Close
  • Ana
  • /
  • Ev
  • /
  • Bu klasik çamaşır kurutma makinesi hatalarını SİZ yapıyor musunuz? Çamaşırhane kaybedeni değil, yıkama günü kazananı olmayı öğrenin

Bu klasik çamaşır kurutma makinesi hatalarını SİZ yapıyor musunuz? Çamaşırhane kaybedeni değil, yıkama günü kazananı olmayı öğrenin

Çamaşır kurutma makinesi, modern çağın en büyük icatlarından biridir ve insanları lavabodan veya çamaşırhanenin sefaletinden kurtarır. Rehberimizden yeni geldiğinizi varsayarsak,en iyi çamaşır kurutma makineleriinsanlığa açık, muhtemelen şu anda oldukça mutlu hissediyorsunuz, ama orada sadece bir saniye bekleyin. yapıyor musunçaylak hatalarımakinenle mi?

Çamaşırlarımızı o kadar sık ​​yıkıyoruz ki rutinimize çok az önem veriyoruz. Sadece bir yığın giysi atın, deterjan koyun, bir düğmeye basın ve bırakın tüm işi yapsın. Ne kadar zor, değil mi? Ancak bu basit ve hızlı bir iş olsa da, doğru yaptığımız anlamına gelmez. Aslında, çoğumuz muhtemelen çamaşır kurutma makinelerimizi baştan beri yanlış kullanıyoruz ve bu da genel temizlik performansını etkiliyor.

Çok fazla çamaşır tozu kullanmaktan bakım etiketlerine dikkat etmemeye kadar, bunlar tamamen habersiz olduğumuz bazı kötü çamaşır yıkama alışkanlıklarıdır. Bunlar genellikle kirli ve hasarlı giysilere veya daha da kötüsü, uzun vadede daha maliyetli olacak kırık bir çamaşır kurutma makinesine neden olabilir.

Bu yaygın çamaşır kurutma makinesi hatalarını yapmaktan suçlu olup olmadığınızı ve ayrıca bunları nasıl çözeceğinizi burada ve şimdi öğrenelim. Bu ipuçlarının bizim için de geçerli olduğunu söylemekten mutluluk duyuyoruz.en iyi çamaşır makineleriveen iyi kurutma makineleri. Bir çamaşır kurutma makinesi ikisinin birleşimidir, görüyorsunuz.


1. Makineyi aşırı yüklemek

Çamaşır kurutma makinesi hataları

Vay canına!


(İmaj kredisi: Unsplash/Dan Gold)

Hadi, hepimiz bunu yaptık. Zamandan tasarruf etmek için tek seferde olabildiğince çok çamaşır yığmaya meyilliyiz. Ancak verimli olduğumuzu düşünürken, yine de kirli giysilerle karşılaşacağız! Çamaşır makinelerinin ağırlık kapasitesinin olmasının bir nedeni var. Giysilerimizin tamburun içinde yuvarlanmak için yeterli alana ihtiyacı vardır ve bu nedenle fazla doldurma, düzgün bir şekilde yıkanmamaları veya kurutulmamaları anlamına gelir. Serbestçe dönmek için yeterli alana sahip daha küçük yükleri yıkamak en iyisidir. Dahası, düzenli olarak aşırı yükleme, fazla ağırlık ve tambura baskı uygulayan ve makineye zarar veren su oluşmasına neden olur.

2. Kurutma sırasında kuru bir çay havlusu KOYMAYIN

Çamaşır kurutma makinesi hataları


Kahretsin, çay havlusunu unuttum

(İmaj kredisi: Getty)

Kulağa tuhaf gelebilir, ancak ev yönetimi uzmanı Shannon Lush'a göre, çamaşır kurutma makinenizdeki kuru bir havlu her şeyi değiştirebilir. Aslında, görünüşe göre, çamaşırlarınızı üçüncü kez daha hızlı kurutacak. Çünkü kumaş, “Suyu uzaklaştırır, yüzey alanını yayar” kurutucunun daha verimli çalışması için. Bu yüzden, sonuçta havlu atmaya değer olabilir. Merhaba!

3. Çok fazla deterjan

Çamaşır kurutma makinesi hataları

Doldurmadan önce DÜŞÜNÜN


(İmaj kredisi: Pexels/Rodnae)

Ne kadar çok deterjan kullanırsanız giysilerinizin o kadar temiz olacağını mı düşünüyorsunuz? Tekrar düşün dostum. Uzmanlar, daha fazla çamaşır tozu veya sıvı kullanmanın aslında kiri, mikropları ve kokuları hapsedecek aşırı sabun köpüğü oluşturduğunu söylüyor. Bu, giysilerinizde kirli bir kalıntı bırakabilir ve makineyi tıkayabilir. O zaman siz farkına bile varmadan, internetin tavsiyelerini alıp tamburunuzu bulaşık makinesi tableti ile temizliyor olacaksınız, ki bu bizim tavsiye etmediğimiz bir şey.

Bu nedenle, yıkadığınız yük için önerilen deterjan miktarına bağlı kalın.

4. Giysi bakım etiketlerini okumamak

çamaşır kurutma makinesi hataları

Bunu bir daha giymeyeceksin

(İmaj kredisi: Kin)

Evet, her giysi bakım etiketini okumak bir angaryadır. Ama başka bir angarya nedir biliyor musun? Yeni bir kırmızı kazak satın almak zorundasın çünkü onupembeiçin boyutlandırılmış jumperkesinlikle küçükkişi.

Renklere göre ayırmanın yanı sıra, malzeme için doğru sıcaklığı sağlamak için bakım etiketlerini dikkatli bir şekilde okumak çok önemlidir. Sadece hassastan kuru temizlemeye kadar, bakım etiketlerini okumak sizi en sevdiğiniz giysilerinizi uzun vadede mahvetme umutsuzluğundan kurtarabilir. Ve yün kazağınızı yeni yürümeye başlayan çocuğunuz için bir şeye 'dönüştürdüğünüz' gibi davranmaya çalışmayın; sana inanmayacağız.

5. Fermuarlarınızı sıkmamak

Çamaşır kurutma makinesi hataları

ZIPLA, MUPPET!

Kredi: Unsplash/Marcus Urbenz)

Hepözellikle kot pantolon ve gündelik giyimde fermuarları sonuna kadar yapın. Aksi takdirde dişler rahatsız edici bir şekilde narin kumaşlara takılabilir, iplikleri çekebilir ve giysilere zarar verebilir. Ayrıca renk koruması ve solmasını azaltmak için kot pantolonunuzu ters çevirmeyi unutmayın. Ya da daha da iyisi, kotunuzu hiç çamaşır makinesine atmayın; onları kuru temizlemeye verin.

6. Kurutucu topları uzaklaştırmak

TaylorMade Tour Response Golf Topu

Hayır, bu tür bir top değil

(Resim kredisi: TaylorMade.com)

Bunlar 'aldatıcı' görünebilir, ancak kurutucu toplar enerji tasarrufu sağlar, statiği azaltır ve kuruma süresini %25'e kadar kısaltabilir. Bunları kuru bir havluyla birlikte kullanın ve kurutma o kadar hızlı olabilir ki aslında zamanda geriye gidersiniz.

Ayrıca bir kumaş yumuşatıcı alternatifi olarak kullanılan yün kurutma topları, çamaşırlarınızı daha yumuşak hale getirmek ve tiftik oluşumunu azaltmak için tamburda kabartır. Normal büyüklükteki yükler için bilyeler yeterlidir, ancak daha büyük yükler için 12'ye kadar kullanabilirsiniz. Havayı dışarı atmak için her döngüden sonra kapıyı daima açık bırakmayı unutmayın.

7. Kurutma ÇOK kuru

ütü

Bunun hızlı olmasını beklemeyin

(Resim kredisi: Philips)

Taze çamaşırları kurutmak harika bir şey, ama buolumsuzlukütüleme için ideal, kullansanız bileNS en iyi demiren iyi buharlı ütüler listemizden. Giysilerdeki kırışıklıkları yumuşatmak, hafif nemli olduklarında çok daha kolaydır.

Eğer kusmuşsan ve giysilerNSkemik kuru, biraz nem geri eklemek için elinizin altında bir su sprey şişesi bulundurun. Ütünün üzerindeki spreyi kullanabilirsin ama bütün gün orada olacaksın, kabul edelim.

8. Kumaş yumuşatıcı kullanma

Çamaşır kurutma makinesi hataları

Durum: kırmızı

(İmaj kredisi: Pexels/Rodnae)

Havlularınızın neden eskisi kadar iyi kurumadığını hiç merak ettiniz mi? Şaşırtıcı bir şekilde, suçlu en sevdiğiniz kumaş kremi olabilir. Elbette, havluları güzel, yumuşak ve kabarık yaparlar, ancak kumaş yumuşatıcılardaki silikon yağı da emiciliğini azaltır.

Bir havlunun tüm amacı emmek olduğundan, hemen hemen 30 yaşın altındaki herkeste olduğu gibi, saç kremini tamamen bırakmak en iyisidir.

Aynısı aktif giyim için de geçerlidir. Bu, ter emici sentetik malzemelerden yapılmıştır ve saç kremi, giysi üzerinde teri emmesini engelleyen mumsu bir kaplama bırakacaktır. Bu doğru: kumaş yumuşatıcı kullanmak tam anlamıyla sizin anlamına gelebilirbastırmak kendi terinde. İstediğin bu mu? Bu mu?!

9. Ovma lekeleri

çamaşır kurutma makinesi hataları

Bunu fırçalama dürtüsüne diren, lütfen

(İmaj kredisi: Pexels/Ketut Subiyanto)

Can sıkıcı lekeler aldığımızda, bunları sabunlu bir bez veya fırça ile kuvvetlice ovalamak yaygın bir uygulamadır. Ancak bu aslında yarardan çok zarar vererek kirli alanın yayılmasına neden olabilir. Bu yüzden şunu söylüyoruz:fırça istemiyoruz.

Aslında, kumaş lekeleriyle baş etmenin en iyi yolu,basitçe,olumsuzlukfırçalamak.

Leke soluncaya kadar hafifçe bastırın ve inatçı lekeler için yıkamadan önce leke çıkarıcı kullanın. Bu Vanish tozu da oldukça iyi. İdeal olarak, hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, lekeyi yıkamadan önce tamamen kurumasına izin vermeyin.

10. Tiftik tuzağınızı boşaltmamak

Çamaşır kurutma makinesi hataları

Tüy bırakmadan tutun

(Resim kredisi: Pixelbay/Steve B)

Bu, çamaşırlarımızdaki tüm tüyleri, gevşek lifleri ve diğer her şeyi hapseden filtredir. Filtreyi düzgün temizlememek, kurutucudaki hava akışını azaltır, bu nedenle giysilerinizin kuruması çok daha uzun sürer. Bu aynı zamanda, kurutucudan tiftik akmasına ve havalandırmanın tıkanmasına neden olabilir ve bu da potansiyel bir yangın tehlikesi haline bile gelebilir.

Bu, her döngüden sonra tiftik tuzağınızı temizleme motivasyonu değilse, ne olduğunu bilmiyoruz.