Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Apple iPhone 12 mini incelemesi: daha küçük bir biçimde en yüksek performans

Apple iPhone 12 mini incelemesi: daha küçük bir biçimde en yüksek performans

Apple iPhone 12 mini, 2020 serisindeki dört modelin en küçüğüdür. Birçoğu bunun azaltılmış özelliklere sahip bir SE modeli olmasını beklerken, 12 Mini, yalnızca iki gerçek uyarı ile iPhone 12 ile neredeyse aynı özellikler sunuyor: daha küçük bir ekran ve daha düşük güçlü bir pil.


Uzun yıllar boyunca, cep telefonları en küçük, en kompakt cihazları yaratmak için mücadele etti, ancak akıllı telefonlar devreye girdikçe ve web'de gezinme bir şey haline geldikçe, yeniden büyümeye başladılar. iPhone'lar yıllar içinde çok büyüdü. Orijinal iPhone, 3,5 inç ekranlı yalnızca 4,5 inç x 2,4 inç (115,5 x 62.1 mm) boyutundaydı. Her kasa tasarımı değişikliği ile boyut süzüldü, Plus ve Max modelleri daha da büyüdü ve daha büyük ve daha iyi ekranlara izin verdi. Ama daha büyük her zaman için daha iyidiren iyi akıllı telefon?

iPhone mini, Apple'ın orijinalinden bu yana piyasaya sürdüğü en küçük telefoniPhone SE2016'da - aynı kasa tasarımını paylaşan bir telefoniphone 5s2013'ten itibaren. İlk SE, yalnızcaen ucuz akıllı telefonlarama birien iyi küçük telefonlar.

Bu yılki iPhone tasarımının kare görünümüne dönmesiyle, iPhone 12 mini ile iPhone SE arasında açık benzerlikler var. Ancak daha düşük güçlü bir modelden ziyade, bu, büyük kardeşi iPhone 12 kadar yetenekli ve yine de bir fiyat tasarrufu ile geliyor.

Apple iPhone 12 mini incelemesi


(Resim kredisi: Elma)

Apple iPhone 12 mini incelemesi: Fiyat ve çıkış tarihi

iPhone 12 mini, 13 Ekim'de iPhone 12 mini ile birlikte duyuruldu.iPhone 12,iPhone 12 ProveiPhone 12 Pro Maks. Pro Max gibi, iPhone 12 ve 12 Pro'nun piyasaya sürülmesinden üç hafta sonra 13 Kasım'a kadar gönderilmedi. 64GB versiyonu için iPhone 12 mini'nin fiyatı 699 $ / 699 £ / 1199 AU $'dan başlıyor. 128GB versiyonu 749 $ / 749 £ / 1279 AU $, 256GB versiyonu ise 849 $ / 849 £ / 1449 AU $'dır.

Çoğu kullanıcı, depolama alanlarını iki katına çıkarmak için fazladan 50$ harcamayı tercih ederken, en büyük kapasite tüm fotoğraflarını ve videolarını yerel olarak saklamak isteyenler için idealdir.


iPhone 12 gibi mini de beş renk seçeneğiyle geliyor: siyah, beyaz, (Ürün)Kırmızı, yeşil ve mavi. Bu, iPhone 11'den bir renk daha az, sarı ve mor seçenekler yeni mavi ile değiştirildi - ancak Pro modellerinden daha parlak bir mavi.

Diğer modellerde olduğu gibi iPhone 12 mini'nin kutusunda da şarj cihazı veya kulaklık yok. Diğer modellerin incelemelerinde belirttiğimiz gibi, bu yeni kullanıcılar için ideal değil, ancak çoğu Apple hayranı onları gerçekten özlemeyecek. Bunun anlamı, çok daha küçük bir kutu - uzunluk ve genişlik olarak telefondan biraz daha büyük olan - bu, Apple'ın nakliye ve üretim maliyetleri için olduğu kadar çevre için de iyi.


Apple iPhone 12 mini incelemesi

iPhone SE (2016) ve iPhone 12 mini yan yana

(İmaj kredisi: Gelecek)

Apple iPhone 12 mini incelemesi: Tasarım ve MagSafe

Yeni düz kenarlı tasarım, iPhone 12 mini'de harika görünüyor. Cihazın ne kadar ince olduğunu ve o camın ellerinizde ne kadar dokunsal hissettirdiğini anında kaybettiğiniz için, üzerine bir kılıf koymak neredeyse utanç verici. Ancak, iyi görünmesini sağlamak isteyeceğinizden, hemen bir tanesine yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. Çok dokunaklı olan Apple Silikon kılıflardan birini kullandık.

Bu yılki modeller, ekranı koruyan ve iPhone 11'den dört kat daha iyi düşme performansı sağlayan yeni bir seramik kalkandan yararlanıyor. Bu arada, arka cam, talaş veya çatlakları önlemek için güçlendirildi. Ve şimdi altı metreye kadar derinliklerde 30 dakikaya kadar su direncini de unutmamak gerekir.


4,7 inç ekrana sahip iPhone 7'den bile önemli ölçüde daha küçük olmasına rağmen, iPhone mini 5.4 inç ekrana sahip. Bu, yıllar içinde çerçevedeki büyük azalma sayesindedir.

Apple iPhone 12 mini incelemesi

MagSafe Duo Şarj Cihazı ile MagSafe şarjı

(Resim kredisi: Elma)

MagSafe'in iPhone'a şarj edilmesi büyük bir adımdır ve sonunda Lightning portu üzerinden şarjın yerini alabilecek bir adımdır. Bu sistem, Apple Watch şarjı (ve bir dereceye kadar eski MacBook şarj cihazları) ile aynı prensipleri takip eder, çünkü telefonun arkasındaki mıknatıslar, onu sıkıca yerinde tutmak için şarj cihazınınkilerle hizalanır. Bu mıknatıslar, telefonu dikey olarak tutabilecek kadar güçlüdür - örneğin bir araba beşiği veya masa standında - ancak elle kolayca ayrılabilir.

MagSafe sistemi ayrıca, tam kılıflar ve doğrudan iPhone'un arkasına takılabilen kart tutucularla birlikte aksesuarları telefona hızlı bir şekilde takma seçeneğini de getiriyor. Manyetometre ve özel NFC sensörleri, hangi aksesuarın takılı olduğunu da belirleyebilir. Ekli kılıflar aracılığıyla şarj etmek bile mümkündür.

Apple iPhone 12 mini incelemesi

(Resim kredisi: Elma)

Apple iPhone 12 mini incelemesi: Ekran ve hoparlörler

iPhone 12 mini, cihazın ön üst ve alt kenarlarına monte edilmiş stereo hoparlörlere sahiptir ve tam ses seviyesinde bile ciddi bir bozulma olmadan güçlü bir ses seviyesi sunabilir. Bu kullanıcılarAirPod ProveyaAirPod Makskulaklıklar, başınızı çevirdiğinizde bile sesin doğrudan telefonunuzdan geldiğini hissettiren uzamsal ses çalmanın keyfini çıkarabilir.

Ekran, beklediğiniz kadar olmasa da iPhone 12 mini'nin iPhone 12'den farklı olduğu ana alanlardan biri. Ekran, 12'deki 6,1 inç'e kıyasla yalnızca 5,4 inç boyutunda daha küçük, ancak çözünürlük yalnızca 2532x1170'den 2340x1080 piksele düşüyor. Bu, netliğin 12 mini'de (460ppi'ye kıyasla 476ppi) biraz daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Çözünürlük ve boyut bir yana, iPhone mini ekranı aynı 2.000.000'a 1 kontrast oranına, 1200 nit tepe parlaklığa ve HDR desteğine sahip. Sonuç harika. İster kamerayla çekilmiş fotoğrafları, ister web sitelerini veya filmleri incelerken, görüntüler inanılmaz derinliğe ve gerçekten canlı renklere sahiptir. Biz izledikküçük dünyaDolby Vision ve Dolby Atmos ses ile 4K olarak Apple TV+'da yayınlanan. Küçük ekranda bile ayrıntılar kristal berraklığındadır ve vahşi yaşam gerçekten gözünüze çarpar. Bu ekranı örneğin 6.7 inç iPhone 12 Pro Max'ten biraz daha yakın tutmanız gerekebilir, ancak yine de çok izlenebilir.

Ayrıca, Expedition ve Mini Otoyollar dahil olmak üzere Apple Arcade'den bazı yeni oyun eklemeleri denedik. Çözünürlük sayesinde bunların oynaması kolaydı ve daha küçük bir ekran kullandığınızı unutmak çok kolay. Burada ciddi oyuncular için tek şey yenileme hızının 60Hz ile sınırlı olması, diğerlerinin ise daha akıcı hızlı hareket için 90Hz veya 120Hz sunmasıdır.

Apple iPhone 12 mini incelemesi

(Resim kredisi: Elma)

Apple iPhone 12 mini incelemesi: Kamera ve video

Apple iPhone 12 mini incelemesi

Arka geniş lensten ayrıntılı olarak yakınlaştırılmış (sağda)

(İmaj kredisi: Gelecek)

Video için iPhone 12 mini, Dolby Vision ile 4k 60 fps'ye kadar ve 10 bit HDR videoda 30 fps'ye kadar çekim yapabilir. Renkler çekimlerde gerçekten harika görünüyor ve arka geniş lensteki optik stabilizasyon sayesinde her türlü kamera hareketi süper pürüzsüz tutuluyor.

iPhone 12 mini'de kurulan kamera, iPhone 12'ninkiyle aynı. Arkada, 120 derecelik görüş alanına sahip ultra geniş f/2.4 lens ve geniş f/1.6 lense sahip 12 MP çift kamera bulunuyor. Bunlar 35mm terimleriyle 26mm ve 13mm'ye eşdeğerdir. Geniş lens, daha keskin bir çekim sağlamak için optik görüntü sabitlemeden de yararlanır.

Apple iPhone 12 mini incelemesi

Apple iPhone 12 mini arka süper geniş lens

(İmaj kredisi: Gelecek)

Apple iPhone 12 mini incelemesi

Apple iPhone 12 mini arka geniş lens

(İmaj kredisi: Gelecek)

iPhone 12 Pro modellerinden farklı olarak, burada üçüncü bir telefoto lens yoktur ve dosya biçimleriniz ProRAW seçeneği olmadan HEIC veya JPEG ile sınırlıdır. Uzun lensi nadiren kaçırdığımızı söylemek doğru olur. Daha geniş lens, gruplar için idealdir ve ön kamera, özçekimler için vazgeçilmezinizdir. Muhtemelen ultra geniş lens çok daha kullanışlıdır.

Hem telefonda hem de 24 inçlik masaüstü monitörde görüntülenen görüntüler gerçekten etkileyici görünüyor. %100 boyutta görüntülendiğinde elde edilen ayrıntı, daha sıkıştırılmış HEIC dosyalarından bile inanılmazdır. %200'de hafif hale ve lekeli sıkıştırma var ama bu, DSLR fotoğraf makinelerinden bile beklenebilir. Pozlama, hiçbir ritmi kaçırmaz ve HDR işlevi, yüksek kontrastlı sahnelerden gerçekten doğal sonuçlar üretir.

Apple iPhone 12 mini incelemesi

iPhone 12 mini'nin Portre modu, konuyu izole etmek için harika bir iş çıkarıyor

(İmaj kredisi: Gelecek)

Hem arka geniş kamerada hem de ön kamerada kullanılan portre modu, bir kişiyi sahneden ayırma ve arka planı bulanıklaştırma konusunda gerçekten ustadır. Bir portreyi öne çıkarmanın kesinlikle hızlı ve kolay bir yolu ve ışık efektlerinin ve diyafram kontrolünün eklenmesi size daha da yaratıcı kontrol sağlıyor.

Gece modu hem ön hem de arka kameralarda çalışır, görüntüyü oluşturmak için birden fazla fotoğraf çeker ve herhangi bir kamera flaşının yönetebileceğinden daha iyi doğal görünümlü bir gece çekimi sağlar.

Ön kamera tüm iPhone 12 modellerinde aynıdır ve teknik özellikler açısından iPhone 11'dekinden farklı değildir: f/2.2 lensli 12 MP kamera. Ancak artık Dolby Vision HDR kaydı, derin füzyon görüntü analizi ve Smart HDR 3 özelliklerine sahip.

Apple iPhone 12 mini incelemesi

5G kullanan en hızlı sonuçlar gerçekten yüksek indirme hızları gösteriyor

(İmaj kredisi: Gelecek)

Apple iPhone 12 mini incelemesi: 5G ve performans

İPhone 12 mini'nin her yönüyle bir iPhone 12 olduğuna dair gerçekten kanıta ihtiyacınız varsa, içinde ne olduğuna bakmanız yeterlidir. Aynı zamanda 5G özelliğine sahiptir ve normal 6GHz altı 5G ağlarını kullanarak 100 ila 400Mb/s indirme hızları sağlar. ABD modeli ayrıca 1.8Gb/s'ye varan potansiyel hızlar sunan süper hızlı mmWave 5G ile de çalışır. Bu daha hızlı mmWave bağlantısı şu anda tüm büyük ağlar tarafından ABD'deki büyük şehirlerde kullanıma sunuluyor. İngiltere ve Avustralya ağları henüz bunu sunmuyor ve bu bölgelerdeki iPhone'lar bunu desteklemiyor.

iPhone 12 mini'nin hızını Chicago'daki T-Mobile ağında test ettik ve 482Mb/s'ye varan indirme hızlarına ulaştık. Bu hızda 4.7GB DVD'yi iki dakikadan kısa sürede indirebilirsiniz.

5G biraz güç aç olabileceğinden, 5G'yi yalnızca gerçekten ihtiyacınız olduğunda ve LTE'yi veya 4G'yi istemediğiniz zamanlar için kullanma seçeneği vardır. Bu seçenek, pil ömründen 5G'nin tamamı üzerinden tasarruf etmenizi sağlar; bu, mümkün olduğunda 5G'yi kullanır.

iPhone mini de diğer üç telefonla aynı A14 Bionic çipe sahip. Bu, geçen yılki iPhone 11 serisinde kullanılan A13'ten %20 daha hızlıdır ve daha verimli bir performans sunmak üzere tasarlanmıştır. Bu, çalışması için daha az güce ihtiyaç duyduğu ve derin füzyon görüntü analizi gibi daha fazla görevi yerine getirebileceği anlamına gelir. Pratik düzeyde, aynı zamanda, uygulamaların açılmasında sıfır gecikme ve gelecek birçok yükseltme için depoda bol miktarda her şeyin sorunsuz çalıştığı anlamına gelir.

Apple iPhone 12 mini incelemesi

MagSafe bağlantısı

(Resim kredisi: Elma)

Apple iPhone 12 mini incelemesi: Pil ömrü

Şarj söz konusu olduğunda, iPhone 12 mini, 20W Apple şarj cihazını kullanırken 30 dakikadan kısa sürede sıfırdan %50'ye şarj olabiliyor ve yaklaşık 1,5 saatte tam şarj oluyor. Yeni 15W MagSafe kablosuz şarj cihazının tamamen şarj olması yaklaşık üç saat sürer, ancak bu, normal Qi kablosuz şarjı veya daha eski bir 10W veya 12W USB şarj cihazını kullanmaktan hala çok daha hızlıdır.

iPhone 12 mini'nin daha küçük boyutu nedeniyle kullandığı pil de küçültülmüş. Daha küçük bir ekrana sahip olmasına rağmen bu, normal iPhone 12'den daha kısa konuşma ve görüntüleme süreleri sağlar. iPhone 12 17 saat video izleme sunarken, iPhone 12 mini size yalnızca 15 saat sunar. 65 saatten fazla, sadece 50 saat sağlar.

Bu rakamlar hiç de fena değil. Her iki SE modeli de dahil olmak üzere iPhone 11'den önceki hemen hemen her iPhone'dan daha iyidir, ancak iPhone 12 modelleri arasında seçim yapan herkes için dikkate alınması muhtemeldir. Gerçekte çoğumuz her gece telefonlarımızı şarj etmek için kullanıyoruz ve yoğun kullanımda bile gün boyu kolayca dayanabiliyor.

Apple iPhone 12 mini incelemesi: Karar

iPhone SE ilk piyasaya çıktığında birçok kişi bir iPhone mini bekliyordu. Bunun yerine, iPhone 6'nın kısaltılmış bir versiyonuydu. iPhone 12 mini, daha küçük bir formda tam özellikli bir iPhone 12'dir. Amiral gemisi iPhone 12 Pro Max ile aynı işlemciyi ve tam boy iPhone 12 ile aynı harika kamera sistemini kullanıyor. 5G, yüz kimliği ve çarpıcı bir ekrana sahip, ancak tek elle çalıştırılıp içine kaydırılabilecek kadar küçük. en küçük cep veya çanta.

Ancak, birkaç uzlaşma var. Pil ömrü, dört yeni model arasında en kısa olanıdır ve iPhone 12 Pro Max'ten önemli ölçüde daha azdır. Ve ekran harika bir kaliteye sahip olsa da, tam boy iPhone 12'nin 6,1 inçlik boyutundan belirgin şekilde daha küçük. Bunu akılda tutarak, 100 $ / 100 £ fiyat tasarrufunun insanları cezbetmek için yeterli olup olmadığını merak ediyoruz.

Bununla birlikte, daha küçük bir telefon arayanlar için iPhone 12 mini şu anda piyasadaki en iyi seçenek. Arama yapmak, internette gezinmek ve fotoğraf çekmek için en kaliteli telefona ihtiyaç duyanlar için bu tam size göre. Evde tableti olanlar veya nadiren dizüstü bilgisayarı olmayanlar için iPhone mini mantıklı.

iPhone 12 serisinin güzelliği, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir telefonun ve yedi modelin tamamında 399 ila 1099 $ (399 £ ila 1099 £) fiyat aralığı sunan iPhone SE, XR ve 11'in de bulunmasıdır. .

Apple iPhone 12 mini incelemesi: Ayrıca düşünün

iPhone 12, iPhone 12 mini'den bariz bir şekilde daha büyük olsa da, 6.1 inçlik bir ekranı korurken iPhone 11'den önemli ölçüde daha küçük ve daha hafif. Videolar, oyunlar ve web'de gezinme için daha büyük ekranın avantajının yanı sıra geliştirilmiş pil ömrü avantajıyla iPhone 12 mini'de gördüğümüz harika özelliklerin hepsine sahip. tam olarak okuyuniPhone 12 incelemesi.

Daha küçük ekranlara bağlı kalarak,Google Piksel 56 inç ekrana sahip ve elde iPhone 12'den biraz daha küçük. Bu 5G cihaz 128 GB depolama, 8 GB RAM ve Snapdragon 765G 2,4 GHz işlemciye sahip. Arkada harika bir çift kamera sistemi ve ön ekranda bir delikli kamera var. Ayrıca 699 $ / 599 £ fiyatla daha ucuza geliyor.

Ahizenizde boyutu küçük tutmanın diğer yolu, bir kapaklı telefon ve yeniSamsung Z Flip 5Gbu kategorinin intikamla geri döndüğünün kanıtı. Bu, eski kapaklı telefonlara benziyor, ancak bir kez açıldığında, size 6,9 ​​inçlik devasa bir katlama ekranı ortaya çıkıyor. Ve güzelliği şu ki, kapatıldığında sadece 3,44 inç x 2,9 inç (87.4x73.6 mm) ölçülerindedir. Z flip 5G, 256GB depolama ve 8GB RAM özelliklerine sahiptir. Ayrıca şimdi kilidi açılmış sadece 649,99 $ maliyeti.