Close

Yapışmaz tavalar güvenli midir? İşte bilmeniz gerekenler

Yapışmaz tavalar güvenli midir? Cevap muhtemelen olması gerekenden daha karmaşık, ama merak etmeyin: bilmeniz gereken her şeyi size burada anlatacağız.

Kesin olan şu ki,en iyi yapışmaz tavalarkesinlikle uygun ve oldukça popüler. için rehberimizdeyapışmaz tava bakımı nasıl yapılıryapmanın oldukça kolay yolları olduğunu göreceksiniz.herhangitava – dökme demir, çelik, alüminyum – yapışmaz ve daha uzun süre dayanır. Ancak klasik bir yapışmaz tava hala çoğu insanın ilk tercihidir.

Buna rağmen, birçok insanın yapışmaz malzemelerin güvenliği konusunda endişeleri olduğunu biliyoruz.

Yapışmaz tavalar güvenli midir?

En iyi yapışmaz tavalar nasıl alınır ve bakımı yapılır


(İmaj kredisi: Getty)

Bu yakıcı soru, ama önce biraz arka plan. Teflon 1940'larda ilk geldiğinde ev yemeklerinde devrim yarattı, ancak bu devrimin bir bedeli vardı.

Teflon, perflorooktonoik asit (PFOA) adı verilen bir kimyasal kullanılarak yapıldı, ancak daha yakın yıllarda PFOA - ve gerçekten de diğer perflorlu alkil maddelerinin (PFAS) - insanlara, hayvanlara ve çevreye zarar verdiği tespit edildi.


Tıbbi araştırmalar, PFOA'nın kanser de dahil olmak üzere endişe verici bir dizi hastalığa, işlev bozukluğuna ve bozukluğa neden olduğunu buldu. PFAS'ın yıkılması da binlerce yıl alır, bu nedenle sistemlerimizde ve çevrede kalırlar.

PFOA: Güvenli DEĞİL


PFOA'nın verdiği zararlar sonucunda ABD, İngiltere ve daha birçok ülkede yasaklanmıştır. Bugün gördüğünüz yapışmaz tavalar, yıllar önce üretilmedikçe PFOA içermeyecektir.

Bununla birlikte, diğer birçok PFAS, Birleşik Krallık'ta ve başka yerlerde yasal olarak kalmaktadır. Bazıları, 2015'ten önce PFOA hakkında yaptığımız kadar, diğer PFAS'lar hakkında da çok şey bildiğimizi ve hepsinin aynı çevresel sorunu taşıdığını, yani bir kez oluşturulduktan sonra onları yok etmenin hiçbir yolu olmadığını iddia ediyor.

Peki PTFE güvenli mi?

Tasarlandığı parametreler dahilinde kullanıldığında, şu anda güvenli olmadığını düşünmek için hiçbir neden yoktur. Ancak her zaman kendi araştırmanızı yapmak ve bu tür şeyler hakkında kendi kararınızı vermekte fayda var.


• Bir okuPFOA hakkında mükemmel bir araştırma parçasıNew York Times'ta.

Yapışmaz tavalar: en güvenli alternatifler

GreenPan Venedik Pro

(İmaj kredisi: GreenPan)

Seramik yapışmaz

Bu, silikon bazlı bir kaplama tabakası kullanır ve sahip olduğumuz PTFE'ye en çevre dostu alternatiftir. PTFE ile aynı, neredeyse mucizevi yapışmazlık özelliklerine sahip değildir, ancak çok kaygan bir müşteridir.

Çoğu durumda PTFE ve seramik arasındaki performans farkının minimum olmasıyla, seramik yapışmaz ile büyük fark, hiçbir PFAS içermemesidir.

Çelik ve dökme demir tavalar

Ayrıca, üzerinde hiç yapışmaz yüzey olmayan bir tava düşünmeye değer. Niye ya? Çünkü baharat ve bakım ile şaşırtıcı derecede yapışmaz hale getirebilirsiniz.

Baharat, tavanızda bir polimerize yağ tabakası oluşturmayı içerir. Bu, metali korur - özellikle de paslanabileceğinden kasa demiri için gereklidir - ve 'yapışmaz' bir yüzey ekler. Hayır, seramik veya PTFE tabakası kadar yapışmaz değildir, ancak yumurta gibi çok yapışkan yiyecekler dışındaki çoğu amaç için yeterince iyidir.

Bir tavayı baharatlamak için, içinde bir kat yağ ile ısıtın. Yağın dumanlanma noktası yüksek olmalıdır - keten tohumu ve üzüm çekirdeği (fıstık) yağı popülerdir. Yağın fırında veya ocakta - ya da ikisinin kombinasyonu - yaklaşık 200°C'ye ısıtılması gerekir. Bunu genellikle birkaç kez yapmak da gereklidir.

Tatlandırdıktan sonra, her kullanımdan sonra tava yüzeyini çok ince bir yağ tabakasıyla silmek de iyi bir fikirdir.

Daha geleneksel tipteki yapışmaz tava kullanıcıları için bu, kulağa inanılmaz bir güçlük gibi gelebilir, ama aslında değil. Buradaki ana fayda, uygun şekilde baharatlandıktan sonra çelik veya dökme demir tavanızın bir ömür boyu dayanması ve zamanla giderek daha fazla 'yapışmaz' hale gelmesidir. Standart, kaplamalı türün en iyi yapışmaz tavasının bile 5 yıldan fazla dayanması olası değildir.

Yapışmaz tavalarınızın bakımı

En iyi yapışmaz tavalar nasıl alınır ve bakımı yapılır

(İmaj kredisi: Getty)

Satın almak için eksiksiz bir rehberimiz var vetava bakımıama işte kısa versiyonu.

• Yapışmaz tavaları yalnızca düşük ısıda kullanın

İndüksiyonlu bir ocağınız varsa, bu çok kullanışlı turbo ısıtma ayarını kullanma dürtüsüne karşı koyun ya dayapamamdiren, lütfen en azından tavanızı sıcaklığa getirmek için çok kısa bir ilk patlama için kullanın.

• Metal mutfak eşyaları kullanmayın

Tava yapımcısı yapabileceğini söylese bile.

• Temizlemeden önce yapışmaz tavaların soğumasını bekleyin

Soğuk su dolu bir lavaboya asla sıcak, yapışmaz bir tava koymayın.

• Bulaşık makinesi kullanmayın

Tava yapımcısı yapabileceğini söylese bile!

• Tavaları üst üste istiflenmiş halde saklamayın

Veya alan nedeniyle bundan kaçınamıyorsanız, en azından onları çay havlularıyla hizalayın.

Çay havlularından bahsetmişken, iyi bir yapışmaz tepsinin içi, sadece bir tane veya benzer şekilde emici başka bir şeyle silinerek temizlenebilir olmalıdır.

Bu basit kuralları takip edin ve yapışmaz tavanızın ömrünü en üst düzeye çıkaracak ve ayrıca akşam yemeğinize herhangi bir kimyasal tatsızlık bırakma riskini azaltacaksınız.