Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Geceleri uyanmanızın 8 nedeni (ve bunları nasıl düzeltebilirsiniz)

Geceleri uyanmanızın 8 nedeni (ve bunları nasıl düzeltebilirsiniz)

Tüm günü yorgun hissederek ve uykunuza yetişmek için erken bir gece geçirmeyi dört gözle bekleyerek geçirdiniz. Sonunda, yatağa giriyorsun, gözlerini kapatıyorsun ve başını sallayan diyara doğru sürükleniyorsun. Ama sonra, sadece birkaç saat sonra, yeniden tamamen uyandın. Ve sinir bozucu bir şekilde, tamamen bitkin olsanız bile, saatlerce tekrar uyuyamazsınız. Bu, tüm gününü işte yorgun hissederek geçirdiğiniz anlamına gelir… ve tüm döngü tekrar tekrar eder.

Bu gece uyanma döngüsüne hapsolduysanız, strese girmeyin. Bunun olmasının birkaç yaygın nedeni vardır ve iyi haber, kolayca düzeltilebilir olmalarıdır. Ne olduklarını ve onlar hakkında neler yapabileceğinizi açıkladığımız için okumaya devam edin.

1. Rutin eksikliği

Yatakta çalar saat

(Resim kredisi: Pexels'ten Acharaporn Kamornboonyarush)

Uyku bozukluğunun en büyük nedenlerinden biri rutin eksikliktir. Gövde harika bir makinedir, ancak en yüksek verimlilikte çalışması için net ve düzenli kalıplara ihtiyaç duyar. Ve yatağa gidip gelişigüzel değişen zamanlarda kalkarsanız, gün geçtikçe kafanız karışır.


Çocukken muhtemelen yatakta olmanız ve sabahları uyanmanız gereken zamanlar vardı. Büyüdüğünüzde, bunları değiştirme özgürlüğüne sahip olmak eğlencelidir. Ancak gece boyunca uyumakta zorluk çekiyorsanız, bu çok ileri gittiğinizin kesin bir işaretidir.

Çözüm:Yatmak ve kalkmak için düzenli bir program yapın ve arada şekerleme yapmaktan kaçının. İlk birkaç gece uykunuzu kaçırmak hala zor olabilir. Ancak planınıza titizlikle sadık kalın ve vücudunuz yakında yeni alışkanlığı öğrenecek ve işaret üzerine uykuya dalmaya başlayacaktır.


2. Elektrikli aydınlatma

Bedenlerimiz, faaliyetlerimizin güneşin yükselişi ve düşüşü tarafından yönetildiği ilkel zamanlarda evrim tarafından tasarlandı. Bu yüzden, etrafta çok fazla ışık olduğunda, bedenlerimiz uyanma zamanının geldiğini düşünür ve ışık azaldığında ve dünya karanlığa dönüştüğünde, uyku zamanıdır. Elektrikli aydınlatmanın icadı ne yazık ki bu sistemi büyük ölçüde karıştırdı. Ve dijital ekranlar, uykuya neden olan bir hormon olan melatonin üretimini diğer renklerden daha fazla engelleyen bir tür mavi ışık yaydıkları için işleri daha da kötüleştirdi.

Çözüm:Öncelikle her gün dışarıda daha fazla zaman geçirin. Bu, vücudunuzu uyanıklık ve uyku zamanı arasındaki farkı daha iyi anlamak için eğitecek ve aynı zamanda zayıf uyku ile bağlantılı olan D vitamini eksikliğine karşı korunmaya yardımcı olacaktır.


İkinci olarak, uyku rutininize ışık azaltma ekleyin. Örneğin, evinizdeki tüm elektronik cihazları ve parlak ışıkları yatmadan bir ila iki saat önce kapatmanız yardımcı olur. Daha sonra daha yumuşak bir ışığa dönün - şunlardan birini almanızı öneririz.en iyi uyandırma lambaları, özellikle bunun için tasarlandıkları için, ancak daha kısık bir lamba veya mumlar iyi bir alternatiftir - okuma, meditasyon veya banyoda müzik dinleme gibi rahatlatıcı, ekranla ilgili olmayan görevler için.

3. Görsel ve işitsel bozulma

Parlak şehir caddesi

(Resim kredisi: Pexels'ten Warren Blake)

Hepimiz içgüdüsel olarak, sağlıklı ve kesintisiz bir uyku için huzur ve sessizliğin gerekli olduğunu biliyoruz. Yine de gerçekte, çoğumuz gece boyunca rahatsız edici gürültü veya ışıktan muzdarip oluruz ... çoğu zaman çözüm üretemeyecek kadar yorgun olduğumuz için!

Çözüm:Döngüyü kırmanın zamanı geldi. Dışarıdaki sokaktan gelen parlak veya yanıp sönen ışıklardan muzdaripseniz, daha kalın perdelere veya karartma panjurlarına yatırım yapın. Bu işe yaramazsa gözlerinize ulaşan ışık miktarını en aza indirmek için bir göz maskesi kullanın.


Aynısını gürültü için de yapın. İkili veya üçlü cam, boğuk sesler için harikalar yaratabilir, ancak son çare olarak, bir çift iyi kulak tıkacı beyninize ulaşmalarını engelleyebilir. Alternatif olarak, birbeyaz gürültü makinesietkilerini etkisiz hale getirmek için.

4. Yanlış yatak

Her sabah yorgunluk veya acı çekerek mi uyanıyorsunuz? Öyleyse, bu eski, sarkan yatağınızın düzgün uyumanızı engellediğinin bir işaretidir.

Çözüm:Genel olarak, bir yatağın yaklaşık altı ila yedi yıl dayanmasını beklemelisiniz, bu nedenle sizinki daha büyükse, kesinlikle yeni bir yatak almayı düşünün:en iyi şiltelersizin için doğru olanı bulmak için. Buna gücünüz yetmiyorsa, best-mattress-us-2020-topperşimdilik iyi bir yarı ev olabilir.

Nispeten yeni bir yatak bile, vücudunuza ve uyku düzeninize uygun olmayabilir. Okuyunçeşitli şilteler için rehberbaşka birine geçmenin durumunuza yardımcı olup olmayacağını öğrenmek için.

5. Aşırı ısınma

Kadın yatakta gece uyanık

(Resim kredisi: Pexels'den Gantas Vaičiulėnas)

Aşırı sıcak bir oda aynı zamanda iyi bir gece uykusu için ortak bir kesinti kaynağıdır. Düzgün uykuya dalabilmeniz için vücudun iç sıcaklığının birkaç derece düşmesi gerekir ve eğer bundan daha ısınırsanız, uyanma ve aktif olmaya başlama zamanının geldiğini düşünür.

Çözüm:Odanızı 65F (18C) civarında serin tarafta tutmayı hedefleyin. Sıcak havalardaen iyi soğutma fanlarıiyi bir gece geçirmenizde gerçekten bir fark yaratabilir, bu yüzden kesinlikle yatırım yapmaya değer.

Kullandığınız yatak türü, gece ne kadar fazla ısındığınızda da fark yaratabilir. Genel olarak, hafızalı köpük şilteler sizi serin tutmakta yaylı veya hibrit modellere göre daha az başarılıdır, ancak birçok üretici bunu yapılarına soğutma malzemeleri enjekte ederek dengelemeye çalışmaktadır; ayrıntıları öğrenmek için Pingtwitter hakkındaki incelemelerimizi okuyun. Ayrıca, yatağınızı şu anda yenilemeye gücünüz yetmiyorsa,en iyi yatak soğutma pedlerietkili bir ara boşluk sağlayabilir.

6. Yaşlanmak

Yaşlandıkça vücudunuzun uyku ritimleri doğal olarak değişir. Ve emeklilik yaşından bahsetmiyoruz. 40'a yaklaştığınızda bile, günün erken saatlerinde yorulmaya başlayabilir ve sabah erken kalkabilirsiniz. Ve bunu durdurmak için gerçekten yapabileceğiniz hiçbir şey yok: bunların hepsi kaçınılmaz yaşlanma sürecinin bir parçası.

Çözüm:Onunla savaşamazsın, bu yüzden onunla yaşamayı öğrenmelisin. Vücudunuzu gece geç saatlere ya da yatmaya zorlamak yerine, kendinizi uyanık hissettiğinizde kalkın ve yorgun olduğunuzda yatağa gidin. Bu, arkadaşlarla buluşmak veya Netflix'i art arda izlemek gibi etkinlikleri bir veya iki saat öncesine kaydırmak anlamına geliyorsa, öyle olsun. Kimse yaşlanmayı düşünmekten hoşlanmadığı için buna direnmek doğaldır. Ama kabul edelim ki, sürekli zayıf uykudan daha yaşlı görünmenizi ve hissetmenizi sağlayacak hiçbir şey yoktur.

7. Fiziksel uyarıcılar

Kahve tutan kadın

(Resim kredisi: Pexels'ten Porapak Apichodilok)

Kesintisiz bir gece uykusu çekmenin en iyi yolu, akşamları yavaş yavaş dinlenmektir. Ancak vücudunuz kafein, çay, alkol, nikotin, çikolata veya baharatlı yiyecekler gibi uyarıcılarla doluysa, bu olmayacak. Sonuçta uyarıcı olarak adlandırılmalarının bir nedeni var.

Çözüm:Uyumakta sorun yaşıyorsanız, ya genel olarak bu uyarıcıları azaltmanız ya da yatmadan en az üç saat önce alımınızı kısıtlamanız gerekir. Alkol söz konusu olduğunda bu çok önemlidir, çünkü gece de idrara çıkma isteği uyandırır ve uykuyu bozan etkileri daha da artırır.

8. Sağlık sorunları

Tüm bu çözümleri denediniz ve yine de geceleri uyanıyorsunuz ve tekrar uyumakta zorlanıyor musunuz? O zaman, ele almanız gereken altta yatan zihinsel ve / veya fiziksel sağlık sorunları olabilir. Bunlar, uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu, periyodik uzuv hareket bozukluğu ve gece terörü gibi belirli uyku bozukluklarından idrar yolu enfeksiyonları, astım, sindirim sorunları, anksiyete bozuklukları, TSSB veya depresyona kadar değişebilir.

Çözüm:Bu makalenin 1-7. Adımlarında sunulan basit çözümlerin uyku yeteneğiniz üzerinde çok az etkisi varsa veya hiç etkisi yoksa, doktorunuza danışın. Sorunun nereden kaynaklanabileceğini teşhis etmelerine yardımcı olmak için geceden geceye ne kadar iyi veya kötü uyuduğunuzu kaydettiğiniz bir uyku günlüğü tutmak faydalı olabilir.

Yatağınızı yükseltmeniz mi gerekiyor? Mevcut en iyi tekliflere göz atın: