Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Apple, yeni 'M1' çipli MacBook Air, MacBook Pro ve Mac Mini'yi ÇOK, ÇOK daha hızlı duyurdu

Apple, yeni 'M1' çipli MacBook Air, MacBook Pro ve Mac Mini'yi ÇOK, ÇOK daha hızlı duyurdu

Apple, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için üretilen yeni özel işlemcisi 'M1'i kullanan ilk Mac'leri tanıttı ve bunlar, Apple'ın kendi yongalarının yapabildiği hızı gerçekten gösteriyor.


Yeni çipi kullanan ilk makineler MacBook Air, 13 inç MacBook Pro ve Mac Mini'dir. Üçü de bugün sipariş edilebilir, ancak önümüzdeki hafta piyasaya sürülecek.

Apple Store ABD'de yeni Mac'lere göz atın
Apple Store İngiltere'deki yeni Mac'lere göz atın
Apple Store Australia'da yeni Mac'lere göz atın

Apple M1, hız için tasarlanmış dört yüksek performanslı çekirdeğe ve daha az yoğun görevler için dört yüksek verimli çekirdeğe sahip sekiz çekirdekli bir işlemciye sahiptir. Yine de, en zorlu ihtiyaçlar için hepsi birlikte çalışabilirler.

Apple, yüksek performanslı çekirdeklerin gezegendeki en hızlı bilgisayar çekirdeği olduğunu söylüyor, ancak bunu nasıl ölçtüğünü henüz duyamadık. Ancak Apple ayrıca, düşük güçlü çekirdeklerin bile Intel MacBook Air'deki çekirdekler kadar güçlü olduğunu ve bunlardan yalnızca iki tanesinin bulunduğunu, bu nedenle bunun ne kadar büyük bir adım olacağını tahmin edebilirsiniz. Aslında hayal etmenize gerek yok; size birazdan anlatacağız.


M1 çipi aynı zamanda en yüksek performansını benzer bir Intel çipinin güç kullanımının yaklaşık dörtte biri seviyesinde sunuyor ve Apple, yeni makinesinin çalışırken yaklaşık% 60 daha az güç tüketeceğini söyledi.

M1'in GPU'su sekiz çekirdektir (en ucuz MacBook Air'in yedi çekirdeği vardır) ve Apple onu dünyanın en hızlı entegre grafikleri olarak adlandırır.


Şimdi makinelerin kendileri hakkında konuşalım.

Apple MacBook Air M1


(Resim kredisi: Apple)

Yeni Mac'ler açıkladı

Yeni MacBook Air, daha önce gelen Intel sürümünün tamamen yerini alıyor - artık Apple'ın sitesinden satın alınamıyor. 999 $ / 999 £ / 1.599 $ AU $ 'dan başlayarak aynı fiyata geliyor ve size M1 yongası, 256GB depolama alanı ve 8GB RAM veriyor. 512GB depolama alanı ve hala 8GB RAM ile 1.249 $ / 1.249 $ / AU $ 1.949 versiyonunu yükseltebilirsiniz. 16 GB RAM'e veya 2 TB'a kadar depolama alanına yükseltebilirsiniz.

Apple, işlemcinin en yeni Intel sürümünden 3,5 kata kadar daha hızlı olduğunu, grafik performansının 5 kata kadar daha hızlı olduğunu (her zamanki gibi, grafikler için 'daha hızlı' nın ne anlama geldiği tam olarak net değil) ve SSD'nin iki kat daha hızlı olduğunu söylüyor.

Tasarım aynı, ancak tüm bunları yeni sürümde fan olmadan yapıyor, bu yüzden tamamen sessiz. Pil ömrü, kullanıma bağlı olarak önceki sürüme göre iki kat daha uzundur. Ekran da P3 geniş renk desteği ile geliştirildi.

13 inç MacBook Pro da artık M1 çipini kullanıyor ve Apple bunun size önceki nesle göre 2,8 kata kadar daha hızlı işlemci performansı sağladığını söylüyor ve yine 5 kata kadar daha hızlı grafiklerle. MacBook Air'den farklı olarak, MacBook Pro'da Apple'ın yüksek hızları korumaya yardımcı olduğunu söylediği bir fan var, bu da Air'in gerçekten uzun profesyonel düzeydeki görevler sırasında termal kısma ile mücadele edebileceğini, ancak yine de ortalama bir kullanıcıya saçma bir şey vereceğini öne sürüyor. performans miktarı.


Apple MacBook Pro M1

(Resim kredisi: Apple)

MacBook Pro, MacBook Air ile aynı 256 GB depolama alanı ve 8 GB RAM sağlayan 1.299 ABD Doları / 1.299 ABD Doları / 1.999 ABD Doları'ndan başlar. 1.499 $ / 1.499 £ / 2.299 AU $ sürümü, depolama alanını 512 GB'a çıkarır. Teknik özelliklerin Air ile aynı olduğu göz önüne alındığında, burada bazı özellik iyileştirmeleri için ekstra ödediğiniz şey: ekran% 25 daha parlak, daha yüksek kaliteli mikrofonlara sahip, Touch Bar'a sahip ve daha da fazla bataryaya sahip hayat - şimdiye kadarki en çok Mac'te.

Bu MacBook Pro'nun gözle görülür şekilde eksik olduğu şey, 16GB'den fazla RAM veya 2TB'den fazla depolama seçeneği ekleme seçeneğidir - MacBook Pro'nun Intel sürümleri, bazı profesyoneller için gerekli olan her ikisini de ikiye katlayabilir. O halde, Intel MacBook Pro'ların da takılıp kalması ve M1 sürümünün, MacBook Air gibi tamamen yedek değil, sadece yeni bir seçenek olması iyi bir şey.

Son M1 makinesi, daha önce sızdırmayan tek model olan Mac Mini'dir. Apple, M1'in bunu önceki modele göre 3 kata kadar daha hızlı işlemci performansı ve 6 kata kadar daha hızlı grafik sağladığını söylüyor. MacBook Pro gibi, soğutma da sürekli performansa yardımcı olacaktır.

Burada bir fiyat düşüşü oldu - yeni Mac Mini, yine 256 GB depolama alanı ve 8 GB RAM ile 699 $ / 699 £ / 1.099 $ 'dan başlıyor. Yine 899 $ / 899 £ / 1.399 AU $ karşılığında 512GB'a geçebilirsiniz. Ve yine, 2 TB'a kadar depolama ve 16 GB RAM'e gidebilirsiniz; ikincisi özellikle üst düzey kullanıcılar için hayal kırıklığı yaratan sınırlı bir seçenek. Yine de, Intel seçenekleri daha yükseğe çıkabilir ve hala mevcuttur.

Etkileyici olan Mac Mini'ye 6K'ya kadar ekranlar bağlayabilirsiniz. Bu makinelerin tümü USB 4 / Thunderbolt 4 bağlantı noktalarına sahiptir.

Apple Store ABD'de yeni Mac'lere göz atın
Apple Store İngiltere'deki yeni Mac'lere göz atın
Apple Store Australia'da yeni Mac'lere göz atın

Daha da derin ayrıntıları duymak için aşağıdaki duyurunun tamamını izleyebilirsiniz. Apple ayrıca macOS Big Sur'un 10 Kasım Perşembe günü piyasaya çıkacağını duyurdu.