Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Apple'ın harika 8K VR kulaklığı gelecek yıl piyasaya çıkacak, AR gözlükleri 2025'te takip edecek

Apple'ın harika 8K VR kulaklığı gelecek yıl piyasaya çıkacak, AR gözlükleri 2025'te takip edecek

Apple, yıllardır artırılmış gerçekliğe (AR) ilgi duyuyor ve bu da onu hemen hemen her iPhone ve iPad lansmanında bir merkez haline getiriyor (ve bahse girebilirsiniz ki,iPhone 13geldiğinde). Uzun zamandır bir tür AR gözlüğünün Apple'ın teknoloji için planladığı son oyun olduğu düşünülüyordu ve yeni bir rapor bunu doğruluyor - ancak harika ses veren bir 8K VR kulaklığının yol boyunca önemli bir ilk durak olacağını söylüyor.

Rapor Ming-Chi Kuo'dan geldi veMacSöylentiler. İçinde Kuo, Apple'ın şu anda 2025'te AR gözlüklerini piyasaya sürmeyi planladığını söylüyor, ancak 2022'de inanılmaz bir 8K OLED ekrana sahip bir VR/karma gerçeklik (MR) kulaklığının lansmanını görmeyi bekleyebiliriz.

MR kulaklığının fikri, bir VR kulaklığı olarak işlev görebilmesidir, ancak dışarıdaki bir düzineden fazla kamera, vizör görüşünüzü engellediğinde bile etrafınızdakilerin gerçekçi bir 3D görünümünden geçebilir. Elbette, vizördeki işlemci neye baktığını analiz edebilir ve üzerine bindirmek için fazladan bilgi ekleyebilir - bu 'karma gerçeklik' kısmıdır.

Apple'ın bu kulaklıkta 8K 'mikro-OLED' ekranlar planladığı bildiriliyor, ultra yüksek çözünürlüklü ekranlar, bir ekrana bakıyormuşsunuz gibi hissetmeyeceği anlamına geliyor… en azından kameralar olduğu sürece öyle olacak. eşit derecede keskin. Rapora göre kameralar ayrıca el hareketlerini de takip edecek, bu da üst üste binen bilgilerle etkileşime girebileceğiniz anlamına gelebilir. AR-geliştirici bir LiDAR tarayıcısını orada da görmek bizi şaşırtmaz, tıpkıiPhone 12 ProveiPad Pro (2020)Dahil etmek.


Karma gerçekliğe bu yaklaşım hiçbir şekilde hayali değildir -Göz Görevi 2aslında zaten benzer bir şey yapıyor. Dışarıdaki birkaç kamera, etrafınızdakilerin temel bir görünümünü oluşturabilir; bu, çoğunlukla kontrol cihazlarını bulmanıza yardımcı olmak veya odanızda hareket için güvenli bir alan çizmenize yardımcı olmak için kullanılır. Bu cihazda çok basit görünüyor, ama kesinlikle işe yarıyor. Kamera ve ekran kalitesini artırın ve neyin mümkün olduğunu kim bilebilir?

Planlar birçok açıdan Oculus Quest'e çok benziyor – rapor, Apple'ın amacının, cihazın 'taşınabilir' olması için işleme ve her şeye sahip olmak olduğunu söylüyor, ancak Kuo bunun 'mobil' olmayacağını söylüyor. bir iPhone gibi, bu yüzden bunu veri çekmek için 4G veya 5G bağlantısı olmadığı anlamına geliyoruz.


İlginç bir şekilde Ku, VR kulaklığı için mevcut prototipler 200-300 gram iken, Apple'ın toplam ağırlığını sadece 100-200 grama düşürmeyi umduğunu söylüyor. Oculus Quest 2'nin 500 gram olduğu göz önüne alındığında, her iki ağırlık da çok daha düşük ve giymesi daha rahat olacaktır.

Yine de tüm bu gelişmelerin bir bedeli var: Kuo, bunun yaklaşık 1.000 dolara mal olmasını beklememiz gerektiğini söylüyor. Bu onu, şüphesiz, daha çok profesyonel uygulamalara yönelik ve belki de Apple'ın uzun oyunu olabilecek akıllı gözlüklerin geliştirici önizlemesi olarak çok niş bir ürün haline getirecektir.


Kuo, Apple'ın akıllı gözlükler için en erken 2025 sürümünü hedeflediğini ve bunun kesinlikle daha büyük kulaklıktan bazı karma gerçeklik konseptlerini almayı hedeflediğini söylüyor. Ancak Kuo, gözlüklerin mevcut prototiplerinin olmadığını da söylüyor, bu da herhangi bir tahminin iyimser olduğu anlamına geliyor.

Kuo, özellikle özellikler söz konusu olduğunda Apple bilgileri konusunda iyi bir üne sahiptir, ancak zaman çizelgelerini tahmin etme konusunda daha zayıf olabilir. Gözlük zamanlamasını daha çok bir tahmin olarak alacağız, ancak bu rapora dayanarak WWDC 2022'de bir VR platformunun lansmanını geçici olarak umalım.