Close

Apple Fitness+ incelemesi: bugüne kadarki en parlak fitness platformu

Eylül duyurusundan bu yana birkaç ay bekledikten ve “2020 sonu” olarak belirsiz bir çıkış tarihinden sonra, Apple nihayet başlattıFitness+- teknoloji devinin yepyeni antrenman abonelik hizmeti.

Peloton, Fiit ve Wondercise'in spor çoraplarında titrediği gibi, Fitness+, Apple Watch tarafından desteklenen etkileşimli bir fitness deneyimi ile hayal kırıklığına uğratmamayı vaat ediyor. Bu, platformun, bileğinizden doğrudan ekrandaki antrenmanınıza ışınlanan yakılan kaloriler, kalp atış hızı ve Aktivite halkası ilerlemesi gibi kişisel ölçümleri entegre edebileceği anlamına gelir. Açıkçası, Apple'ın amacı, uzaktan egzersizi sıkıcı 'fitfluencer'ın YouTube klibini izlemekten daha sürükleyici hale getirerek fitness alanına hükmetmek ve gelişen ev egzersiz endüstrisine sahip olmaktır.

Apple ilk kez fitness tabanlı bir akış platformu oluşturdu, ancak - dünyanın en popüler akıllı saatinin sahibi olarak - diğer milyonlarca fitness uygulamasından birine zaten yerleştirilmiş olanları sallamak için gerekenlere sahip olacak mı?

Elma Fitness+


(İmaj kredisi: Gelecek)

APPLE FITNESS+: FİYAT & MEVCUT

Fitness+ artık herkes için kullanılabilirelma izlekullanıcılar tarafından satın alınır ve abonelik hizmeti olarak aylık 9,99 ABD Doları / 9,99 ABD Doları / 14,99 ABD Doları veya 79,99 ABD Doları / 79,99 ABD Doları / 119.99 ABD Doları karşılığında satın alınır, bu da bana sorarsanız oldukça iyi bir anlaşma. Uygulamaya iPhone, iPad ve Apple TV'deki Fitness uygulamasındaki Fitness+ sekmesinden erişilebilir (bu cihazlar en son yazılım sürümlerine güncellendikten sonra).

İlk kez kaydolan mevcut Apple Watch müşterileri, bir aylık ücretsiz Fitness+ hizmetine sahip olacaklar. Ancak, yeni bir tane satın aldıysanız (Seri 3 veya üstü, yani), Apple bunu üç aya kadar uzatır. Sınırlı bir süre için geçerli olmasına rağmen, bu uzatılmış denemeden yararlanmak istiyorsanız acele ediyorum. Oh, ve bir Apple One Premier planına sahip olanlar, Fitness+ zaten dahil edilmiştir.


Elma Fitness+

(İmaj kredisi: Gelecek)

APPLE FITNESS+: KURULUM

Terli bir antrenmana başlamadan önce, tüm Apple cihazlarınızın ve uygulamalarınızın en son sürümlere güncellendiğinden emin olmanız gerekir. Fitness+ platformunu Fitness uygulaması uygulamasına ekleyen işletim sisteminin bu sürümü olarak çalışması için iOS14.3, iPadOS 14.3, WatchOS 7.2 ve/veya tvOS 14.3'e ihtiyacınız olacak.


Bu güncellemeler biraz zaman alabilir ve bir kez yapıldığında, onları bağlamaya çalıştıktan sonra bir antrenmana başlamanın ilk birkaç denemesinde iPhone'umun Apple Watch'ımı bulamadığını gördüm. Ancak, öyle görünüyor ki - tek seferlik bir olaydı.

Kurulum, her şeyin nasıl çalıştığını anlamak ve uygun gördüğüm bir antrenmanı aramak için gereken süre de dahil olmak üzere, muhtemelen yaklaşık bir saat kadar sürdü.

Elma Fitness+

(İmaj kredisi: Gelecek)

APPLE FITNESS+: DÜZEN VE UI

Fitness+ ile ilgili en sevdiğim şey, her şeyin ne kadar mükemmel göründüğü olmalı. Uygulama, açıkça etiketlenmiş her şeyle gerçekten güzel bir şekilde düzenlenmiştir, böylece aradığınızı kolayca bulabilir ve bunalmış hissetmezsiniz. Fitness türleri, üst kısımdaki bir çubukta görünür ve bir kez tıklandığında size mevcut farklı antrenmanların bir listesini verir.


Ayrıca, size en uygun olanı bulmak için sınıflara göz atmanın birçok yolu var; üste doğru 'Bu Hafta Yeni', ardından 'Yeni Başlayanlar' ve ardından 'Popüler' antrenmanlar, Altta 'Eğitmenler' ve 'Basit ve Hızlı' alıştırmalar. Arama seçeneği yok, çünkü muhtemelen platformda henüz bunu garanti edecek yeterli egzersiz yok. Ancak müzik tercihine, ders süresine ve eğitmene göre sıralayabilirsiniz.

Fitness içeriğini yakalamak için kullanılan stüdyolar ve içeriğin kalitesi kesinlikle birinci sınıf. Hiçbir masraftan kaçınılmamış. AppleTV aracılığıyla büyük bir 4K ekrana ışınlanan, eğitmenin tam oturma odanızda, yanınızda antrenman yaptığını hissettiren etkileyici görseller sunacak. Bir ders sırasında her eğitmen, yanlarında daha gelişmiş veya basitleştirilmiş seçenekler gibi alternatif egzersizler gösteren iki yedek eğitmenle performans gösterecek, bu hoş bir dokunuş.

Elma Fitness+

(İmaj kredisi: Gelecek)

APPLE FITNESS+: ÖZELLİKLER VE PERFORMANS

Özellikler açısından, Fitness+ platformu, Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman (HIIT), Güç, Yoga, Dans, Çekirdek, Bisiklete binme, Koşu Bandı (koşu ve yürüyüş için), Kürek ve Dikkatli Cooldown dahil olmak üzere yaklaşık 10 farklı egzersiz türü içerir. Şu an için bunlar size 21 farklı (ve çoğunlukla Amerikalı) eğitmen tarafından getiriliyor ve iyi bir ölçü için orada bazı İngiliz aksanları var. Tüm ırklardan insanların temsil edildiği bu platformda eğitmenlerin çeşitliliğini görmek de harika.

Fitness+ ile ilgili en etkileyici şey, bileğinizden canlı verileri sorunsuz bir şekilde ekranınıza aktarma şeklidir. Doğrudan ekranda görüntülenen kalp atış hızı ve yakılan kalori gibi ölçümleri göreceksiniz; bu, Apple Watch'ınıza bakmanıza gerek olmadığı ve kan pompalarken antrenörün talimatlarına odaklanabileceğiniz anlamına gelir. Buna etkinlik halkalarınız kapalıyken yapılan kutlama animasyonu gibi eğlenceli ekran animasyonları da dahildir. Bunlar da kapatılabilir, eğer istatistiklerinizin egzersiz sırasında size göz kamaştırıcı olduğunu düşünüyorsanız, biraz rahatsız edici.

Bazı antrenmanlarda - genellikle daha çok kardiyoya dayalı olanlarda - ayrıca bir Burn Bar da vardır. Bu, sizden önce bu antrenmanı yapan herkese kıyasla nasıl yaptığınızı görmenizi sağlar. Yakılan kaloriler olarak gösterilir, egzersiz sırasındaki iki dakikalık eforunuza dayanır, bu nedenle bir manyak gibi ne kadar sert hareket ederseniz, gagalama düzeninde o kadar fazla hareket edersiniz. Antrenmanınız tamamlandığında, Burn Bar'daki son konumunuz, tüm sınıftaki çabanızın ortalamasıdır. Bu hoş bir dokunuş; Motive olmanıza yardımcı olmak için antrenmanlarınızı oyunlaştırma.

Platformda en popüler fitness türlerinin tümü kapsanırken, biraz daha iyi egzersiz türü seçimi veya en azından her kategoride daha fazla çeşitlilik olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca, bir şeyleri yarı yarıya yapmaktan hoşlanmayan tuhaflar (benim gibi) için gerçekten zorlayıcı egzersizlerin eksikliği var gibi geliyor. Örneğin 60 veya 90 dakikalık yoga dersleri yoktur ve bu kategoride sunulan pek çok farklı yoga türü yoktur. Örneğin, şu anda Yoga bölümünde yaklaşık 20 yoga dersi var ama her sınıfı farklı kılan tek şey dersi alan eğitmen, eşlik eden müzik listesi ve süresi. Bu - kendini itiraf eden bir yogi olarak - oldukça hayal kırıklığı yarattı. 'Power Yoga', 'Ashtanga', 'Roket Yoga' ve hatta 'Yin' nerede?

Bu, uygulamanın genel havasıyla birlikte, Fitness+'ın daha çok fitness pazarının 'yeni başlayanlar'/ana akım ucuna yönelik olduğuna inanmamı sağlıyor; belki de sporcuların ve benzerlerinin aksine bu kadar sık ​​antrenman yapmayanlar için (kendime hiçbir şekilde sporcu demiyorum!). Yine de, henüz çok erken ve Fitness+ başarılı olursa (ki eminim öyle olacaktır) Apple'ın egzersiz türleri ve stilleri portföyünü çok geçmeden genişleteceğini tahmin ediyorum.

Elma Fitness+

(Resim kredisi: Elma)

APPLE FITNESS+: KARAR

Apple Fitness+, hiç kimsenin inanılmaz derecede yüksek kalitede olduğunu inkar edemeyeceği kurnaz ve sürükleyici bir egzersiz deneyimi sunmak için Apple Watch'u kusursuz bir şekilde kullanan, inanılmaz derecede iyi yapılandırılmış bir fitness platformudur.

Cihazlarınızı hala güncellemediyseniz kurulum biraz zaman alabilir ve Fitness+'ın Apple Watch'u hemen bulamaması gibi birkaç diş çıkarma sorunuyla karşılaştım, ancak bu yalnızca bir kez oldu. Genel olarak - Apple'dan beklediğiniz gibi - bir kez çalıştırdığınızda Fitness+'ta her şey saat gibi çalışır. Cihazlar arasında sıfır gecikme ile iPhone, Watch ve/veya Apple TV arasında her şeyi zahmetsizce senkronize eder.

Temel bilgileri bulacak olsanız da, egzersiz türü açısından hala çok fazla çeşitlilik yok. Örneğin, hala bir saatlik yoga dersleri olmadığı için biraz hayal kırıklığına uğradım. Genel olarak, Apple Fitness+ etkileyici ve ancak Apple, yakışıklı ve ilgi çekici platformunu önümüzdeki aylarda ve yıllarda güncelledikçe daha da iyi olacak.