Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Apple MacBook Air (2019) incelemesi: daha uygun fiyatlı, aynı derecede iyi

Apple MacBook Air (2019) incelemesi: daha uygun fiyatlı, aynı derecede iyi

Apple MacBook Air (2019), 33 Amazon müşteri yorumu Amazon UK

• MacBook Air güncellendi! OkuyunApple MacBook Air (2020) incelemesiEn son model hakkındaki kararımızı istiyorsanız,en iyi dizüstü bilgisayarlaretrafında


Apple MacBook Air (2019) incelememizi yazmak, bir süredir yaptığımız kolay testlerden biri olduğunu kanıtladı, çünkü geçen yılki modelden çok fazla değişiklik olmadı ve bu da ultra taşınabilir dizüstü bilgisayara büyük bir güncelleme verdi.

Apple'ın en ucuz dizüstü bilgisayarı keskin bir Retina ekrana, modern alüminyum tasarıma, rahat miktarlarda güce ve uzun pil ömrüne sahiptir, ancak artık ekranda kullanışlı True Tone özelliği ve sözde daha güvenilir bir klavye içermektedir.

Öğrenci dizüstü bilgisayarı veya taşınabilir çalışma makinesi olması gerektiği gibi, geçen yıla kıyasla bir açıklama değil, ancak yine de harika bir seçenek. Neden olduğuna bakalım.

Apple MacBook Air (2019) incelemesi: fiyat ve stok durumu

Yeni MacBook Air, 1.099 £ 'dan başlayan Apple'ın en ucuz dizüstü bilgisayarı - geçen yılki model 1.199 £' dan başladı - bu da onunla 1.299 £ 'dan başlayan giriş seviyesi MacBook Pro arasına biraz gerçek gün ışığı koyuyor.


Bu fiyata 128 GB hızlı flash depolama alanı elde edersiniz, bunu 200 £ karşılığında 256 GB'a (açıkçası, bir koparmaktır) veya 400 £ için 512 GB'a veya 600 £ için 1 TB'a yükseltebilirsiniz.

Standart olarak 8GB RAM alırsınız, bu da 180 £ karşılığında 16GB'a yükseltilebilir - başka bir saçma yükseltme ücreti. RAM lehimlenmiştir, bu nedenle satın aldıktan sonra yükseltme yapamazsınız (depolama için aynı), bu yüzden şimdi akıllıca seçin.


MacBook Air üç renkte gelir: Uzay Grisi, Gümüş ve Altın. İkincisi, Gül Altın ucunda gerçekten ve hangi ışıkta olduğuna bağlı olarak çok farklı görünüyor, ancak biz onu çok sevsek de.

MacBook Air 2019 inceleme renkleri


(Resim kredisi: Apple)

Apple MacBook Air (2019) incelemesi: özellikler

Belirtildiği gibi, MacBook Air'in temel modeli, 1.6 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemciyle eşleşen 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanıyla birlikte gelir.

İşlemci, başka bir yerde elde ettiğinize kıyasla fiyat açısından biraz hayal kırıklığı yaratan tarafta görünüyor - aynı fiyatlı HP Envy 13 size dört çekirdekli bir işlemci sunuyor - ancak HyperThreading, dört çekirdekli bir işlemci gibi davranabileceği anlamına geliyor ve bu kısa görevler için hızını 3,6 GHz'e kadar artırabilir.

Ekran, 13 inç 2560x1600 Retina ekrandır ve şimdi Apple'ın, içinde bulunduğunuz odadaki ortam ışığına uyması için ekranın renklerini biraz ayarlayan teknolojisi olan True Tone desteğini içerir, böylece gözleriniz rahatsız olmaz. Odanızın ışıkları yumuşak turuncu olduğunda mavi renkli bir ekran kullanarak.

Bu gerçekten harika bir özellik ve geçen yılki modelde olmaması büyük bir utançtı - buna alıştıktan sonra, normal ekranlara geri dönmek geriye doğru büyük bir adım gibi geliyor.


MacBook Air 2019 inceleme ekranı

(Resim kredisi: Apple)

Ekranın üstünde bir web kamerası var ve Apple kararlı bir şekilde burada cimri (ve saçma) bir 720p kamera eklemeye devam ediyor - iPhone kamera gibi bir şey beklemiyoruz, ama en azından Full HD yapabilir miyiz? 1280x720, her iPhone Apple'ın sattığından daha düşük çözünürlük ve kesinlikle en azından FaceTime'da ölçeklendirilmemeyi beklemeliyiz?

Yan tarafta, USB-C bağlantı noktaları olarak ikiye katlanan iki Thunderbolt 3 bağlantı noktası vardır. MacBook Air de bunlardan güç alıyor, bu nedenle kulaklıklar dışında kablolu her şey (USB-C kutuları kullanabilmenize rağmen hala bir 3,5 mm jak var) buradan geçiyor.

Bu kötü bir sistem değil ve Air'in hızlı bir şekilde sıkılabileceği anlamına geliyor: 30W şarj cihazı şarj hızı için iyidir, ancak isterseniz daha yüksek güçte bir tane alabilirsiniz.

Thunderbolt 3 bağlantı noktaları olarak, müthiş, komik derecede yüksek veri hızları sunma potansiyeline sahiptirler - harici bir grafik kartının üzerlerine bağlanması için bile yeterli ve büyük miktarda ekstra güç ekliyor.

Yine de, bir Air için giden çoğu insanın, daha hızlı olanlardan daha azına kıyasla daha ucuz standart USB-C bağlantı noktalarına sahip olacağından şüpheleniyoruz.

Yine de, şimdi çoğunlukla kablosuz bir geleceğin içindeyiz, bu nedenle, çantanızda fişe takmanız gerektiğinde kullanabileceğiniz iyi bir adaptör olduğu sürece, bağlantı noktaları konusunda asla rahatsız olmayabilirsiniz.

(Resim kredisi: Apple)

Apple MacBook Air (2019) incelemesi: performans ve kullanılabilirlik

Air'deki işlemcinin kağıt üzerinde benzer fiyatlı rakiplerinden daha zayıf göründüğünden daha önce bahsetmiştik, ancak pratikte umursamayacaksınız.

İhtiyaç duyulduğunda artırma yeteneği ve kullanılan hızlı depolama sayesinde, MacBook Air'de yaptığımız her şeye anında yanıt verdik. Uygulamalar ve dosyalar göz açıp kapayıncaya kadar açılıyor, bize bir kez beklememizi söyleyen dönen bir top görmedik, hemen geliyor… burada yavaşlama yok.

Geekbench puanları hikayeyi anlatıyor: MacBook Air tek çekirdekli testlerde 4287 puan alırken (bu, bir bilgisayarda yapacaklarınızın büyük çoğunluğu için kullanılır), HP Envy 13 dizüstü bilgisayardaki dört çekirdekli yonga 4787 puanından bahsettik - bu büyük bir fark değil.

Envy 13'te kullanılan çip için 13130'a kıyasla 7897 puan alan MacBook Air ile çok çekirdekli güç söz konusu olduğunda bu farklı bir soru, bu nedenle uzun video kodlamaları planlıyorsanız ... o zaman muhtemelen şuna bakmanız gerekirdi. Dürüst olmak gerekirse, 1.299 £ 'dan başlayan ve dört çekirdekli bir işlemciyle gelen MacBook Pro.

En önemlisi, MacBook Air'deki yonga, HP'dekinin yarısı kadar güç tüketimine göre derecelendirilmiştir ve bu nedenle makinenin 12 saatlik teklif edilen pil ömrüne ulaşmasına yardımcı olur.

Gerçek pil ömrü elbette çılgınca değişir ve yoğun görevler yapıp yapmamanıza, bir şeyler indirip yüklemediğinize, Safari yerine Chrome kullanıp kullanmadığınıza bağlıdır ... neredeyse her şey, bundan ne kadar süre aldığınızı değiştirebilir.

Ancak Apple ayrıca dizüstü bilgisayarlarında pil ömrünü düzenli olarak az satıyor ve hafif kullanım için bu bizim için geçerliydi, yazma ve web'de gezinme (yani bu incelemeyi yazarken) saat başına yalnızca birkaç yüzde düşüyor.

Ayrıca kapatıldığında pili gerçekten iyi tutar, bu nedenle bir seferde sadece küçük parçalar için kullanıyorsanız birkaç gün sürebilir.

16:10 dörtlü HD çözünürlüğü ile oldukça parlak ve canlı bir panelde çalışabileceğiniz tonlarca ayrıntı sunan ekran burada güçlü bir noktadır.

Zirvede yaklaşık% 25 daha parlak olan ve geniş renkli bir P3 gamına sahip olan 1.299 £ 'luk MacBook Pro'daki kadar hoş değil, ancak büyük bir şikayetimiz yok.

MacBook Air, burada benzer fiyatlarla bazı rakipleri geride bırakıyor - bunları genellikle 1920x1080 ekranlarda bulacaksınız, böylece Air'den biraz daha netlik elde edersiniz.

Ekranın etrafındaki çerçeveler, modern bir son teknoloji makineden istediğimizden biraz daha kalın - Apple'ın 14 inçlik bir ekranı aynı ayak izine sıkıştırmasını isteriz - ama yine de bu gerçekten bir sorun değil.

Klavyenin her iki tarafında gerçekten, şaşırtıcı derecede iyi olan stereo hoparlörler var - ve biz sürprizle ilgili bunu kastediyoruz. Uygun bir stereo efekti yaratırlar, böylece her iki taraftan da ses geliyormuş gibi hissederler. Bunu unutmak ve önden biraz gürültü beklediğinizde kendinizi sürükleyici sese şaşırmış bulmak çok kolay.

Ses derinliği açısından da iyidirler - kasanın üzerinde dinlenirken parmaklarınızın altında hissetmek için yeterli bas ve bol miktarda ayrıntı vardır. Filmler ve müzik için harika.

Satın almadan önce düşünmüyorsanız, sağlanan 128 GB depolama alanı bir kullanılabilirlik sorunu olabilir. 20 GB'ın işletim sistemi ve dosyalarında doğrudan gitmesini bekleyin, bu yüzden aslında 100 GB'den bahsediyoruz.

Apple, iCloud'a yüklenen dosyalar ihtiyaç duyduğunuzda indirilmeye hazır şekilde macOS'ta yerel depolama kullanımınızı kolaylaştırmak için bazı araçlar geliştirdi ... ancak bu yalnızca daha büyük miktarda iCloud alanı için ödeme yaparsanız ve almak için her zaman internet erişiminiz varsa çalışır. gerektiğinde bu dosyalarda.

Çoğunlukla belgeler için kullanmayı veya hatta çevrimiçi çalışmayı düşünüyorsanız, burada iyi olacaksınız… ancak modelinizi seçmeden önce aklınızda bulundurun.

Ayrıca çalkantılı bir zaman geçiren mevcut Apple klavyelerinden de bahsetmemiz gerekiyor. Bazı insanlar çok kısa seyahatlerden hoşlanmasa da, biz oldukça hoşumuza gidiyor - tuşlar bol miktarda geri bildirim veriyor ve tatmin edici bir şekilde tıklıyor, bu nedenle doğruluğa engel değiller. Ama bu bir tercih meselesi - klavye hissini önemsiyorsanız, sadece deneyerek hoşunuza gitmediğini anlayabilirsiniz.

Daha da önemlisi, klavyelerin birçok güvenilirlik sorunu vardı. Bu makine, bunun için daha iyi olduğu varsayılan üçüncü nesil bir sürümü kullanıyor (zaman gösterecek) ve Apple, herhangi bir sorun çıkarsa özellikle hazır olan kapsamlı bir onarım programına sahip.

Şu anda, klavye sorunlarının satın almamak için kesin bir neden olduğunu söyleyemeyiz (James Patterson, günde üç roman yazmıyorsanız), ancak bunların farkında olmak önemlidir.

Son olarak, izleme paneli var: cömertçe boyutlandırıldı, çok duyarlı ve tüm Apple trackpad'lerde olduğu gibi sınıfının kesinlikle en iyisi olmaya devam ediyor. Neden bu kadar çok Windows dizüstü izleme dörtgeninin kötü olduğunu bilmiyoruz, ama onlar ve doğru yapmak için hayati bir şey - ve Apple her zaman bunu yapıyor.

MacBook Air 2019 inceleme bağlantı noktaları

(Resim kredisi: Apple)

Apple MacBook Air (2019) incelemesi: Karar

MacBook Air'in geçen yılki sürümünü satın aldıysanız, bu, bakmanız gereken bir yükseltme değildir. Bu insanlar için güzel ve kolay bir karar var.

Daha genel olarak yeni bir ince ve hafif arıyorsanız, bu gerçekten güçlü bir seçimdir. Hızlıdır, uzun süre güçten uzak durur, Apple malzemeleri genellikle oldukça güvenilirdir, kullanılabilirlik iyidir… gerçekten güzel bir makine.

Ana sorunumuz varsayılan depolama seviyesidir - 256GB sürücüler yüzlerce pound değil, poundlara mal olur ve temel seviyenin işlere çok yardımcı olmasını sağlamak. Ayrıca RAM'i yükseltmenin maliyetini de sevmiyoruz, ancak 8GB zaten çoğu için yeterli olacak.

MacOS ile gitmeye karar verdiğinizi varsayarsak, asıl soru, bunu kesinlikle isteyip istemediğiniz veya fazladan 200 £ harcayıp giriş seviyesi MacBook Pro'nun daha iyi ekran ve dört çekirdekli gücünü elde etmenin daha iyi olup olmayacağıdır.

Bu makine, bununla aynı kalınlıkta (Havanın en kalın noktasında) ve ağırlık farkı sadece 120g… ama daha düşük pil ömrüne sahip. Gelecekte yapmak isteyebileceğiniz şeyler için geleceğe yönelik bu güce sahip olma açısından belki de daha çok yönlü bir makine, ama yine de bir değiş tokuş.

Apple'ın istediğiniz en taşınabilir dizüstü bilgisayarı ise, o zaman cevap açıkça MacBook Air - harika bir makine.