Close
  • Ana
  • /
  • Ev Aletleri
  • /
  • Alexa vs Google Assistant: En iyi dijital asistan hangisi?

Alexa vs Google Assistant: En iyi dijital asistan hangisi?

Alexa ile Google Asistan'ı karşılaştırmak için düşündüğünüzden daha fazlasını tartmanız gerekir: bu uygulamaların sesli komutlarınıza ne kadar iyi yanıt verdiğini değil, aynı zamanda kaç hizmetle çalıştıkları, güvenlik uygulamalarının ne kadar sıkı olduğu ve daha pek çok şey .


Bu kapsamlı Alexa vs Google Assistant kılavuzunu, aralarındaki farkları ve akıllı eviniz ve akıllı cihazlarınız için hangisini seçmeniz gerektiğini açıklamak için bir araya getirdik - tabii ikisini de yan yana kullanmayı denemek istemiyorsanız.

Alexa, ilkiyle birlikte 2014 yılında Amazon tarafından duyurulduAmazon Echohoparlör. O zamandan beri her türden yeni numarayı öğrendi ve erişim alanını genişletti: mikrodalgalardan tabletlere, akıllı ekranlardan duvar saatlerine kadar her tür cihazda bir yer buldu.

Google Asistan'a gelince, başlangıçta kısa ömürlü mesajlaşma uygulaması Allo'nun bir parçası olarak 2016'da piyasaya çıktı. Yıllar geçtikçe, Android telefonlar dahil olmak üzere birçok Google gadget'ının önemli bir parçası haline gelmek için erişim alanını genişletti.Chromebook dizüstü bilgisayarlar.

Hayatınıza en uygun olanı belirlemenize yardımcı olmak için, her iki asistanın farklı şeyleri nasıl ele aldığını inceleyelim.


Alexa vs Google Assistant: temel beceriler

Alexa ve Google Asistan: Amazon Echo

(Resim kredisi: Amazon)

Alexa ve Google Asistan'ın tüm bu yıllar süren geliştirmeden sonra temel konularla çok ama çok iyi ilgilenebileceğini bilmek sizi şaşırtmayacaktır. Hava durumu raporları alabilir, dünyanın diğer tarafındaki saati öğrenebilir, dönüşümler ve hesaplamalar çalıştırabilir ve belirli kelimeleri nasıl yazacağınızı hatırlayabilirsiniz.


Hem Alexa hem de Google Assistant, sizin için alarmları ve zamanlayıcıları ayarlamakta eşit derecede ustadır - bu akıllı asistanlarda en sık kullanılan özelliklerden kesinlikle ikisi - ve her ikisi de yazı tura atabilir veya zar atabilirler. Her iki asistan da istersen sana bir şaka söyleyebilir, ancak ikisinin de çok iyi materyali yok.

Temel olarak, cevabını Amazon Alexa veya Google Asistan'dan alabileceğiniz web'de arayabileceğiniz her şey ve daha sonra bazıları: gün batımı ve gün doğumu saatlerinden Mars ile Dünya arasındaki mevcut mesafeyi bulmaya kadar, bunları bölmek zordur. temel becerilerinin şartları.


Alexa ve Google Asistan: bilgi

Alexa ve Google Asistan: Google Ana Sayfası

(Resim kredisi: Google)

Daha gelişmiş sorulara ve testlere geçin ve yine hem Alexa hem de Google Assistant çok yetenekli olduğunu kanıtladı. Örneğin, her ikisi de size takviminizde neler olacağını söyleyebilir (Alexa burada avantaja sahip olsa da, Microsoft, Google ve Apple takvimleriyle uyumludur, oysa Google Asistan çevrimiçi olarak Google'a yapışır).

Her iki dijital asistan da en son, en son spor skorlarını okuyabilir ve her ikisi de mevcut trafik koşullarına bağlı olarak belirli bir konuma gitmenin ne kadar süreceğini size söyleyebilir. Her ikisi de, kendi sesinizden başka hiçbir şey kullanmadan öğe listeleri (alışveriş listeleri gibi) oluşturmanıza, incelemenize ve düzenlemenize olanak tanır.

Alexa ve Google Assistant'ı deneyin ve yakalayın ve genellikle ayak uydurabilirler - her ikisi de sizin için hayvan sesleri ve ulusal marşlar çalabilir ve Mad Men televizyonda ilk göründüğünde size söyler ve size ilk iPhone'un ne zaman piyasaya sürüldüğünü söyler ... bu daha gelişmiş kategoride de onları bölmek zordur.


Alexa vs Google Assistant: ek beceriler

Alexa ve Google Asistan: Amazon Echo Dot

(Resim kredisi: Amazon)

Bu akıllı asistanlar elbette sadece soruları cevaplamaktan çok daha fazlası. Örneğin müzik çalabilirler - Alexa varsayılan olarak Amazon Music'i kullanır, ancak Apple Music, Deezer, Spotify Premium, Tidal ve daha fazlasına da bağlanabilir; Google Asistan, YouTube Music'i varsayılan olarak kullanır, ancak aynı zamanda Spotify ve Deezer'ı da destekler, bu nedenle Alexa, burada kaç akış hizmetine bağlanabileceği konusunda kazanır.

Alexa ayrıca müzik çalma özelliği ile daha akıllı görünüyor. Google Asistan'ın 1996 adlı bir şarkıyı ve Perfume Genius ile hiçbir ilgisi olmayan bir şarkıyı çaldığı '1996'daki şarkıları çal'a ve' yeni Perfume Genius albümünü çal'a doğru yanıt verdi. Google Asistan ile müzik söz konusu olduğunda biraz daha spesifik olmanız gerekiyor.

Bu dijital asistanları kullanmanın bir başka yolu da telefon görüşmeleri yapmaktır - sadece Alexa veya Google Asistan'a birini aramasını söyleyin ve arama herhangi bir sabit hat veya cep telefonu numarasına ücretsiz olarak yapılır (önce kişilerinizi senkronize etmeniz gerekir) . Metinleri de gönderebilir ve dikte edebilirsiniz. Hem aramalar hem de mesajlarla Alexa ve Google Assistant eşit derecede yeteneklidir.

Akıllı evinizi kontrol edebilmek, dijital asistanların hızla genişledikleri başka bir alandır - hem Alexa hem de Google Asistan, sesinizi kullanarak bir dizi cihazı kontrol etmenize izin verir (akıllı bir ev gadget'ı seçin ve büyük olasılıkla her ikisine de sahip olacaktır. Alexa ve üzerinde bir Google Asistan çıkartması).

Alexa muhtemelen desteklenen cihazlar açısından sınırlandırıyor - burada bir liste görebilirsiniz. Google Asistan da birçok cihazı destekliyor - bu listeburaya. Sonos kablosuz hoparlörlerden Philips Hue akıllı ışıklara kadar birçok donanım her ikisiyle de çalışacaktır. Cihazları hem Amazon Alexa hem de Google Assistant ile birlikte gruplayabilirsiniz (örneğin, alt kattaki tüm ışıkları kapatmak için).

Sonra üçüncü taraf eklentileri var - Uber üzerinden taksi sipariş etmekten Domino's aracılığıyla pizza sipariş etmeye kadar her şey iki asistanın ilgili uygulamaları kullanılarak eklenebilir. Şimdilik Alexa, Google Asistan'dan daha fazla üçüncü taraf entegrasyonuyla burada başı çekiyor - sadece her ikisinde de mevcut olan daha iyi bilinen seçenekleri kullanmak isteyebilirsiniz, ancak genel olarak Alexa'da destek bulun.

Alexa, bu bölümde, müzik taleplerini daha akıllıca anlaması, daha akıllı ev cihazlarını desteklemesi ve en sevdiğiniz hizmetleri ve uygulamaları entegre etmek için daha fazla üçüncü taraf eklenti seçeneği ile öne çıkmaya başladı. Google Asistan'ın bu alanların herhangi birinde özellikle zayıf olduğu değil, ancak Alexa'nın üstünlüğü var.

Alexa vs Google Assistant: güvenlik ve özelleştirmeler

Alexa ve Google Asistan: Nest Mini

(Resim kredisi: Google)

Hem Alexa hem de Google Assistant, sesinizi ve evinizdeki diğer insanların seslerini tanıyabilir ve yanıtlarını buna göre düzenleyebilir - bu, örneğin kişisel takviminizi diğer insanlardan gizleyebileceğiniz ve çocukların herhangi bir anda uğraşmasını engelleyebileceğiniz anlamına gelir. kurmuş olabileceğiniz ödeme yöntemleri.

Dijital asistanınıza söylediklerinizin kayıtlarını tutmak söz konusu olduğunda, hem Alexa hem de Google Asistan, bir dahaki sefere daha yardımcı olmak için önceki komutları ve istekleri hatırlayacaktır. Hem Amazon hem de Google, bu ses kayıtlarını silmenize ve isterseniz sıfırdan başlamanıza izin verir, yani bu, bu iki dijital asistanın eşit olarak eşleştirildiği başka bir alandır.

Alexa veya Google Asistan kullanıyor olsanız da bir başka eşleşen özellik, daha sonra bir dizi eylemi tetikleyen özel komutlar oluşturma yeteneğidir - örneğin, akıllı hoparlörünüze 'iyi geceler' demek ve ardından tüm ışıklarınızın yanmasını sağlamak isteyebilirsiniz. kapanır ve 'uyuma' çalma listeniz Spotify'da çalmaya başlar.

Alexa ve Google Asistan: ayrıcalıklar

Alexa ve Google Asistan: Amazon Echo Plus

(Resim kredisi: Amazon)

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Alexa ve Google Assistant belirli alanlarda rakiplerinden daha iyi veya daha kötü olabilirken, bir dijital asistanın diğerinin tamamen başarısız olduğu bir şeyi yapabileceği pek çok durum yok. Özellikler aslında çok benzer, ancak bazen Alexa veya Google Assistant daha sezgisel olarak veya daha geniş bir hizmet yelpazesiyle çalışır.

Bulacağınız platform münhasırları genellikle donanımla ilgilidir: Google Asistan, evinizdeki bir Chromecast'e müzik veya film ışınlayabilir, örneğin Alexa yapamaz. Aynı şekilde Alexa, Google Asistan'ın yapamayacağı bir şey olan Amazon Fire TV cihazlarıyla çalışır. Evde Amazon markalı bir yığın cihazınız varsa, Google Asistan'ı kullanmak daha sinir bozucu olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir.

Uygulamalar ve hizmetlerle benzer bir hikaye - Google Asistan en iyi Google Takvim, Gmail hesabınız ve Google Fotoğraflar gibi uygulamalarla çalışır. Alexa, belli ki, Google Asistan'ın yapamadığı Amazon hesabınız üzerinden sipariş verebilir. Bu arada Google Asistan, Android telefonlara daha sıkı bir şekilde entegre edilmişken Alexa, Fire tabletlerdeki tek dijital asistan seçeneğidir.

Alexa destekli Amazon Echo Show 5 ve Asistan destekli Google Next Hub Max gibi akıllı ekranlarda, aynı platformdaki diğer akıllı ekranlara yalnızca bir komutla kolayca video görüşmeleri yapabilirsiniz, ancak diğer platformlara bu kadar kolay değil. Yine, burada özellikle bir avantajı yoktur, ancak bu şekilde video görüşmesi yapmak istiyorsanız tutarlı kalmanız gerektiği anlamına gelir.

Alexa ve Google Asistan: Karar

Alexa ve Google Asistan

(Resim kredisi: Google)

Tüm kategorilerimizde ilerlerken, Alexa'nın en iyi dijital asistan söz konusu olduğunda hemen hemen kenarları olduğunu düşünüyoruz: ona atabileceğimiz her şeyde rahattı, daha fazla cihaz ve üçüncü taraf hizmetlerle çalışıyor ve yapamazsınız yardım edin, ancak yanıt verebileceği komutların sayısından etkilenin.

Bu, Alexa'nın her durumda herkes için en iyi dijital asistan olduğu anlamına gelmez - Google uygulamaları ve hizmetlerinde çok zaman geçirirseniz, Google Asistan muhtemelen daha iyi bir bahis. Bir akıllı telefon uygulaması açısından daha iyi çalışıyor ve Android ve Chromebook'ları çok kullanıyorsanız zaten en iyi arkadaşınız olabilir. Google Asistan'ın ses tanıma özelliği de bizim için biraz daha iyi görünüyor, ancak aksan ve diğer faktörlere bağlı olarak kilometreniz kesinlikle değişebilir.

Bu iki dijital asistan arasında seçim yaparken, sadece bu makaledeki her şeyi değil, aynı zamanda şu anda güvendiğiniz uygulamaları ve cihazları da göz önünde bulundurmanız gerekir - Amazon veya Google ekosistemlerine zaten ne kadar çok yatırım yapacaksınız. Dijital asistanın sizin için en iyisi olduğu büyük bir rol oynayın. Ayrıca, bu dijital asistanların her zaman geliştiğini ve daha pek çok şeyin geleceğini unutmayın.

  • İşte Disney Plus akış hizmeti için eksiksiz kılavuzumuz

Alexa vs Google Assistant: önerilen cihazlar

Alexa vs Google Asistan: Amazon Echo Show

(Resim kredisi: Amazon)

İyi haber şu ki, hangi dijital asistanı tercih ederseniz edin, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda donanımınız var: İsterseniz hem Alexa hem de Google Assistant'ı birlikte kullanabilirsiniz, ancak genellikle bunlardan birine bağlı kalmak daha az kafa karıştırıcıdır. Alexa genel olarak daha fazla cihazda mevcuttur, ancak Google Asistan her gün kullandığınız cihazlara daha iyi entegre edilebilir.

Alexa söz konusu olduğunda, başlamak için en açık yer 2019 Amazon Echo'dur: daha küçük Echo Dot'tan daha pahalıdır, ancak aynı zamanda çok daha iyi kalitede ses çıkışı sağlar. Ayrıca Alexa ile birlikte çok uygun fiyatlı ve mükemmel bir seyahat arkadaşı olan Amazon Fire tabletlerinin büyük hayranlarıyız.

Google Asistan için tümen iyi Android telefonlargemide Google Asistan ile gel, seçimini yap. Akıllı hoparlörlere gelince, çok fazla para almayan, hemen hemen her yere sığan ve bu kadar kompakt bir cihaz için düşünebileceğinizden daha fazla ses gücü barındıran Google Nest Mini'yi tavsiye ediyoruz.

Müzik çalmak için ses kalitesi odak noktanızsa, her ikisi de daha fazla hi-fi tarzı çalma için tasarlanmış daha büyük hoparlörler olan Amazon Echo Studio veya Google Home Max'e bakmanız gerekir. Veya yalnızca aşağıdakiler için destek içeren Sonos One'ı tercih edebilirsinizher ikisi deBu asistanlardan biri, mükemmel ses veriyor ve ayrıca Sonos'un çok odalı sistemini (ve Apple AirPlay 2'yi) destekliyor.

Akıllı ekranlara gelince, Echo Show, Alexa destekli seçenekler için iki boyutta geliyor. Ayrıca Google Asistan destekli ekranlar için Lenovo ve Google'dan harika seçeneklere sahipsiniz.

Alexa cihazlarında bugünün en iyi fiyatları İndirimli Fiyat Amazon Echo Dot 3rd ... Amazon Echo Dot (3. Nesil) Yatak Banyosu ve Ötesi $ 39.99 $ 18.99 GörüntüleTüm fiyatları görünAmazon Echo (3. Nesil) ... Amazon Echo (3. Nesil) Twilight Blue Office Depot 99,99 $ GörüntüleyinTüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Amazon Echo Studio Smart ... Amazon Echo Studio Yatak Banyo ve Ötesi 199,99 $ 159,99 İnceleTüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Yankısı Göster 5 Amazon Echo Göster 5 Amazon $ 89.99 $ 44.99 GörüntüleTüm fiyatları görünAnlaşma Cuma 25 Aralık'ta sona eriyor İndirimli Fiyat Amazon Echo 8 + Blink Göster ... Amazon Echo 8 Yataklı Banyo ve Ötesi Göster $ 164.98 $ 69.99 GörüntüleTüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Sonos One'da% 20'ye Varan İndirim ... Sonos One Amazon 199 $ İnceleTüm fiyatları görünAnlaşma 14 Aralık'ta sona eriyor En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz Google Asistan cihazlarında bugünün en iyi fiyatları İndirimli Fiyat Google Nest Mini 2 - Coral Google Nest Mini Macy's 49 $ 'lık GörüntüleTüm fiyatları görünGoogle Home Max Kablosuz ... Google Home Max Crutchfield 149 $ GörüntüleTüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Google Nest Hub Max In Chalk Google Nest Hub Max Yatak Banyosu ve Ötesi 229 $ 179 GörüntüleTüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Sonos One'da% 20'ye Varan İndirim ... Sonos One Amazon 199 $ İnceleTüm fiyatları görünAnlaşma 14 Aralık'ta sona eriyor İndirimli Fiyat Lenovo - 10 'Akıllı Ekran ... Lenovo Akıllı Ekran En İyi Satın Al $ 179,99 $ 99,99 GörüntüleTüm fiyatları görünLenovo Akıllı SaatLenovo Akıllı SaatKohl's24,99 Görünüm Tüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz