Close
  • Ana
  • /
  • Açık Havada
  • /
  • Yeni başlayanlar için yıldız izleme rehberi: karanlık gökyüzü nerede bulunur ve yıldızlara bakmak için en iyi teçhizat

Yeni başlayanlar için yıldız izleme rehberi: karanlık gökyüzü nerede bulunur ve yıldızlara bakmak için en iyi teçhizat

Gece gökyüzü kalmak için burada. Astro-turizm artıyor ve herkes takımyıldızlara, süper aylara, meteor yağmurlarına ve Kuzey Işıklarına bakmak için dışarı çıkıyor. Karanlık gökyüzü altında zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek için doğru kite sahip misiniz?


Ne zaman ve nerede yıldızlara bakacağınızdan, yanınızda hangi dürbün ve teleskopları götürmeyi düşünmeniz gerektiğine kadar, işte Pingtwitter'ün gece gökyüzünün keyfini çıkarmaya yönelik nihai kılavuzu.

Ne zaman yıldızlara bakmalı

Daima ayı kontrol edin. Elbette, Sirius, Aldebaran ve Orion'un yıldızları gibi bir avuç çok parlak yıldızdan fazlasını görmek istiyorsanız şehirden çıkmanız gerekir, ancak kırsal bir alanda sallanıyorsanız ve dolunay yanıyor, aynı sorunu yaşarsınız.

Ay, görüyorsunuz, korkunç bir ışık kirleticisi. Bu yüzden yıldızlara bakmak için en iyi zaman, güneşin ayın uzak tarafını aydınlattığı Yeni Ay civarındadır. Bu nedenle görünmezdir ya da bir hilal olarak yalnızca geçici olarak görülebilir.Bu ay hesaplayıcısına bakınYeni Ay'dan önceki hafta (artı ayın erken batmasından birkaç gün sonra) karanlık bir gökyüzü destinasyonuna bir gezi planladığınız yer için. Bu, her ay 10 gecelik bir yıldız izleme penceresi demektir.

Bu arada, eğer aya bakmak veya gezegeni görmek size göreyse, o zaman şehirden ayrılmaya zahmet etmeyin, çünkü ışık kirliliği ayın veya gezegenlerin görüşlerini etkilemez.


Acemi

(Resim kredisi: Jamie Carter)

Nerede yıldızlara bakılır

İnsanların olduğu her yerde ışık kirliliği vardır, bu nedenle temel kural, diğer insanların olmadığı yerlere gitmektir. Uzun pozlamalı fotoğrafçılık gerektiren astrofotografi ile ilgileniyorsanız, kameranızın görüş alanındaki tek bir ışık bile çekiminizi büyük ölçüde mahveder.


Çıplak gözle veya dürbünle yıldızlara bakıyorsanız veya bir teleskop kullanıyorsanız, bu daha az önemlidir, ancak gökyüzü ne kadar karanlıksa o kadar iyidir. Büyük şehirlerden ve kentsel alanlardan yaklaşık 25 mil uzakta herhangi bir yer iyidir, ancak bazı cazip ve süper karanlıklar da vardır.Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkları (IDSP)gibi seçim yapmakElan Valley Sitesiorta Galler'deGalloway Orman Parkıgüneybatı İskoçya'da veBodmin Moor Kara Gökyüzü Manzaragüneybatı İngiltere'de.

Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı ile birUluslararası Karanlık Gökyüzü Koruma Alanı (IDSR); ilki zaten ultra karanlıkken, ikincisi ışık kirliliğini azaltmaya kararlı, bu nedenle özellikle karanlık olmayabilir.


Daha küçük bir ağ da varDark Sky Keşif SiteleriBirleşik Krallık'ta, çoğunlukla kırsal pub otoparkları, konaklama yerleri, parklar ve rezervuarlar. Yaz aylarında Samanyolu'nun çıplak gözle görülebildiği en karanlık gökyüzü için & lsquo; Samanyolu 'derecelendirmeli bir site seçin.

Acemi

(Resim kredisi: Jamie Carter)

Yıldızlara nasıl bakılır

Açık gökyüzüne ve karanlık gökyüzüne ihtiyacınız var. Ayrıca beyaz ışık kavramını da terk etmeniz gerekiyor. Evet, bu, telefonunuzu kapatmak veya aşağıdaki gibi uygulamaları indirmek anlamına gelir: play.google.com/store/apps/detailsveSkySafaribu size yalnızca baktığınız şey için artırılmış gerçeklik planetaryum kılavuzu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda her şeyi kırmızı ışıkta yapın. Kırmızı ışık önemlidir çünkü gözlerinizin karanlığa uyumunu sağlar. Karanlığa adapte olmuş gözlere sahip olmak için, yaklaşık 20 dakika boyunca tüm ışıkları kapatın ve yıldızları seyretmeye başlayın. Bunu yaptığınızda, gözünüzdeki iris daha fazla ışığın içeri girmesine izin verecek şekilde açılır ve yavaş yavaş retinanız çubuklar ve koniler kullanarak çeşitli dalga boylarında ışığı algılamaya geçer. Sadece bir flaş beyaz ışığın bile karanlık adaptasyonu anında yok ettiğini unutmayın, bu yüzden yıldızları gözlemlemeyi bitirene kadar araba farlarını ve fenerleri kapalı tutun (veya kırmızı bir meşale alın).

Gece gökyüzünü öğrenmenin en iyi yolu, bir kitaptaki bazı takımyıldızları kırmızı bir meşale kullanarak - veya bu uygulamalardan birinde - incelemek ve onları gece gökyüzünde bulmaya çalışmaktır. Tüm yıldızların altı aylık bir görüntüleme sezonu olduğundan, görebilecekleriniz ne zaman yıldızlara baktığınıza bağlı olacaktır. Örneğin Orion yıldızları sadece kış aylarında görünür.


Daha fazla ilgi içinUluslararası Uzay İstasyonu'nun ne zaman geçeceğini öğreninyıldızlara bakmaya gittiğin yer; uydunun gökyüzünü geçmesi yaklaşık dört dakika sürer. İnanılmaz derecede parlak bir manzara.

Yıldız izleme için en iyi dürbün

Bir hayalci olarak ilk adımlarınızı atıyorsanız, bir teleskop yerine bir çift dürbüne gidin. Objektif lens boyutunun büyütmesine ve boyutuna bakarak bunları seçin: 10x50, 50 mm lensi (bol miktarda ışığın içeri girmesini sağlamak için) 10x büyütmeyle (ayın ve yıldızın harika bir yakın çekimini elde etmek için) belirtir. kümeler).

(Resim kredisi: Olympus)

1. Olympus DPS I 10x50 dürbün

Sıradan yıldız izleme için en iyi dürbün

Satın alma nedenleri
+ Büyük değer + Geniş görüş alanı 91,17 $ Amazon 3 Amazon müşteri incelemelerinde görüntüleyin

10x50 dürbünler oldukça pratik ve oldukça etkileyicidir ve bu nedenle amatör astronomi için idealdir.

Pek çok şeyde olduğu gibi, iş için en iyi dürbünler üzerinizde bulunanlardır. Oldukça taşınabilir ve nispeten hafif olan Olympus DPS I 10x50 dürbünler, çok kaplamalı lensleri sayesinde astronomi söz konusu olduğunda çoğu rakibinden bire bir sahiptir.

Geniş görüş alanı kadar önemli olmakla birlikte, göklerin daha net, daha keskin ve daha parlak görüntüsü garanti edilir. 6.5 & ordm; Olympus DPS I, Samanyolu'nun zengin yıldız alanlarını süpürmek için ideal olmasının yanı sıra, Pleiades gibi çarpıcı yıldız kümelerinin yanı sıra ay ve dev gezegen Jüpiter'i incelemek için de idealdir.

(Resim kredisi: Canon)

2. Canon 10x42L IS WP

Görüntü sabitleme için en iyi dürbün

Satın alma nedenleri
+ Görüntü sabitleme + Hava koşullarına dayanıklı1.359,32 $ Canon'da görüntüle1.499 $ Amazon'da Görüntüleyin1.499 BHPhoto'da görüntüle6 Amazon müşteri yorumu

Dürbün kullanırken kollarınızı sabit tutmakta zorlanıyorsanız, sarsıntıları gidermek için Canon'un denenmiş ve test edilmiş optik görüntü sabitleme teknolojisini kullanan bu yüksek teknoloji ürünü ve hava koşullarına dayanıklı dürbünleri düşünün.

Canon'un DSLR'lerinde ve video kameralarında kullandığına benzer şekilde pille çalışan IS sistemi, neredeyse mükemmel bir hareketsiz görüntüyü korumak için sürekli ayarlamalar yapan değişken açılı bir prizmadan oluşur.

Bol 10x büyütme ve geniş bir görüş alanı sunan büyük, parlak 42 mm objektif ön lens ile yıldız izleme için ideal bir sistemdir. Elinizde birkaç yedek AA pil bulundurun.

(Resim kredisi: Celestron)

3. Celestron Skymaster 25X100

Ciddi yıldız gözlemi için en iyi dürbün

Satın alma nedenleri
+ Mükemmel netlik + Güçlü büyütme 399,91 $ Amazon 247 Amazon müşteri incelemesinde görüntüleyin

Bu ağır dürbünleri sabit tutmak için bir tripod veya benzeri bir şey kullanmanız gerekecek, ancak uzaktaki gece gökyüzü nesnelerini tespit etmenin ödülleri çoktur.

Sağlam bir yapıya ve birinci sınıf yapıya sahip bu dürbünler, ciddi yıldız meraklıları içindir - gözlük kullanıcıları için de hazırlanmıştır. 100 mm lensler, fantastik bir optik tasarım sayesinde gece gökyüzünün net ve keskin bir görüntüsünü sağlar.

Daha dar bir bütçeniz varsa veya bir tripoda da yatırım yapmak istemiyorsanız, elde kullanımı daha kolay olan Celestron SkyMaster 25 x 70 dürbünlerine bir göz atın.

Astronomi için en iyi teleskoplar

Yalnızca temel yıldızlara ve takımyıldızlara hakim olup gökyüzünde ustaca gezinebildiğinizde, teleskop almayı düşünmenin zamanı geldi. Neyse ki, piyasada gittikçe artan sayıda mükemmel değer ve bütçe dostu teleskoplar var, ancak hedeflerinizi hangi teleskopa ayarladığınızdan bağımsız olarak beklentilerinizin tam olarak uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Örneğin, ay veya gezegenler dışında herhangi bir şey için çok karanlık bir gökyüzüne ihtiyacınız var. Başlamanız için üç teleskop seçtik.

(Resim kredisi: Celestron)

1. CELESTRON 76 MM İLK KAPSAM

Ay sevenler için en iyi temel teleskop

Satın alma nedenleri
+ Masa üstü tasarım + Ay görüntüleme için harika Amazon'a bakın

Celestron 76mm Firstscope, hafif masa üstü tasarımıyla uzun zamandır yeni başlayanlar için favori teleskoplarımızdan biri olmuştur ve bu, onu çocuklar veya bir tripod üzerinde daha büyük bir dürbünle mücadele edebilecek herkes için en iyi seçim haline getirir.

Gece gökyüzünde gezinmeyi gerçekten kolaylaştıran 76 mm açıklık reflektörlü optik tüp takılı mini Dobsonian tarzı bir teleskop, yapmanız gereken tek şey tüpü doğrultmak ve bir göz atmak.

(Resim kredisi: Celestron)

2. CELESTRON 11069 NEXSTAR 8SE TELESKOP

Büyük bütçeli tembel yıldız gözlemciler için en iyi teleskop

Satın alma nedenleri
+ Yerleşik bilgisayar + Taşınabilir Amazon 292 Amazon müşteri incelemelerini kontrol edin

NexStar 8SE, Celestron’un ileri teknoloji bilgisayarlı cihazlarından biridir, bu da sizin için çok çalıştığı ve birkaç düğmeye dokunarak 40.000'den fazla göksel nesneyi otomatik olarak bulabileceği anlamına gelir.

8 inçlik geniş bir diyafram açıklığına ve iyi ışık toplama kabiliyetine sahiptir, bu da bu gelişmiş teleskopla birçok derin uzay nesnesini net bir şekilde görebileceğiniz anlamına gelir, ancak nispeten karanlık gökyüzüne ihtiyacınız olacaktır.

Size benzer bir görünüm sağlayabilecek çok daha ucuz seçenekler ve aynı teleskobun daha küçük 6 inç ve 4 inç modelleri, daha küçük bir fiyat etiketi ile eşleşecek. Bununla birlikte, bu model, kozmosun en çok ilgilendiğiniz parçalarını kolayca çalışmanıza yardımcı olacak bir teleskop arıyorsanız tüm kutuları işaretler.

(Resim kredisi: Orion)

3. ORION SKYQUEST XT8 PLUS DOBSONIAN REFLEKTÖR TELESKOP KİTİ

Değerli büyütme için en iyi teleskop

Satın alma nedenleri
+ Mükemmel değer + Harika görünüyor Amazon'u kontrol edin

SkyQuest XT8 Plus, Dobsonian bir tasarıma sahiptir, yani amatör astronom John Dobson'un tasarımına dayanan bir Newton teleskopudur. Çok fazla ışık toplayabilen ve bu nedenle derin gökyüzü manzaralarını tespit etme şansınızı önemli ölçüde artıran 8 inçlik parabolik bir birincil aynanın etrafına inşa edilmiştir.

Dobsonian tasarımı hantal ve saklaması zordur (bir garaj deneyin), ancak büyütme açısından rakipsizdir; diğer, benzer büyütme oranına sahip daha ince tasarımlar en az iki kat daha pahalı.

Bu harika görünümlü teleskop yükseltildi ve şimdi aksesuarlar için yer var ve yeniden tasarlanmış bir taban ve odaklayıcı, ayrıca bir Güvenlik Filmi Güneş Filtresi ve DeepMap 600 katlanır yıldız çizelgesi dahil olmak üzere birçok yeni özellikle birlikte geliyor. gece gökyüzünün etrafında.

Bunu beğendin mi?

Olympus Trooper 10x50 DPS I ... Olympus Binoküler 10x50 DPS-1 Amazon $ 91,17 GörüntüleTüm fiyatları görün