Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Acer Aspire 5 ve Lenovo IdeaPad 3: En uygun fiyatlı, orta boy iki dizüstü bilgisayar karşı karşıya geliyor

Acer Aspire 5 ve Lenovo IdeaPad 3: En uygun fiyatlı, orta boy iki dizüstü bilgisayar karşı karşıya geliyor

Acer ve Lenovo, dizüstü bilgisayarların en büyük markalarından ikisidir. İyi haber şu ki, bu mutlaka büyük para anlamına gelmez. Acer Aspire 5 ve Lenovo IdeaPad 3, şaşırtıcı derecede uygun fiyatlı taşınabilir bilgisayarlardır ve bu da onları best-laptop-2020-best-laptops-available-nows-under-500.


Bu fiyat noktası, şaşırtıcı miktarda mobil bilgi işlem sağlar. Hem Acer Aspire 5 hem de Lenovo IdeaPad 3, FullHD 1080p ekranlar, dört çekirdekli CPU'lar, hızlı bir 256 GB M.2 SSD ve 8 GB sistem belleği sunar. Kısacası, önemli bir zayıf nokta yoktur. Bunlar, yalnızca web'de gezinme ve video akışı değil, uygun bilgi işlem yapabilen tam özellikli dizüstü bilgisayarlardır. Her iki sistem de tam gün olmasa da iyi bir pil ömrü sunar.

Ancak ayrıntılara inmekte fayda var. Yeni başlayanlar için, Acer Aspire 5, Lenovo'nun AMD Ryzen 5'inde bir Intel Core i5 işlemci kullanıyor. Ancak bağlantı, oranlar ve stil gibi daha ince ayrıntılar, birbirine yakın bu taşınabilir bilgisayarları da birbirinden ayırıyor. Ayrıca tam sayfamıza da göz atmak isteyebilirsiniz.Acer Aspire 5 incelemesiA514-52-582Y modelini kapsayan.

Acer Aspire 5 ve Lenovo IdeaPad 3: Tasarım ve ekran

Süper ince çerçeveler ve maksimum ekran-gövde oranları çağında, ne Acer Aspire 5 ne de Lenovo IdeaPad 3 son derece çağdaş bir çizgi çizdi. Özellikle Acer, kalın çene çerçevesi, kontrast gümüş kasası ve siyah çerçeveleriyle on yıl kadar önce kurtarılmış bir dizüstü bilgisayara benziyor.

Lenovo IdeaPad 3 de tam olarak ince çerçeve tasarımının en ileri noktasında değil. Ama daha kaygan, daha pahalı görünen dizüstü bilgisayar. Bununla birlikte, Acer'ın daha küçük FullHD 1080p 14 inç ekranı sayesinde, aslında daha kompakt ve daha hafif dizüstü bilgisayar, 1,7 kg ağırlığında ve Lenovo'nun 1,85 kg ağırlığında, taşınabilirlik birincil endişeyse buna değer olabilir.


Acer Aspire 5 ayrıca geniş izleme açıları ve 250 nit parlaklık ile yüksek kaliteli IPS LCD'si ile öne çıkıyor. Lenovo IdeaPad 3, 15.6 inçlik bir panele, yine 1.920 x 1.080 piksele sahip FullHD 1080p'ye sahip. Ancak, daha düşük kaliteli bir TN tipi ekran. Bu, daha dar görüş açıları, daha düşük kontrast ve daha az doğru renkler anlamına gelir. Ayrıca 200 nit değeriyle daha sönük.

Bağlantıya gelince, hem Acer hem de Lenovo, ikisi 5Gbps 3.1 Gen 1 spesifikasyonunda çalışan, biri eski bir 2.0 soketi olan üç adet USB-A bağlantı noktası sunar. Ancak Acer Aspire 5'te yine 5Gbps en yüksek verim sunan tek bir USB-C bağlantı noktası bulunur. Lenovo IdeaPad 3'te bir USB-C bağlantı noktasının olmaması kesinlikle biraz hayal kırıklığı yaratıyor. USB-C, cihaz bağlantısı için evrensel standart haline geliyor.


Lenovo IdeaPad 3

Lenovo IdeaPad 3


(Resim kredisi: Lenovo)

Bununla birlikte, Lenovo IdeaPad 3, entegre SD kart okuyucusu sayesinde bağlantı noktaları ve bağlantı söz konusu olduğunda Acer Aspire 5'e göre en az bir açık avantaja sahip. Açıkçası, bu bağlantı bir dongle aracılığıyla kolayca eklenebilir. Ama kesinlikle taşınması gereken bir şey daha az. WiFi 5 ve Bluetooth her iki dizüstü bilgisayarda da standarttır.

Son olarak, pil özelliklerinde oldukça büyük bir boşluk var. Acer Aspire 5, ağır bir 49WHr pil içerir, Lenovo IdeaPad 3 ise yalnızca 35WHr. Ancak, içinde çok farklı iki CPU mimarisi olduğundan, pil ömrünü belirleyen yalnızca pil boyutu değildir.

Acer Aspire 5 ve Lenovo IdeaPad 3: Teknik Özellikler ve Performans

Kağıt üzerinde Acer Aspire 5 ve Lenovo IdeaPad 3 arasındaki en büyük fark, çok derinlerde. Acer Aspire 5, dört çekirdekli Intel Core i5-10210U çalıştırır. Lenovo, yine dört çekirdekli bir model olan AMD Ryzen 5-3500U'yu paketliyor.

Her iki yonga da Intel ve AMD'nin ilgili son teknoloji CPU mimarilerinin arkasında iki nesildir. Ancak her durumda, yine de bol performansa sahip uygun bir dört çekirdekli CPU elde edersiniz. Intel çipi, daha yüksek hızlanma saatine sahiptir ve genellikle daha güçlü tek çekirdek performansı sunar. Intel AMD CPU, daha yüksek temel saat hızına sahiptir ve genellikle video kodlama gibi çok iş parçacıklı iş yüklerinde bir avantaja sahiptir.


Acer Aspire 5

Acer Aspire 5

(Resim kredisi: Acer)

Bununla birlikte, genel olarak büyük bir boşluk yoktur, her iki dizüstü bilgisayar da çoğu görev için iyi performans sunar. Bunun istisnası, AMD'nin entegre GPU'sunun üstün olduğu 3D performans ve oyundur. Hala en son oyunları çalıştırma görevine bağlı değil. Ancak üstün hafif oyun performansı sunar.

Başka bir yerde, hepsi çok yakından eşleşiyor. Bu fiyat noktasında her iki dizüstü bilgisayar da size 8 GB sistem belleği ve iyi bir M.2 256 GB SSD sunar. Bu iki özellik noktası, iyi, duyarlı bir günlük bilgi işlem deneyimi için gereken minimum değerimize ulaştı. Ancak, ek depolama alanı eklemek istiyorsanız Acer'a avantaj sağlayacağız. Bu USB-C bağlantı noktası, harici sabit sürücülerle kullanışlı olabilir.

Pil ömrüne gelince, çok şey kullanım şeklinize bağlı olacaktır. Bu dizüstü bilgisayarların hiçbiri, özellikle zorlu uygulamaları çalıştırırsanız, gün boyu gerçek bir dayanıklılığa sahip değildir. Ancak, ekran parlaklığını azaltıp hafif işler yaparsanız en az altı saatlik gerçek dünya kullanılabilirliği ve daha fazlasını elde etmelisiniz.

Acer Aspire 5 ve Lenovo IdeaPad 3: Fiyat ve karar

Bu, pazarın çok rekabetçi bir parçasıdır ve fiyatlar hızla değişebilir. Burada tartışılan özelliklerle, bu yazı yazılırken, Lenovo IdeaPad 3, Acer Aspire 5'in altında kalıyor ve rahatça 479 £ ila 549 £ arasında - ancak şu anda bölgenizdeki en iyi fiyatları görmek için aşağıdaki widget'ları kontrol edin.

Öte yandan, Acer kolayca daha iyi ekrana sahip, bu da fiyat primini haklı çıkarmanın bir yolunu buluyor. Bu arada Lenovo, bu SD kart okuyucu ve daha lüks görünümlü bir kasa ile karşı karşıya.

Başka bir deyişle, bu erişilebilir fiyat noktasında kaçınılmaz olarak bir şey vermek zorundadır. Hiçbir dizüstü bilgisayar her şeye sahip değildir. Ekran kalitesi sizin için önemli bir faktörse ve USB-C bağlantısına ihtiyacınız varsa, Acer Aspire 5 kolay seçimdir. Diğer herkes için Lenovo IdeaPad 3 daha çekici bir dizüstü bilgisayardır, ancak yalnızca en dar marjlarla.