Close

Apple MacBook'un kısa bir geçmişi

Apple'ın ikonik dizüstü bilgisayar serisi anında tanınır, ancak bu taşınabilir bilgisayar markası nereden geldi ve bu noktaya nasıl geldik? Aslında son 10 yılda piyasaya sürülen düzinelerce farklı MacBook modeli var ve hepsini hatırlamaya çalışırken kafanızı kaşıyıyorsanız, rekoru düzeltmek için buradayız.


MacBook öncülleri (1991-2006)

PowerBooks

Apple'ın daha önce dizüstü bilgisayarları için kullandığı isim - 1991 yılına kadar - PowerBook'du. Yaklaşık 25 yıl içinde pek çok şey olabilir ve ilk PowerBook, bugünün MacBook'uyla Apple tarafından üretilmesi dışında pek ortak bir noktaya sahip değildir: bugün eski moda görünüyor, ancak aslında çok daha küçüktü , kendisinden önce gelen Apple dizüstü bilgisayarlardan daha hafif ve daha ucuzdur (hala 2.500 dolara mal olmasına rağmen).

PowerBooks, Apple için son derece başarılı olmaya devam etti ve markanın kullanıldığı 15 yıl boyunca birçok farklı sürüm ve tasarım piyasaya sürüldü. Sonuncusu (ve MacBook'un hemen öncülü) PowerBook G4 idi - ilk olarak 2001'de piyasaya sürüldü, bir MacBook öncüsüne çok benziyor ve bugünün Apple dizüstü bilgisayarlarıyla ilişkili ince, kompakt stili tanıttı. Titanyum sonunda kullanılan birincil malzeme olarak alüminyumun yerini aldı.

Commons aracılığıyla CC BY-SA 3.0 altında lisanslanan PowerBook görüntüleri - [1] [2]


Orijinal MacBook'lar (2006-2011)

Orijinal MacBook

MacBook 16 Mayıs 2006'da dünyaya geldi ve hem siyah hem de beyaz olarak alınabilir. Dramatik bir hareketle - yine de CPU'lardan heyecan duyanlar için - Apple, performansı artırmak ve ısıyı azaltmak için Intel işlemcilere geçti ve bu, şirkete kendisinden öncekilerden çok daha modern görünümlü bir tasarım üretme özgürlüğü verdi. Bu ilk MacBook, Apple'ın bugün sahip olduğu dizüstü bilgisayar işinin temellerini attı.


2008'de kısa bir süre için MacBook, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki herhangi bir markanın en çok satan dizüstü bilgisayarı oldu ve bu, özellikle tüketici ve eğitim pazarlarında ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Yıllar içinde üç ana tasarım yinelemesi oldu: bir polikarbonat ve fiberglas kombinasyonu, bir alüminyum yekpare gövde (MacBook Pro'ya benziyor) ve bir polikarbonat yekpare gövde. Orijinal MacBook, Temmuz 2011'de MacBook Air'in yerini aldığı için durduruldu, ancak şık bir şekilde geri dönecekti.

Commons aracılığıyla CC BY-SA 2.0 altında lisanslanan MacBook görüntüleri - [1 Jared C Benedict] [2 Flickr / Redjar]


  • İPad Pro (veya Plus) hakkında bildiğimizi düşündüğümüz her şey

MacBook Pro (2006-bugün)

MacBook Pro

MacBook'un Pro sürümü aslında Ocak ayında 2006'nın başlarında kapıdan çıktı. İMac'ten sonra 'Intel'e geçiş yapan' ikinci Apple makinesi olan orijinal MacBook Pro, kullanıcılara 1.83GHz veya 2.0GHz CPU seçeneği sunarak o zaman için en ileri teknik özellikleri sundu - önce 15 inçlik bir model çıktı, ardından 17- inç sürümü ve MacBook Pro'nun her iki sürümü de aynı yıl içinde güncellendi.

2006 yılından bu yanaMacBook Progittikçe güçlendi (kanıt için herhangi bir kahve dükkanına veya başlangıç ​​şirketi ofisine gidin) Yol boyunca şık alüminyum yekpare tasarım tanıtıldı, 17 inçlik model 13 inçlik bir modelle değiştirildi, Retina ekran sahneye çıktı ve optik sürücüler disketler ve CRT monitörlerin yolunu açtı. .

MacBook Air (2008-bugün)

Macbook Air


MacBook Air, Steve Jobs 2008'de onu tanıttığında ve sahnede bir zarfa koyduğunda bir sansasyondu (evet, gerçekten o kadar eski). Başlangıçta Apple'ın ürün yelpazesinde birinci sınıf bir seçenek, fiyatlar düştüğü için MacBook Pro'nun daha ucuz bir alternatifi olarak MacBook'un yerini almaya geldi. Son yıllarda Apple'ın en çok satan bilgisayarı haline geldi ve Windows dizüstü bilgisayarlarda da ultrabook trendini başlatmaya yardımcı olan kazanan bir taşınabilirlik, güç ve fiyat kombinasyonu sunuyor.

Orijinal 13.3 inçlik model daha sonra 11.6 inçlik bir modelle birleştirildi ve yıllar geçtikçe MacBook Air daha da ince ve daha güçlü hale geldi - ancak Apple'ın giriş seviyesi dizüstü bilgisayar fiyatı olarak kalıyor. 2015'in başındaki sürümler,Macbook AirYine, ekran çözünürlüğü ve boyutu 2010'un sonlarından bu yana değişmemiş olsa da - Air'in, yakında kartlarda olabilecek bir Retina yükseltmesine çok ihtiyacı var.

Yeni MacBook (2015-bugün)

2015 MacBook

Ve tam bir çember dönüyoruzApple'ın yeni MacBook'u- Mart 2015'te piyasaya sürülen MacBook'un geri dönüşü. MacBook Air'den daha ince, daha pahalı ve ham spesifikasyonlar açısından daha az güçlü bir dokunuş, bu da potansiyel alıcılara tartılması için birçok faktör sağlıyor. Yeni dizüstü bilgisayarın çoğu incelemesi, içindeki düşük güçlü bileşenlerin (elbette bu kadar ince ve hafif bir dizüstü bilgisayar almak için gerekli bileşenler) performansından şikayet ederken tasarımını ve hissini övdü.

Önümüzdeki yıllarda yepyeni MacBook bir trend belirleyici olarak görülecektir, ancak şu anda taşınabilirlik ve performans arasında biraz garip bir uzlaşma. Bununla birlikte, 2006 yılına kadar uzanan MacBook geleneğini sürdürüyor ve dizüstü bilgisayar sahnesinde bir başka on yıllık MacBook hakimiyetinin temelini oluşturabilir. Apple'ın Air ve Pro ile tam olarak ne yapacağı görülecek.

  • Apple watch incelemesi