemler kazandı. Bu seçenekleri göremiyorsanız, Paylaş> Diğer'i tıklayın ve işaretlendiklerinden emin olun. Satışa çıkan etkinlik biletleri gibi şeyleri size hatırlatmak için araştırma notlarının bir parçası olarak web sayfalarını takip etmek için kullanışlıdırlar ve ayrıca Pages, Numbers ve Keynote'taki belgelerin kopyalarını notlarınıza ekleyebilirsiniz. Notes'u ilk açtığınızda, onları iCloud'da depolamak için yeni bir biçime yükseltmeniz isteneceğini unutmayın; bunu yalnızca tüm cihazlarınız El Capitan veya iOS 9'u çalıştırabiliyorsa yapın.

54.İzleme Dörtgeni tercihler bölmesinde Sessiz Tıklama'yı açarak Force Touch izleme dörtgenlerinin oluşturduğu sahte tıklama sesini durdurun.

55.Bildirim Merkezi'nin Bugün görünümüne bir Arkadaşlarımı Bul pencere öğesi eklenebilir. Bu görünümün altındaki Düzenle'yi tıklayın ve ardından widget'ın yanındaki yeşil daire içindeki artı işaretini tıklayın. Arkadaşlarımı Bul bir konum uyarısı görüntüler; Geçerli konumunuzu kullanmasını etkinleştirmek için İzin Ver'e dokunun. Ailenizi veya arkadaşlarınızı almak için ne zaman yola çıkmanız gerektiğini bilmek, mesela bunu yararlı bulabilirsiniz.

56.Safari artık göz atma geçmişinizi daha az rahatsız edici bir şekilde temizlemenizi sağlıyor. Ya uygulama menüsünü ya da Geçmiş menüsünü açın ve ardından & ldquo; eklemek ve Web Sitesi Verilerini Koru & rdquo; izlerinizi örten seçeneğe. Bu, örneğin web uygulamaları için ayarlar içerebilen çerezleri korur.

57.İndirmelerinizi, gelişmekte olan ve onlarla dolu bir klasörle bitirmektense, anında yönetmek daha kolaydır. Safari'nin Genel tercihlerini açın, 'Dosya indirme konumu' etiketli açılır menüyü tıklayın ve 'Her indirme için sor'u seçin.

58.OS X'in renk seçicisinde (TextEdit gibi uygulamalarda [Command] + [Shift] + C kullanılarak erişilebilir), Boya Kalemi sekmesinin yerini daha geniş renk seçeneklerine sahip Kalemler sekmesi alır. Metin seçildiğinde, size hangi rengi uyguladığınızı hatırlatmak için uygun kalem düzenlemeden çıkar.

Bulucu

Finder'ın bile birkaç yeni özelliği var. Bir dosya veya klasör seçme ve ardından adını tıklatma veya yeniden adlandırmak için [Return] tuşuna basma şeklindeki oldukça ince kurallara alışkın değilseniz hoş karşılanacak bir özellik ...

60.Bunun yerine öğeyi [Ctrl] - tıkladığınızda görünen bağlamsal menüye Yeniden Adlandır seçeneğinin eklenmesi.

Bir dosyaya veya klasöre başvurmanız gereken Terminal veya programlama araçlarını kullanıyorsanız, yolun tamamını yazmak sıkıcıdır ve hataya meyillidir, ancak riski almanıza gerek yoktur.

61.Bunun yerine, [Ctrl] -öğeye tıklayın ve ardından [Alt] tuşunu basılı tutun; Menüdeki normal Kopyala komutunun 'Yol Adı Olarak Kopyala' olarak değiştiğini fark edeceksiniz. Terminal ile, yolunu komut satırına eklemek için bir öğeyi penceresine sürükleyerek bunu zaten önizleyebilirsiniz, ancak onu Panoya kopyalama yeteneği, bu bilgilerle yaptığınız şey üzerinde daha fazla esneklik sağlar - ve aynı zamanda Terminali tam ekran modunda çalıştırmayı tercih ediyorsanız, bir dosyayı bir alandan diğerine sürükleme.

Yosemite, iCloud Drive ile senkronize edilen her dosyaya zaten ilerleme çubukları yerleştiriyor. Bununla birlikte, kendinizi ara sıra sadece tuhaf küçük belgeyi değil, Mac'leriniz ve muhtemelen iOS aygıtlarınız arasında da çok daha büyük miktarda veriyi kaydederken bulabilirsiniz.

62.Mac'iniz ile iCloud Drive arasındaki etkinliğin tamamlandığından emin olmak için, Finder'ın kenar çubuğu iCloud Drive'ın yanında bir daire görüntüler (kaldırdıysanız, geri almak için Finder> Tercihler> Kenar Çubuğu'na gidin) ve ilerlemeyi yansıtmak için kademeli olarak doldurulur. . Bu, örneğin, yola çıkmadan önce bir MacBook'a bazı dosyalar almanız gerekiyorsa yararlıdır. Bir Finder penceresi açın, ilerleme göstergesini izleyin ve yalnızca daire kaybolduğunda kapağı kapatın, senkronizasyonun tamamlandığını söyleyin.

İCloud Drive'a veya iCloud Drive'dan özellikle büyük miktarda veri aktarıldığında, kenar çubuğundaki daire oldukça yavaş dolabilir. Bu nedenle, Finder'da ikinci, daha ayrıntılı bir ilerleme göstergesi mevcuttur.

63.Yol çubuğunu açın (Görünüm> Yol Çubuğunu Göster) ve ardından iCloud Drive'a gidin (Git> iCloud Drive). Finder penceresinin altında, kaç öğenin kopyalandığına, kopyalanan toplam veri miktarına ve şimdiye kadar ne kadarının kopyalandığına dair toplam güncellenen bir gösterge göreceksiniz. Kalan kapasiteyi gösteren soldaki şeklin iCloud Drive alanınızı göstermediğini unutmayın; bu, Mac'inizin boş alanıyla ilgilidir.

Disk Yardımcı Programı

Disk İzlencesi yeni ve daha ulaşılabilir bir görünüme sahip, ancak bir disk görüntüsünü veya klasörü bir CD veya DVD'ye yazma gibi özellikler kaldırıldı.

64.Sol taraftaki bölme artık diskleri dahili, harici ve disk görüntüleri olarak sınıflandırarak, örneğin bir SD kart ve aynı boyutta bir USB flash sürücüde hata yapma ve yanlış olanı silme olasılığını azaltır.

65.Sağ taraftaki bölme artık tamamen bilgilendirme amaçlıdır ve iTunes'a bağlı iPod'lar ve iOS aygıtları için olduğu gibi, solda seçmiş olduğunuz her şeyin ayrıntılarını renk kodlu bir içerikte gösterir.

İşlemler artık yalnızca araç çubuğundaki düğmeden başlatılıyor. Sol taraftaki seçiminize uygulanamayacaklarını belirten bazıları gri renkte görünecektir.

66.İlk Yardım, eski sürümlerdeki Onarım Diski ile eşdeğerdir ve düşük seviyeli yapısal sorunları kontrol eder. El Capitan'ın bunları sizin için sessizce kontrol etmesi ve onarması gerektiği için izinleri onarma seçeneği ortadan kalktı.

67.Partition özelliği artık bir diskin yapısını pasta grafik olarak gösteriyor. Bir diskteki bölümlerin sırası üst merkezden başlar ve grafikte saat yönünde çalışır. Bir diski bölümlere ayırırken, + düğmesini tıkladığınızda uygulama hangisi seçiliyse (tıkladıktan sonra mavi) böler.

68.Bir diskin içeriğini bir görüntüden veya başka bir sürücüden geri yüklemeniz gerekirse, bu seçenek yine de kullanılabilir - ancak Görüntüler menüsünde değil, Düzen menüsünde.

Küçük şeyler

OS X'in her bir sürümünün getirdiği tüm iyileştirmeler için, her zaman iyileştirme için yer vardır - bu, bildirimleri sizin için çalışan bir sıraya koyma, Mac App Store hesabınızı yanlışlıkla satın alma işlemlerine karşı koruma veya web sitesinin size ait olduğundan emin olma seçeneklerinde olsun. yeniden tasarlamak hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda harika görünecek. El Capitan, mevcut özelliklerin daha iyi çalışmasını sağlamak için adımlar atıyor.

69.iBooks, Safari Reader ile aynı sunum seçeneklerine sahiptir. Sayfa arka planını beyaz, sepya, gri veya siyah olarak ayarlayabilir, her biri tamamlayıcı ancak otomatik olarak seçilen yazı tipi renklerine sahip olabilir ve Apple'ın OS X, iOS ve watchOS genelinde kullanılan yeni San Francisco yazı tipi dahil olmak üzere sekiz yazı tipi arasından seçim yapabilirsiniz.

İster bir ebeveyn olun, ister sadece Mac App Store'dan yanlışlıkla satın alma yapmakla ilgilenin,

70.Sistem Tercihlerinde App Store bölmesini açın ve alt kısmına bakın, bir satın alma işlemini gerçekleştirdikten - ve parolanızı girdikten - ne kadar sonra - Mac App Store sonraki satın alımlar için parolanızı hemen veya yalnızca sonra isteyecektir. 15 dakika. Ücretsiz indirmeler her seferinde parolanızı gerektirebilir veya hiç gerektirmeyebilir.

71.Geleneksel olarak, OS X, pencerenin başlık çubuğuna çift tıkladığınızda bir pencereyi içeriğine en iyi uyacak şekilde 'yakınlaştırır'. Daha yakın zamanlarda, bu eylem, Dock'a açılan pencereleri en aza indirdi - Windows'tan gelen herkes için mantıklı bir değişiklik ve bu şekilde davranıyor. Aslında, Yosemite bu iki davranışı seçti, ancak deneyimsiz Mac kullanıcılarına, kutu işaretli olmadığında hangi davranışı - eğer varsa - alacağınızı belirsizleştiren bir onay kutusu olarak. Apple, yakınlaştırma ve simge durumuna küçültme seçeneklerini açıkça listeleyen bir açılır menü ile bu belirsizliği ortadan kaldırdı.

72.Bildirim Merkezi artık Yosemite'de ikiden üç sıralama seçeneği sunuyor. İlk ayar olan Son Çağrılar, bildirimlerinizi sekmenin üstünden aşağıya doğru ters kronolojik sıraya yerleştirir. İkincisi, Uygulamaya Göre Son Kullanılanlar, bildirimleri uygulamaya göre gruplandırır, bu nedenle Mail'den bir bildirim aldığınızda, diyelim ki, diğer uygulamalardan gelen bazı yeni bildirimlerin aşağıda görüneceği anlamına gelse bile, söz konusu uygulamanın tüm öğeleri listenin en üstüne taşınır. Postalar. Üçüncü ayar, Uygulamaya Göre Manuel olarak, öğeleri ikinciye benzer şekilde gruplar. Ancak bu seçenek seçildiğinde, Bildirimler tercihleri ​​bölmesinde gösterilen listedeki uygulamalar, Bildirim Merkezi'nde listelenme sırasını ayarlamak için listede yukarı ve aşağı sürüklenebilir. Böylece, Takvimi veya Hatırlatıcıları her zaman en üstte görünecek şekilde ayarlayabilirsiniz, böylece hiçbir şeyi kaçırmazsınız.

73.Görüntü Yakalama, birden çok kameradan alınan fotoğrafları tek bir klasöre aktarmak yerine düzenlemeye yardımcı olan yeni bir özellik içerir. Mac'inize bir kamera bağlayın ve ardından uygulama penceresinin altındaki Şuraya Aktar açılır menüsünü tıklayın, ardından kameranızın veya depolama kartının adını taşıyan klasörler oluşturmak için 'Kamera başına alt klasör oluştur'u seçin.

74.Haritalar artık yalnızca birkaç şehirde de olsa toplu taşıma kullanan yol tarifleri sağlayabilir. Görünüm> Toplu Taşıma Yol Tarifleri altında rota önerilerine hangi araçların dahil edileceğini seçin.

75.Web sayfaları tasarlıyorsanız, Safari'nin Geliştir menüsünü (Gelişmiş tercihlerinden) etkinleştirmek ve ardından bu menüden Duyarlı Tasarım Modu'nu seçmek isteyeceksiniz. Bu özellik, sayfalarınızın hem mobil cihazlarda hem de Mac'iniz gibi büyük ekranlarda iyi görünmesini sağlamaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Görüntülemekte olduğunuz sayfanın üzerine, çeşitli ekran çözünürlüklerine ve iOS cihazlarına geçmenizi sağlayan kontroller yerleştirir, ardından mevcut sayfanın çeşitli ekran çözünürlüklerinde ve iOS cihazlarında nasıl görüneceğini gösteren kontrolleri ortaya çıkarmak için ondan Duyarlı Tasarım Modu'nu seçin. Cihaz simgelerini tıklayarak yatay ve dikey yönler arasında geçiş yapın.

  • Okumaya devam etmek: Pingtwitter, Tesla'nın yeni Otopilot özelliğini test ediyor