Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Apple MacBook Air (M1, 2020) incelemesi: çoğu insan için en iyi dizüstü bilgisayar

Apple MacBook Air (M1, 2020) incelemesi: çoğu insan için en iyi dizüstü bilgisayar

Günümüzün en iyi Apple Macbook Air (M1 2020) indirimli Fiyatı Apple ile Apple MacBook Air... Amazon Prime 1.499 AU$1.349 AU$ GörüntüleMacBook Air 13' M1 256GB Altın İyi Adamlar Avustralya 1.349 ABD Doları Görünüm Apple MGND3X/A 13 inç... dalga 1.499 ABD Doları Görünüm MacBook Air (M1, 2020) 256GB... Bing Lee 1.499 ABD Doları GörünümDaha Fazla Fırsat Göster En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Apple MacBook Air (M1, 2020), Apple için çok büyük bir şeyin başlangıcını işaret ediyor: kendi çipleri kullanılarak yapılan bilgisayarlar. İPad, 2010'da ilk Apple yapımı çipi piyasaya sürdüğünden beri, bunun uzun vadeli planlarının bir parçası olacağına dair şüphelerimiz vardı.


M1 çipi, bu şüpheyi hayata geçirdi, bilgi işlem için ileriye doğru büyük bir adım - bu sadece bir tanesi.en iyi dizüstü bilgisayarlarmevcut ve kesinlikle olacaken iyi hafif dizüstü bilgisayarçoğu insan için. Bu çip, 'profesyonel' bir dizüstü bilgisayar kadar güçlüdür, ancak MacBook Air'in herhangi bir fana ihtiyaç duymaması ve tamamen sessiz olması için yeterince serin çalışır ve aynı zamanda öncekinden %50'ye kadar daha fazla pil ömrü sunar… ve bir şekilde yapmaz. daha fazla maliyet.

Dizüstü bilgisayarların taviz vermesine o kadar alışkınız ki, üzerinde çalışmamız veya anlamamız gerekiyor, ancak bu kural burada geçerli değil. Geleceğimiz bazı potansiyel sorunlar var, ancak her standart bilgisayar görevini hiç zorlanmadan yapabilecek bir bilgisayardan daha fazlasını istiyorsanız (ancak gelecekte ihtiyacınız olursa çok daha fazlasını yapabilir), MacBook Air tam size göre. oldukça eşsiz.

Apple MacBook Air (M1, 2020) incelemesi: Fiyat ve çıkış tarihi

MacBook Air (M1 2020) 17 Kasım 2020'de piyasaya sürüldü ve size sekiz çekirdekli bir Apple M1 işlemci, yedi çekirdekli bir Apple GPU, 8 GB tümleşik RAM ve 256 GB depolama alanı.

Bu, Windows rekabeti doğrultusunda bu tür özellikler için oldukça tipik bir fiyat… İşlemci hariç tabii.


1.249 £/1.249 $/1.949 AU $'a mal olan daha yüksek seviyeli bir model var ve ana fark, bu sürümün 256GB yerine 512GB depolama ile gelmesi, ancak aynı zamanda sekiz çekirdekli bir GPU alması. Burada yine 8 GB RAM elde edersiniz, ancak her iki model de (gerçekten makul olandan daha büyük) bir ücret karşılığında 16 GB RAM'e yükseltilebilir.

256 GB çok büyük bir miktar değil – biçimlendirmeden sonra aslında 251 GB'dir ve 30 GB'ın üzerinde işletim sistemi ve dahil edilen uygulamalar kullanılır, böylece oynamak için 220 GB'a daha çok sahip olursunuz.


Ancak, bu muhtemelen sıradan kullanıcılar için yeterlidir. Dizüstü bilgisayar kullanımınızın çoğu web'de gezinmek, belge oluşturmak, video izlemek ve fotoğraflarınıza bakmaksa, bu iyi olacaktır.

Sorun şu ki, gelecekte herhangi bir zamanda genişletemezsiniz, bu nedenle daha fazla depolama alanına sahip daha pahalı sürümü karşılayabiliyorsanız, bunun akıllıca bir yatırım olduğunu düşünüyoruz - güç söz konusu olduğunda, bu size yıllarca sürebilir, bu yüzden Daha sonra depolama eksikliğinin bir sorun olduğu bir hobiye girebileceğinizi bulmak istemezsiniz. Aslında daha fazla ödeyerek 2 TB'a kadar depolama alanına gidebilirsiniz.


RAM ile benzer bir hikaye. Gündelik kullanım için 8 GB yeterlidir – herhangi bir sorun görmezsiniz. İnceleme modelimiz (8GB'lık) ile biraz daha yoğun şeyler yapıyoruz ve bize yeterince ayak uydurdu.

Ama yine de gelecekte yükseltilemez, bu nedenle gelecekte Air'inizi daha fazla zorlamak isteyebileceğiniz herhangi bir şansınız varsa, bu akıllıca bir geleceğe hazırlık olabilir.

MacBook Air M1 2020 incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Apple MacBook Air (M1, 2020) incelemesi: Tasarım ve yapım

Apple, bu yeni sürüm için MacBook Air'in tasarımını harici olarak hiç değiştirmedi. En kalın noktada yaklaşık olarak aynı derinlikte olmalarına rağmen, MacBook Pro'dan daha düşük hacim sağlayan ikonik konik tasarıma sahiptir.


Apple'ın dizüstü bilgisayarlarından beklediğimiz sağlam alüminyum yapıya ve kusursuz uyum ve kaplamaya sahiptir. Neredeyse hiç bağlantı yok ve tamamen sağlam.

Son zamanlarda olduğu gibi aynı üç renkte mevcuttur: altın, uzay grisi ve gümüş.

Klavye, Apple'ın tüm makinelerinde kullandığı yeni Sihirli Klavyedir ve iyi geri bildirim ve bol miktarda seyahat ile harika - rahat hissettirir. İzleme paneli büyüktür, kullanımı kolaydır ve mükemmel yanıt verir. Güç tuşu olarak da kullanılabilen, iyi çalışan ve kullanışlı bir parmak izi sensörü var.

Sol tarafta, aslında üçlü görev yapan iki USB-C bağlantı noktanız var: bunlar aynı zamanda Thunderbolt 4 bağlantı noktaları ve güç bağlantı noktalarıdır. Bağlantı için bu, harici sürücüleri takmak için şaşırtıcı derecede hızlı olmalarını sağlar ve 6K çözünürlüğe kadar harici ekranlara video çıkışı sağlayabilirler.

Yine de, ortalama bir kullanıcı için oldukça fazladır ve yalnızca iki bağlantı noktasına sahip olmak potansiyel olarak sınırlayıcı olabilir. Bugünlerde çevrimiçi olarak çok şey yapıldığı için herkesin bununla bir sorunu olmayacak, ancak bu, örneğin bir kameranın SD kartından fotoğraf yüklemek için bir adaptör satın almanız veya hatta standart bir USB fişi takmanız gerektiği anlamına geliyor. yazıcı veya başparmak sürücüsü. Bu adaptörler çok pahalı değil, ama sadece biraz fazladan güçlük.

Diğer tarafta 3,5 mm kulaklık jakınız var ve hepsi bu. Burada iki bağlantı noktası daha (yine USB-C olsalar bile) yararlı olacaktır, çünkü bu, gücü her iki taraftan da bağlayabileceğiniz anlamına gelir ve ayrıca daha fazla aksesuar takmayı mümkün kılar.

Diğer tasarım değişikliği burada artık içeride fan olmaması. Fansız dizüstü bilgisayarlar çok azdır ve çok uzaktır, ancak gerçekten güzeller - sıcak hava kucağınızı yavaşça pişirmez ve Slack'i açmak veya bir YouTube videosu izlemek gibi şaşırtıcı derecede yoğun olduğu ortaya çıkan bir şey yaptığınızda bile gürültü olmaz.

MacBook Air ısınır, ancak aşırı ısınmaz - özellikle önceki MacBook Air dahil olmak üzere, denediğimiz hemen hemen tüm dizüstü bilgisayarlardan belirgin şekilde daha soğuktur.

MacBook Air M1 2020 incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Apple MacBook Air (M1, 2020) incelemesi: Performans

Yeni MacBook Air, orta fiyatlı, hafif bir makine için son derece hızlı. Aslında, neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlar için son derece hızlıdır.

Tek çekirdekte 1732 ve çok çekirdekte 7556 Geekbench 5 puanları, size ne bekleyeceğiniz konusunda bir fikir verir: bu, tek çekirdekli performans için dizüstü bilgisayarların elde ettiği kadar hızlıdır ve çok çekirdekli performans için öncekinden daha güçlüdür.16 inç MacBook Probu da iki katından fazlaya mal oluyor.

Video kodlama veya dosyaları sıkıştırma gibi pratik testlerde, performansın büyük profesyonel makinelerle hemen hemen aynı olduğunu gördük. Bir görev ne kadar uzun sürerse, sekiz çekirdekli bir MacBook Pro, aktif olarak soğutulması sayesinde o kadar fazla avantaj kazanmaya başlar… ancak böyle bir makine, bunun üç katına mal olur!

Bunların hepsi inanılmaz derecede hızlı depolama ile birleştirildi – BlackMagic'in Disk Hızı Testini kullanarak 2292MB/s yazma ve 2789MB/s okuma hızlarını ölçtük, bu da önceki MacBook Air'in yaklaşık iki katı.

Bir arada, çok hızlı depolama ve çok eski bir işlemci, hiçbir şeyin olmasını beklemek zorunda olmadığınız anlamına gelir. Kapağı açtığınızda ekran, tarayıcıyı kaldırdığınız zaman parmağınızı tarayıcıya koymanızı zaten bekliyor ve bu da tarayıcının kilidini anında açıyor.

Uygulamalar hemen açılır, dosyalarla çalışmak gecikmesizdir, web sitesi yüklemesi internetinizin kaldırabileceği kadar hızlıdır... İnce ve hafif bir dizüstü bilgisayara sahip olmanın hiçbir tavizi yoktur.

Dikkat çekici bir şekilde, bunların hepsi grafikler için de geçerlidir. M1'in GPU'su, orta seviye bir ayrık grafik yongasının yapabileceklerine yakın görünüyor vecüsseliBu tür bir makinede daha önce gelenlerden ileriye sıçrayın.

Henüz M1 çipi için optimize edilmemiş olsalar bile her türlü oyunu yeterince akıcı bir şekilde oynayabilir – daha yeni oyunları uygun ayarlarda oynayabilirsiniz ve Steam'den XCOM 2 ve Planet gibi bazı favorileri oynuyoruz. bardak altlığı.

Bunlar üst düzey oyunlar değil, ancak normal olarak orta düzey ayarlarda bile bu tür dizüstü bilgisayarları sınırlarının ötesine taşıyabilecek kapasiteye sahipler ve bunları yüksek kare hızlarında oynamakta sorun yaşamadık. Ve bu, yedi çekirdekli bir GPU'ya sahip makinedir - daha yüksek seviyeli MacBook Air, ekstra bir GPU çekirdeğinden biraz daha fazla güce sahip olacaktır.

Bu bir oyun makinesi değil, bizi yanlış anlama ama bu büyüklükte ve ağırlıkta bir şeyin oyunları bu kadar iyi oynaması akıllara durgunluk veriyor.

MacBook Air M1 2020 incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Apple MacBook Air (M1, 2020) incelemesi: Yazılım

MacBook Air M1, yeni çip için optimize edilmiş ve bir iPhone kadar anında çalışmasına ve uygulamaların çok çekirdekli işlemciden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olan macOS 11'i (Big Sur) çalıştırıyor.

Çoğunlukla, macOS 11'e sahip diğer tüm Mac'ler gibi görünür ve çalışır, ancak farklı çip nedeniyle bazı önemli farklılıklar vardır.

M1 yongası Intel yongalarından çok farklı bir şekilde oluşturulduğundan, ideal olarak tüm uygulamaların M1 makineleri için yapılmış özel bir sürümü olacaktır. Apple'ın tüm uygulamaları bunu yapıyor ve diğer geliştiriciler bunları iyi bir oranda yayıyorlar - Adobe bile Photoshop ve Lightroom'un ilk sürümlerine sahip ve Adobe geçmişte bu tür şeylerde rezil bir şekilde yavaştı.

Ancak, henüz bu sıçramayı gerçekleştirmemiş uygulamalar için bile, işletim sisteminde yerleşik olarak bulunan 'Rosetta 2' adlı bir çözüm vardır: M1 sürümü yapılmamış herhangi bir Mac uygulaması, işletim sistemi sessizce çevirirken yine de çalışmalıdır. arka planda şeyler. Bunda biraz performans artışı var ama olay şu: M1 çipi o kadar hızlı ki,hâlâbu dönüştürülmüş uygulamaları eşdeğer bir Intel çipinden daha hızlı çalıştırır.

Tüm bunlar, bu yeni dizüstü bilgisayar türünün teoride bazı uyumluluk sorunları olmasına rağmen, pratikte sorun olmadığı ve bir sorun olduğunda farkına bile varmayacağınız anlamına gelir.

Yine de bu, zamanın% 100'ü doğru değil. Daha belirsiz yazılım kombinasyonları kullanan kişiler, bazı yazılımların çalışmasını durduran gerçek sorunlar bulabilir. Ana sorun eklentilerle (örneğin müzik yazılımında) olma eğilimindedir - yazılımın ana kısmı çalışabilir, ancak bir eklenti çalışmayabilir.

Bunun insanların %99'unu etkilemeyeceğini vurguluyoruz – bu sadece bazı özel kurulumlarda gerçekten profesyonel bir sorun. Ancak M1 çipi yeni olduğu için bu olası bir faktör.

Bununla birlikte, tüm bunların diğer yüzü, MacBook Air M1'in Mac uygulamalarının yanı sıra iPhone ve iPad uygulamalarını da çalıştırabilmesidir. Bu nedenle, iyi bir Mac eşdeğeri olmayan favori bir iOS uygulamanız varsa, bunun yerine iPhone sürümünü App Store'dan indirebilirsiniz.

Teoride harika – pratikte karışık. Denediğimiz uygulamalar, hareketler ve şeyler hakkında çok karmaşık olmadıkları sürece yeterince iyi çalıştı (unutmayın, Mac'lerde dokunmatik ekran yoktur, bu nedenle fare işaretçisi sadece parmağınız olur).

Ancak, burada gerçekten isteyeceğinizin yarısı, geliştirici tarafından Mac'te çalıştırılmasının dışında tutulmuştur. Instagram? Orada değil. Netflix mi? Hayır. İlk Video? Unut gitsin.

Sahip olmak için güzel bir seçenek, ancak bunu iyi bir şekilde kullanmak istesek de, Air ile geçirdiğimiz süre boyunca mücadele ettik.

Başka bir değişiklik, bu makinenin Intel Mac'lerde bir seçenek olan Windows'a çift önyükleme yapamamasıdır. Yani gerçekten sadece olanlar içinihtiyaçzaman zaman bazı Windows yazılımları, bu burada bir seçenek değil.

Ve son olarak, şu anda M1 Mac'lerde harici GPU desteği yoktur – yine, bu yalnızca belirli profesyonel ihtiyaçları olan birkaç kişi için bir sorundur.

MacBook Air M1 2020 incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Apple MacBook Air (M1, 2020) incelemesi: Ekran ve hoparlörler

MacBook Air'in ekranı, önceki Intel MacBook Air modeliyle aynı olan keskin bir 2560x1600 16:10 ekrana sahip. 400 nit'lik tipik parlaklık da öncekiyle aynı ve bu tür bir model için yeterince parlak. Biraz daha parlak olması tercih edilir, çünkü açı dışında görüntülerken biraz fazla kararabilir - bu bazen dizüstü bilgisayarlarda kaçınılmaz olarak olur - ancak bu asla büyük bir sorun değildir.

Ekrandaki tek değişiklik, artık daha geniş P3 renk gamını desteklemesidir. Bu, bazı durumlarda daha gerçekçi renkler sunabileceği anlamına gelir - avantajlardan yararlanmanın en iyi yolu, aynı geniş renk aralığında çekildikleri için iPhone fotoğraflarınızı üzerinde görüntülemektir.

MacBook Air'de şaşırtıcı derecede iyi yerleşik hoparlörler de var - gerçekten iyi dengelenmiş ve dolular ve oldukça belirgin stereo ayrım ile sesi vücuttan güzel bir şekilde yükseltiyorlar.

Apple ayrıca görüntülü aramalar ve benzer şeyler için uygun olan mikrofon dizisini de güncelledi - üç mikrofon dizisi net ses için kesinlikle daha iyi.

Burada web kamerasından da bahsedeceğiz. Apple, 720p HD modeli olarak sakladı, ancak M1 çipinden geliştirilmiş işleme ile. Ve önceki modeldeki utanç verici web kamerasından önemli ölçüde daha iyi, ancak beyaz dengesi gibi temel şeylerle ve aynı zamanda birinci sınıf bir dizüstü bilgisayarın olmasını istediğimizden daha düşük çözünürlükle mücadele ediyor. Sorun değil, sadece iyi değil.

Apple MacBook Air (M1, 2020) incelemesi: Pil

Heyecana inan. Pil ömrü konusunda çok fazla endişelenmenize gerek olmayan bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız, işte bu. Birkaç saat kullanın ve %10'a kadar düşürün, bekleme modunda kapatın, yarın aynı pil seviyesinde alın ve biraz daha kullanın… belki haftada bir şarj edin.

Özellikle de kullanımınızın çoğu normal günlük tarama ve hafif uygulama kullanımı ise, düşünmeniz gereken bir şey daha azdır.

Üzerinde yönettiğimiz en yoğun devam eden pil tüketimi, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, her şeyi sonuna kadar vergilendiren oyun oynamaktı. Bu, pili saatte yaklaşık %24 oranında azalttı ve bu da ona hala dörtlü pil ömrü sağlıyor - daha kalın oyun dizüstü bilgisayarlarının (veya başka herhangi bir şeyin) oyun oynarken yönetebildiğinin çok ötesinde. Aslında bu, Intel'e eşdeğer bir dizüstü bilgisayarın elde etmesini beklediğimizin iki katından fazla.

Oyunların dışında, pili en çok zorladığımız şey, ekran da tam parlaklıkta bırakıldığında ortalama 7,5 MB/sn hızlarda büyük dosyaları indirmekti. Bu, kablosuz teknolojiye sahip, işlemci tüm bu yeni verileri atamak için çalışıyor ve ekran her zaman büyük bir enerji tüketimi oluyor.

Ve bu hala saatte sadece %10 boşaldı. Oyunun ötesinde standart kullanım için bulduğumuz en kötü durum senaryosu buydu. Aksi takdirde, Apple'ın 15 saatlik kullanım iddiaları tamamen deneyimlerimizle uyumlu görünüyor.

MacBook Air M1 2020 incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Apple MacBook Air (M1, 2020) incelemesi: Karar

MacBook Air (M1, 2020) çoğu insan için ideal dizüstü bilgisayardır, çünkü tüm harika bilgisayarların yapması gereken şeyi yapar: yolunuzdan çekilir.

O kadar hızlı ki sizi asla yavaşlatmayacak. Hemen hemen her zaman şarjı olacak. Yüksek sesle veya aşırı ısınmıyor. Rahat ve hafiftir.

İnsanların bunu seçmek istememesinin nedenleri var - sınırlı bağlantı noktası aralığı veya uygulamalarınız için uygun olmayan macOS veya özel yazılımın yeni çiple çalışmayacağı endişesi - ancak ortalama bir bilgisayar alıcısı için bu makine sadece harika ve iyi bir değer.

Ve bu, makinenin teknik özelliklerinin bir parçası olmasa da, Apple'ın, onarım için doğrudan bir şirketin mağazasına gidebileceğiniz, satın alabileceğiniz çok az sayıda şirketten biri olduğunu her zaman belirtmekte fayda var, bu her zaman içiniz rahat olsun.

Günümüzün en iyi Apple Macbook Air (M1 2020) indirimli Fiyatı Apple ile Apple MacBook Air... Amazon Prime 1.499 AU$1.349 AU$ GörüntüleMacBook Air 13' M1 256GB Altın İyi Adamlar Avustralya 1.349 ABD Doları Görünüm Apple MGND3X/A 13 inç... dalga 1.499 ABD Doları Görünüm MacBook Air (M1, 2020) 256GB... Bing Lee 1.499 ABD Doları GörünümDaha Fazla Fırsat Göster En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz