Close
  • Ana
  • /
  • Uygulamalar
  • /
  • Apple Haritalar, Google Haritalar'a rakip olan harika bir yeni sürüş özelliğine kavuşuyor

Apple Haritalar, Google Haritalar'a rakip olan harika bir yeni sürüş özelliğine kavuşuyor

Apple Haritalar, bu hafta iOS 14.5 ile bir olay raporlama işlevi sunuyor. Bu, kullanıcıların karşılaştıkları kazaları, tehlikeleri veya hız kameralarını bildirmelerine olanak tanır. Diğer herkes için bu, daha doğru seyahat bilgisi anlamına gelir - yine de onu tekrar kullanmak için başka bir nedenGoogle Haritalar.


2013'ten beri Google'a ait olan Waze, yolculuğunuzu optimize etmek için en son trafik verilerini sunan topluluk yapısını destekler. Kullanıcılar olayları, harita hatalarını, hatta çukurları ve gaz fiyatlarını bildirebilir. Google Haritalar ayrıca Android ve iPhone kullanıcılarına bir raporlama işlevi sunmuştur (ancak şu anda iPhone'da kullanılamamaktadır).

Hem Waze hem de Google, kalabalık paylaşım işlevleri aracılığıyla hız tuzaklarının yerleştirilmesini ekledikleri için daha önce polisten eleştiri almıştı. Görünüşe göre şu anda Apple Haritalar yalnızca kalıcı hız kamerası konumlarını bildirmenize izin verecek.

  • Sadece:Apple Haritalar, Google Haritalar'a rakip olan harika bir yeni sürüş özelliğine kavuşuyor

Apple Haritalar iOS 14.5 güncellemesi

Apple Haritalar'daki yeni raporlama işlevi


(Resim kredisi: Elma)

Apple Haritalar raporlama işlevi, CarPlay'de ve telefonunuzda çalışır. Ayrıca sesli komutları da destekleyecek, böylece 'Hey Siri, otomatik olarak bildirilecek bir kaza var' diyebilirsiniz. Birden fazla rapor olay, tehlike veya hız kamerasının gerçek zamanlı trafik güncellemeleriyle birlikte diğer tüm kullanıcılara gösterilmesine neden olur.

Buna göreMac Söylentileri, özellik şu anda piyasaya sürüldüğünde kullanılabilecek şekilde ayarlanmıştır.iOS 14.5yalnızca ABD'de, ancak yakında diğer konumlara da sunulması muhtemeldir. Apple Haritalar, daha iyi yol kapsamı ve kesin adresler sağlamanın yanı sıra büyük şehirlerde etkileşimli sokak düzeyinde görüntüler sağlamak için Ocak 2020'de büyük bir yeniden tasarlandı. Ayrıca, Eylül 2020'de iOS 14'ün piyasaya sürülmesiyle birlikte bisiklet yol tarifleri, elektrikli araç şarj noktaları ve trafik verilerini de ekledi.


Haritalar'daki sürüş işlevlerini genişletmeye yönelik bu son hamle, Apple'ın planlarında CarPlay ve harita oluşturmanın önemini ve kendi oyunlarında Google'ı geride bırakma kararlılığını gösteriyor.