Close

Lüks saatler para kaybı mı?

Ucuz bir saatle aynı zamanı gösterdiğinden veya cebinizdeki telefondan yola çıkarak lüks bir saat satın almayı reddetmek çok kolaydır. Pahalı mekanik saatler söz konusu olduğunda, zamanı doğru tutma konusunda genellikle 10 sterlinin altındaki bir dijital Casio'dan daha kötüdürler.


Ancak, izle hayranlarının hepsi size söyleyecektir, bu noktayı kaçırıyor. Bir lüks saatin değeri, mutlaka zamanı doğru tutma yeteneğinde değil, mekanizmanın karmaşıklığında, onu yapan şirketin hikayeli geçmişinde, nasıl göründüğünde ve hissettiğinde ve belki de gelecekteki değerinde yatmaktadır.

Öyleyse gelin ve lüks saatlerin neden para kaybı olmadığını düşündüğümüzü inceleyelim.

1. Mühendislikleri takdire şayan

1960'lardan kalma bir Ferrari'nin Colombo V12 motoru gibi, lüks bir saatin mekanik hareketi de güzel bir mühendislik parçası olabilir.

Zembereğin, bileğinizin hareketiyle veya tepenin sarılmasıyla sıkılma şekli; Kronometrelerden ve zamanlayıcılardan ay evresi kadranlarına kadar her türlü komplikasyonu potansiyel olarak güçlendiren bu birikmiş enerjinin kademeli olarak saat mekanizmasına nasıl salındığı hayranlıkla izlenebilir.


Tüm lüks saatler mekanik olarak karmaşık değildir. Bazıları lüks bir markanın adını taşır ancak Rolex, Patek ve Omega gibi İsviçre devlerinin saatlerine kıyasla nispeten basittir. Birçok lüks saat, altın ve platin gibi değerli metallerin kullanımını paylaşır ve yakut ve elmas gibi mücevherlere sahiptir. Bu anlamda değeri güzel mücevher gibidir.

Mekanik bir saat takmak, asırlık bir mühendislik parçasını bileğinize takmak, sadakatle tik tak edeni herhangi birimizin sahip olduğu en değerli kaynak hakkında bilgilendirmek demektir.


Rolex

(Resim kredisi: Rolex)

2. Nadir ve arzu edilir olabilirler

Bazı lüks saatleri perakende fiyatından elde etmek son derece zordur ve bazıları çok az sayıda üretilir. Bu, değerin takdir edilmesine katkıda bulunur, daha sonra daha fazlası, ancak aynı zamanda lüks bir saat satın almak için harika bir neden olabilir.


Size perakende fiyatına nadir ve çekici bir saat teklif edilirse, bu mükemmel bir yatırım fırsatı olabilir, ancak aynı zamanda bileğinizde çok az kişinin satın alabileceği bir şey olduğu anlamına gelir. Burada bir başarı hissi olabilir, sadece milyonlarda üretilmiş bir cihaza değil, nadir bulunan bir şeye sahip olma duygusu olabilir.

Nadir bulunan bir saat takmak konusunda söylenecek bir şey olduğunu düşünüyoruz; partide başka hiç kimsenin sahip olmadığı veya bir meraklının dikkatini çeken ve sohbeti ateşleyen biri. Alışılmadık bir giysi veya mücevher parçası gibi, kişiliğinizi yansıtmak için bileğinizde nadir bulunan bir saat kullanılabilir.

3. Anlatacak hikayeleri var

Bazı lüks saatlerin anlatacak hikayeleri vardır. Omega Speedmaster, Apollo misyonları sırasında astronotlar tarafından kullanılmak üzere NASA tarafından seçildiği için Moonwatch olarak bilinen burada en iyi örnektir. Hatta bir Speedmaster, Apollo 13'ün mürettebatı tarafından, kaza geçiren gemilerini güvenli bir şekilde Dünya'ya geri getirmek için yakıtın yanmasına yardımcı olmak için kullanıldı.

Ardından, Sean Connery'nin ilk James Bond filmlerinde giydiği kişisel Rolex'i ve ardından Bond tarafından Pierce Brosnan günlerinden beri giyilen ürün yerleştirme Omega Seamaster vardı.


Motor sporları tutkunları, Tag Heuer Monaco (Le Mans filminde Steve McQueen tarafından giyildi), Tag Heuer Carrera (adını Panamericana yarışından alıyor) ve Rolex Daytona (24 saatlik Daytona ve Le Mans'ta ödül olarak verilen) ile kendilerini şımartıyorlar. ).

Benzer bir notta, Patek Philippe müşterilerinin saate sahip olmadıklarını, sadece gelecek nesil için ona baktıklarının reklamını yapmayı seviyor. Bu elbette reklam amaçlıdır, ancak lüks saatlere kişisel bir satın alma veya finansal varlık olarak muamele edilmek yerine bir nesilden diğerine teslim edilecek bir hatıra olarak nasıl yaklaşılabileceği konusunda bazı gerçekler vardır.

Omega

(İmaj kredisi: Omega)

4. Kişisel başarının bir hatırlatıcısı olarak hizmet ederler

Süper zenginlerin bir üyesi değilseniz, lüks bir saat muhtemelen zamanla biriktirdiğiniz veya bir iş bonusu ya da başka bir tesadüfle satın aldığınız bir şeydir. Sonuç olarak, saate her baktığınızda, bu satın alma işlemini gerçekleştirmeye yol açan çaba ve koşullar size hatırlatılacaktır.

Belki aylarca biriktirdin ya da saati satın almak için biraz miras harcadın. Ya da satın almak için davet edilme sıranızın size gelmesini sabırla beklemek için aylarca, hatta birkaç yıl boyunca bir bekleme listesinde oturmak zorunda kaldınız. Tüm bu koşullar hatırlanmalıdır ve o anda her bakış size satın alma işlemini yapmak için harcadığınız çabayı hatırlatacaktır.

5. Yavaş yavaş değer kaybederler ve hatta değer kazanabilirler.

Değerinin artacağını ummak, lüks bir saat satın almak için birincil nedeniniz olmamalıdır. Ancak tarih bize birçok parçanın zaman içinde gerçekten değer verdiğini söylüyor. Rolex'in birkaç modeli son on yılda değer kazandı ve sadece bir yıl önce duyurulan modeller bile - bugün yeni satın almak hala zor olan modeller - perakende fiyatlarına göre oldukça yüksek bir prim elde ediyor.

Lüks saatinizin değeri artmasa bile, genellikle lüks saatlerin yavaş yavaş değer kaybetmesi söz konusudur. Lüks bir saate birkaç bin sterlin harcamak canınızı sıkabilir, ancak bazı durumlarda saat birkaç yıl sonra bile değerinin büyük bir kısmını elinde tutabilir. Bu nedenle, fikrinizi değiştirirseniz veya biraz para boşaltmanız gerekirse, saatinizin değerini diğer yüksek maliyetli satın alımlardan daha iyi koruyacağını bilmek güzel.

Bunu beğendin mi?

  • best-watches-men-2020-to-invest-in-right-now