Close
  • Ana
  • /
  • Oyun Oynamak
  • /
  • Hakkında bilmediğiniz tüm Nvidia oyun dizüstü bilgisayar özellikleri

Hakkında bilmediğiniz tüm Nvidia oyun dizüstü bilgisayar özellikleri

Nvidia'ya göre oyun dizüstü bilgisayarları şu anda dünyanın en hızlı büyüyen oyun platformu. Her yıl daha küçük ve daha ince cihazlarda her zamankinden daha güçlü ve verimli deneyimler sunan hızlı ve öfkeli gelişmelere şaşmamalı.

gibi yeni nesil konsolların ateşli bir savunucusu olabilirsiniz.Playstation 5veyaXbox Serisi X, amaen iyi oyun dizüstü bilgisayarlarıtaşınabilir hepsi bir arada oyun kiti için güçlü bir durum oluşturuyorlar. Hız, güç ve olağanüstü görsel performansın yanı sıra yüksek yenileme hızları sunarak oyun sırasında mümkün olanın sınırlarını genişletirler.

RTX 30 serisi, Nvidia'nın parlak yeni nesil kompakt grafik kartlarıdır. 2021 için yepyeni, bunları MSI, Razer ve Asus gibi 70'in üzerinde oyun ve stüdyo dizüstü bilgisayarında bulacaksınız. 30 serisi büyük ölçüde AI ile hızlandırılmış oyunlara odaklanırken, Ray Tracing en büyük satış noktalarından biri olup gerçekçi yansımalar, ışıklandırma ve göz kamaştırıcı görüntüler ve renkler için gölgeler oluşturarak oyunların görsel kalitesini iyileştirir.

NVidia oyun dizüstü bilgisayarı: MSI GS66 Stealth


(Resim kredisi: MSI)

Daha yaygın ve erişilebilir dizüstü bilgisayarlar için GPU olan giriş seviyesi Nvidia RTX 3050 ile başlayan 30 serisi, amiral gemisi seviyesindeki premium güç merkezi olan Nvidia RTX 3080'e kadar gidiyor.

Her yeni nesil GPU ile birlikte bilinmeye değer yeni özellikler gelir ve bu seriyi diğerlerinden ayıran 3. nesil Max Q'dur. Max Q, tümü Nvidia oyun dizüstü bilgisayarlarını güçlü, sessiz, ince ve hafif yapmak için çalışan bir dizi özellikten oluşur. Max Q şemsiyesi altında Advanced Optimus, Dynamic Boost 2.0, Whisper Mode 2.0, Battery Boost, Yeniden Boyutlandırılabilir BAR, DLSS 2.0 ve Nvidia Reflex bulunuyor. Ayrıca, içerik oluşturmak için birkaç kullanışlı araç içerir.


Nvidia oyun dizüstü bilgisayarı: MSI GS66 Stealth

MSI GS66 Stealth Nvidia oyun dizüstü bilgisayarı


(İmaj kredisi: Gelecek)

Hepsini test etmek için ellerimi MSI GS66 Stealth Nvidia oyun dizüstü bilgisayarına aldım. Grafik kartı seçenekleriyle sunulan Nvidia RTX 3080'i Nvidia'nın en güçlü yeni GPU'su olan 16GB GDDR6 ile paketleyen en üst modellerini kullanıyordum.

Bir Nvidia oyun dizüstü bilgisayarı satın almayı düşünüyorsanız veya zaten sahipseniz bile, tüm bu Max Q özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Nvidia Gelişmiş Optimus

Advanced Optimus, Nvidia oyun dizüstü bilgisayarının entegre grafikler ve Nvidia RTX 30 serisi GPU'nuz arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmak için Yapay Zeka kullandığı güç tasarrufu sağlayan bir özelliktir.

Nvidia RTX 30 serisi GPU'lar, entegre grafik kartından çok daha fazla pil gücü tüketecektir. Bazı iş yükleri (hafif web taraması gibi) RTX 30 serisi GPU'nun tam gücüne ihtiyaç duymazken, bazı görevler (büyük oyunlar gibi) o kadar karmaşıktır ki, sistemin tüm GPU'larının gücüne ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle, ihtiyaç duyduğunuzda ikisi arasında geçiş yapabilmek pil ömrüne büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.


Gelişmiş Optimus, entegre grafikleriniz ile RTX 30 serisi grafik kartı arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yaparken, daha önce eski sürümle mümkün olmayan bir şey olarak, Nvidia G-Sync'in yüksek yenileme hızlarını ve ekran yırtılmasını önleme avantajlarını korumanıza da olanak tanır. Optimus teknolojisinin. Sonuç olarak, rekabetçi ve hızlı oyun, işlem birimleri arasındaki arka plan geçişlerinden etkilenmez, bunu kesinlikle MSI GS66 Stealth Nvidia oyun dizüstü bilgisayarını kullanırken fark ettim.

Etkinleştirmek için, Nvidia Denetim Masası'nı açmak üzere masaüstünüze sağ tıklayın ve Görüntü Modunu Yönet'i seçin. Advanced Optimus mevcutsa, biri Otomatik Seçim olmak üzere üç Görüntü Modu seçeneği göreceksiniz.

Nvidia oyun dizüstü bilgisayarı: Nvidia Kontrol Paneli

(İmaj kredisi: Gelecek)

Nvidia Dinamik Destek 2.0

Dynamic Boost, Nvidia oyun dizüstü bilgisayarınızın CPU, GPU ve grafik belleği arasındaki gücü değiştirir. Bu nedenle, iş yükünün ne olduğuna bağlı olarak, GPU'yu çalıştırmaya yardımcı olmak için CPU'dan güç ödünç alınabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Dynamic Boost'un bu ikinci bölümü, güce en çok nerede ihtiyaç duyulduğunu belirlemek için Yapay Zeka ağlarını kullanır. Oyun içi performansı artırmak ve mümkün olan en yüksek kare hızını elde etmek için sistemdeki gücü dengeler. Bunu açmak için herhangi bir şey yapmanız gerekmeyecek, otomatik olarak çalışır.

Nvidia Pil Takviyesi

Battery Boost, oyun oynarken pil ömrünüzü uzatmanın bir yoludur. GeForce Experience uygulama ayarları sayfasından ayarlayabilirsiniz. Bir ölçek boyunca maksimum kare hızını ve kaliteyi artırır veya azaltırsınız. Böylece pil kullanımını daha kaliteli bir şekilde artırırsınız ve pil ömrünü uzatmak için kaliteyi düşürebilirsiniz, ancak bu size saniyede daha az kare verir.

Özellikle dizüstü bilgisayarı evinizin dışında kullanmayı planlıyorsanız, gerçekten kullanışlı bir Max Q özelliği. MSI GS66 Stealth'i dışarıda kullanmadım, ancak bu, her zaman bir fişin yakınında olmaya gerek kalmadan evin içinde özgürce dolaşabileceğim anlamına geliyordu.

Nvidia oyun dizüstü bilgisayarı: GeForce Experience


(İmaj kredisi: Gelecek)

Nvidia Fısıltı Modu 2.0

Güçlü PC'lerdeki büyük sorunlardan biri fan gürültüsüdür, bu nedenle Fısıltı Modu 2.0, Nvidia oyun dizüstü bilgisayarına sahip olmanın büyük bir avantajıdır. Gürültüyü seçilen bir aralıkta tutmak için fanları ve sistemin kendisini sürekli olarak izlemek için AI kullanır.

GeForce Experience masaüstü uygulamasından akustik bir profil (Sessiz, Daha Sessiz ve Performans arasından) ve hedef kare hızı seçebilirsiniz. Sistem daha sonra fanları ve kare hızını, seçtiğiniz profil içinde tutarak dengelemeye çalışmak için AI'yı kullanır. Bu, saniyede birkaç kare feda etmeye istekli olanların daha sessiz bir oyun deneyimi yaşayabileceği anlamına gelir. Örneğin kafeler veya kütüphaneler gibi daha sessiz yerlerde oyun oynamak için harikadır.

RTX 30 serisi dizüstü bilgisayarların tümü Fısıltı Modu 2.0'ı desteklemez - bu sistem düzeyinde bir entegrasyondur, bu nedenle bilgisayarın bu özellikler göz önünde bulundurularak oluşturulması gerektiğinden tamamen dizüstü bilgisayara bağlı olacaktır. Ne kadar iyi çalıştığı bileşenlere de bağlı olacaktır, bazı dizüstü bilgisayarlarda diğerlerinden daha iyi çalışır.

Call of Duty: Black Ops Cold War gibi FPS oyunları oynayan MSI GS66 Stealth Nvidia oyun dizüstü bilgisayarı bazen oldukça gürültülü olabiliyor. Fısıltı Modu 2.0, kesinlikle sorunu tamamen çözmese de, hayranların sesini azaltmaya kesinlikle yardımcı oldu. Yukarıda belirtildiği gibi, bunun bileşenlerin kendilerine bağlı olması muhtemeldir.

Nvidia oyun dizüstü bilgisayarı: GeForce Experience

Fısıltı Modu 2.0

(İmaj kredisi: Gelecek)

Nvidia Yeniden Boyutlandırılabilir ÇUBUĞU

Yeniden Boyutlandırılabilir BAR, Temel Adres Kaydı anlamına gelir. CPU'nun tüm GPU çerçeve arabelleğine bir kerede erişmesini sağlayan gelişmiş bir PCI Express özelliğidir. Bu, CPU ve GPU arasındaki veri alışverişinin büyük bir toplu iş halinde yapılması ve oyunlarda verimliliğin artırılmasına ve performansın artırılmasına yardımcı olduğu anlamına gelir.

Yine de tüm oyunlar bu özellikten faydalanmayacak. F1 2020 ve Cyberpunk gibi oyunlar için, MSI GS66 Stealth'in performansını ciddi bir şekilde bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Nvidia DLSS 2.0

Nvidia DLSS'sisüper örnekleme, kare hızlarınızı artırırken daha az piksel kullanarak son derece ayrıntılı görüntüler oluşturmak için derin öğrenmeyi kullanır. Tüm grafik ayarlarınızı en üst düzeye çıkarır ve görüntüyü yerel ekran çözünürlüğünüze göre yeniden yapılandırır. DLSS, performansı büyük ölçüde artırır ve aynı miktarda GPU gücünü kullanırken size 1440p oyun için yüksek kare hızları sunar.

Nvidia oyun dizüstü bilgisayarı: MSI GS66 Stealth

MSI GS66 Stealth ince, hafif ve taşınabilirdir.

(İmaj kredisi: Gelecek)

Nvidia Refleks

Sistem gecikmesi, bir oyunda farenizi tıklamanız ile ekranda yanıtın gerçekleştiğini görmeniz arasındaki süredir. Bir hamleyi harekete geçirmenin ne kadar zaman alacağıdır. Nvidia Reflex, rekabetçi oyunlarda sistem gecikmesini optimize etmek ve ölçmek için oluşturulmuş, GPU'ya bağlı senaryolarda gecikmeyi azaltan yeni bir teknoloji paketidir.

Fortnite oynamak için MSI GS66 Stealth'i kullanmak, Nvidia Reflex ile fare ve klavye girişlerinin normalde olduğundan daha keskin olduğunu hissettirdi. Daha da iyi bir deneyim için, aşağıdaki gibi uyumlu farelerle kullanabilirsiniz:Razer DeathAdder V2. Rekabette üstünlük arayanlar için harika bir özellik.

Nvidia ile içerik oluşturma

Nvidia oyun dizüstü bilgisayarları sadece oyunculara hitap etmiyor. Aslında içerik oluşturuculara yardımcı olacak birkaç özelliği var.

Nvidia Studio, video ve fotoğraf düzenleme gibi yaratıcı görevlerin yanı sıra Blender Döngüleri ve Kaos V-Ray gibi en iyi oluşturucularda performans artışlarını hızlandırır. En iyi işinizi yapmanıza yardımcı olacak Nvidia Studio Suite de var. Örneğin, Nvidia Broadcast, video kaydederken sesinizi filtrelemek için AI kullanır, böylece hiçbir sinir bozucu arka plan gürültüsü akışınızı bozmaz. Ayrıca birkaç sanal arka plan efektine sahiptir. Ayrıca GeForce Experience uygulaması, en yeni sürücülere erişmenize ve çalışmalarınızı sorunsuz bir şekilde yakalayıp paylaşmanıza olanak tanır.

  • Dizüstü bilgisayarınızı büyük bir ekranda görüntülemek ister misiniz? Buradaen iyi oyun monitörlerisatın alabilirsin