Close
  • Ana
  • /
  • Kameralar
  • /
  • Kompakt kameralar telefon kameralarından daha mı iyi?

Kompakt kameralar telefon kameralarından daha mı iyi?

Birkaç yıl önce, ABD'deki gazetecilik camiasındaki öfke, bazı yayınların fotoğraf ekibini bırakması ve gazetecilerini hikayeleri için fotoğraf çekmek için kendi telefon kameralarını kullanmaya teşvik etmesinin ardından yayıldı. Elbette, dünya çevrimiçi yayınlara dönerken, basılı dergileri ve gazeteleri sadece ayakta kalmak için satış için çöpe atarken, maliyetleri düşürmenin bir yoluydu.

O zamanlar, akıllı telefon kameralarının özel kameraların yerini almasına karşı argüman güçlüydü. Telefon kameralarının kullanımı ne kadar kolay olursa olsun, bu düşük çözünürlüklü lenslerin görüntü çözünürlüğü, dinamik aralık ve gerçek kameraların diğer özelliklerine uymasının hiçbir yolu yoktu.

Ancak bu uzun zamandan beri değişti. NSen iyi akıllı telefonkameralar uzun bir yol kat etti, yalnızca otomatik odaklama ve görüntü sabitleme gibi bir zamanlar gerçek kameralar için ayrılmış olan özelliklerin çoğunu değil, aynı zamanda diyafram ve poz telafisini ayarlama ve hatta uzun pozlamalar çekme gibi temel fotoğraf işlevlerini de sunuyor.

Ve telefon kameraları hala rakipsizkentam çerçeve DSLR,aynasızve orta format kameralar, kesinlikleen iyi kompakt kameralar(ve hatta mikro üçte bir) paraları için iyi bir koşu. Soru şu ki, bunları gasp etmeyi başardılar mı?nokta atış?


iPhone 12 Pro Maks

(Resim kredisi: Elma)

Fiyat: Kompakt kameralar hala pahalı

Pek çok insan -aslında nüfusun çoğunluğu- modern kamera özelliklerine sahip akıllı telefonlara sahipken, daha büyük olsun ya da olmasın, birçok kişinin özel bir kamera almak için birkaç yüz sterlin veya dolar harcamayı haklı çıkarması zor. telefon kameralarından daha güçlü.


Ne de olsa çoğu insan kameraları hiçbir zaman gerçek fotoğrafçıların yaptığı gibi kullanmaz. Yani, en basit şekilde doğrult ve çek ve odak uzaklığı, diyafram açıklığı ve deklanşör hızı gibi şeylerle asla uğraşma. Ve 699£/749$/$1.199$ daha fazla harcamakSony ZV-1veya eski Panasonic Lumix ZS200/TZ200 için 599 £/799$/799$ çoğu insan için ekonomik bir anlam ifade etmiyor – tabii ki cepleri derin değilse.

Bu nedenle yüksek fiyatları, kompakt kameraların en büyük düşmanıdır. Birçoğunun maliyeti biriPhone 12, diğerleri daha pahalıiPhone 12 Pro Maksveya birSamsung Galaxy S21 Ultra.


Bu arada, telefon kameraları bir fiyatına çok cihazlı özellikler sunar – derme çatma dizüstü bilgisayarınız, web kameranız, dijital planlayıcınız, TV'niz olabilir ve bu da onu çoğu insan için daha çekici bir teklif haline getirir.

Fujifilm X100V

(Resim kredisi: Fujifilm)

Yakınlaştırma aralığı, dinamik aralık ve kontrol ayarları aralığı: Kompakt kameralar önde

Yine de, profesyonel veya profesyonel bir fotoğrafçıysanız, kompakt bir fotoğraf makinesi almak için birkaç zorlayıcı neden de vardır. Aslında, bazıları profesyonel çekimler sırasında arka kamera olarak birine güveniyor. Telefon kameraları yıllar içinde daha iyi hale gelmiş olabilir. Ancak, kamera özelliklerinin çoğu daha çok bilgisayar simülasyonludur ve birçok alanda kompakt kameraların yetenekleriyle boy ölçüşemezler.

Yakınlaştırma aralığı iyi bir örnektir. Galaxy S21 Ultra cömert bir 10x optik zoom sunarken, Lumix ZS200/TZ200'deki 4x dijital zoom ile desteklenen 15x optik zoom, daha iyi zoom kalitesi sağlar. Bu arada, Sony Cyber-shot RX100 VI'nın 8x optik yakınlaştırması ve 32x dijital yakınlaştırması, 2.5x optik yakınlaştırma ve 12x dijital yakınlaştırma ile gelen iPhone 12 Pro Max'inkini geride bırakıyor. Heck, ZV-1'in mütevazı 2,9x optik yakınlaştırması (ve 44x dijital yakınlaştırması) bile iPhone 12 Pro Max'ten daha iyi.


Tipik bir kullanıcı, Apple'ın simüle edilmiş diyafram açıklığı ve bokeh entegrasyonunu sevebilir. Aslında, Portre modu o zamandan beri özçekimlerini ve hızlı anlık görüntülerini iyi bir nedenle seven insanlar arasında favori haline geldi. Bununla birlikte, diyafram açıklığının nasıl çalıştığı veya fiziksel bir geniş lens açıklığı ile çekilen gerçek bir görüntünün nasıl göründüğü konusunda en azından biraz teknik bilgiye sahip olan fotoğrafçıları kandırmaz. Onlara göre, iPhone'un Portre modu göz kamaştırıcı bir şekilde yapay görünecek.

Kompakt kameralar ayrıca genellikle telefon kameralarından daha geniş bir dinamik aralığa sahiptir; bu, büyük sensörlü kameraların yapabileceği ölçüde olmasa da, koyu gölgelerde ve parlak noktalarda ayrıntıları yakalama ve koruma konusunda daha yetenekli oldukları anlamına gelir. Bu, vurguları abartma olasılıklarının daha düşük olduğu ve düşük ışıkta daha iyi performans gösterme eğiliminde oldukları anlamına gelir.

Bununla birlikte, kuralın istisnaları vardır. Daha ucuz kompakt kameralar, bu kadar geniş bir dinamik aralığa sahip olmayabilir veHuawei Mate 40 Proörneğin, etkileyici bir dinamik aralığa sahiptir.

Kompakt kameraların telefon kameralarına göre gözle görülür bir avantajı olduğu yerlerde, kullanıcıların ellerinde bulundurdukları fotoğrafçılıkla ilgili ayarlar ve kontroller kataloğudur. Birçok telefon kamerası diyafram, enstantane hızı ve pozlama telafisi gibi ayarları yapmanıza izin verirken, en azından bir dereceye kadar, kompakt kameralar tüm bunları ve diğer birkaç şeyi yapmanıza izin verir.

Esasen, kompakt kameralar, pozlarınız üzerinde daha yaratıcı kontrole sahip olmanızı sağlarken, telefon kameraları, resimlerinizin en iyi nasıl görüneceğine karar vermek için hesaplamalı fotoğrafçılık kullanarak ve ardından bunları sizin için işleyerek kararları sizin yerinize verme eğilimindedir.

Samsung Galaxy Z Katlama 2

(Resim kredisi: Samsung)

Görüntü kalitesi ve çözünürlük: Telefon kameraları, kompakt kameralarda artıyor

Kompakt kameralar tipik olarak 20,1 MP çözünürlükte görüntüler üreten 1 inçlik sensörlere sahiptir.Fujifilm X100V, 26.1MP'ye kadar çıkın. Bu arada, iPhone 12 Pro Max, 12MP kameralarını tam olarak yükseltmedi.

Yine de, Apple olmayan kameralı telefonlar bir süredir yüksek çözünürlüklü hünerlerini sergiliyor. Birincisi, Galaxy S21 Ultra, 108MP geniş arka kamera ve 40MP ön kameraya sahiptir ve Huawei'nin Mate 40 Pro, 50 MP arka kamera ile birlikte gelir. Bu oldukça etkileyici – özellikle tam çerçeveSony a7R III, hala piyasadaki en iyi tam çerçeve kameralardan biri, 42,4 MP sensörle geliyor.bir DSC, başka bir tam çerçeve aynasız, yalnızca 30.3MP'ye sahiptir.

Süper yüksek çözünürlüklü bir kameraya sahip olmak ancak bir yere kadar gidebilir. Bir noktada, özellikle de resimlerinizin büyük baskılarını üretmiyorsanız, gerçekten önemli olmaya başlar. Yine de, yüksek çözünürlüklü hareketsiz görüntüler istiyorsanız, bu özel telefon kameraları gitmeniz gereken yoldur.

Daha da önemlisi, video kaydı söz konusu olduğunda telefon kameraları kompakt kameralara yetişti. iPhone 12 Pro Max, yalnızca 60 fps'de 4K video kayıt özelliklerine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda 1080p'de 120 fps veya 240 fps'de ağır çekim video ve hızlandırılmış çekimler de yakalayabilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Galaxy S21 Ultra bunun üzerinde. Sadece 60 fps'de 4K çekim seçeneğine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda 30 fps'de 8K videolar çekmenizi sağlar.

Buna ek olarak, genellikle daha büyük ekranlarıyla – kompakt kameralar genellikle 3,0 inç ekranlarla gelirken, en küçük iPhone olan iPhone 12 Mini, 5,4 inç ekrana sahiptir – ve kameralı telefonların çok daha iyi bir video çekim deneyimi sunduğunu kanıtlıyor. Bu, tüm kompakt kameraların gövde içi görüntü sabitleme özelliğine sahip olmadığından bahsetmiyor bile.

Karar: Ne tür bir fotoğrafçısın?

Peki tam olarak hangisi daha iyi – kompakt kameralar mı yoksa telefon kameraları mı? Teknik olarak, burada gerçekten gerçek bir kazanan yok. Bir tür birkaç şeyde daha iyiyken diğeri diğerlerinde daha üstündür, yani birini diğerine tercih edecekseniz, kararınız fotoğrafçının türüne göre olmalıdır.

Daha çok anları yakalamayı tercih eden ve yalnızca işaret edip çekim yapmakla daha rahat olan ve işin geri kalanını kameranıza bırakan bir fotoğrafçıysanız, bir telefon kamerası sizin için doğru seçimdir. Anında yüksek çözünürlüklü klipler veya B-roll'ler çekebilmek isteyen bir kameraman veya vlogger iseniz de aynı.

Bununla birlikte, fotoğrafçılık konusunda ciddiyseniz ve pozlarınız üzerinde daha yaratıcı bir kontrol istiyorsanız, kompakt kameraların size sağladığı kontrol düzeyinin yanı sıra tipik olarak daha geniş dinamik aralık ve odak veya zoom aralığını takdir edeceksiniz.

Ama yine de, bu sadece birini diğerine tercih etmen durumunda. İdeal bir dünyada, önerimiz şudur: Sıradan bir nişancıysanız daha kaliteli telefon kameralarına bağlı kalın ve fotoğrafçılığınızı bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız bir APS-C veya tam çerçeve kameraya yatırım yapın.

Bunu beğendin mi?