Close
  • Ana
  • /
  • Oyun
  • /
  • Assassin'in Creed Odyssey incelemesi: Ubisoft’un en yeni açık dünya macerası, adının ihtişamını yaşıyor mu?

Assassin'in Creed Odyssey incelemesi: Ubisoft’un en yeni açık dünya macerası, adının ihtişamını yaşıyor mu?

Kimse bir patlama isabeti veya gerçek bir forma dönüşü takip etmeyi sevmez. Assassin'in Creed'i kadar kalıcı olan bir dizi için, selefinin gölgesinden çıkmaya çalışan çok sayıda giriş vardı. ACIII, ACII'nin cazibesine yetişmek için mücadele ederken,AC Birlikbüyük korsanlığından çok uzaktıSiyah bayrak. Artık Assassin'in Creed Odyssey'i, geçen yılki yeniden canlandırılmış yeniden başlatmaya kadar yaşamak gibi kaçınılmaz bir göreve sahip.Kökenleri. Peki Antik Yunanistan'ın mitlerine, savaşlarına ve tarihi efsanelerine yapılacak bir gezi, Piramitler arasındaki bu destansı maceraya uyabilir mi?


Assassin'in Creed Odyssey incelemesi: yer ve hikaye

Origins'den önemli ölçüde daha büyük bir açık dünya ile bunun gibi manzaralar bol miktarda bulunur.

Ubisoft Quebec'in 2015'teki AC Syndicate'den bu yana serideki ilk büyük taksiti olan Peloponnesos Savaşı için gücünün alacakaranlığında Eski Mısır'ın inişli çıkışlı kum tepelerini takas edin, kirazın popüler unsurları her yerden topladığı bir açık dünya macerası sunuyor Franchise. Adalar ve yarımadalarla dolu Ege Denizi, açık denizde deniz yolculuğu ve Kara Bayrak mücadelesi ile geri dönüyor ve deniz savaşına pek bir yenilik katmasa da, donanımın 2013'ün korsan macerasından bu yana ne kadar ilerlediğini görebilirsiniz.

Artık haritadaki herhangi bir konumu keşfedebilir, savaşla sertleştirilmiş trireme geminize atlayabilir, savaşabilir ve başka bir gemiye binip ardından her türden su altı konumlarına atlayabilirsiniz - hepsi gerçek zamanlı olarak. Origins'e çok benzer şekilde, mesafeler çizmek çok geniştir ve uzaktaki bir dağı gözetleyip ada konumuna yelken açabilmek, tek bir yükleme ekranı olmadan asla hayal gücünü yakalamayı bırakmaz. Siz yelken açarken okyanuslar yuvarlanıp kavrulurken, Eritre'nin yuvarlanan alanlarından Thermopylae'nin Sıcak Kapılarına kadar keşfedilecek çok çeşitli yerler, serinin şimdiye kadar övündüğü en çeşitli ortamı yaratır.


Assassin's Brotherhood'un ilk kurulduğu yer olan Origins'ten 400 yıl önce oyunu kurarken, dizinin on yıllık hikaye arkı açısından tuhaf bir anlatı seçimi yapıyor, ünlü tarihi yerler ve figürlerin inanılmaz bir tuvalini oluşturuyor. ve olaylar. Odyssey, modern zamana geri dönen küçük bir geziyle, serinin, ezberci bilim kurgu şeylerine aşırı doz uygulamak yerine tarihsel kaynağının kişiliğini kucakladığında nihayet en güçlü olduğunu kabul ettiğini gösteriyor.

  • Assassin's Creed Origins incelemesi

Odyssey ayrıca, Syndicate'e çok benzer şekilde iki farklı karakter arasında geçiş yapmak yerine ilk kez seçim yapabileceğinizi işaret ediyor. Kassandra ve Alexios, kağıt üzerinde aslında aynı karakterlerdir, ancak performansları arasındaki büyük kalite farkı, bunlardan birini en iyi ihtimalle acı verici bir seçim haline getirir. Neyse ki, ikisinden daha iyisi olan Kassandra da kanonik olarak kabul ediliyor, bu aynı zamanda dizinin ürettiği en iyi kadın karakter olduğu kadar.


Artık farklı diyalog seçenekleri seçebilirsiniz, ancak yine de merak uyandıran bir geçmişi olan cesur ve korkusuz bir kişiliktir ve onu yaşamaktan keyif alan büyüleyici bir kendine güvenir. Bu seçimler aynı zamanda hikayeyi de şekillendirecek ve etrafınızdaki dünya üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Örneğin, idam edilmek üzere olan hasta bir aileyi kurtarmayı seçmek, saf bir merhamet eylemi gibi görünebilir, ancak hayatta kalmaları, sayısız kişiyi etkileyen bir veba salgınına yol açabilir. Bu, nasıl ilerlemeyi seçtiğinize bağlı olarak birden fazla sona götüren birçok karardan sadece biridir. Bu, seriyi tam RPG dönüşümüne doğru daha da ileriye taşıyan başka bir konu.


Assassin’s Creed Odyssey incelemesi: dövüş ve sahne parçaları

Kassandra harika bir ipucu ve Ubisoft'un onunla yeni gitmesini ve Alexios'u seçme yeteneğini kaldırmasını dilemekle kaldınız.

Geçtiğimiz yılın giriş dönüşlerinde tanıtılan rafine dövüş modeli, fazladan bir ajans katmanını kolaylaştırmak için biraz değiştirilmiş olsa da. Artık 'Kare' / 'X' tuşunu basılı tutarak biraz daha uzaklaşabilir ve doğru bir şekilde kaçma zamanını alırsanız zamanı yavaşlatabilirsiniz. Düşmanların artık öfkeli bir durumu var - bu yüzden kırmızı parladıklarında geri çekilip engellenemez saldırılarını atlatmanız veya büyük bir sağlık parçasını kaybetmeniz gerekecek. Köpekler de silah haline getirildi, kamplara ve sığınaklara gizlice girmeyi biraz daha zor hale getirdi.

Tarihin en ünlü savaş ve savaşlarından bazılarına ev sahipliği yapan Antik Yunanistan ile Odyssey, yeni bir savaş sistemi sunarak tüm avantajlardan yararlanıyor. Sendika'nın çete mekaniğinden hareketle, her bölge ya Atinalılar ya da Spartalılar tarafından kontrol edilecek. Mevcut gücü askerleri öldürerek, savaş varlıklarını yok ederek ve kaptanlara suikast düzenleyerek istikrarsızlaştırabilirsiniz. Söz konusu bölgenin lideri, müstahkem bir şehirde üst düzey korumalarla çevrelenmeye başlayacak, ancak gücünü sıfıra indirecek ve onu korumasız bir şekilde dolaşırken veya bir çadırda bir kalenin dışında uyumaya zorlanırken bulacaksınız.


Bu, daha sonra kazanmak için belirli sayıda askeri öldürmeniz gereken özel bir savaş başlatmak için kullanılabilir. Her ne kadar Odyssey savaşa odaklanmış olsa da (bu ünlü Spartan Tekmesi dahil, düşmanları uçurumlardan denize indirmek için mükemmel) ve tanıdık acımasız bitiriciler, serinin ikisinden bu yana uzun bir yol katettiğini kanıtlasa da, ACIII'in Bağımsızlık Savaşı sırasındaki savaş alanlarını anımsatıyor. -düğme saldırıları ve eski AC savaşı.

Assassin'in Creed Odyssey incelemesi: yağma sistemleri ve Paralı askerler

Diğer gemilere binmek artık otomatik olarak kendi geminizi iyileştirse de, deniz savaşları Kara Bayrak ile aynı şekilde çalışır.

Assassin’s Creed’in tam donanımlı RPG’ye yavaş dönüşümü Odyssey’de devam ediyor ve ganimet tabanlı silah ve ordu daha da iyileştiriliyor. Tam kıyafetler yerine artık kaskları, göğüs parçalarını, eldivenleri ve daha fazlasını karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Bu aydınlatıcı bir şey değil, ancak sandıkları yağmaladıkça, düşmanları alt ettikçe ve görevleri tamamladıkça ganimet akışının gelmesini sağlayan hoş bir ayar. Her zaman yeni silahların ve teçhizatın kilidini açarsınız, böylece aynı kılıç, mızrak veya hançer setinden asla uzun süre sıkılmazsınız.

Canınız düşükken ek hasar veya zehire karşı direnç gibi belirli bir güçlendirme ile güçlendirmek için her silahı veya teçhizatı kazıyabilirsiniz. Bu asırlık bir RPG kinayesi, ancak viteslerden ne kadar hızlı geçtiğiniz düşünüldüğünde nihayetinde gereksiz olduğunu kanıtlayan bir şey. Çok geçmeden daha iyi bir silahla değiştirecekseniz neden bir demirci bulup silahınızı yükseltin? The Witcher 3: Wild Hunt gibi uygun bir aksiyon-RPG olma arzusu da kendi sorunlarını da beraberinde getiriyor - özellikle hikayede ilerlemek için sizi yan görevleri öğütmeye zorlayan birden fazla zorluk çivisi.

Paralı askerler, evlerden çalarsanız veya açıkta gardiyanları veya hedefleri öldürdüğünüzde yavaş yavaş dolduran bir ödül ölçer takan seriye yeni bir eklemedir. Bu çubukta beş seviyeden birine ulaşın ve sizi avlaması için bir Mercenary gönderilecektir. Bu fatura ne kadar fazla dolarsa, savaşa o kadar çok Merc atacak. Bu NPC'ler haritada gerçek zamanlı olarak dolaşırken görülebilir, ancak sonunda sizi takip edecekler, böylece sizi ele veren muhbiri öldürmek ya da haritadan rüşvet vermek için para ödüyorlar.

Açıkça Orta Dünya'da bir oyun olması gerekiyordu: Mordor'un Nemesis Sistemi'nin her bir Merc'i, seviyelerini, benzersiz bir 'unvanı', kısa bir arka plan ve rastgele bir görünüm gösteren bir menü ile. Bir görevin yarısında, birdenbire sizden on seviye yukarıda bir Merc'in görünmesi için bir heyecan var, ancak rüşvetinizi ödemenin çok ucuz olduğu düşünüldüğünde, kısa süre sonra Origins'ten Phylake'lere biraz daha ayrıntılı bir bakış olduğunu ortaya koyuyor. . Ayrıca, avlanacak hedeflerin yer aldığı devasa bir haydutlar galerisi de var ve isterseniz bol miktarda devam eden içerik sunuyor.

Bununla birlikte, bazı göze çarpan teknik sorunlar var. Oyun inanılmaz görünüyor ve kare hızında nadiren yavaşlama veya düşüş oluyor, ancak dokuların rahatlık için biraz fazla sıklıkta ortaya çıktığını fark ettik. Atınız Phobos, derisi ortaya çıkmadan önce zaman zaman beyaz bir model olarak ortaya çıkıyor, oyunda ise oyun aceleyle kendini yüklemeye çalışırken NPC'ler mesafeyi yakınlaştırıyor. Bu sorunlar deneyimi mahvetmiyor, ancak bu ekstra cila eksikliği, Ubisoft Quebec'in Ubisoft Montreal'in geçmiş çabalarından öğreneceği çok şey olduğunu gösteriyor.

Assassin'in Creed Odyssey incelemesi: Karar

Açık denizler tehlikelidir, bu nedenle okyanuslara küçük tekneler çıkaramazsınız (batmak istemediğiniz sürece).

İnkar etmek mümkün değil, Assassin'in Creed Odyssey'i şimdiye kadarki en başarılı ve çeşitli oyun. Yunan ortamı, güzel manzaraların, deniz savaşlarının ve tarihi savaşların büyüleyici bir eritme potası olmasını sağlar. Şimdiye kadar franchise için en büyük hitlerden biri, ancak seleflerinden o kadar yoğun bir şekilde kiraz toplayarak, onu öne çıkarmak için gözle görülür derecede farklı bir şey getirmekte zorlanıyor. Anlatı seçimleri ve kahraman seçimi hoş bir dokunuş, ancak serinin önümüzdeki yıl tatilinin Origins'i böylesine temiz bir nefes haline getiren ekstra kıvılcımı bulup sürdürmesine yardımcı olacağını umuyoruz.

  • FIFA 19 incelemesi: EA’nın devasa footie simülasyonu yeni gümüş eşyalar geliştirebilir mi?