Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Android 10: yayın tarihi, beta programı, yeni özellikler ve bilmeniz gereken her şey

Android 10: yayın tarihi, beta programı, yeni özellikler ve bilmeniz gereken her şey

Bir iPhone'unuz yoksa, halefi ile ilgileneceksiniz.Android 9 Pastası, özellikle Android 10 (daha önce Android Q): Google, 2019 için tatlı temalı adlandırma şemasından vazgeçti, ancak beta programı zaten hazır ve seçilen cihazlar için çalışıyor.


Burada, Android 10 beta programına nasıl kaydolacağımızı açıklayacağız, ayrıca Android 10 çıkış tarihi, işletim sisteminde gelen yeni özellikler ve uyumlu olacağı cihazlar hakkında bildiğimiz her şeyi size anlatacağız. . Android için büyük bir yıl olacak.

Android 10 (eski adıyla Android Q): çıkış tarihi

Android Q Android 10


Google, Android 10'un ne zaman dünyaya yayılacağını tam olarak söylemedi, ancak bunun 2019'un üçüncü çeyreğinde olacağını söyledi - yani Ağustos veya Eylül. Elimizde zaten yazılımın beta sürümleri var.


Android 9 Pie, kendi beta programından sonra, 6 Ağustos 2018'de tam yayına girdi, bu nedenle, Android mühendislerinin ne kadar hızlı bitirebileceğine bağlı olarak, Android Q için de bu zamana yakın bir tarih bekleyin. En son, aşağıda özetlediğimiz Google I / O 2019 geliştirici konferansında birkaç ayrıntı daha aldık.

Tabii ki, özellikle cihazınızın Android 10'u ne zaman alacağı sorusu var.Pixel telefonlarilk sırada yer alacak ve güncellemeyi neredeyse hemen alacak, ancak diğer herkes içinbiraz zaman alabilir. Ayrıntılar için telefonunuzun üreticisinden gelecek duyurulara dikkat edin.


2019 Sözleşme Fırsatları Sim Ücretsiz Galaxy S10 128 GB Siyah'ın en iyi Android telefonlarında en iyi fırsatlarSamsung Galaxy S10EE24 ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler25 GBveriBedavaön ödeme£ 29 / ay Görünüm-deUygun fiyatlı mobil cihazlar Tüm fiyatları görünOnePlus 6T OnePlus 6T Vodafone24 ay SınırsızdakikaSınırsızmetinler16 GBVodafone Ltd'de veri Ücretsiz peşin 42 £ / ay görüntülemeTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Android 10 (eski adıyla Android Q): beta programı ve telefonlar

Android Q Android 10Kendiniz için bir Android 10 parçası almak ister misiniz? Şu anda beta programı, Pixel telefonu olan herkese açıktır; tek yapmanız gerekenAndroid Beta Programıweb sitesinde, Google hesabınızla oturum açın ve yazılımın doğrudan akıllı telefonunuza teslim edilmesini sağlamak için cihazınızı seçin.

Google I / O 2019'da beta, Piksellerin yanı sıra 15 diğer cihaza genişletildi: ASUS ZenFone 5Z, Temel Telefon, Huawei Mate 20 Pro,LG G8 ThinQNokia 8.1, OnePlus 6T, Oppo Reno, Realme 3 Pro, Sony Xperia XZ3, Tecno Spark 3 Pro, Vivo X27, Vivo NEX S, Vivo NEX A, Xiaomi Mi 9 ve Xiaomi Mi MIX 3 5G.

Daha sonra, gelecekteki beta güncellemelerini ve sonunda kararlı sürümü otomatik olarak göründüklerinde alacaksınız. Herhangi bir beta programında olduğu gibi, bu, yeni ve heyecan verici özellikleri önceden test etmek için harika bir fırsat, ancak Android 10 tamamlanmadan önce çok sayıda hata ve açıklanamayan çökme bekleyebilirsiniz. Beta sürümünü her gün güvendiğiniz bir telefona yüklemenizi önermeyiz.

Cep telefonu şirketleri, cep telefonlarının da bu yeni yükseltmeyi alacağını doğrulamak için acele ediyorlar: Nokia, son ürün yelpazesinin çoğunun zamanı geldiğinde Android 10 alacağını doğruladı, Huawei (ABD ile devam eden sorunlarının ortasında ) vardırbazı telefonlar listeledibu da Android 10'u alacak.


Android 10 (eski adıyla Android Q): yeni özellikler

Android Q Android 10


Peki, Android 10 beraberinde hangi parlak yeni özellikleri getiriyor? Bu kesinlikle kesin bir liste değildir, çünkü Google muhtemelen Android 10 lansman tarihi yaklaştıkça daha fazla seçenek ve özellik sunacaktır - ancak şimdiye kadar gördüklerimiz burada.

Android 10, aşağıdaki gibi katlanabilir cihazlar için yerel destek sunarSamsung Galaxy FoldveHuawei Mate X, böylece uygulamalar ekran boyutları arasında hızla geçiş yapabilir ve form faktörü değiştikçe genişleyebilir (veya küçülebilir).

Uygulamaların cihazınızın konumuna nasıl erişebileceği konusunda daha fazla kontrole sahip olursunuz - iOS'ta olduğu gibi, Android 10 her zaman, hiçbir zaman veya yalnızca uygulama açıkken erişim izni vermenize izin verir. Ayrıca, uygulamalar ekranda olmadıklarında yapabilecekleri açısından daha sınırlıdır ve daha önce yapabildikleri gibi başka bir uygulamadan odağı 'çalamazlar'.

Sevdiğimiz yeni ve harika bir özellik, Wi-Fi ağ ayrıntılarını bir QR koduyla paylaşma yeteneğidir: yönlendiricinizin arkasındaki harf ve rakamlardan oluşan bir listeyi okumak yerine, arkadaşlarınız yalnızca cihazınızda oluşturulan bir QR kodunu tarayabilir. telefon.

Android Q Android 10


Artık Android 10'a geldiğini bildiğimiz uzun zamandır beklenen bir özellik, resmi olarak Karanlık Tema olarak adlandırılan karanlık bir moddur: Gözlerinizi biraz dinlendirmeli ve aynı zamanda pil ömrünü korumalıdır ve etkinleştirildiğinde, değişiklik tüm telefonunuzdaki uygulamalar.

Google, Android 10 betalarındaki hareketleri denemeye devam ediyor. Şu anda, geri düğmesi ekranın her iki kenarından bir kaydırma ile değiştirilmiş gibi görünüyor, ancak bunun yazılımın bitmiş sürümüne geçip geçmeyeceği görülüyor.

Google'ın uygulamalarına ve temel teknolojilerine sürekli olarak yeni özellikler sunduğunu unutmayın, bu nedenle Android'e gelen her yeni şey Android 10'un bir parçası olmayacaktır. Google, en yeni AI motorlarının buluta ping atmaya gerek kalmadan daha hızlı çalışabileceğini söylüyor. daha duyarlı bir Google Asistan anlamına gelir.

Google Asistan'ın da Google Haritalar'a daha iyi entegre olması - yakın gelecekte Haritalar navigasyon modundayken aramaları yanıtlamak ve müzik çalmak için sesinizi kullanabileceksiniz, bu da gözlerinizi yoldan ayırmak için daha az bahane anlamına gelmez .

Android Q Android 10


Canlı Altyazı, Google'ın Android 10'un bir parçası olarak gösterdiği başka bir özelliktir ve Google I / O 2019 sırasında (hala Android Q olarak adlandırıldığında) bir demosunu aldık. Herhangi bir kaynaktan ve herhangi bir uygulamadaki videolara gerçek zamanlı olarak doğru bir şekilde altyazı eklemek için AI akıllılarını kullanabilir: işitme sorunlarınız varsa veya çok sessiz bir ortamdaysanız çok kullanışlıdır.

AI özelliklerinden bahsetmişken, Akıllı Yanıt, Gmail ve Android Mesajları'nın ötesine geçerek Android 10'da çalışan herhangi bir mesajlaşma uygulamasına genişliyor. Akıllı Yanıt, önceden ayarlanmış yanıtlara bir dokunuşla basmanın yanı sıra, açmak istediğiniz uygulamalar hakkında önerilerde bulunacak ( Örneğin size bir adres gönderilmişse Google Haritalar).

Ayrıca Android 10'da yeni olan (ancak Android 9 Pie'ye de gelen), Rahatsız Etmeyin'in farklı bir yönü olan Odak Modu: belirli uygulamaları engellemenize ve bir şeye odaklanmaya çalışırken belirli diğerlerine izin vermenize olanak tanır.

Güvenlik ve mahremiyet gibi diğer alanlar daha küçük ayarlamalar yapıyor ve bazı seçenekleri etrafta karıştırılıyor. Mevcut ebeveyn denetimleri, Android 10 ile genişliyor ve belirli uygulamalar için ekran süresi sınırlarını belirleme ve gerektiğinde çocuklarınıza 'bonus' süresi verme yeteneği kazanıyor.

Android Q Android 10


Paylaş menüsü de yenileniyor, menüdeki seçenekler için daha hızlı yükleme süreleri (bağlanmak isteyebileceğiniz diğer uygulamalar ve kişiler gibi) ve gerçekte ne paylaştığınızın bir önizlemesi.

Bildirimler açısından, oynayabileceğiniz birkaç ince ayarınız var. Android 10, uygulamadan gelecek bildirimleri engellemek veya sessizce teslim etmek için bir bildirime uzun basmanıza izin verir (böylece görünmeye devam ederler, ancak ses çıkarmazlar veya telefonunuzu titretmezler).

Görünüşe göre Google, Samsung Dex'e benzer bir masaüstü modu eklemekle meşgul, böylece Android 10 cihazınıza harici bir monitör bağlayabilir ve onu bir PC gibi kullanabilirsiniz. Ancak bu henüz tam olarak tamamlanmadı.

Oh ve Android 10, telefonunuzda geliştirici seçeneklerini açarsanız bazı temel tema seçeneklerini içerir (bu, Ayarlar'ın Telefon hakkında bölümündeki Yapı numarasına yedi kez dokunarak yapılır). Şu anda vurgu rengini, yazı tipini ve simge şeklini ayarlayabilirsiniz.

Android Q Android 10


Ayrıca Android 10'da yerleşik bir ekran kaydedici var, ancak çok erken ve kaba bir formda. Geliştirici seçeneklerinde de etkinleştirilmesi gerekiyor, bu nedenle henüz kitleler için hazır görünmüyor.

Pixel telefonunuzda 'her zaman açık' modu etkinleştirildiyse, ister Spotify'dan bir parça isterse bir podcast bölümü olsun, Android 10'un o anda çalan parçayı (gerçekten çalan bir şey varsa) gösterdiğini fark edeceksiniz. Google'ın şimdiye kadar Android Q'da sunduğu birkaç güzel küçük görsel ayarlardan biri.

Buna, ana ekrandaki değişiklikleri geri alma özelliğinden kod optimizasyonlarına kadar tüm küçük güncellemeleri ve perde arkasındaki ince ayarları ve ayrıca duyurulacak yeni özellikleri ekleyin ve Android 10'da keşfedilecek çok şey var.