Close
  • Ana
  • /
  • Bisikletçilik
  • /
  • Alaşımlı yol bisikleti vs karbon yol bisikleti: hangisini satın almalısınız?

Alaşımlı yol bisikleti vs karbon yol bisikleti: hangisini satın almalısınız?

Yeni bir yol bisikleti satın almak istiyorsanız, çerçevenin yapıldığı malzeme için iki ana seçenek vardır: alüminyum alaşım veya karbon fiber. Titanyumdan yapılmış çok sayıda bisiklet de bulacaksınız. 1990'lara kadar tüm bisikletlerde çelik çerçeve vardı ve çelik hala bazı yeni yol bisikletleri için bulabileceğiniz bir seçenek.


Peki bir alaşım ve bir karbon bisiklet arasında nasıl seçim yaparsınız ve nelere dikkat etmelisiniz? Her ikisinin de örneklerini rehberimizde bulacaksınız.en iyi yol bisikletleri.

İlk olarak, alüminyum alaşımlı çerçeveleri yapmak karbon olanlardan daha ucuzdur, bu nedenle piyasanın daha ucuz ucundaki bisikletler alaşımlı bir çerçeveye sahip olacaktır. En iyi özellikli karbon pahalıdır, bu nedenle en pahalı yol bisikletleri karbon fiberden yapılır.

Ortada bir yerde, karbonun baskın olmaya başladığı bir örtüşme var. Aykırı değerler olmasına rağmen, bu kabaca 1000 £ ile 2000 £ arasındadır.

Ancak, bu fiyat aralığında arıyorsanız, alaşım çerçeveli bir bisikleti indirim yapmayın; Orada bazı mükemmel alaşım çerçeveli bisikletler var.


Alaşım çerçeve nasıl yapılır?

Alaşımlı bir çerçeveyi oluşturan boruların, birbirine kaynak yapıldıkları ve orta kısımdan daha fazla stresin olduğu uçlarında daha kalın olması gerekir. Uzunluğu boyunca farklı kalınlıklarda borudan yapılmış bir çerçeve, boru kalınlığının aynı olduğu çerçeveden daha hafif olacaktır.

Tüplerin farklı bölümlerindeki farklı şekiller ve kalınlıklar, bisiklet üreticilerinin bisikletin sürüş özelliklerini de ayarlamasına olanak tanır.


Böylece “üçlü dipli” ve “hidroformlu” tüplerin amaca göre şekillendirildiği süreçleri açıklayan, çerçevenin gücünü etkilemeden ihtiyaç duyulmayan yerlerde ağırlığı tıraş eden.

Alaşımlı çerçeveler, sert sürüş için bir üne sahiptir. Ancak durumun böyle olması için hiçbir neden yok ve Boardman SLR 8.8'inki gibi sofistike alaşım çerçeveler bir karbon çerçeve kadar iyi sürecek.


ileri bisiklet yokuş yukarı planı

(İmaj kredisi: Getty Images)

Karbon çerçeve nasıl yapılır?

Bir karbon bisiklet çerçevesi, bir epoksi reçine matrisine gömülü karbon fiber katmanlarından oluşur. Katmanlar, çerçevenin istenen sürüş özelliklerini üretmek için genellikle elle bir şablon etrafında oluşturulur.

Tüm katmanlar yerleştirildikten sonra, çerçeve, onları birleştirmek için ağır metal bir kalıpta ısıtılır ve çerçevenin sağlamlığı ve sürüş özellikleri geliştirilir.

Karbon fiberin farklı dereceleri vardır. Sık sık “yüksek modül” bir çerçeveyi anlatıyor. Yüksek modüllü lifler daha güçlüdür, bu nedenle daha azına ihtiyacınız vardır ve çerçeve daha hafif yapılabilir, oysa aynı gücü elde etmek için daha düşük modüllü liflere ihtiyacınız vardır, bu da daha ağır bir çerçeve sağlar. Ancak daha yüksek modüllü karbon fiber, düşük modüllü karbondan daha pahalıdır, bu nedenle yüksek modüllü marka çerçeveler 'orta mod'dan daha pahalı olacaktır. çerçeveler.


Pratikte, ağırlıklı olarak yüksek modüllü karbon fiberden yapılmış bir kadro bile, bisikletin ihtiyaç duyduğu sürüş özelliklerini sağlamak ve sürüşü çok zorlaştırmamak için çerçevenin belirli kısımlarında bazı düşük modüllü fiberler içerecektir.

Çoğu zaman, büyük markaların, fiyat arttıkça alaşımlı ve iki farklı karbon kadrolu aynı bisikleti sunduğunu göreceksiniz. Örneğin Cannondale, alaşım çerçeveli Synapse dayanıklılık bisikletini, Synapse Carbon'u ve Synapse Hi Mod'u 1000 sterlinden 7000 sterline kadar olan fiyatlarla satıyor.

Cannondale Yol Bisikleti

(İmaj kredisi: Cannondale)

Karbon veya alaşım - hangisini seçmelisiniz?

2000 sterlin üzerindeki en iyi yol bisikletini arıyorsanız, muhtemelen bir karbon kadroya bakacaksınız, bütçeniz 1000 sterlinin altındaysa çoğu yol bisikleti alüminyum alaşımdan yapılmış bir kadroya sahip olacaktır.

Bir seçeneğiniz olması muhtemel olan ve bir alaşım çerçevenin daha ucuz bir karbon olandan daha iyi bir seçenek olabileceği arasındaki boşlukta.

İlk olarak, alaşımlı çerçevenin üretimi daha ucuz olduğu için, alaşımlı bir bisiklette aynı fiyata karbon olandan daha iyi bir özellik bulabilirsiniz. Bu, daha yüksek özellikli bir grup setinde en belirgindir - örneğin Tiagra yerine Shimano 105.

Disk frenler, jant frenlerinden daha iyi durma gücü sağlar, ancak daha pahalıdırlar, bu nedenle bir karbon kadrodaki jant frenlerine benzer bir fiyata alaşımlı bir çerçevedeki diskleri alabilirsiniz. Aynı şekilde, jantlar, lastikler ve diğer parçalar, alaşım çerçeveli bir bisiklette karbon olandan daha iyi olabilir. Tüm bunlar, benzer bir fiyata karbon olandan daha iyi bir alaşım bisikletten daha iyi bir sürüş deneyimi sağlayabilir.

Cannondale, Trek ve Canyon gibi bisiklet markaları, hafif ve iyi sürüş sağlayan alaşım çerçeveler tasarlama konusunda çok fazla deneyime sahiptir. Alaşımlı çerçeveleri, pürüzsüz kaynaklar ve aero özellikler içerebilen sofistike boru şekillendirme ile kaliteli bir görünüme sahiptir.

Çerçeve, daha düşük fiyatlı bir karbon çerçeveden daha iyi idare edebilir ve sürülebilir. Bütçeye göre inşa edilen bir karbon çerçeve, kaliteli bir alaşım çerçevenin sahip olduğu mühendislik girdisine sahip olmayabilir. Bazı durumlarda, benzer bir fiyata bir bisiklet için bir alaşım çerçeve, bir karbon çerçeveden daha hafif olacaktır.

Patlamalar ve vuruşlar

Özellikle işe gidip gelmek için veya şehir çevresinde kullanılıyorsa, bisikletler çok fazla uğultu alabilir. Hem karbon hem de alaşım çerçeveler küçük sıyrıkları silkeleyebilir, ancak daha büyük bir darbe veya çarpmaya daha dikkatli bakmak gerekir.

Bir alaşım çerçevenin, herhangi bir metal gibi, görünür bir göçük olacağından, sürüşün güvenli olmadığı bir noktaya kadar hasar görüp görmediği oldukça açıktır. Metal stres altında yorulduğundan daha küçük ezikler zamanla yayılabilir, bu nedenle bir göçüğün boru boyunca yayılan bir çatlağa yol açıp açmadığını düzenli olarak kontrol edin.

Karbon çerçevelerde hasar, çerçeve borularının içinde dışarıdan görünmeyebilen ve yalnızca çerçevenin röntgeni ile alınabilen, uzman bir hizmet olan ve pahalı olan delaminasyona neden olabilir. Hasarın meydana geldiği yerde çerçeveyi onarabilir veya güçlendirebilirsiniz, ancak bu yine pahalıdır ve daha ucuz bir çerçeve için ekonomik olmayabilir.

Çerçeve malzemesi ne olursa olsun ve hasar ne kadar hafif olursa olsun, sürüşünün hala güvenli olduğundan emin olmak için bisikletinizi muayene için bir mağazaya götürmelisiniz.

Açık kalıp çerçeveleri

Markalı bisikletler genellikle bisiklet markasının özelliklerine göre tasarlanırken, daha küçük markalar açık kalıp çerçevesi adı verilen bir çerçeve satın almış olabilir. Uzak Doğu'daki bir fabrikanın, markanın satın aldığı ve kendi logosuyla etiketlediği bir çerçeve tasarladığı ve ürettiği yer burasıdır.

Bu nedenle, birden fazla bisiklet markası aynı çerçeveyi sunabilir ancak farklı adlandırılmış olabilir. Bu kendi başına kötü bir şey değil, ancak bazı açık kalıp çerçeveler diğerlerinden daha iyidir, bu nedenle daha büyük bir markanın çerçevesinden alacağınız kaliteyi alamayabilirsiniz.

Glenmorangle

(İmaj kredisi: Glenmorangle)

Akıllıca seçim

Bu nedenle, benzer bir fiyata bir bisiklet için alaşım veya karbon kadro seçimi net değildir. Paranızla ayrılmadan önce seçeneklerinizi, hangi özelliklerin sunulduğunu ve tabii ki düşündüğünüz bisikleti sürmeyi incelemeye değer.