Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Asus Vivobook 15 ve Lenovo IdeaPad 3: İki güçlü ama uygun fiyatlı dizüstü bilgisayar karşı karşıya geliyor

Asus Vivobook 15 ve Lenovo IdeaPad 3: İki güçlü ama uygun fiyatlı dizüstü bilgisayar karşı karşıya geliyor

Büyük marka bir dizüstü bilgisayar ister misiniz? Büyük nakit biriktirmeye hazırlanın, değil mi? Mutlaka öyle değil. Asus ve Lenovo, sektördeki en saygın markalar arasındadır ve hem Asus Vivobook 15 hem de Lenovo IdeaPad 3, tam özellikli bir setle sunulur ve onları500 £ altındaki en iyi dizüstü bilgisayarlar.


Yeni başlayanlar için Asus VivoBook 15 ve Lenovo IdeaPad 3, dört çekirdekli AMD Ryzen 3000 serisi işlemci, 8GB sistem belleği ve 256GB SSD gibi kritik özellikler de dahil olmak üzere aynı kutuların çoğunu işaretliyor. Pil özellikleri bile çok benzer. Ancak ikisini birbirinden ayıran bazı ince ve çok ince olmayan farklılıklar da vardır.

Yakından bakın ve örneğin bağlantı söz konusu olduğunda birkaç ayrıntılı kontrast göreceksiniz. Öte yandan, stil söz konusu olduğunda, boşluk biraz daha büyüktür. Asus, sadece çağdaş görünmeyen ince çerçeveler üzerinde işlem yapıyor. Daha küçük bir şasi yaparlar. Bu, temel olarak günlük sürücü masaüstü değişimi olarak görev yapan bir dizüstü bilgisayar için önemli bir pratik ayrım olmayabilir. Ancak düzenli olarak hareket halindeyseniz, bir dokunuş daha fazla taşınabilirlik memnuniyetle karşılanabilir.

Bu yazıda, hangisinin en iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için Asus Vivobook 15 ve Lenovo IdeaPad 3'ü baş başa koyduk.en iyi dizüstü bilgisayarsenin için.

Asus Vivobook 15 ve Lenovo IdeaPad 3: Tasarım ve ekran

Bu dizüstü bilgisayarların oturduğu 500 sterlinlik fiyat noktasında Asus VivoBook 15 gerçekten bir göz alıcı. Bunların çoğu ince çerçeve tasarımına bağlı. Yalnızca 5,7 mm ölçülerindeki yan çerçevelerle Asus VivoBook 15, yüzde 88 oranında sağlıklı bir ekran çerçeve oranına ulaşıyor.


Karşılaştırıldığında, Lenovo IdeaPad 3 üstte ve altta çok daha büyük çerçevelere sahip. Görsel olarak, bu daha az güncel bir görünüm sağlar. Ancak bu aynı zamanda Lenovo'nun daha büyük dizüstü bilgisayar olduğu anlamına gelir. Asus Vivobook 15, yarım santimetre daha kısadır, ancak aynı zamanda genişlik olarak tamamen iki santimetre daha sığdır ve ayrıca 150g daha hafiftir. Her iki dizüstü bilgisayar da 20 mm'nin biraz altında.

Asus Vivobook 15(Resim kredisi: Asus)

Bunlar genel olarak çok büyük farklar değil, ancak Asus'u biraz daha taşınabilir hale getiriyor ve aynı zamanda biraz daha şık, daha pahalı bir dizüstü bilgisayar olmasını sağlıyor. Bu, her ikisinin de FullHD 1080p çözünürlükle tam olarak aynı 15,6 inç LCD panel orantılarına sahip olmasına rağmen. Kayıt için, bu iki dizüstü bilgisayar, özel bir sayısal tuş takımı ile tamamlanmış, benzer şekilde cömert klavye düzenlerini paylaşır. Her birinde ayrıca bu kritik Zoom aramaları için hazır entegre bir HD web kamerası bulunur.


Bağlantı açısından, bu dizüstü bilgisayarlar oldukça yakından eşleşir. Her ikisinde de üç adet USB-A soketi var, Lenovo'nun ikisi 3.1 Gen 1 5Gbps özelliğine sahipken, Asus'un bu özelliklerden sadece biri, diğer ikisi düz eski USB 2.0 bağlantı noktaları. Ancak Asus, yine 5Gbps spesifikasyonunda bir USB-C soketi ile sayaçlar. Lenovo'nun IdeaPad 3'teki bir USB-C bağlantı noktasının ihmali, 2021'de burada oldukça dikkat çekicidir.

Diğer yerlerde, rekabet oldukça sıkı. AC özelliği olarak da bilinen Wi-Fi 5, her iki dizüstü bilgisayarda kablosuz ağ, ayrıca Bluetooth ve bir web kamerası elde edersiniz. Pil açısından, Asus VivoBook 15, 7Wh lityum paketinin hafif kenarına sahiptir. Lenovo IdeaPad 3'ün pili 35Wh ağırlığındadır.

  • Asus VivoBook S15 ve Lenovo IdeaPad 3: Vivobook'un daha pahalı kardeşinin nasıl eşleştiğini görün

Asus Vivobook 15 ve Lenovo IdeaPad 3: Özellikler ve performans

Bu dizüstü bilgisayarların her ikisi de AMD Ryzen 3000 serisi CPU seçenekleriyle sunuluyor. 500 £ civarında, her iki dizüstü bilgisayar için de bir AMD Ryzen 5 3500U'ya bakıyorsunuz. AMD'nin yeni Ryzen 5000 mobil yongalarını piyasaya sürmesi artık birkaç nesil eski.

Ancak yine de 2.1 GHz temel saat hızına ve 3.7 GHz'e kadar yükseltmeye sahip sağlam bir dört çekirdekli model. Günlük görevler için bol miktarda CPU'ya sahiptir ve hatta elini video kodlama gibi küçük bir içerik oluşturmaya çevirecektir. Grafiklere gelince, yeni çip önemli ölçüde daha yüksek saat hızına sahip olsa da, aslında yeni Ryzen 5000 ailesindeki en iyi AMD entegre çekirdeğiyle eşleşen 512 gölgelendiricili bir AMD Vega entegre çekirdeği elde edersiniz.


Lenovo IdeaPad 3

Lenovo IdeaPad 3

(Resim kredisi: Lenovo)

Her neyse, biraz hafif oyun için yeterince iyi bir grafik çözümü, sadece daha yeni, daha zorlu oyunlarda iyi bir deneyim beklemeyin. Anlamayacaksın. Bu fiyat noktasındaki diğer önemli metrikler de aynı şekilde çok eşit bir şekilde eşleştirilir. İster Asus ister Lenovo'yu tercih edin, 8 GB sistem belleği ve 256 GB M.2 NVMe SSD elde edeceksiniz.

Bu AMD CPU ile birleştiğinde, sonuç, bariz bir zayıf nokta olmaksızın her yönden iyi bir performanstır. Günlük bilgi işlem için her iki dizüstü bilgisayar da hızlı ve duyarlı. Çoğu kullanıcı daha fazla performansa ihtiyaç duymaz. Çoğunlukla, yalnızca içerik oluşturma profesyonellerinin ve oyuncuların beğenileri, bu dizüstü bilgisayarlardan herhangi birinin performans için yetersiz kaldığını görecektir.

Bunun bir istisnası pil ömrüdür. Her iki sistem de ana şebekeden uzakta altı saatten fazla gerçek dünyada çalışabilir. Ancak gerçek tüm gün pil ömrü istiyorsanız daha fazla harcamanız gerekecek. Bu her iki sistem için de geçerliyse, ekran kalitesi söz konusu olduğunda Lenovo biraz yetersiz kalıyor. 1.920 x 1.080 piksel doğal çözünürlüğü açısından Asus ile eşleşiyor. Ancak Lenovo'nun 220nit TN paneli parlaklık, yumruk, kontrast ve görüş açıları açısından biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Bu fiyat noktasında, iyi bir IPS panele sahip olabilirsiniz ve muhtemelen talep etmelisiniz.

Asus Vivobook 15 vs Lenovo IdeaPad 3: Fiyat ve karar

Asus Vivobook 15 ve Lenovo IdeaPad aynı fiyat aralığına giriyor (yazım sırasında, burada tartışılan özellikler için içinde 20 £ var). Ancak, bu dizüstü bilgisayar sınıfının fiyatları oldukça düzenli olarak dalgalanıyor. Bu nedenle, en iyi fırsatları elde etmek için ayaklarınızın üzerinde durmanız gerekir - şu anda bölgenizdeki her biri için en iyi fiyatları görmek için aşağıdaki widget'lara göz atın.

Her iki sistem de oldukça yıldız değerini temsil ediyor. FullHD ekranlı ve önemli spesifikasyon zayıf noktaları olmayan tam özellikli bir dizüstü bilgisayarın 500 sterlinin altında bir fiyata bulunabileceğini bilmek güzel, orası kesin. Seçimimize gelince, bu yakın bir yarışma ve çoğu insan için çoğu zaman çok az şey olacak. Ancak, öncelikle daha şık, ince çerçeve tasarımı ve bu USB-C bağlantı noktası nedeniyle Asus'u tercih ederdik. Bu USB-C bağlantı noktası, Lenovo'da oldukça özleyeceğimiz bir şey.