Close
  • Ana
  • /
  • Fitness Teknolojisi
  • /
  • Ayarlanabilir dambıl ve sabit dambıl: Sizin için en iyi egzersiz partneri hangisi?

Ayarlanabilir dambıl ve sabit dambıl: Sizin için en iyi egzersiz partneri hangisi?

Standart dambıl ve ayarlanabilir dambıl: Yerden tasarruf sağlayan, yüksek teknoloji ürünü bir ürün mü yoksa aralarında bir tutamağı olan iki parça metal mi seçmelisiniz? İşte sizin için cevaplar burada…

Ev egzersiz alanınıza bir dambıl seti eklemek, ne kadar büyük veya teknolojik olarak gelişmiş olursa olsun, gücü geliştirmenin, kas tonusunu artırmanın ve Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman teknikleriyle birlikte kullanıldığında aşırı yağ yakmanın kesin bir yoludur.

listemize göz atınen iyi halterpara satın alabilir ve üzgünüz ki ayarlanabilir halterlerin çoğunun ve buna gelince, ayarlanamayanların çoğunun satıldığını göreceksiniz. Genel olarak hayat daha normal hale geldikçe, bunların tedarikinin daha normal hale gelmesini bekliyoruz, ancak bu biraz zaman alacak.

Ama gitmek için en iyi dambıl türü nedir? Yerel bir spor salonunda rafları sıralarken veya süslü bir kulede otururken görebileceğiniz eski okul sabit ağırlıklı dambıl mı? Yoksa ağırlık seçimini düzgün bir şekilde tek bir yerden tasarruf sağlayan birime sığdıran bir dizi ayarlanabilir dambıl setine yatırım yapmak daha mı iyi?


Hayattaki pek çok şey gibi, her iki türün de artıları ve eksileri vardır ve nihai karar esas olarak kullanım amacına, ihtiyaç duyduğunuz ağırlık miktarına, kullanılabilir alana ve savurmanız gereken dosh türüne göre verilecektir.

Şanslı filan olduğumuz için, Pingtwitter.com'da curling, presleme ve genel olarak eski moda klanky metal ağırlıklardan en yeni ve en şık ‘ hızlı kilitli halterler. Ayrıca derinlemesine inceleyebilirsinizPowerBlock Sport 24 incelemesiveya onun büyük rakibi –Bowflex SelectTech incelemesi– ve evet, bizde de varErkek Sağlığı ayarlanabilir dambıl incelemesi.


Erkek Sağlığı Dambılları

(İmaj kredisi: Erkek Sağlığı/Argos)

Sabit dambıl ve ayarlanabilir dambıl: yaygın tipler

Sabit


En basit haliyle, sabit bir dambıl, her iki ucunda bir tutamağa ve iki ağırlık parçasına sahip herhangi bir şeydir. En yaygın olarak, bunlar plastik veya katı kauçuktan yapılır ve genellikle düştüklerinde onları korumak için dış kısımlarında bir tür kauçuk kaplamaya sahiptir.

En ucuz dambıllar, kütleyi oluşturmak için içinde kum, beton veya su bulunan plastikten yapılacaktır. Çok basit oldukları ve çatlamaya ve genellikle parçalanmaya çok meyilli oldukları için bunlardan kaçınmanızı öneririz.

Ayrıca, genellikle dairesel uç plakaları veya altıgen veya kare tasarımlı olan sabit bir dambıl şekli de dikkate alınmaya değerdir. İkincisi, zemine yerleştirilebildiklerinden ve baskı yardımcıları olarak veya kayma endişesi olmadan dönek sıraları gerçekleştirirken kullanılabildikleri için genellikle daha çok yönlüdür.

Ayarlanabilir


Eskiden ayarlanabilir bir dambıl, bir sap ve bir döner bileziği çıkararak ve bunları değiştirerek yüklenebilen ayrı ağırlık plakalarından oluşuyordu - biraz daha büyük bir halterle yaptığınız gibi.

Ağır ağırlık plakalarıyla yüklemesi daha kolay ve genellikle teknolojik olarak daha gelişmiş modellerden daha ucuz olmasına rağmen, bu tür ayarlanabilir dambıl zahmetlidir, çok ses çıkarır ve antrenmanın ortasında hızlı ağırlık seçimine izin vermez.

Modern sistemler,BowflexveyaGüç bloğu, çıkarılabilir bir pim veya döner bir kadran aracılığıyla hızlı ağırlık seçimine izin veren bir mekanizma kullanın. Bunlar, bir birimde geniş bir ağırlık dağılımını değiştirdikleri için daha pahalı olma eğilimindedir, ancak yerden ve zamandan tasarruf için mükemmeldir.

Inov-8 BARE-XF 210 V3 incelemesi

(İmaj kredisi: Inov-8)

Sabit dambıl ve ayarlanabilir dambıl: ağırlık dağılımı

Bir dambıl bench press'i maksimuma çıkarmak veya kollar oluşturmak isteyenler içinChris Hemsworth, genellikle ağır bir ağırlığa ihtiyacınız olacak ve bu durumda sabit bir halterin yerini hiçbir şey tutamaz. 2.5kg'dan (bazen daha az) dambıl başına 50+kg'a kadar her şeyde mevcut olan bu hacimli üniteler, ciddi halterciler için tek ciddi düşüncedir. Pahalıdırlar, ancak çok fazla endişe duymadan düşürülebilir ve genellikle fırlatılabilirler.

Bununla birlikte, orada oldukça ağır olan ayarlanabilir döndürmeli kilit sistemleri var, ancak bu nadirdir ve kısa saplara birden fazla metal plaka yüklemeye başladığınızda aşırı hacimli hale gelirler. Bunun da ötesinde, gürültülüdürler ve deneyimlerime göre, döner tasmalar güvenilir olmaktan çok uzaktır ve gevşek çalışma eğilimi gösterirler. O halde bundan sonra olanları görmezden gelelim, olur mu?

Modern “hızlı bakış” ayarlanabilir sistemler bu açıdan çok daha iyidir ancak taşıyabilecekleri ağırlıkla sınırlıdır. Test ettiğimiz en ağırBowflex Selecttech 1090i ayarlanabilir dambılDambıl başına 4-41 kg'lık çok ince bir ağırlık dağılımına sahip.

Daha yaygın olarak, bu ayarlanabilir sistemler dambıl başına yaklaşık 25 kg'a kadar çıkar, ancak akılda tutulması gereken bir şey, bazen bireysel olarak satılmaları ve kim sadece bir dambıl ister?

PowerBlock Sport 24 İnceleme

(İmaj kredisi: Leon Poultney)

Sabit dambıl ve ayarlanabilir dambıl: maliyet

Nakit para sorununu ortadan kaldıralım, çünkü modern bir ayarlanabilir dambıl kağıt üzerinde pahalı görünüyor, ancak değiştirdikleri bireysel dambıl sayısını düşündüğünüzde aslında paranızın karşılığını fazlasıyla veriyor.

Ortalama 1 kg ila 10 kg dambıl rafı, markaya bağlı olarak sizi 450 £ ile 600 £ arasında geri getirecek ve birçoğu fitness rejimi ilerledikçe 10 kg'ı aştığını görecek. Göğüs presi, squat ve baş üstü presi gibi büyük hareketler, hafif ağırlıklarla kısa sürede oldukça kolaylaşır.

NSPowerblock Sport 24 ayarlanabilir modeller8 set geleneksel sabit dambıl yerine test ettik ve 2,25 kg'lık artışlarla 1,5 kg ila 11 kg arasında kapladık. Bunlar, para için büyük bir değer gibi hissettiren çift için 199,99 £ tutarındadır. Bununla birlikte, bir spin sınıfına veya çevrimiçi fitness seansına eşlik etmek için biraz ekstra ağırlığa ihtiyacınız varsa, yaklaşık 20 £ karşılığında bir çift hafif, 2,5 kg sabit dambıl almak mümkündür.

Doğal olarak, ayarlanabilir dambıl ne kadar ağır olursa, maliyet de o kadar yüksek olur ve en ağır Bowflex numaraları bir çift için 1.000 £ işaretini gıdıklayabilir… eğer biraz bulabilirseniz, yani.

Bowflex Erkeklere Karşı

(İmaj kredisi: Bowflex ve Erkek Sağlığı)

Sabit dambıl ve ayarlanabilir dambıl: performans

Sabit ve ayarlanabilir dambıl arasındaki temel fark, performans gösterme biçimleridir ve en doğal ve çok yönlü antrenman, iyi bir geleneksel sabit dambıl setinden gelecektir.

Altıgen kauçuk gövde ile belirtildiğinde, mükemmel bir egzersiz partneri olurlar ve klasik preslemeden daha özel ezilme kavrama itme hareketlerine ve kullanıcının ağırlığı plaka ucunda beşikle tuttuğu kadeh ağız kavgalarına kadar her türlü hareket için kullanılabilirler. bir alt kavrama.

Spor salonunun ölüm sessizliğinde dolaşan herkes, 50 kg'dan (veya bazen daha fazla) 5 kg veya 2,5 kg'lık artışlarla çalışma yeteneğiyle, sessiz bir rafta ağırlıkları hızlı bir şekilde değiştirebilmenin kolaylığını da kanıtlayacaktır. sadece 2,5 kg'a kadar. Drop setleri devam ederken, hiçbir şey bunu yenemez.

Bununla birlikte, modern bir ayarlanabilir dambıl, hızlı ağırlık takasları söz konusu olduğunda, aşağıdaki gibi bir şeyle neredeyse rekabet edebilir.Bowflex 1090isadece halterin ucunda veya Powerblock'un durumunda bir kadranın döndürülmesi, plastik bir pimin çıkarılması ve istenen ağırlığa yeniden yerleştirilmesi.

Daha geleneksel görünen ayarlanabilir dambılların (Bowflex ve Men's Health) kullanılmadığında yedek ağırlık plakalarını kontrol altında tutan plastik bir tepsi kullandığını unutmayın. Çeşitli incelemelerimde bundan bahsetmiştim, ancak bu tepsiyi hareket ettirmek can sıkıcı olabilir ve yedek ağırlık plakaları antrenmanın ortasında tepsideki konumlarından düştüğünde daha da sinir bozucu olabilir.

Bağlantılı kettlebell'in yapımcıları JaxJox, benzer bir tepsi sistemi kullanan dijital bir dambıl seti de sunuyor.BowflexveErkek Sağlığı, ancak bir düğmeye basılarak ağırlığın değiştirilebileceği anlamına gelen dijital bir seçim süreci kullanır.

Son olarak, bunlar “hızlı kilit” Ayarlanabilir sistemlere alışmak biraz zaman alır, özellikle de geleneksel sabit dambıl konusunda bilginiz varsa. Oldukça hantal olma eğilimindedirler ve özellikle Powerblock'un dahil olduğu yerlerde denge ilk başta biraz bozulur. Ayrıca birden fazla tutuş stili kullanamazsınız.

Bir kol dambıl sırası

(İmaj kredisi: Getty Images)

Sabit dambıl ve ayarlanabilir dambıl: karar

Hem sabit halterin hem de ayarlanabilir muadillerinin birçok artıları ve eksileri vardır, ancak evde kuvvet antrenmanı ve kardiyo tabanlı HIIT seanslarının bir karışımı da dahil olmak üzere çeşitli egzersizler yapanlar için ayarlanabilir dambıl paha biçilmezdir.

Bir odanın köşesine kolayca sıkıştırılabilen veya kullanılmadığında gardırobun altına saklanabilen kompakt bir kabuk içinde büyük bir ağırlık dağılımı sunar. Genel tasarım, mevsimlik spor salonu müdavimlerine biraz yabancı gelebilir ve kullanımın çok yönlülüğü, geleneksel bir sabit dambıl ile tam olarak eşleşemez, ancak para ve rahatlık değeri söz konusu olduğunda, ev söz konusu olduğunda ayarlanabilir dambılların yendiği duyulur. Jimnastik.