Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • En sağlıklı meyvelerden 8'i: Bunlar vitamin ve besinler söz konusu olduğunda en büyük etkiyi yaratır

En sağlıklı meyvelerden 8'i: Bunlar vitamin ve besinler söz konusu olduğunda en büyük etkiyi yaratır

İnsanlar yeryüzünde yürüdükleri sürece, meyve beslenmemizin hayati ve yeri doldurulamaz bir parçası olmuştur. Taze meyveler, vücudumuzun homeostaz için ihtiyaç duyduğu önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır ve günümüzde bile meyve ve sebzeler sağlıklı beslenmede en önemli faktör olarak kabul edilmektedir.


Yüzeyin altında olsa da, o kadar basit değil. Evet, meyve beslenmenizin önemli bir parçasıdır, ancak diyetlerimiz daha karmaşık hale geldikçe, meyveler de ihtiyacımız olmayan alanlarda katkıda bulunabilir. Örneğin, meyvenin şekeri nispeten yüksektir ve çoğumuz şeker tüketimimizi azaltmak istediğimiz bir zamanda, ölçülü olarak meyve yemek mantıklıdır.

Ayrıca, tüm meyveler eşit yaratılmamıştır; hepsinin farklı beslenme profilleri vardır, bu yüzden yemeden önce ne yediğiniz konusunda biraz araştırma yapmanız gerekir. Ayrıca, taze meyvenin tüm besin ve minerallerini korurken, meyve pişirmenin besin değerinin çoğunu ortadan kaldıracağını da unutmayın. Diyetinize daha fazla meyve eklemek istiyorsanız, bunlar ilk önce döneceğimiz 8 meyvedir.

1. Ananas

Tropikal meyveler gittikçe, ananas en besleyici meyveler arasındadır. Ananas, temel besinlerle doludur, ancak özellikle protein ve amino asit sindiriminin yanı sıra metabolizmanıza ve kemik ve doku oluşumuna yardımcı olan temel bir besin olan C vitamini ve manganez açısından zengindir.

Ananası benzersiz kılan şey, proteinleri sindiren enzimlerin bir karışımı olan bromelain'in varlığıdır (ananas yerken ağzınızda karıncalanma hissi de buradan gelir). Bromelain etkilidirantienflamatuvarve çalışmalarda osteoartrit, ishal ve çeşitli hastalıklarla mücadelede büyük potansiyele sahip olduğu gösterilmiştir.kardiyovasküler bozukluklarvehatta kanser.


2. Yaban mersini

en sağlıklı meyveler: yaban mersini

(Resim kredisi: Unsplash'ta Jeremy Ricketts)

Süper gıda poster çocuğu olan yaban mersini, son derece çok yönlüdür ve diyetinize dahil edilmesi kolaydır. Yaban mersini, özellikle C vitamini, K vitamini ve manganez açısından yüksek olmasının yanı sıra, antioksidan bakımından da ünlüdür; antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerden - hücrelerinize zarar veren ve hastalığa ve yaşlanmaya yol açabilen dengesiz atomlardan - korumak için hayati öneme sahiptir.


Antioksidanların vücut için neler yapabileceği konusunda birçok araştırma yapıldı ve sonuçlar son derece ümit verici oldu. Bir çalışma, antioksidanlarınriski azaltmakKalp hastalığı, Alzheimer ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklar ve diyetinize yaban mersini eklemenin degeliştirmekyetişkinlerde hafıza tutma.

Ayrıca yaban mersini lifle doludur, bu nedenle daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur ve gün boyunca sabit bir enerji salınımı sağlar.


3. Greyfurt

en sağlıklı meyveler: greyfurt

(Resim kredisi: Rayia Soderberg Unsplash'ta)

Greyfurtlar fikir ayrımı yapıyor gibi görünüyor - çoğu insan onları aşırı ekşi ve asidik buluyor, ancak beslenme kimlik bilgilerini sorgulayacak bir şey yok. Greyfurt, C vitamini ile doludur ve ayrıca iyi miktarda A vitamini, manganez, tiamin, folat ve magnezyumun yanı sıra çeşitli antioksidanlara sahiptir.

Greyfurt ayrıca insülin seviyelerinizde ve insülin direncinizde önemli bir azalmaya neden olur; sonuç olarak genellikle şeker hastalarına tavsiye edilmez, ancakyardımcı olurkilo ve kolesterol seviyelerini düşürmek isteyenler için.

4. Karpuz

en sağlıklı meyveler: karpuz


(İmaj kredisi: Unsplash'ta Dmitry Bayer)

Vücudumuzun ortalama% 60'ı sudur, bu nedenle sağlıklı kalmak istiyorsanız susuz kalmanız çok önemlidir. Hidrasyon, uyku kalitesi ve ruh halinden vücut ısısına, hücre yenilenmesine ve bağışıklık sisteminize kadar yaptığınız hemen hemen her şeyi etkiler.

Gün içinde yeterince su içmekte zorlanıyorsanız, çözüm karpuz olabilir. Karpuz yaklaşık% 92 sudur, bu yüzden gerçekten nemlendirmenize yardımcı olur, ancak aynı zamanda A ve C vitaminleri bakımından da yüksektir ve likopen de dahil olmak üzere bir dizi yararlı antioksidan içerir.çalışmalar iddiakalbiniz için faydalıdır ve kansere yakalanma riskini azaltabilir.

5. Avokado

Bir başka bölücü meyve olan avokadonun sorunları yok ama dikkate değer bir beslenme profiline sahipler. Avokado harika bir potasyum, demir ve E vitamini kaynağıdır, ancak aynı zamanda oleik asit bakımından da yüksektir - kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu gösterilen tekli doymamış bir yağ veriski azaltmakkalp hastalığı.

Avokadolar kıyılarımıza geldiklerinde geniş bir karbon ayak izine sahipler ve çok kaloriler - tek bir avokado tek başına yaklaşık 400 kalori olabilir. Kesinlikle sağlıklı bir diyetin parçası olarak dahil edilmeye değer, ancak yalnızca ölçülü olarak.

6. Muz

Muzlar potasyum açısından oldukça zengindir - 1 muz, önerilen günlük alım miktarınızın% 12'sini sağlar - ancak içinde başka birçok iyi besin de vardır. Elmalar gibi, muz da bağırsak sağlığınız için harika olan pektin bakımından zengindir ve içinde de bol miktarda lif vardır, bu da muzu mükemmel bir yavaş salınan enerji kaynağı yapar. Olgunlaşmamış muzları tercih ederseniz, şanslı olabilirsiniz -son çalışmalarYeşil muzlardaki ekstra dirençli nişastanın tokluk ve kan şekeri kontrolü için harika olduğunu göstermişlerdir.

7. Elmalar

en sağlıklı meyveler: elma

(Resim kredisi: Shelley Pauls, Unsplash'ta)

Ucuz, besleyici ve kolay ulaşılabilir, diyetinize elma eklememek için hiçbir mazeret yoktur. Yaban mersini gibi elma da antioksidan bakımından zengindir ve bol miktarda C vitamini, K vitamini, potasyum ve lif içerir. Varbeş kat daha fazlaelma kabuğunda bulunan antioksidanlar, etin kendisinden daha fazladır, bu yüzden elma yiyecekseniz - onları soymayın!

Elmalar daoldukça yüksekpektin içinde - bağırsak bakterileriniz, sindirim ve metabolizmanız için harika bir prebiyotik lif.

8. Guava

A vitamini, C vitamini, folat, potasyum, bakır, manganez ve antioksidanlar? Guava, her yerde bulabileceğiniz kadar çok yönlü bir meyvedir, bu yüzden bulabilirseniz kesinlikle kapmaya değer. Üstelik guava mükemmel bir diyet lifi ve pektin kaynağıdır, bu nedenle onu diyetinize dahil etmek sindiriminiz için harikalar yaratacaktır.

Pingtwitter'te Sağlık Haftası
Yeni kardeş sitemiz Fit & Well ile birlikte Wellness Week'i sizlere sunuyoruz.Salla. Yeni bir sağlık çağı için yeni bir standart olan Fit & Well, daha iyi, daha sağlıklı, daha mutlu ve daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Bugün şu adresten kontrol edin:www.fitandwell.comve sağlıklı yaşam yolculuğunuzu hızlandırın.