Close
  • Ana
  • /
  • Bağlantılı Ev
  • /
  • Alexa çalışmıyor mu? İşte temel Amazon Alexa sorun giderme ipuçları ve düzeltmeleri

Alexa çalışmıyor mu? İşte temel Amazon Alexa sorun giderme ipuçları ve düzeltmeleri

Hızlı Linkler

Doğrudan atla…
Alexa seni duyamıyorsa
Farklı yüzük renkleri (ve nasıl düzeltileceği)
alexa-troubleshooting-the-yellow-ring-of-annoyance
Çok odalı ses sorunlarını düzeltin


Pingtwitter'ün Alexa sorun giderme kılavuzuna hoş geldiniz. Aptal gibi davranan akıllı bir evden daha kötü bir şey olamaz. Neyse ki, Alexa sorunlarınız varsa bunları düzeltmenize yardımcı olabiliriz: Alexa olması gerektiği gibi çalışmıyorsa, Echo cihaz sorunlarınız sizi rahatsız ediyorsa, çok odalı ses sizi çıldırtıyor ya da sadece Alexa tarafından rahatsız ediliyor sadece mantıklı değil, cevaplar bizde.

Alexa sorun giderme her zaman kolay değildir, çünkü özellikle akıllı olması gereken bir sistem, geri bildirimlerinin yarısını şaşırtıcı renkli ışık veya geniş sesli yanıtlar şeklinde verir. Ancak bilmek savaşın yarısıdır: hızlandığınızda, Alexa sarı yüzüğünün (veya kırmızı yüzüğün veya diğerlerinin!) Ne anlama geldiğini ve ne yapmanız gerektiğini tam olarak bileceksiniz.

Bu noktada, Amazon Echo gibi ses tabanlı Alexa cihazlarından bahsediyoruz.Amazon Echo Dotve (çoğunlukla) üçüncü taraf Alexa konuşmacıları gibiSonos Taşı. Yine de, bu ipuçlarının birçoğunun aynı şekildeYankı Gösterisi; geribildirimi ile biraz daha açık, ama aynı zamanda zaman zaman çileden çıkaracak kadar sağır olma yeteneğine de sahip.

Bugünün en iyi Amazon Echo Dot (3. Nesil), Amazon Echo Plus (2. Nesil) ve Amazon Echo 5 fırsat Göster İndirimli Fiyat Echo Dot (3. Nesil) - Akıllı ... Amazon Echo Dot (3. Nesil) Amazon 39,99 £ 24,99 GörüntüleTüm fiyatları görünAmazon Echo Plus (2. Nesil) Amazon Echo Plus (2. Nesil) Yalnızca 139,99 £ Olun GörüntüleTüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Yankısı Göster 5 - İletişimde Kalın ... Amazon Echo Göster 5 Amazon £ 79.99 £ 64.99 GörüntüleTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Alexa sorunlarını giderme: Dinleme sorunları

Teoride, Alexa her zaman güvenle dinlemeli, her emrimizi kusursuz bir şekilde taşımalı. Ama bazen Alexa bir çanta dolusu taş kadar aptaldır ve söylediklerinizden çok tam olarak duymak istediğini duyar. Bazen hiçbir şey duymaz.


Öyleyse, Alexa cihazınızın düzgün bir şekilde dinlemesini engelleyen her neyse, hadi çalışalım ve Alexa'yı tamamen düzeltelim.

Alexa ipuçları ve düzeltmeleri


(Resim kredisi: Amazon)


Oynat şunu

Echo veya Echo uyumlu cihazınızı yeniden konumlandırmak, uzak alan mikrofonlarını karıştıran gerçek yankılar nedeniyle dost canlısı yapay zekanın işitme güçlüğü olup olmadığını kontrol etmenin iyi bir yoludur; Bu tür donanımları mümkünse duvarlardan biraz daha aşağıda ve duvarlardan biraz uzakta tutmak en iyisidir, sadece sesinizin duyulması için en iyi şansı vermek. Değiştirmek, ağ bağlantısı sorunlarını da çözebilir.


Yönleri kontrol edin

Standart Echo ünitelerinde, uyandırma kelimenizi söyleyin (diğer seçeneklerden birine değiştirmediğiniz sürece genellikle 'Alexa') ve mavi yüzüğün en parlak kısmı Alexa'nın duyduğu yönü gösterecektir. adı aradı. Size işaret etmiyorsa, bu bir şeylerin hala doğru olmadığına dair bir ipucu. Biraz sıkıştırılmış hava alın ve üstteki mikrofon bağlantı noktalarını nazikçe temizleyin; oraya iğne dürtmeye başlama, çünkü sen vahşi değilsin.

Gürültüyü azaltın

Yerleşik hoparlörü olan bir şey kullandığınızı varsayarsak, müzik çalarken kendinizi duymanızı bekliyorsanız sesi biraz daha düşük tutmak isteyeceksiniz. Bu bilim değil, sağduyu. Alexa mikrofonlarını açık pencereler veya bir fandan gelen havayı hareket ettirme gibi diğer gürültü kaynaklarından uzak tutmak da yardımcı olabilir.


Eğit

Sorun Alexa'da değil, sesinizde olabilir. Amazon'un yapay zekası iyi eğitilmiş ve her gün daha fazla şey öğreniyor, ancak başa çıkması gereken çok sayıda aksan, ton ve lehçe var. Alexa ses eğitimi yaparak ona kendi sesiniz hakkında biraz daha bilgi verebilirsiniz. Ses profili ekleme işlemine başlamak için Ayarlar> Hesap Ayarları> Tanınan Sesler'e gidin; daha sonra gerçek eğitimi yapmak için Alexa cihazınızla konuşmanız gerekir.

Ses eğitimi, Alexa'nın evinizin farklı üyelerini ayırt etmesine ve onları adıyla aramasına olanak tanır, ancak tüm aileyle çalışması için Amazon Evinde birden fazla hesabınızın Amazon cihazlarınıza erişimi olması gerekir. Bunun başkalarının onu kullanmasını engellemediğini unutmayın (Alexa herhangi bir sesle çalışmaya devam edecektir) ancak bu, Amazon'un gerçek sesinizin ayrıntılı analizini toplayacağı anlamına gelir. Bu sizi rahatsız eden bir şeyse, bu özelliği güvenle atlayabilirsiniz.

Tekrar başla

Köşedeki robot gerçekten çıldırdıysa, aşırı önlemler alma zamanı gelmiş olabilir: Alexa'yı yeniden başlatmanız veya sıfırlamanız gerekecek. İlki yeterince kolaydır. Alexa'nın yeniden başlatılmasına izin vermek için herhangi bir uyumlu cihazın gücünü kesebilir ve yeniden takabilirsiniz. Bunu yapmanın çok az riski vardır.

Diğer seçeneğiniz Echo'nuzu tamamen sıfırlamaktır. Birinci nesil Echo veya Echo Dot'unuz varsa, altta sıfırlama düğmeli bir iğne deliği vardır; oraya bir şey dürtün, basılı tutun ve yeni gibi yeniden başlayacaktır.

Daha yeni Echo cihazlarında da aynısını yapmak için mikrofon düğmesini ve ses kısma düğmelerini 20 saniye basılı tutun. Alternatif olarak, Alexa uygulamasında herhangi bir Echo cihazını kazabilir ve sadece hesabınızdan kaydını kaldırabilirsiniz.

Alexa sorun giderme: Yüzük ne anlama geliyor?

Alexa uyumlu (çoğu) cihazın üstündeki bu etkileyici zil sesi, Alexa'nın ne zaman dinlediğini size söylemekten veya sesin hangi yönden geldiğini belirtmekten daha fazlasını yapabilir. Aşağıdaki Alexa halka renklerinden herhangi birini görürseniz, işte bunların ne anlama geldiği ve bunlar hakkında ne yapılması gerektiği.

Alexa ipuçları ve düzeltmeleri

(Resim kredisi: Amazon)

Alexa dönen turuncu bir yüzük gösteriyor

Bu iki şeyden biri anlamına gelir. Yeni bir Alexa cihazı taktıysanız veya birini fabrika varsayılanlarına sıfırladıysanız, turuncu bir ışık cihazın kurulum modunda olduğunu gösterir. Değilse, Alexa'nın turuncu yüzüğü ağa bağlandığınızı söyler.

Alexa dönen mor bir yüzük gösteriyor

Mor ışık, Alexa'nın Wi-Fi ağınıza bağlanamadığı anlamına gelir. Ya yanlış kimlik bilgilerine sahip ya da ağınız çalışmıyor. Evinizdeki diğer her şeyin bağlantısı kesilmediği sürece Alexa cihazını yeniden başlatmayı deneyin, bu durumda yönlendiricinizle oynamanın zamanı gelmiştir.

Alexa sabit kırmızı bir halka gösteriyor

Kırmızı, Alexa'nın kulakları da dahil olmak üzere dur demek. Mikrofon kapalıdır. Alexa dinlerken rahat olduğunuz sürece cihazınızın üst kısmındaki düğmeye basarak tekrar açın.

Alexa düz mor bir halka gösteriyor

Yüzük ister açık kalsın ister Alexa zil sesi siz konuştuktan sonra mor renkte yanıp sönüyor, Rahatsız Etmeyin modunun açıldığının bir göstergesidir. Bu, gelen aramaların, mesajların, bildirimlerin ve açılan girişlerin engellendiği anlamına gelir, ancak yine de kurduğunuz hatırlatıcıları ve alarmları alırsınız. Cihazınızı Ayarlar> Cihaz Ayarları'nda seçin, ardından açmak veya kapatmak için Rahatsız Etmeyin bölümüne gidin.

Alexa yeşil bir yüzük gösteriyor

Bu, bir arama veya bırakma olduğu anlamına gelir. Muhtemelen bunu biliyor olacaksınız çünkü Echo cihazınız çok fazla gürültü yapıyor, ancak Alexa ses seviyeniz sıfırda ise ışık, birinin sizinle konuşmaya çalıştığının iyi bir göstergesidir. Cihazlar arası iletişim genellikle üçüncü taraf cihazları kapsamadığı için bunu Amazon dışı cihazlarda görmeyeceğinizi unutmayın.

Amazon titreşen sarı bir halka gösteriyor

Sarı ışık, bir tür mesajınız olduğunu gösterir. Bu başka birinden olabilir, ancak Amazon'un size bir şeyler söylemesi daha olasıdır: genellikle, bir paket yolda. Alexa'dan size bildirimlerinizi okumasını nazikçe isteyene kadar paketiniz zaten elinize geçmiş olsa bile bu durum ortadan kalkmayacaktır.

Alexa sorunlarını giderme: Sıkıntının Sarı Yüzüğü

Bizim gibi bir şeyseniz, Amazon'un şüpheli kullanışlılıktaki sarı halka özelliğini bulabilirsiniz. Bu özellikle sinir bozucu çünkü bir paketin ne zaman geleceğini muhtemelen biliyorsunuz ve daha önce yapmadıysanız muhtemelen zaten bir e-posta bildirimi almıştınız.

Alexa ipuçları ve düzeltmeleri

(İmaj kredisi: Gelecek)

Alexa sarı yüzüğünü durdur

Uygulamada Alexa bildirim halkasını tetikleyen satın alma işlemlerini durdurabilirsiniz; ana menüden Ayarlar ekranına gidin, Bildirimler> Amazon Alışveriş'e gidin ve 'teslimat için kapat' ve 'teslim edilen' bildirimleri kapatın. Bu, mesajları tamamen durdurmaz, ancak en azından şimdi sarı yüzüğün ne anlama geldiğini bileceksiniz.

Alexa satın alımlarını gizli tutun

Yalnızca Alexa'nın geveze ağzının, satın aldığınız şeyin tam olarak sırlarını açığa çıkarmasını önlemekle ilgileniyorsanız, sarı yüzük bilgisini gizlemek için hüküm sürebilirsiniz. Aynı menüye gidin ve bu hediyeleri ve sahte satın alma işlemlerini ailenizden gizli tutmak için 'Sipariş Verilmiş Öğeler' Başlıkları Ver'i devre dışı bırakın ve bir yandan da hareketlerine karşı uyarı alın.

Ses satın almayı devre dışı bırakın

Konu üzerindeyken, çok kişili bir evde yaşıyorsanız veya herhangi bir şekilde yanlış ziyaretçilere sahipseniz, Alexa sesli satın almayı kesinlikle devre dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Elbette, bu pin korumalı olabilir, ancak bu, temelde aptalca olan sesinizle okuduğunuz bir iğne. Bunu Ayarlar> Hesap Ayarları> Sesli Satın Alma'dan kapatın ve sonsuza kadar kapalı bırakın.

Alexa sorunlarını giderme: Çok odalı çılgınlık

Teoride Alexa, melodileri evinizde sallamanın harika bir yoludur. Pratikte, biraz hatalı olabilir ve kurulum için mutlak bir acı olabilir. Çok odalı sesin çalınmasında sorun yaşıyorsanız veya bunu kullanmanın tuhaf şeyler olmasına neden olduğunu fark ediyorsanız, okumaya devam edin: Alexa çok odalı sesin düzgün çalışması için çok özel beceriler gerekir.

Amazon Echo Gösterisi 5

(Resim kredisi: Amazon)

Echo hoparlörleri kullandığınızdan emin olun

Amazon'un kendi Çok odalı ses çözümü, yalnızca Echo ve belirli Fire cihazları için ayrılmış özelliklerden biridir. Eklemeye çalışıyorsanızüçüncü taraf Alexa hoparlörüPartiye şansınız kalmayacak. Amazon'u gerçekten güzelce sormaya devam etmek dışında bunun için bir çözümümüz yok - ancak üçüncü taraf konuşmacılardaki hata mesajı bu özelliklerin henüz mevcut olmadığını söylüyordu ve 'henüz' o zamandan beri etkilendi. bu yüzden nefesini tutma.

Bağlantı sorunları? Her şeyin aynı ağ üzerinde olduğundan emin olun

Alexa uygulamanızı açın ve tüm cihazlarınızın aynı kablosuz ağa bağlı olduklarından emin olmak için her birini kontrol edin. Şimdiye kadar çok kolay - peki yönlendiriciniz ne yapıyor? Birçoğu 2.4GHz ve 5GHz dalga bantlarını tek bir SSID üzerinden çalıştıracak şekilde yapılandırılmıştır, bu basitlik açısından harikadır ancak trafik yönetimi açısından işleri dahili olarak bölebilir. Yönlendiricinizin ayarlarına gidin ve frekansları bölün, her birine kendi bireysel ağ adını verin (örn. Pingtwitter_2.4ghz ve Pingtwitter_5ghz) sonra tekrar deneyin - işe yarayabilir.

Çoklu oda ile kullanmak istediğiniz cihazların her birinde aynı Amazon hesabını kullanmanız gerekeceğini unutmayın; Birden fazla hesap yapılandırdıysanız, belki de farklı odalarda bireysel Amazon Müzik veya Spotify hesabının çalışmasını sağlamak için hepsini geri değiştirmeniz gerekir.

Alexa çok odalı müzik gruplarını yapılandırın

Sonraki adım, uygulamaya geçmek, daha önce oluşturmuş olabileceğiniz çok odalı grupları bulmak ve silmek. Henüz herhangi bir şey oluşturmadıysanız, sorun değil - ancak hatalı ateşleyen çoklu odanın daha önce kullandıysanız her zaman yeni bir başlangıca ihtiyacı olduğunu gördük.

Şimdi çok odalı gruplarınızı oluşturun (veya yeniden oluşturun). Uygulamanın Cihazlar sayfasına gidin, sol üst köşedeki '+' düğmesine ve 'Çok Odalı Müziği Ayarla' seçeneğine dokunun. Birleştirmek istediğiniz cihazları seçin, grubunuza uygun bir isim verin ve bitirdiniz. Grubunuzdan isteyerek müzik çalmayı ayarlayabilmelisiniz ('Alexa, Spotify'ı yukarıda çal').

Çok odalı sonrası hayat

Muhtemelen Echo cihazları aracılığıyla çok odalı sesin en büyük sıkıntısı, çok odalı sesi çalarken o kadar rahat olmalarıdır ki, onları başka türlü ikna etmenin çok zor olmasıdır. Melodileri durdurun, tekrar çalmalarını isteyin ve bir grup belirlemeseniz bile daha önce çaldıkları tüm hoparlörlerde yeniden başlayacaklar.

Genelde 15 dakika kadar bekleyebilirsiniz - bu noktada işler genellikle normale dönecektir. Ancak, tek hoparlörlü çalmayı zorlamak istiyorsanız, anahtar müziği nasıl çaldığınız değil, müziği nasıl durduracağınızdır. Sadece 'Alexa, dur' demek burada ihtiyacımız olan güce sahip değil; 'Alexa, üst kattaki grubu durdur' veya sadece 'Alexa, üst katta dur' (parmaklar çapraz) hile yapmalı.