Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Apple 'M2' çipi, yeni MacBook Pro için Temmuz ayında gönderilecek… peki Mac çok kafa karıştırıcı olmak üzere mi?

Apple 'M2' çipi, yeni MacBook Pro için Temmuz ayında gönderilecek… peki Mac çok kafa karıştırıcı olmak üzere mi?

Apple'ın yeni nesil 'M2' işlemcisi üretime girmek üzere, hazırMacBook Pro 2021tarafından hazırlanan bir rapora göreAsya(aracılığıylaMacSöylentiler). Rapor, işlemcinin yakın zamanda seri üretime geçeceğini ve bunun da onları Temmuz ayında gönderilmeye hazır hale getireceğini ve bu noktada Apple'ın, yıl içinde piyasaya sürülmek üzere onlarla birlikte MacBook Pro'ları oluşturmaya başlayabileceğini söylüyor. Ve evet, rapor çipin 'geçici olarak M2 olarak bilindiğini' söylüyor.


Bir sonraki MacBook Pro'ya girebilecek çiple ilgili raporlar, Apple'ın şu anki M1'den daha güçlü bir şey planladığına dair önerilerle birlikte bir süredir ortalıkta dolaşıyordu.MacBook Air (M1, 2020),MacBook Pro (M1, 2020)veiMac 24 inç (M1, 2021).

Normal M1'deki sekize kıyasla 12 hatta 16 işlemci çekirdeği bekliyoruz. Benzer şekilde, normal M1 16GB RAM'de maksimuma çıkarken, bu yeni çip için maksimum 32GB veya 64GB olmasını bekleriz. Şüphesiz daha fazla grafik gücü de olacak.

Ancak başlangıçta bu çipin M2 yerine bir 'M1X' – yani mevcut M1 Mac'lerde bulunanların daha güçlü bir versiyonu – olmasını bekliyorduk. Bu açıkça gerçekleşmedi, çünkü bazı söylentiler bunun ilk M1 destekli iMac'te gönderileceğini söylüyordu ve bu olmadı.

Belki de doğrudan bu yeni çipi M2 yapmaya geçmeyi planlıyor… ama bu, gelecekte bazı şeyleri adlandırmak için bazı gerçek düğümlere neden olacak gibi görünüyor ve bazı şeyleri gerçekten karıştırabilir.


Bir isimde ne var?

İşte sorunum: M1 çipinin daha güçlü versiyonuna M2 diyorsanız, buna ne diyorsunuz?varisM1'e mi? Bu 'M2' MacBook Pro'lar çıktığında, M1 Mac çıkalı neredeyse bir yıl olacak ve insanlar sonraki sürümleri düşünecek.

Apple'ın iPhone'larda olduğu gibi bu Mac'lerde yıllık güncellemeler yapacağını sanmıyorum - M1, Apple'ın buradaki zaman çizelgeleri konusunda rahat olabileceği rekabetin çok ötesinde - ama yine de yıl dönümü gelecek ve biz Bir sonraki sürümün neler içerdiğini merak etmeye başlayın.


Çok güçlü M2'nin MacBook Air'e girmesi pek olası değil, ancak bir sonraki sürümünde yeni bir yedek çip alacağı açık… yani bu M3 olacak mı? Ancak MacBook Pro'daki M2'den daha az güçlü bir M3 çipine sahip olamazsınız – daha yüksek sayılar daha iyi demektir, kural bu!

Açıkçası, bu durumda isim taşa oturmamış ve bunun çok çözülebilir bir sorun gibi göründüğünü ve endişelenmeye değmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ve haklısın, süreceyapmakiyi çözülsün… çünkü bunun alternatifi, Apple'ın çip isimlendirmesinin, değiştirdiği Intel çiplerinden daha da aşılmaz hale gelmesidir.


Apple'ın kendi çiplerini kullanmasının büyük bir avantajı, M1'i satın alabilmeniz ve sadece belirli bir performans seviyesine ulaştığını bilmenizdir. Benzer görünümlü özelliklere sahip yongalarda bile masaüstü performansında dizüstü bilgisayar performansına kıyasla büyük değişiklikleri merak etmeyin. Hepsi çok Apple… bu yüzden sadece böyle kalmasını istiyorum.

MacBook Pro çiplerinin 'M1X' veya 'M1 Pro' ya da ne diyorsanız onu kullanmasını sağlayın. M2'yi yeni nesil tüketici ürünleri için saklayın ve hazır olduğunda 'M2X'inizi alın. Yeterince hızlı bir işlemciye ihtiyaç duyan insanlar için bir çip; özellikler hakkında düşünmesi gerekenler için bir tane daha; ve insanların onları ayırt edebilmesi için güzel, açık bir sözleşme.