Close
  • Ana
  • /
  • Seyahat
  • /
  • Elektrikli scooter Birleşik Krallık'ta yasal mı? Bilmen gereken her şey

Elektrikli scooter Birleşik Krallık'ta yasal mı? Bilmen gereken her şey

Bu yıl İngiltere yollarında elektrikli scooter sayısında hiç şüphe yok ki büyük bir artış göreceksiniz. Koronavirüsün kapatılması sırasında, insanlar Ninebot Segway, Pure Air, Xiaomi ve diğerleri tarafından inşa edilen scooterlar lehine toplu taşımayı bıraktıkça büyük şehirlerde kullanımları arttı.

Yaklaşık 400 £ ila 1.000 £ arasında fiyatlandırılan elektrikli scooterlar, hızınızı ve sürüş modunuzu göstermek için ışıklar, reflektör şeritleri ve hatta dijital ekranlarla çeşitli boyutlarda ve renklerde mevcuttur.

Bazı modellerde, yazılım güncellemeleri için akıllı telefonunuza bağlanmak için Bluetooth bulunur ve çoğu, frenleme sırasında enerji toplamak ve onu tekrar bataryaya beslemek için KERS (kinetik enerji geri kazanım sistemi) kullanır. Biraz Formula 1 arabası gibi.

LV Insurance'a göre, Birleşik Krallık'taki beş yetişkinden biri,% 93'ü daha önce hiç kullanmamış olmasına rağmen, bir e-scooter denemeye istekli. Şirket ayrıca, 18 ila 34 yaşındakilerin% 28'inin, kilitlendikten sonra ofise döndüklerinde alternatif bir ulaşım yöntemi arayacağını da tespit etti.


Bugünün kuralları neler?

Elektrikli scooterlar, birçok bölgede toplu taşıma sorunlarımızın çözümü olarak müjdeliyor. İçten yanma yerine elektrikle çalışırken, otobüslere ve trenlere tıkıştırmak için sosyal açıdan uzak, temiz hava alternatifi sunuyorlar.

Ancak bir sorun var; Teknik olarak saatte 15 milin üzerinde hareket edebilen bu elektrikli scooterların Birleşik Krallık yollarında veya kaldırımlarda kullanımı yasal değil. Bunun nedeni, Kişisel Hafif Elektrikli Araç olarak kabul edilmeleri ve vergi, lisans, bir MOT ve tip onayı gerektiren motorlu taşıtlarla aynı asırlık yasal çerçeveye girmeleridir.


Başka bir deyişle, yalnızca özel arazide dolaşmadığınız sürece, bunlar yasa dışıdır ve sürücü ehliyetlerinden 300 sterlin ve / veya altı puan verilebilir.

Şu anki haliyle, İngiltere düzenlemesi, e-scooter sürücülerinin motosikletin yasal çerçevesine uymasını gerektirecektir. Bu, zorunlu kask takma (bisikletçilerin sahip olmadığı bir şey) ve bir ehliyet ve sigorta ihtiyacı anlamına gelir. Şimdilik en azından yasal olarak elektrik destekli bisikletlerden farklılar.


Ancak tünelin sonunda ışık var. Bu yazdan itibaren hükümet, yerel meclislerin, halkın bir scooter ödünç almak için ödeme yapabileceği e-scooter kiralama denemeleri düzenlemesine izin verdi. Bu hala özel sektöre ait scooterların kamuya açık yollarda ve kaldırımlarda yasak olduğu anlamına geliyor, ancak yine de ilerleme var.

(Resim kredisi: Xiaomi)

Kurallar nasıl değişebilir?

E-scooter talebindeki son artış göz önüne alındığında, İngiliz hükümeti yasal çerçevesini değiştirmeye çalışıyor. Bu çerçevenin neye benzeyeceğine karar vermek için e-scooter kiralama denemeleri 12 ay sürecek.

Önerilen değişikliklere göre, bir e-scooter, elektrik motorlu (ve başka bir tahrik şekli olmayan) bir araçtır, koltuksuz bir kişi taşımak için tasarlanmıştır ve kural olarak belirtildiği gibi maksimum 12,5 mil / saat hıza sahiptir. Fransa ve Almanya. Bununla birlikte, İngiltere hükümeti 15.5mph'lik bir sınırın daha uygun olup olmayacağı konusunda görüş arıyor.


Hükümet ayrıca e-scooter güç çıkışını 350 Watt ile sınırlayan bir kural düşünüyor.

Yeni kurallar ayrıca bir e-scooter'ı iki tekerlekli bir araç olarak tanımlayacak (biri önde, biri arkada; uçan kaykaylar geçerli değildir), binici olmadan 35 kg'dan daha ağır olmayacak, direksiyon için gidon kullanacak ve el sahibi olacak hız ayarlama kontrolleri - dokunulmadığında varsayılan olarak sıfır olması gereken kontroller.

Kiralama denemelerinde kullanılan scooterların, kiralama hizmetini yürüten şirket veya belediye tarafından sağlanacak sigortaya sahip olması gerekir. İkinci olarak, yeni kurallar, e-scooter kullanıcılarının & ldquo; bir biçimde & rdquo; ehliyet sahibi olmaları gerektiğini belirtmektedir.

Bunu açıklığa kavuşturmak için hükümet şunları söylüyor: & ldquo; Tam veya geçici ehliyete sahip herkesin deneme amaçlı bir e-scooter kullanabileceğini öneriyoruz ... Kullanıcıların zorunlu bir eğitim kursunu tamamlamaları [CBT motosiklet kursu gibi] gerekmez & rdquo ;.

Bu, e-scooter denemesine katılmak isteyen herkesin en az 16 yaşında olması ve geçici bir ehliyet için başvurmuş olması gerektiği anlamına gelir. 16 yaşın altındaki hiç kimse, uluslararası bir ehliyet sahibi olsa bile, Birleşik Krallık'ta e-scooter kullanamaz.

İngiltere'nin e-scooter denemesi sırasında kasklar zorunlu değildir, ancak bunun yerine bisikletliler için olduğu gibi tavsiye edilir.

E-scooter'ların nerede kullanılabileceğine gelince, hükümet bunların tüm kamuya açık yollarda (otoyollar ve 70mph çift yol dışında) ve bisiklet şeritlerinde kullanılmasına izin veren ancak kaldırımlarda kullanılmasına izin vermeyen kurallar öneriyor. Yerel makamlar, e-scooterların uygunsuz gördükleri alanlarda kullanımını yasaklayarak bu konuda değişiklikler yapabilirler.

(Resim kredisi: Xiaomi Mi)

Birleşik Krallık'ta hangi elektrikli scooter kiralanabilir?

İngiltere'de e-scooter denemelerine izin veren yasal çerçeve, 4 Temmuz 2020'de yürürlüğe girdi ve kiralama hizmetlerinin Ağustos ayında az sayıda başlaması, ardından hızlı bir şekilde büyümesi ve 12 ay devam etmesi bekleniyor.

İlk scooterlar, İngiltere'nin kuzeydoğusundaki Darlington, Hartlepool, Middlesbrough, Redcar ve Cleveland ve Stockon-on-Tees'i içeren Tees Valley Combined Authority bölgesinde kullanıma sunuldu.

Toplamda, yaklaşık 50 yerel makam, e-scooter denemelerine olan ilgilerini Ulaştırma Bakanlığı'na kaydetmiştir. Bunlar şunları içerir:

Tüm denemeler aynı olmayacak ve bir tedarik süreci her bölgenin hangi scooter üreticisinden sipariş vermek istediğine karar verdiğini görecek ve DfT, hangi yaklaşımın en iyi olduğunu belirlemek için denemelerin farklı olmasını istiyor.

Ancak, Tees Valley denemesini hızlı bir şekilde 50'den 1.000 scooter'a çıkarmak umuduyla, tartışma çıktı.

Büyüme planları, açılış haftasonu Middlesbrough yakınlarındaki 70 mil / saat çift yönlü A19'da scooter kullanan gençlerin raporlarını gördükten sonra hızla geri ölçeklendi. Ayrıca, scooter'ların üç alışveriş merkezinde yasadışı olarak sürüldüğü için ramak kala raporlar da vardı.

Bu olaylar Hartlepool Milletvekili Mike Hill'inBağımsız: & ldquo; İklim değişikliğini ya da koronavirüsü yenmenin bir yolu olarak insanları otobüsten indirmek için scooter kullanmak çok saçma. Roma yanarken oyun oynuyor. Soru ne olursa olsun, Hartlepool'daki e-scooter'lar cevap değil. & Rdquo;

Denemelerin bu ilk aksaklıkların üstesinden geldiğini varsayarsak, DfT, kullanıcının cinsiyeti, etnik kökenleri ve engelliliklerinin yanı sıra yolculuk süresi, süresi, hızı ve konumu dahil olmak üzere bir dizi veriyi yakalamak istiyor. Kaza verileri, kiralık e-scooter'ların güvenliğini anlamak için bir teklifte de toplanacaktır. GDPR endişeleri nedeniyle, DfT, her bir scooter kiralama operatörünün kendileri için işi yapmasına güvenmek yerine, bu verilerin toplanmasından sorumlu olacaktır.

(Resim kredisi: Getty)

Limansız taşımanın zorlukları

Londra’daki Santander bisikletlerinin (sevgiyle Boris Bikes olarak bilinir) aksine, e-scooterlar her yolculuğun sonunda bir iskeleye kilitlenmez. Bunun yerine, yuvasız oldukları için, sürücü yolculuğunu bitirmek istediğinde bırakılırlar.

ABD ve Fransa gibi, kiralık e-scooter kullanımının zaten yasallaştırıldığı diğer ülkelerde, yerel konseyler, kaldırımları engelleyen terk edilmiş scooterlarla ilgili sorunlar yaşadı. Bu sadece bir baş belası ve göze batan şey değildir, özellikle engelli veya görme engelli yayalar için takılma tehlikelerine neden olur.

Kiralama şirketleri, her bir scooter'ın konumunu izleyerek ve ardından binicilere, araçları bırakabilecekleri ve bırakamayacakları bir akıllı telefon uygulamasında göstererek bu sorunu çözebilirler. Scooter'larını uygunsuz bir yerde terk eden sürücüler, bu çerçeve henüz sonuçlandırılmamış olsa da, uygulama aracılığıyla potansiyel olarak para cezasına çarptırılabilir. Lime bisiklet kullanıcıları böyle bir sisteme aşina olacaktır.

Paris, 12 yeni şirket tarafından sunulan 20.000 scooter tarafından istila edildikten sonra, şehir, onları kaldırımda sürdükleri için 135 Euro, kapı aralıklarında veya yayaları engelleyebilecekleri herhangi bir yerde bıraktıkları için 35 Euro para cezası uygulamaya başladı.

Bunu beğendin mi?