Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Android 12: Beta'dan dört gözle beklediğimiz ilk 10 şey

Android 12: Beta'dan dört gözle beklediğimiz ilk 10 şey

Google, Android 12 Geliştirici Önizleme 1'i yeni yayınladı ve sizin veya benim gibi meslekten olmayanların indirmesi gereken bir beta olmasa da, Android 12'nin uygun şekilde piyasaya sürülmesi için hangi değişikliklerin sıraya konulduğuna dair bize bir göz atıyor.


Kullanıcıları bekleyen, şu anda yalnızca Android 12 Geliştirici Önizleme'yi Pixel cihazınıza yüklerseniz deneyebileceğiniz bir dizi şık özellik var; ya da kullanıma sunulmasını görmekten en çok heyecan duyduğumuz önemli noktalar için aşağıdaki ayrıntılara göz atabilirsiniz.

Mobil oyun için geliştirilmiş erişilebilirlik ve özelliklerden ek gizlilik seçeneklerine ve elden geçirilmiş kullanıcı arayüzüne kadar, Android 12 etkilemek için ayarlanmıştır ve katlanabilirler de dahil olmak üzere akıllı telefonların değişen form faktörlerini hesaba katar.Galaxy Z Çevirmeve yaklaşanGalaxy Z Katlama 3.

Özellikler listesine baktıktan sonra ciddi FOMO alıyorsanız, nasıl yapılacağına ilişkin Google'ın talimatlarını takip edebilirsiniz.betayı indirile uyumlu olanGoogle Piksel 3vePiksel 3 XL,Google Piksel 3avePiksel 3a XL,Google Piksel 4ve Pixel 4 XL,Google Piksel 4ave Pixel 4a 5G veGoogle Piksel 5. Aksi takdirde, yazılım güncellemesi çıkana kadar beklemenizi ve resmi yetkiliye yetişmenizi öneririz.Android geliştirici blogudaha derinlemesine bir görünüm için.

Aşağıdaki küçük bilgiler, ciddi bir şekilde kurcalayan ve bulgularını yayınlayan XDA Developers' Mishaal Rahman'ın izniyle geliyor.heyecan.


Yeni kullanıcı arayüzü

Görünüşe göre Android 12, bildirimler, kilit ekranı ve Her Zaman Ekranda için yeni bir kullanıcı arayüzü getiriyor; Buna saatin daha belirgin, merkezi bir konuma getirilmesi de dahildir; bu, boyut olarak küçülecek ve bildirimler yığılmaya başladığında ekranın sağ üst köşesine kayacaktır.

Bildirimler panelinin kendisi muhtemelen yenileniyor, mevcut arayüzün pratik olarak şeffaf arka planını gündüz / gece temalarına uyacak şekilde opak bir arka plana dönüştürüyor. Buna göreXDA Geliştiricileri, Google, kullanıcıların kullanıcı arayüzünü daha büyük ölçüde özelleştirmesine izin vermesi gereken, Monet kod adı altında, duvar kağıdı tabanlı bir tema sistemine sahiptir.


Kolay erişilebilir gizlilik özellikleri

Rahman, Android 12'nin akıllı telefon kameraları ve mikrofonları için yeni gizlilik sensörü seçeneklerini test ettiğini bildirdi. Android 12'nin tüketici sürümüne geçmeleri halinde, kullanıcılar telefonlarının Gizli Hızlı Ayarlar Kutucukları bölümündeki 'Mikrofonu Kapat' ve 'Kamerayı Engelle' seçeneklerine kolayca erişebilecekler.

Mikrofonun sesini kapatmak ve kamerayı engellemek için Gizli Hızlı Ayarlar döşemeleri. pic.twitter.com/JhVXm5XHzq19 Şubat 2021


Daha fazla gör

Geliştirilmiş güvenlik ve acil durum ayarları

Android 12 beta, Acil Durum SOS özelliği ile tamamlanmış bir güvenlik ve acil durum üst düzey ayarlar sayfasını tanıttı. Bu, telefonunuzun ayarlarını açtığınızda, acil durum bilgilerini, kablosuz acil durum uyarılarını ve Acil SOS'u içeren özel bir güvenlik ve acil durum bölümünün olacağı anlamına gelir.

Acil SOS özelliği, başlattığınızda telefonunuzun otomatik olarak bir dizi eylemi gerçekleştirdiğini görecektir. BakmakRahman'ın ekran görüntüleri, güç düğmesine hızlı bir şekilde beş kez veya daha fazla basarak bir SOS başlatabilirsiniz, ardından yüksek sesli bir geri sayım alarmı (açılıp kapatılabilen) çalar ve yardım çağırır.

WiFi şifrelerinin sorunsuz paylaşımı

Hepimiz, başarısız bir hafıza testine girmeden, size yüksek sesle okudukları şifreyi karıştırmadan veya nedenini açıklamadan beş dakika boyunca oturmadan önce bir arkadaşın evine gelip WiFi şifresini sormanın saçmalıklarından geçtik. aslında gerçekten komik ve neden zaten gülmüyorsun? Peki artık yok!

Android 12, WiFi şifrenizi Yakınlarda Paylaş'ı kullanan herkesle paylaşmanıza izin verecek.bu hafta güncelleBu, uygulamaları ve oyunları arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmanıza olanak tanır - internet gerekmez.


Ekran görüntüleri kaydırma

Android 12 nihayet yerel olarak kayan ekran görüntüleri ekledik. Bu özelliği OEM (orijinal ekipman üreticisi) görünümleri aracılığıyla zaten kullanmış olabilirsiniz, ancak bir Google Pixel sahibiyseniz, bu hoş bir yeni özellik olacaktır.

Kaydırılan ekran görüntüleri, ek ekran görüntüleri almak zorunda kalmadan bilgilerin ekranda görüntülenenden daha büyük bir bölümünü ele geçirmenize olanak tanır. Rahman, bunun Android 21 beta sürümünde gizli bir özellik olduğunu ve hala çok kaba olduğunu söylüyor, ancak çalışıyor, yani biraz ince ayar yaptıktan sonra yayınlandığını görebiliriz.

Daha sürükleyici mobil oyun

Google oyun geliştirmeyi bırakmış olabilirstadyumlar, ancak birçok Android kullanıcısının telefonlarında oyun oynadığını biliyor ve bu yeni özellik, mümkün olan en iyi oyun deneyimi için kontrol cihazlarınızı akıllı telefonunuzla senkronize etmeyi sevenleriniz için bir hit olacak.

Android 12, denetleyici titreşim desteğiyle bunu daha da iyi hale getirecek. 'Diller ve giriş' menüsünün altında, oyun denetleyicilerine bağlandıklarında titreşim gönderen bir 'yeniden yönlendirme titreşimi' geçişi var.

Daha iyi bölünmüş ekran çoklu görev için uygulama eşleştirme

Bölünmüş ekran, Android'de yeni bir şey olmasa da, bazı OEM dış görünümleri, Samsung'un Android'deki Uygulama Çifti gibi daha iyi işlevsellik için bu özelliği geliştirmiştir.Galaxy S20dizi. Özetle, Uygulama Çifti aynı anda açmak istediğiniz iki uygulamayı seçmenize ve bunları bölünmüş ekranda başlatmanıza olanak tanır.

Seçenek şu anda gizli ve Rahman eşleştirilmiş simgeyi ana ekrana nasıl ekleyeceğini çözemedi, ancak yine de iyiye işaret ediyor.

Geliştirilmiş erişilebilirlik

Android 12, Erişilebilirlik ayarları düzenini Rahman'ın dediği gibi 'mantıklı' olacak şekilde değiştirerek erişilebilirliği iyileştirecek şekilde ayarlanmıştır. Yazı tipi boyutu, renk düzeltme ve görüntü boyutu gibi özellikler, 'metin ve görüntü' gibi sağduyulu kategoriler halinde düzenlenmiştir. Menü ayrıca, okunması çok daha kolay bir arayüz için Android 11'deki alt bölümleri ayıran satırları da kaldırdı.

Tüm bunlar, normal parlaklık kontrolüne ek olarak yeni Parlak Renkleri Azalt erişilebilirlik özelliğinin yanında yer alır.

Geliştirilmiş tek elle işlevsellik

Olarakönceden rapor edildi, Google, tek elle kullanım için kullanıcı arayüzünü geliştirmek istiyor ve bunun Android 12 beta sürümünde meyvelerini verdiğini görebiliyoruz. Ekranı her köşeye yerleştirmek yerine, yeni kullanıcı arayüzü panelin üst kısmında boş alan bırakarak ekran içeriğini birkaç çentik aşağı kaydırarak telefonunuzu kullanıyorsanız daha kolay erişebilmenizi sağlar. sadece bir el.

Yalnızca Google Pixel 5 özelliği

Bu herkes için değil, ancak bir Google Pixel 5 aldıysanız, Android 12'nin tam sürümü düştüğünde muhtemelen kullanıcılar için kullanıma sunulan yeni bir çift dokunma özelliği vardır. Bu özellik ilk olarak Android 11 Developer Preview 1'de görüldü (XDA Geliştiricileri) ancak son sürümde uygulanmadı.

Çift dokunma hareketleri, belirli bir eylemi gerçekleştirmek için akıllı telefonunuzun arka paneline dokunmanıza olanak tanır; bu, ivmeölçer ve jiroskop kullanılarak yapılır. Android 12, Açık Asistan, Ekran görüntüsü al, Medyayı oynat ve duraklat, Son uygulamaları gör ve Bildirimleri aç dahil olmak üzere çift dokunuşla eşleştirilebilen beş seçenek sunar. Hassasiyet de ayarlanabilir.

Tabii ki, bu özelliklerin tümü Android 12'nin son sürümüne geçmeyecek ve burada listelenenlerin yanı sıra daha fazlası var, ancak listemiz, Google'ın bu yıl içinde kullanıma sunacağı zaman görmek istediklerimizi içeriyor.