Close
  • Ana
  • /
  • smartwatch
  • /
  • Apple Watch Series 6 vs Fitbit Sense: hangisini satın almalısınız?

Apple Watch Series 6 vs Fitbit Sense: hangisini satın almalısınız?

Yeni bir akıllı saat satın almak söz konusu olduğunda, en popüler olan Apple Watch için dolgunlaşmak kolaydır. Ancak, Google'ın Wear OS kullanan Samsung ve akıllı saatlerinin ötesinde, Fitbit şeklinde başka bir seçenek daha var.

En iyi fitness takipçisi ile tanınan Fitbit, kısa süre önce Google tarafından aklandı, ancak zaten Sense şeklinde özelliklerle dolu bir akıllı saat satıyor. Bir Apple Watch'ın marka çekiciliğine sahip olmayabilir, ancak Fitbit'in alternatifi hakkında sevilecek çok şey var ve kendinize de biraz para kazandırabilirsiniz.

İşte son durumApple Watch Serisi 6Fitbit Sense ile karşılaştırır.

Apple Watch Series 6 ve Fitbit Sense: Tasarım

Bu cihazların her ikisi de geleneksel akıllı saat tasarım diline uygundur ve spor dostu bir kauçuk kayış üzerine metal bir kasaya yerleştirilmiş kare benzeri bir ekran bulunur.


Her ikisinin de kendi ısmarlama kayış ekleri vardır, bu nedenle Samsung'un giyilebilir cihazlarında olduğu gibi endüstri standardı saat kayışlarını takamazsınız, ancak Apple, Fitbit ve üçüncü taraf aksesuar üreticilerinin iyi bir alternatifi var.

Fitbit Sense paslanmaz çelik bir kasaya sahiptir ve grafit kasalı karbon kayış ve yumuşak altın kasalı 'ay beyazı' kayış olmak üzere iki renk seçeneğiyle sunulur. Kasanın yalnızca tek bir boyutu mevcut, ancak 40,5 mm çapıyla mevcut en kompakt akıllı saatlerden biri ve bu nedenle neredeyse her bileğe rahatça sığması gerekiyor.


Apple Watch Serisi 6

(Resim kredisi: Elma)

Bu arada, Apple Watch Series 6 daha geniş bir tasarım seçenekleri yelpazesine sahiptir. 40mm ve 44mm olmak üzere iki kasa boyutu, alüminyum, paslanmaz çelik ve titanyumdan üç kasa malzemesi, toplam on kasa rengi ve hem Apple'dan hem de başka yerlerden seçilebilecek geniş bir kayış yelpazesi vardır.


Apple Watch kesinlikle ikisi arasında daha özelleştirilebilir, ancak fitness odaklı bir akıllı saat satın almak söz konusu olduğunda, görünüş her şey değildir - ayrıca Fitbit Sense'in de oldukça iyi göründüğünü düşünüyoruz.

Apple Watch Series 6 ve Fitbit Sense: Donanım

Yarım on yılda neredeyse hiç değişmeyen en yeni Apple Watch, orijinaliyle büyük ölçüde aynı. Apple'ın watchOS işletim sistemiyle, dokunmatik ekrana dokunarak ve kaydırarak, ayrıca dönen Dijital Taç, yan düğme aracılığıyla ve Siri ile konuşarak etkileşim kurulur. Birçok akıllı saatte olduğu gibi, Apple Watch'ta da işletim sisteminde gezinmenin biraz pratik gerektirdiği bir öğrenme eğrisi var.

Bundan sonra – ve tam ihtiyaçlarınıza göre dijital bir yüz tasarladıktan sonra – saati kullanmak oldukça basittir.

Şirketin kendi yazılımını çalıştıran ve dokunmatik ekran ve kasanın yan tarafındaki bir düğme ile kontrol edilen Fitbit Sense ile benzer bir hikaye. Her iki cihazın arkasında da kan oksijenlenmesini ölçmek için kızılötesi ışık kullanan bir kalp atış hızı monitörü bulunur.


Her ikisi de EKG çekmek için gerekli donanıma sahiptir ve kondisyonunuzu, egzersizinizi ve genel sağlığınızı takip etmek için bir dizi başka sensöre sahiptir.

Fitbit Algısı

(Resim kredisi: Fitbit)

Her ikisi de bir dereceye kadar suya dayanıklıdır ve yüzmek için güvenli kabul edilir, ancak dalış veya su sporları sırasında giyilmemelidir.

Bununla birlikte, önemli bir fark pil ömrüdür. Apple, Watch Series 6'nın 18 saat sürmesi gerektiğini ve bunun 90 bildirim, 45 dakikalık uygulama kullanımı ve Bluetooth üzerinden müzik çalma ile 60 dakikalık bir antrenmandan oluşan tam bir gün olduğunu düşünüyor. Saatinizi bundan daha az kullanırsanız, iki gün mümkün olabilir, ancak Apple Watch artık ilk kez resmi olarak uykuyu takip ettiğinden, çoğu kullanıcı için her 24 saatte bir şarj olma olasılığı yüksektir.

Bu arada Fitbit, Sense'in tek bir şarjla altı günden fazla sürebileceğini iddia ediyor. Bu, akıllı saatin nasıl kullanıldığına ve her zaman açık ekranın etkin olup olmadığına bağlı olarak önemli ölçüde değişecektir, ancak bu yine de Apple'ın tahmininden çok daha fazla. Tüm akıllı saatlerde olduğu gibi, kilometreniz değişecektir.

İçeride, her iki saatte de Bluetooth, Wi-Fi ve GPS'in yanı sıra temassız ödemeler için NFC bulunuyor.

Bu iki akıllı saat arasındaki en büyük fark, Apple Watch'un yalnızca iPhone'larla çalışması, Fitbit Sense'in ise Android telefonlarla uyumlu olmasıdır.

Apple Watch Series 6 ve Fitbit Sense: Özellikler

Amiral gemisi akıllı saatler olarak, bu giyilebilir cihazların yapamayacağı pek bir şey yok. Her ikisi de, açık havada yapılan koşuların doğru kaydı için GPS, 7/24 kalp atış hızı izleme, kan oksijen ölçümü, anormal derecede yüksek veya düşük kalp atış hızı bildirimleri, adet döngüsü takibi ve uyku takibi için kapsamlı sağlık ve fitness takibi sunar.

Ayrıca sizden gelen bildirimleri de iletirler.akıllı telefonaramalar, mesajlar ve diğer uyarılar gibi ve saati yalnızca bilek hareketiyle veya ekrana hafifçe dokunarak göstermek yerine sürekli olarak gösterecek şekilde ayarlanabilir.

Her ikisinde de yerleşik bir sesli asistan bulunur. Apple Watch, Siri'yi kullanır ve Fitbit Sense, Google Assistant veya Alexa'yı kullanabilir. Üçüyle de basit sorular sorabilir, zamanlayıcılar ve alarmlar ayarlayabilir, müziği kontrol edebilir ve akıllı ev cihazlarıyla etkileşim kurabilirsiniz.

Apple Watch Serisi 6

(Resim kredisi: Elma)

Apple Watch Series 6'ya özgü bir özellik, Apple tarafından ultra geniş bant teknolojisinden yararlanmak için oluşturulan U1 yongasıdır. Çip henüz pek bir şey yapmıyor, ancak gelecekte U1 çipini kullanan Apple cihazları arasında daha sıkı bir entegrasyon görmeyi bekliyoruz - örneğin, bir iPhone'dan HomePod Mini'ye birbirine yaklaştırıldığında müziğin nasıl aktarılabileceği gibi.

Fitbit'te eksik olan bir başka özellik de, Apple Watch'ın ağır bir düşüşten sonra iyi olup olmadığınızı kontrol ettiği düşme algılama özelliğidir. İyi olduğunuzu söylemek için yanıt verebilir, yardım çağırmak için Saat'i kullanabilir veya hiç yanıt vermezseniz Saat sizin için bir acil durum araması yapacaktır.

Fitbit Sense'e özgü, cilt sıcaklığı takibi ve stres seviyenizi izlemek için bir sistemdir. Daha sonra stres seviyeleriniz artıyorsa rehberli bir nefes alma seansına başlayabilirsiniz.

Bu akıllı saatlerin her ikisi de bir abonelik fitness hizmeti sunuyor. Fitbit Premium ayda 7,99 £ tutarındadır ve akıllı saatiniz tarafından toplanan verilerden daha fazlasını elde etmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Sistem, kalp verilerinize ilişkin kişiselleştirilmiş bilgiler içerir ve kondisyonunuzu geliştirmek, daha fazla uyumak, daha iyi yemek yemek ve belirli bir mesafeyi koşmak için antrenman yapmak için üzerinde çalışmanız için programlar içerir.

Apple ayrıca Apple Fitness+ adlı kendi fitness abonelik hizmetini de başlattı. Bu, ayda 9,99 £ tutarındadır ve iPhone, iPad, Mac veya Apple TV'nizde görüntülenen ve Apple Watch'ınız tarafından kaydedilen verilere erişen egzersiz sınıflarına erişimi içerir.

Benzer hizmetler sunan çok sayıda fitness uygulaması var, ancak en sıkı entegre deneyim için Fitbit veya Apple olsun, akıllı saatinizin üreticisi tarafından oluşturulan bir uygulamaya abone olmak kesinlikle çekicidir.

Fitbit Algısı

(Resim kredisi: Fitbit)

Apple Watch Series 6 ve Fitbit Sense: Fiyat

Apple Watch Series 6'nın fiyatı, Wi-Fi'li (ancak 4G'siz) ve kauçuk Solo Loop veya kumaş Sport Loop kayışlı 40 mm alüminyum model için 379 £'dan başlıyor ve lüks Hermes modelleri için 1.000 £'un üzerine çıkıyor.

Daha büyük 44 mm model 409 £ 'dan başlarken, 4G bağlantısı eklerken (iPhone'unuza Bluetooth üzerinden bağlanmadan arama yapmak ve müzik akışı yapmak için) 100 £ artı veri maliyeti ekler.

Tek boyutta gelen ve 300 £ fiyatla satılan Fitbit Sense ile işler daha basit. Sense'in 4G sürümü yoktur, bu nedenle akıllı telefonunuza bağlı olmadıkça aramaları yönetemez veya müzik akışı gerçekleştiremez.

ABD'deyseniz veya yerel para biriminizde $ cinsinden fiyat için en iyi fiyatları aşağıda bulabilirsiniz:

Apple Watch Series 6 ve Fitbit Sense: Sonuç

Çok farklı iki şirketten gelmesine rağmen, bu iki akıllı saat oldukça benzer. Her ikisi de, kalp atış hızından uykuya kadar her şeyi kapsayan, neredeyse kapsamlı bir sağlık ve fitness izleme özellikleri paketi sunar. Ayrıca akıllı telefonunuzdan hem müzik akışı sağlar hem de aramaları ve bildirimleri yönetirler ve görünümlerini değiştirmek için değiştirilebilir kayışlara sahiptirler.

Apple Watch tartışmasız daha şık pakettir ve 4G bağlantısıyla sunulan tek modeldir. Ancak diğer yandan Fitbit Sense, iOS'un yanı sıra Android'de de çalışır, Apple Watch ise yalnızca iPhone'dur.

Pil ömrü Fitbit'in lehine, ancak altı günlük iddianın ne kadar doğru olduğu, saati nasıl kullandığınıza bağlı olacaktır. Düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız - ki, 300 £'luk bir Fitbit satın alırsanız, pekala yapabilirsiniz - o zaman Apple Watch ile karşılaştırıldığında Sense'in pil ömründe muhtemelen daha az fark olacaktır.

Fiyat da Fitbit'in lehine, ancak sadece ve daha küçük 40 mm Apple Watch Series 6'nın çekiciliğini seviyorsanız, ekstra 79 £ ödemeye değer olabilir. Tabii ki, bir Android telefonunuz varsa, kazanan sizin için gerçekten işe yarayandır ve bu Fitbit'tir.

Bunu beğendin mi?