Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Asus ROG Zephyrus Duo 15 incelemesi: hayranlık uyandıran çift ekranlı bir oyun dizüstü bilgisayarı

Asus ROG Zephyrus Duo 15 incelemesi: hayranlık uyandıran çift ekranlı bir oyun dizüstü bilgisayarı

Asus ROG Zephyrus Duo 15, kutudan çıkar çıkmaz benzersiz satış noktasını ortaya koyuyor: ana ekran ile klavye arasında oyun kontrollerini, Spotify çalma listelerini, bir tarayıcı penceresini vb. Göstermek için kullanılabilen ikinci bir ekran var. gerçekten seviyorsun.

Bu göz alıcı donanımın yanı sıra, dizüstü bilgisayar, Asus ROG serisinden bekleyebileceğiniz gibi, paranızı harcayabileceğiniz en iyi bileşenlerle sıkıca doludur. Geçmişte bu dizüstü oyun bilgisayarlarının çoğunu beğendik ve bu şimdiye kadarki en iyisi olabilir.

Her zamanki değiş tokuşlar, çoğu oyun dizüstü bilgisayarında olduğu gibi burada da geçerlidir: bu büyük, ağır, pahalı bir kittir ve pil ömrü açısından çok fazla şey beklememelisiniz. Ancak, bazılarını yedeklemek için bırakabileceğiniz en zorlu oyunları çalıştırması gerekir.

Bir dizüstü bilgisayardan mümkün olan en iyi oyun performansına ihtiyacınız varsa ve bunun için ödeme yapmaya hazırsanız, o zaman bu sizin için bir bilgisayar olabilir - özellikle de bu ikinci ekranı iyi bir şekilde kullanabiliyorsanız. Zephyrus Duo 15'in nasıl performans gösterdiğini öğrenmek için okumaya devam edin.


Asus ROG Zephyrus Duo 15 incelemesi: ekran ve tasarım

15

(İmaj kredisi: Gelecek)

Asus ROG Zephyrus Duo 15, 15.6 inç, 3840 x 2160 piksel, 60Hz yenileme hızı, 16: 9 IPS LCD ekrana sahip olarak geliyor ve bazı ince sol, üst ve sağ çerçeveler sayesinde gerçekten parçaya benziyor. Hıza yenileme hızından daha fazla değer verirseniz bunun yerine 1920 x 1080 piksel, 300Hz yenileme hızı panelini tercih edebilirsiniz (bu, sizi 14.1 inç, 3840 x 1100 piksel ikincil ekrana sahip olandan daha yüksek bir çözünürlükte çalışan garip bir yapılandırmaya bırakır. dizüstü bilgisayarın ana ekranı).


Hiç şüphe yok ki, bu ikincil ekran sayesinde ve aynı zamanda abartısız, şık gri kasa ve çok renkli chiclet anahtar arka ışıkları (tatmin edici bir 1,4 mm hareket mesafesiyle) sayesinde başları döndürebilen bir oyun dizüstü bilgisayarı. Bağlantı söz konusu olduğunda, 1 x USB-C bağlantı noktasına (DisplayPort 1.4, Thunderbolt 3 ve Power Delivery'yi destekler), 2 x USB-A bağlantı noktasına ve 1 x HDMI bağlantı noktasına sahipsiniz. Genel olarak, Asus ROG dizüstü bilgisayarlar çoğu zaman olduğu gibi tasarım departmanında bir kazanan olduğunu söyleyebiliriz.

Görünümler en iyi notları alsa da, ne kadar pratik olduklarından emin değiliz. İkincil ekran güzel bir fikirdir (ve soğutma sistemini oldukça iyi gizler), ancak teoride kullanışlı olabileceği durumlarda bile - örneğin oyun oynarken bir sohbet penceresini açık tutmak - sanki bir her şeyden çok dikkat dağıtıcı. Windows'ta, tıpkı ikinci bir monitör gibi davranır, böylece açık programları aşağıya sürükleyebilirsiniz; ancak ikinci bir monitör satın almanız daha iyi olabilir.


Devasa ikinci ekranın ve kasa soğutma çözümünün varlığı, klavyenin oldukça sıkışık hissedebileceği (tuşların kendileri uygun boyutta olmasına rağmen) ve izleme panelinin sağa kaydırıldığı anlamına gelir. İzleme paneli yeterince kullanılabilir - aslında duyarlılık ve yanıt verme açısından oldukça iyidir - ancak küçük ve garip bir şekilde yerleştirilmiştir ve muhtemelen karışıma çoğu zaman bir oyun faresi eklemek isteyeceksiniz.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 incelemesi: performans ve özellikler

15

(İmaj kredisi: Gelecek)

İnceleme birimimiz sekiz çekirdekli bir Intel Core i9-10980HK işlemci ve hem hız aşırtmalı hem de Asus tarafından optimize edilmiş bir Nvidia RTX 2080 Super Max-Q grafik yongasıyla geldi - biraz daha az güçlü bir varyant da satın alabilirsiniz, ancak bu en iyisi hattın. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, performans departmanında bir kaba, denediğimiz her oyunu sorunsuz bir şekilde ele alıyoruz - 60 fps'de 4K'da GTA V görebildiğimiz tek bir kekemelik olmadan yönetildi.

3DMark Time Spy kıyaslamasında, Asus ROG Zephyrus Duo 15 yine ipeksi pürüzsüzlükte grafikler üretti: kıyaslamada 7,708'e ulaştı, 'oyun dizüstü bilgisayarı' (5,730) ve 'oyun bilgisayarı' (5,730) ortalama puanlarının ortasına çarptı. 9,216) 3DMark veritabanında. Yine de ağır yük altında, bu dizüstü bilgisayar oldukça sıcak ve gürültülü çalışıyor - dizüstü bilgisayarın parçalanmak üzere olduğunu hissettirecek kadar kötü değil, ama kesinlikle fark etmeniz için yeterli. Isının çoğu, dizüstü bilgisayarın yanlarından ve altından iyi bir çift kulaklıkla akıyor, büyük ölçüde unutabilirsiniz.


Bazı ciddi oyuncular 4K ekranın 60Hz yenileme hızından fazlasını isteyecek olsa da, yenileme oranını artırmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz alternatif ekran seçeneği var. En sessiz veya havalı dizüstü bilgisayar değil, ancak burada paketlenen bileşenlerin kalitesiyle ilgili hiçbir tartışma yok. Sistem istatistiklerini bildirmek için iyi bir etki sağlamak için ikinci ekranı kullanan dahili Armory Crate uygulaması, zaman zaman 4.000 RPM'nin üzerine ulaşan fan hızlarını gösterdi.

Sizi dönen fanlardan da rahatsız edebilecek şey, dizüstü bilgisayarın her iki tarafında bulunan aşağı doğru ateşleyen 4W hoparlör çifti olabilir, bu da bizi ses bölümünde beklediğimizden daha fazla etkiledi. Pil ömrüne gelince, burada sürpriz yok: Bu kadar iyi donanımlı ve büyük bir dizüstü bilgisayar, pil şarjları arasında saatlerce çalışacak şekilde tasarlanmamıştır. Testimizde, bir saatlik video akışı pili yüzde 100 şarjdan yüzde 61'e düşürdü, bu nedenle elektrik prizinden iki saatin biraz üzerinde ışık kullanımına bakıyorsunuz.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 incelemesi: fiyat ve karar

15

(Resim kredisi: Asus)

Bir dizüstü oyun bilgisayarı için alışveriş yapıyorsanız ve harcayacak çok paranız varsa bunu kısa listenize alın - kesinlikle teknoloji ile doludur, yüksek performans seviyeleri sunar, etkileyici bir sese sahiptir ve beraberinde göz alıcı bir genel estetik getirir. iyi. Hiç şüphe yok ki, 2020'nin en iyi oyun dizüstü bilgisayarlarından biri, ancak bu mutlaka sizin için en iyi dizüstü oyun bilgisayarı olacağı anlamına gelmiyor, özellikle de 4.000 £ / 4.000 $ 'a yakın bir fiyatla üst düzey sürüm.

Asus ROG Zephyrus Duo 15'in yüksek maliyetinin yanı sıra, piyasadaki en ince veya en hafif oyun dizüstü bilgisayarı değil - en iyi oyunları en yüksek çözünürlüklerde çalıştırmanız gerekmiyorsa, daha ucuz ve daha hafif bir şey size daha uygun olabilir. Ayrıca, ikinci ekranın hayal gücünü sevmemize rağmen, şu anda pek kullanışlı değil - bu iyi bir fikir, ancak bunun için gerçekten daha özel uygulamalara veya en üst düzey oyunlardan daha fazla desteğe ihtiyacı var. Birlikte verilen Armoury Crate istatistik programı, oynarken YouTube videolarını izlemek istemiyorsanız, bulduğumuz en iyi kullanım şeklidir.

Ana ekrana gelince, 300Hz'de 1920 x 1080 panel, özellikle de 4K çözünürlükler büyük bir PC monitöründe olduğu kadar dizüstü bilgisayar ekranlarında pek fark edilmediğinden, daha iyi bir seçenek olabilir. Aslında, Asus'un kendisi 4K modelini 'profesyonel düzeyde içerik oluşturma' için daha fazla zorluyor ve eğer üst düzey video ve görüntü düzenleme işindeyseniz bu kesinlikle çok yetenekli bir makinedir.

Burada paketlenmiş tüm üst düzey bileşenlerle bile, belki de sizi bunu satın almaya veya başka bir yere bakmaya ikna edecek olan ikinci ekran olabilir. Bu eğimli ekranı iyi bir şekilde kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, bu, şu anda derin cepleri olanlar için piyasadaki en iyi dizüstü oyun bilgisayarı olabilir. Tam boyutlu bir klavye tercih ediyorsanız ve çok fazla ham güce ihtiyacınız yoksa, başka bir yerde daha iyi bir anlaşma bulabilirsiniz.