Close
  • Ana
  • /
  • Oyun Oynamak
  • /
  • Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesi: taşınabilir, güçlü ve birinci sınıf

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesi: taşınabilir, güçlü ve birinci sınıf

Bu Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesini özetlemek gerekirse:çokbirinde nakit olaraken iyi oyun dizüstü bilgisayarlarıHer türlü başka görev için de kullanılabilen Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) sizi hayal kırıklığına uğratmayacak.


Gücü ve taşınabilirliği ile övünen Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) ciddi anlamda etkileyici. Oyun dizüstü bilgisayarları bundan daha çok yönlü olamaz.

Tüm oyun kurulumunuzu yükseltmek mi istiyorsunuz? Pingtwitter'ün kılavuzuna bir göz atınen iyi oyun fareleri,en iyi oyun klavyeleriveen iyi oyun kulaklıkları.

Bu eksiksiz Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesinde, bu oyun dizüstü bilgisayarının sizin için doğru seçim olup olmadığını anlamak için bilmeniz gereken her şeyi ele alacağım - fiyatından, tasarımından ve ekranından piline ve performansına kadar. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesi: fiyat ve bulunabilirlik

Asus ROG Zephyrus M16'nın (GU603) çeşitli konfigürasyonları vardır ve bunlar farklı bölgelerde farklılık gösterir.


ABD'de şu anda Intel Core i9-11900H işlemci, Nvidia GeForce RTX 3060 GPU, 16GB DDR4 RAM ve 1TB SSD depolama ile GU603HM-211.ZM16 modelini 1.850 $ karşılığında satın alabilirsiniz.

Test ettiğim sürüm, Intel Core i9-11900H işlemci, Nvidia GeForce RTX 3070 GPU, 32GB DDR4 RAM ve 2 TB depolama ile ROG Zephyrus GU603HR-KR007R, aralığın en üstüne oturuyor. İngiltere'de 2.300 £ için çevrimiçi olarak mevcuttur.


Intel Core i7-11800H işlemci, Nvidia GeForce RTX 3060 GPU, 16 GB DDR4 RAM ve 1 TB depolama alanına sahip daha ucuz ROG Zephyrus M16 GU603HM-KR007T modelini seçerseniz, modele bağlı olarak 1.750 £ veya daha fazla ödeme yapacaksınız. perakendeci.

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesi: tasarım ve ekran

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesi


(İmaj kredisi: Gelecek)

Asus ROG Zephyrus M16'nın (GU603) ne kadar paketlemeyi başardığı düşünüldüğünde, yalnızca 1,9 kg ağırlığında ve 355 x 243,5 x 19,9 mm boyutlarında nispeten kompakt. Ultra taşınabilir bir dizüstü bilgisayar değil, ancak bir oyun bilgisayarı için evin dışında kullanılabilecek kadar taşınabilir olacak.

Kapak boyunca CNC frezeleme ile oluşturulan küçük deliklerle mat siyahla kaplanmış Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) akıllı görünüyor. Kişisel ve profesyonel bir kapasitede kullanabileceksiniz. Ekranı çevreleyen süper ince çerçeveler, alt çerçeve dahil dört tarafında da 4,6 mm ölçülerindedir. Bu, ona %94 ekran-gövde oranı verir, yani bu dizüstü bilgisayar hakkında tıknaz hiçbir şey yoktur. Sade ve çok yönlü hissettiriyor.

RGB aydınlatma efektleri elde edersiniz, ancak klavyeyle sınırlıdır, bu nedenle bilgisayarın dışında aşırı ışık gösterisi olmaz. Aydınlatmayı tuş başına değiştiremezsiniz, sadece tüm tuş takımı için aynı anda değiştirmek mümkündür.

Senaryo Profilleri, kullanıcıların otomatik olarak veya klavye kısayolunu kullanarak açmak üzere ayarlayabileceğiniz belirli çalışma modları, ışık efektleri ve diğer ayarlarla bireysel oyunları ve uygulamaları bağlamasına olanak tanır. Armory Crate masaüstü uygulaması aracılığıyla kurulumu çok kolaydır.


Çerçevenin etrafında bir Thunderbolt 4 (Tip-C), bir USB Type-C, iki USB 3 Type-A bağlantı noktası, bir Micro SD kart yuvası, bir HDMI 2.0, ethernet bağlantı noktası ve 3,5 mm birleşik kulaklık girişi var. Bu, tüm oyun çevre birimlerinizin aynı anda PC'ye bağlanması için yeterli.

Klavye geniş ve iyi aralıklıyken, tek tek tuşların 1,7 mm'lik bir hareket mesafesi vardır, bu nedenle kullanımları sağlam ve dokunsaldır. Yanlış tuşlara yanlışlıkla dokunmaktan da endişelenmenize gerek yok. Aynı zamanda hoş ve sessizdir, bu da kendinizi bilinçli hissetmeden kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Önceki modele kıyasla izleme dörtgeni %20 daha büyüktür ve size oyunda doğruluk için bolca alan sağlar. Genel olarak kullanmak için pürüzsüz ve duyarlı. Hem klavye hem de izleme dörtgeni, diğer oyun dizüstü bilgisayarlarından alacağınızdan daha gizlidir ve bu, onu oyun oynamaktan daha fazlası için kullanmayı düşünenler için mükemmel olacaktır.

165 Hz yenileme hızına ve 3 ms tepki süresine sahip 16 inç geniş WQHD (2560 x 1600) ekrana sahip olan Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) harika bir ekrana sahip. Ultra net, ultra keskin ve ultra hızlıdır. Bu, dizüstü bilgisayarın fiyat etiketinin gerçekten gösterdiği alanlardan biridir.

Ekran ayrıca Adaptive-Sync, Pantone doğrulama ve Dolby Vision teknolojisine sahip %100 DCI-P3 ekrana sahiptir. Kullanımda, hangi oyunları oynarsanız oynayın, çarpıcı, doğru renkler elde edersiniz. Hatta bu dizüstü bilgisayarın fotoğraf ve video düzenleme gibi yaratıcı görevler için de iyi bir seçim olacağı anlamına geliyor.

16:10 en boy oranına sahip olmak, ekranı oyun, iş ve yaratıcı görevler arasında geçiş yapmak için uygun hale getiren başka bir faktördür, hatta onu TV şovları ve film izlemek için ideal hale getirir. Bu sadece oyun oynamak için bir dizüstü bilgisayar değil, gerçekten çok yönlü bir bilgisayar.

Dizüstü bilgisayarın kilidini açmak için normal pinler ve şifreler arasında seçim yapabilirsiniz, ancak güç düğmesine entegre edilmiş bir parmak izi sensörüne de sahip olursunuz. Çok hızlı ve verimli, her kullandığımda işe yaradı.

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesi: performans ve oyun özellikleri

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Denediğim inceleme örneğinin başlığının altında Intel Core i9-11900H işlemcinin yanı sıra Nvidia GeForce RTX 3070 grafik kartı var. Bunun anlamı, en güncel bilgilerin tümünü alacağınızdır.Nvidia oyun özelliklerionunla gelen. 30 serisi GPU'lar, bilgisayarın gücünü artıran, gürültüyü azaltan ve onu daha taşınabilir hale getiren AI hızlandırmalı oyunlara odaklanır.

Burada tüm bunlar 32 GB DDR4 RAM ve 2 TB depolamanın yanı sıra süper hızlı Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5 ile eşleştirilmiştir. Maliyeti düşürmek istiyorsanız daha düşük özellikli yapılandırmaları tercih edebilirsiniz.

Denediğim her oyunda inanılmaz derecede pürüzsüz grafiklere sahip güçlü bir dizüstü bilgisayar olduğunu söylemek güvenli. Üzerinde bazı benchmark testleri de yaptım. Her birini bir esinti buldu ve mümkün olan en iyi puanlar arasında yer alan 3DMark'ın Time Spy testinde 9,124 gibi devasa bir puan aldı.

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) çalışırken, fanlar biraz gürültülü olabilir ama çoğu zaman tamamen sessizdirler. Soğutma için Asus, CPU'yu soğutmak için egzotik bir sıvı metal termal bileşik kullanan ROG Akıllı Soğutma teknolojilerini dahil etti.

Buna rağmen, büyük oyunların yüklenmesi gibi daha ağır görevler sırasında bilgisayarın hem altı hem de üstü biraz ısındı. Diğer dizüstü bilgisayarlardan belirgin şekilde daha kötü değil, ancak bundan kaçınmak isteyen herkes için kesinlikle kayda değer bir şey.

Gün boyunca güç sağlamak için, Hızlı Şarj teknolojisine sahip 90 Wh'lik bir pil var, daha hafif, daha rahat kullanımla uzun süre dayanıyor gibiydi, ancak oyun oynamaya başladığınızda çok daha hızlı tükeniyor. Daha kapsamlı bir şekilde test etmek için iki saat boyunca tam parlaklıkta yerel bir video yayınladım. Bu süre içinde pil %38 oranında düştü ve bu da 5 saatten biraz fazla süreceğini gösteriyor. Bu şaşırtıcı değil, ancak bu dizüstü bilgisayarın ne kadar güçlü olduğu düşünüldüğünde, bu da şaşırtıcı değil. Yine de tekrar şarj etmek çok uzun sürmedi. Dizüstü bilgisayarı test ettiğimde, boştan %100'e yeniden şarj etmek yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603), Dolby Atmos ile altı hoparlörlü bir sistem kullanıyor. Bir dizüstü bilgisayardan beklemeyeceğiniz sürükleyici, canlı ses üretmek için harika bir iş çıkarır. Özellikle film akışı yaparken hoparlörlerden gerçekten en iyi şekilde yararlanabileceksiniz.

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesi: karar

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) bol miktarda güç, geniş, yüksek kaliteli bir ekran ve bol miktarda depolama dahil olmak üzere bir oyun dizüstü bilgisayarından ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Harika olan şey, hepsinin ince, hafif bir çerçevenin içine oturması.

Bu, mevcut en iyi Nvidia RTX GPU ile satın alma seçeneğiniz olmadığı anlamına gelir, ancak RTX 3070 kesinlikle hala en üst düzeydedir. Mevcut en güçlü Tiger Lake işlemcilerin yanında yer alır, bu nedenle performans söz konusu olduğunda gerçekten daha fazlasını isteyemezsiniz.

Bazı hevesli oyuncuları caydırabilecek bir şey, burada üst düzey bir RGB aydınlatma olmamasıdır, Asus klavyeyle sınırlı daha mütevazı bir gösteride kalmıştır. Daha profesyonel ve yetişkin bir bilgisayara benziyor.

Asus ROG Zephyrus M16'ya (GU603) sıçramaya istekliyseniz, yapmalısınız. Oyun dizüstü bilgisayarları bundan daha iyi olamaz. Yalnızca hem güçlü hem de taşınabilir olmakla kalmaz, aynı zamanda çok yönlüdür. Video akışı, üzerinde çalışma ve hatta fotoğraf düzenleme gibi yaratıcı görevler de dahil olmak üzere oyun dışındaki her şey için kullanabilirsiniz.

Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) incelemesi: ayrıca düşünün

Daha az para harcamak istiyorsanız, çoğu insan için en iyi oyun dizüstü bilgisayarı,G14'te ASUS ROG. Bol miktarda güçle eşleştirilmiş benzer bir taşınabilirlik düzeyi sunar. Ekran, Asus ROG Zephyrus M16'dan (GU603) adil bir miktar daha küçük olan sadece 14 inç ve GPU'su da o kadar etkileyici değil ama hepsini çok daha ucuz bir pakette alıyorsunuz.

Göz önünde bulundurmaya değer başka bir premium oyun dizüstü bilgisayarıGigabyte Aorus 15G (RTX 30 serisi). Nvidia RTX 30 serisi grafik kartlarına sahip Asus ROG Zephyrus M16 (GU603) ile benzer şekilde fiyatlandırılır, ancak 240Hz yenileme hızına sahiptir. Pil ömrü hala oldukça zayıf ancak güç açısından oldukça etkileyici bir kit parçası.