Close
  • Ana
  • /
  • Arabalar
  • /
  • En iyi İngiliz otomobil markaları: Büyük İngiliz motor endüstrisinin A'dan Z'ye

En iyi İngiliz otomobil markaları: Büyük İngiliz motor endüstrisinin A'dan Z'ye

İngiliz otomobil endüstrisine gelince, oyunun adı varyasyondur. Ülkemiz sürücüye Jaguar Land Rover'ın duyarlılığından Rolls-Royce'un lüksüne, Aston Martin ve McLaren'in performansına ve BAC ile Caterham'ın saf eksantrikliğine kadar her şeyi sunuyor.


Genelde yüksek fiyatlar yaygındır, ancak stil, gelişmişlik, performans, lüks ve ayrıcalık da öyle. Birleşik Krallık'ın en büyük isimlerinden bazıları artık tamamen İngilizlere ait değil, ancak burada gösterilen tüm şirketler otomobillerini Birleşik Krallık'ta üretiyor (veya en azından Rolls-Royce durumunda bitiriyor).

Eksantriklik, İngiliz otomobil endüstrisinin damarlarında dolaşıyor. Örneğin Ariel, tavanı, kapısı ve ön camı olmayan otomobiller üretirken, Bowler eski Land Rover Savunucuları arazi canavarlarına dönüştürüyor ve David Brown, Apple CarPlay ile yenilenen Miniler için 80.000 £ 'dan fazla ücret alıyor.

Daha büyük, görünüşte daha mantıklı şirketler bile, Aston Martin'in Toyota iQ'yu yeniden tasarladığı ve ortalama emisyon seviyelerini düşürmek için orijinal fiyatının üç katı kadar satmaya çalıştığı zaman olduğu gibi, ara sıra çılgınlığa düşüyor. Sonra 82 yıldır aynı arabayı yapan ve saati, radyoyu ve kapı ceplerini 'isteğe bağlı ekstralar' olarak sayan Morgan var.

Öyleyse gelin, Pingtwitter sizi tarlalardaki barakalardan küresel şirketlere ve aradaki her şeye kadar Büyük İngiliz otomobil endüstrisinde ıslık durağı turuna çıkarıyor.


Ariel

Somerset ve Ariel'de başlıyoruz. Ünlü bir deniz kızı ya da bir deterjan markası ile karıştırılmaması gereken bu Ariel, 1870 yılında telli tekerleğin patentini aldığında kuruşluk bisikletler yaparak işe başladı.


Ariel 20. yüzyılın başlarında arabalara geçti, ardından 1916'da motosikletlere geçti ve 1973'te üretim bitene kadar orada kaldı.

Şirket, iskelet gövdeli, tavanı, kapısı ve ön camı olmayan tüylü göğüslü bir yol yarışçısı Atom ile 2000 yılında geri döndü. İkinci ve üçüncü nesil Atoms, Atom V8 2010'da inanılmaz bir 500bhp ve 0-60mph'lik 2,3 saniyelik bir zamanla gelmeden önce gücü 190bhp'den 300bhp'ye çıkardı.


Daha yakın bir zamanda, Ariel, 2015 yılında Nomad arabasını ürün yelpazesine ekledi; bu, dükkanlara yol yerine tarlalardan geçmeyi düşündüğünüz zamanlar için mükemmel.

Aston Martin

1913'te Londra'da kurulan Aston Martin, James Bond ihtişamının düşündüğünüzden daha zor bir hayatı oldu. Mevcut CEO Andy Palmer 2014 yılında görevi devraldığında, şirketin 20. yüzyılda yedi kez nasıl iflas ettiği konusunda şakalaştı, ancak o zamandan beri gittikçe güçlendi.

Elbette efsanevi DB serisi varken - dahilBond’un DB5’i- Aston Martin’in mevcut portföyü, yeni Vantage’dan dört kapılı Rapide ve yakında çıkacak olan Valkyrie hiper otomobile kadar uzanan etkileyici bir seridir.


Gaydon merkezli firma, Lagonda alt markasını lüks bir elektrikli otomobil üreticisi olarak yeniden başlatmak için çalışıyor.

BAC

Liverpool merkezli Briggs Automotive Company, tek ve merkezi bir koltuğa sahip olduğu için adlandırılan Mono'yu üretiyor. Az sayıda üretilen Mono, 305bhp'lik bir Mountune motorla güçlendirilmiştir ve yalnızca 540kg ağırlığında olduğu için 2,8 saniyede 60 mil hıza ulaşabilir.

Otomobilin LCD ekranlı çıkarılabilir bir direksiyon simidi ve bacaklarınızın öne doğru uzatıldığı, ayak yüksekliğinde, F1 tarzı bir oturma pozisyonu var.

BAC, Neil ve Ian Briggs kardeşler tarafından 2009 yılında kuruldu ve ilk otomobiller iki yıl sonra tamamlandı. Mono için fiyatlandırma 165.000 £ 'dan başlıyor, ancak her araba müşterinin tam ihtiyacına göre uyarlanabilir.

Bentley

İngiliz motor endüstrisinin sağlam bir parçası olan Bentley, 1919'da kuruldu ve 1998'den beri Volkswagen grubuna ait. Şirket, ilk günlerinde Le Mans'a hakim oldu ve 1924, 1927, 1928, 1929 ve 1930'da 24 saatlik yarışı kazandı. Bentley ayrıca 2003 yılında, diğer VW firması Audi'nin biraz yardımıyla,

Bentley, 2003 yılında Continental GT ile vites değiştirmeden önce 1970'ler ve 80'ler boyunca Rolls-Royce'a benzer şekilde lüks sedan otomobilleri üretmesiyle tanınıyordu. Daha yakın zamanda Bentley, 2016'da Bentayga ile lüks SUV pazarına girdi.

Caterham

Sussex merkezli Caterham Cars, kurucusu Graham Nearn'ın sonraki on yılda üretimden çıktığında otomobilin üretim haklarını satın almasından önce, 1960'larda Lotus 7 bayisi olarak hayata başladı.

Lotus ve daha sonra Caterham, İngiliz kit otomobil endüstrisini başlatmakla ünlüdür ve bugün bile Caterham Seven kit halinde satın alınabilir ve evde monte edilebilir. Şirket, inşaatın 80 ila 100 saat sürmesi gerektiğini tahmin ediyor.

Buna uygun olarak, şu anda sadece 80bhp'ye sahip 160'dan 620R'ye kadar, 310bhp ve 0-60mph 2.8 saniyelik bir zamana sahip yedi araba var.

David Brown Otomotiv

Bir zamanlar Aston Martin'e sahip olan ve DB adlandırma önekinin geldiği David Brown ile karıştırılmaması gereken bu, aynı isimde farklı bir adam. 2013 yılında Coventry'de kurulan David Brown Automotive, Speedback GT ve Mini Remastered olmak üzere iki araç üretir.

Speedback GT 2014'te piyasaya sürüldü ve bir Jaguar XK-R'nin şasisine 1960'lardan kalma arabaları ve özellikle Aston Martin DB4, 5 ve 6'yı anımsatan bir gövde vermenin bir sonucudur. Araba, alüminyumdan elde üretilmiştir. 510 hp'lik bir Jaguar V8 motor ile ve 500.000 £ civarında maliyet.

İkinci araba, 2017'de piyasaya sürülen ve aslında Bluetooth, dokunmatik ekran ve Apple CarPlay ile tamamlanmış, güncellenmiş ve modernize edilmiş bir iç mekana sahip, restore edilmiş klasik bir Mini olan Mini Remastered. Fiyatlar 75.000 £ 'dan başlıyor, ancak resimde görülen 25' Monte Carlo'dan Esinlenen 'örneklerden birini seviyorsanız, ihtiyacınız olacak - derin nefes - £ 82.500. Artı vergi.

Kartal

Benzer bir yaklaşımı benimseyen Eagle, 1984'ten beri E-Tipi Jaguarları restore ediyor ve modern performansı klasik tarzla harmanlamak için her arabaya 4.000 saat harcıyor. Daha yakın zamanlarda Eagle, eski arabaların yeni bir şeye dönüştürüldüğü 'restomodlar' olarak adlandırılanlar üretmeye başladı.

Eagle Speedster, daha sığ bir ön cama, güncellenmiş mekanik aksamlara ve estetiğindeki diğer sempatik değişikliklere tabi tutulan orijinal bir E-Type alır.

Jaguar Land Rover

Jaguar ve Land Rover markaları daha önce hem İngiliz Leyland hem de Ford'a aitti ve 2008'de Hindistan merkezli Tata Motors'un bir yan kuruluşu olarak marka haline gelmeden önce. Şu anda İngiltere'nin en büyük otomobil üreticisi olan JLR, 2017 yılında 532.000 araç üretti.

Land Rover, Defender, Discovery ve Range Rover alt markalarını sunarken, her iki firmanın da kıskanılacak kan bağları var; Jaguar'ın arka kataloğu, ellili ve altmışların C-, E- ve D-Tiplerini, doksanların XJ220'sini, XK ve Gecelerin XJ'si ve bugünün F-Tipi ve elektrikli I-Pace'i.

Lotus

1952 yılında Colin Chapman tarafından kurulan Lotus, şimdiye kadar yalnızca hafif spor arabalara odaklandığı için, belki de tüm İngiliz otomobil üreticilerinin en adanmış olanıdır. Hiçbir Lotus arazisi ve Chapman’ın orijinal tarifini 'basitleştirip sonra hafiflik katacak' şeklinde seyreltecek SUV'ler yok.

Lotus, elbette, daha önce bahsedilen Caterham 7 olan Yedi ile tanınıyor, ancak pilotlarının Stirling Moss, Jim Clark, Jackie Stewart, Mario Andretti ve Ayrton Senna'yı içerdiği Formula 1'den eşit notirlik kazandı.

Lotus yol arabalarının mevcut serisi, ilk olarak 1996 yılında üretime giren Elise, daha büyük Evora ve daha pist odaklı Exige ve 3-Eleven'ı içeriyor.

Mclaren

McLaren, ilk yol otomobili F1'i 1993'te yaptı, ardından 2003'te SLR süper otomobili üzerinde Mercedes ile ortaklık kurdu. Ancak bunlar şirketin Formula 1 ekibinin yan projeleri gibi görünse de, 2011'de MP4-12C'nin piyasaya sürülmesiyle bu değişti. , McLaren Automotive adlı yeni bir şirketten uygun bir seri üretim süper otomobil.

O zamandan beri, Woking firması kendisini Porsche ve Ferrari'ye gerçek bir rakip olarak kanıtladı - bu isimlerin McLaren Automotive'in yedi adıyla karşılaştırıldığında 70 yıldır olduğunu düşündüğünüzde dikkate değer bir başarı.

Bugün, 720S süper otomobile giriş seviyesi 540C ve 570S, daha rafine 570GT ve yakın zamanda McLaren'in amiral gemisi ürünü olarak P1'in yerini alan Senna katılıyor.

Morgan

İngiltere’nin yazlık spor otomobil endüstrisine ve oyundaki en eski oyunculardan birine dönüş. Morgan, 1936'da dört tekerlekli 4/4'ün piyasaya sürülmesinden önce, 1909'da üç tekerlekli araçlar üretmeye başladı. Şaşırtıcı bir şekilde, bu araba yaklaşık 82 yıl sonra bugün hala üretiliyor ve ahşap çerçeve de dahil olmak üzere orijinal tarifin çoğunu takip ediyor.

Malvern Hills'te bulunan Morgan, (biraz) daha modern görünümlü Aero GT ve orijinal Three Wheeler'ın yeni bir enkarnasyonunun yanında üç 'klasik' model üretiyor. Morgan, 2018'in ilerleyen günlerinde Three Wheeler'ın EV3 adı verilen elektrikli bir versiyonunu üretmeye başlayacak.

Rolls Royce

1998'den beri BMW'ye ait olan Rolls-Royce, geçmişini 1906'ya kadar izleyebilir. Bugün, otomobiller kısmen Almanya'da üretiliyor ve daha sonra Goodwood, Sussex'deki Rolls-Royce fabrikasında tamamlanıyor. Mevcut ürün yelpazesi Ghost, Wraith, Phantom ve Dawn'ı içeriyor ve yeni Cullinan SUV bu yaz aileye katılacak.

Abartılı oldukları kadar pişmanlık duymadan muazzam büyüklükte bir Rolls-Royce'un her ayrıntısı müşterinin taleplerine göre uyarlanabilir. En son Phantom için bu, gösterge tablosunun bir alanına minyatür 3B sanat eserlerinin yerleştirilmesi anlamına bile geliyor, RR 'galeri' diyor.

Aslında, şirketin arabalarını tanımlamak için kullandığı dil, diğer hiçbir üreticiye benzemiyor. Örneğin, dönüştürülebilir Şafak'ın açılır kapanır tavan mekanizmasına 'sessiz bir bale' adı verilir. Başka hiç kimse böyle bir yaratıcılık lisansını kullanamaz, ancak Rolls'un bundan hemen kurtulacağını düşünüyoruz.

Tyr

Ve nihayet - ve yine ölümden döndük - TVR'ye sahibiz. 1946'da kurucusu Trevor Wilkinson'ın adını alan Blackpool tabanlı TVR, hafif ve güçlü, iki koltuklu spor otomobillerle eş anlamlıdır.

Ancak Aston Martin'de olduğu gibi, TVR iflasa yabancı değil. Şirket ilk olarak 1965'te tasfiyeye düştü, ancak hemen satın alındı ​​ve ertesi yıl üretime devam etti. 1970'ler boyunca TVR, British Motor Show'da arabaları ile poz vermek için çıplak modeller kiralayarak asi bir çizgi kazandı ve hem tanıtım hem de organizatörlerden tokatlanmış bir bilek kazandı.

2004'te TVR, önümüzdeki on yıl içinde personelini işten çıkaran, firmayı birkaç farklı şirkete bölen, kişisel asistanını yönetmen olarak işe alan ve iki arabayı yeniden piyasaya süren ancak gerçekte onları asla yerine koymayan Rus işadamı Nikolay Smolensky tarafından satın alındı. üretim.

2017'ye hızlı bir şekilde ilerleyin ve yeni sahiplerinin altında, TVR, V8 ile çalışan, karbon fiber şasili, 500 beygir gücünde bir spor otomobil olan ve 90.000 £ 'dan başlayan fiyatlarla yeni Griffith'i tanıttı. İlk arabaların 2019'da gelmesi planlanıyor.