Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Apple MacBook M1 kötü amaçlı yazılımı piyasaya çıktı ve tehlikeli – işte ayrıntılar

Apple MacBook M1 kötü amaçlı yazılımı piyasaya çıktı ve tehlikeli – işte ayrıntılar

Apple'ın donanımı, kötü amaçlı yazılımlara karşı daha bağışık olma konusunda uzun süredir devam eden bir üne sahiptir; Bunun başlıca nedeni, Apple'ın makinelerinin daha az popüler olması ve saldırganların zararlı yükleri için daha az saldırı yolu sağlamasıdır. Yani, şimdiye kadar: bilgisayar korsanları, özellikle Mac Mini de dahil olmak üzere Apple'ın M1 işlemcilerinde çalışacak şekilde tasarlanmış kötü amaçlı yazılımları piyasaya sürdüler.MacBook Pro 13 inç M1,MacBook Air M1 (2020).


Apple, M1 yongasını piyasaya sürdüğünde, Intel x86 mimarisinden saparak Cupertino-devi'ne güvenlik özelliklerini tek bir başlık altında düzenleme, işlemcilerine doğal olarak koruma sağlama yeteneği verdi. Her türlütehlikeli kötü amaçlı yazılımDonanım ve tarayıcılar için zaten çok yaygın olan ilk Apple M1 MacBook kötü amaçlı yazılım raporları, kötü niyetli bir Safari reklam yazılımı uzantısı hakkında araştırma yayınlayan deneyimli MacBook güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle'dan geldi.

Kötü amaçlı yazılım türü, M1 serisi MacBook'ları hedef alacak şekilde revize edilmeden önce ilk olarak Intel x86 yongaları için geliştirildi. Yük, GoSearch22, şu anda kötü şöhretli Pirrit Mac reklam yazılımı ailesinin bir üyesidir.

Wardle kitabında yazıyorBlog, “Bugün, kötü niyetli rakiplerin, kodlarının yerel olarak M1 sistemlerinde çalışabilmesi için çok mimarili uygulamalar oluşturduğunu doğruladık.”

Ne'er-do-wells, reklam yazılımlarını toplu halde dağıtacak ve kullanıcıları acımasızca pop-up'lar ve reklamlarla spam göndererek büyük gelir akışları üretecek. Wardle, reklam yazılımının bir Apple geliştirici kimliği aracılığıyla imzalandığını söylüyor; ilginç bir şekilde, bu, açılmamış uygulamalarda gizlenen potansiyel tehditlere işaret eden macOS'taki Gatekeeper'ın güvenlik ağını atlatacaktır. Bu, bir Apple makinesini kullanırken daha da temkinli olmak anlamına gelir - ya da bizim bir cihazımızla güvenli bir şekilde oynayabilirsiniz.en iyi dizüstü bilgisayarliste.


Kötü amaçlı yazılım, dünya genelinde güvenlik sistemlerinin bütünlüğü için her yerde mevcut bir tehdittir, ancak Pirrit ailesinin bu M1 hedefli türü, kısmen Intel türevlerini kolayca algılayan mevcut antivirüs sistemlerinin sayısı nedeniyle çok endişe vericidir, ancak M1 suşlarını büyüleyici bir şekilde gözden kaçırdı.

“Antivirüs motorları gibi belirli savunma araçları, bu 'yeni' ikili dosya biçimini işlemekte zorlanıyor” Wardle, “Intel-x86 sürümünü kolayca algılayabilirler, ancak kod mantıksal olarak aynı olmasına rağmen ARM-M1 sürümünü algılayamadılar.” Yani, eğerkilo almakHangi premium Apple kitine ihtiyacınız olabilir, bunu akılda tutmak iyidir.


Elbette, sisteminizi güncelleyerek, şüpheli bağlantılardan uzak durarak, hattakullanışlı sekme yöneticileridijital çalışma alanınızı daha temiz ve daha düzenli hale getirmek için. Bununla birlikte, yapılabilecek çok şey var ve M1 MacBook'lar için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımları görmeye başlamamız an meselesiydi.

Günümüzün en iyi Apple Macbook Air (M1 2020) fırsatları İndirimli Fiyat M1 MacBook Air Amazon 999 £ 889,87 £ Görüntüle2020 Apple MacBook Air 13.3... John Lewis £ 893 Görünümİndirimli Fiyat Apple Macbook Air (M1, 2020)... çok.co.uk 1.249 £ 1.149 £ MacBook Air 13in 512GB Görüntüle Basitçe 1.249 £ Olun Daha Fazla Teklif Göster En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Kaynak:kablolu