Close
  • Ana
  • /
  • Giyilebilir
  • /
  • Apple Watch, yardımcı dokunuş sayesinde bir bilek hareketiyle kontrol edilebilir

Apple Watch, yardımcı dokunuş sayesinde bir bilek hareketiyle kontrol edilebilir

Apple, Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü için hareket, görme, işitme ve bilişsel engelli kişilere yardımcı olacak bazı akıllı yazılım özelliklerini duyurdu. Bunlar, kullanıcıların Apple cihazlarıyla daha iyi etkileşim kurmasına ve keyfini çıkarmasına olanak tanır, ancak özellikle bir işlev inanılmaz derecede kullanışlı olma potansiyeline sahiptir.


Apple Watch için AssistiveTouch, üst vücut uzuv farklılıkları olan kullanıcılara yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve esas olarak saatin bilek ve kas hareketleriyle çalıştırılmasına izin verir - böylece diğer elinizle ekrana veya düğmelere fiziksel olarak dokunmanız gerekmez.

Bu,elma izlehareket sensörleri (jiroskop ve ivmeölçer dahil), optik kalp atış hızı sensörü ve cihaz üzerinde makine öğrenimi. Ekrandaki hareket işaretçisi, kullanıcıların yalnızca bileğinizi hareket ettirerek ekranda gezinmesine, telefona cevap vermesine veya kaydırma yapmasına olanak tanır.

Apple Watch erişilebilirlik işlevleri

Bir aramayı çift yumrukla cevaplama


(Resim kredisi: Elma)

Aynı zamanda, işlevleri onaylamak ve değiştirmek için sıkılı bir yumruğa ve bir kıstırma hareketine izin veren kas hareketini de içerirken, hareket işaretçisini etkinleştirmek için bir bilek sallama da kullanılabilir. Hareketlilik sorunları nedeniyle iki elini birden kullanamayanlar için çok pratik bir kullanıma sahip, ancak örneğin bisiklete binen biri için de yararlı olabilecek akıllıca bir şey.

Apple Watch için AssistiveTouch'a ek olarak, iPad OS, insanların iPad'i gözleriyle kontrol etmelerini sağlamak için göz izleme desteği kazanır; ekran okuyucu yazılımı VoiceOver, görüntülerin içeriği hakkında daha fazla ayrıntı sağlayacaktır; iPhone'a çift yönlü işitme cihazları desteği geliyor; ve arka plan sesleri, dikkat dağınıklığını en aza indirmek ve kullanıcıların odaklanmasına, sakin kalmasına veya dinlenmesine yardımcı olmak için çalınabilir.


Apple Watch erişilebilirlik işlevleri

Sıkıştırma, ekrandaki bir işlevi seçmek için kullanılır


(Resim kredisi: Elma)